Jump to content

Първото прасе

Recommended Posts

Колеги нека да запалним времето. когато не сме на лов с най-хубавите ни спомени и мигове, които сме имали в гората :) За мен най-голям интерес представлява първото прасе, което отстрелях (за съжаление не сам гърмял оттогава, но има време) така, че ако имате желание, разкажете и вие за вашите :)

Беше 26.12.2006, бяхме на лов в село Българска поляна и времето беше много подходящо за гонки през целия ден. Още на първата пусия ми излязоха чакал и котарак, но не гърмях защото кучетата гонеха нещо и не исках да се издавам. До към 14:00 не отстреляхме нищо и решихме да хапнем и да пием по едно червено винце :) Всички искаха вече да се прибираме защото имаше 2 часа до мръкване, но все пак решихме да направим една последна пусия и там стана всико !!! Наредихме се ние и гоначите пуснаха кучетата(които бяха вече много изморени), аз бях в едно дере и виждах отсрещния склон. След 30мин вече направо заспивах, но нещеш ли видях на около 200 метра от мен на високото един нерез към 140кг(това разбрахме в последствие) ходеше бавно и се ослушваше постоянно. Той отиде право при един мой приятел, който беше на високо, но прасето го усети и видях как то се върна в дерето и там остана околко 15мин. Чак когато на отгоре се показа кучето прасето стана и изведнаж видях тялото му на 25м от мен в едни тръни, беше застанало челно срещу мен и ме гледаше. Без да му мисля вдигнах пушката и му гръмнах, то падна от шока и видях как целия сняг се изпръска с кръв. Прасето веднага стана и хукна на мое дясно по склона, гърмях още 1 път и видях, че само предният му крак се счупи (явно не го ударих добре).Бях гърмял първо с 13/0 Mini Magnum Winchester и после с 13/0 Magnum Winchester. Прасето вече ме подмина и се засили по нанадолното като оставяше в снега огромна диря от кръв. За негово нещастие докато бягаше надоло аз успях да сложа 1 подкалибрен куршум Winchester Magnum в шоковата цев и стрелях точно преди глигана да се скрие в гъстото на околко 50м от мен. Само видях как куршума го удари право в корема и зад него прусна голяма струя кръв, прасето се претъркули 2 пъти и не мръдна повече. Не можех да повярвам какво съм направил, а останалите възрастни ловджии също не вярваха :) После като се сабирахме донесоха и свинята били са 2, но са се разделили, един мой много добар приятел я беше убил !!!

Това е моята история надявам се да ви е било интересно и чакам вашите разкази :o

• 4 weeks later...

Моето първо прасе беше зимната ваканция на 90 год .Имахме черни источно *** прасета на жълът краи село Сини Вир делиормана.Бащами (лекаму пръст)ме беше избичил аз даги паса.Една вечер на мръкване край наште свини слезе един нераз сур , одариха се със нашия и тои избяга настрани,имахме някои друга маика разгонена.Вечерта като се пребрах във нашето село се побърках от сраст и желание за нереза.Бащами го нямаше,а и заклиучваше и криеше пушката от мен.Със един саученик турчин (откраднахме)пушката на дядому,стара праявена дикинтия със цев от курмило на камион.Сутринта на другия ден роно рано със Рамадан впрегнахме магарето и на зазоряване бяхме във гората при свините.Започнах леко да подсвирквам и полека да приближявам сам,свините като чуха гласами се оспокоиха и останаха да лежят от купът се дигаше голяма пара.На 15-20м от стадото имаше 2-3 маики а нереза оправяше едната.Във пушката имаше някакво измислено бренеке,коленичех,прикладвах,прицелихса но макарче нереза бе на 30 крачки и беше студено , аз целия треперих и се потях,но не ме бе страх,бах несигорен в мен.Слет истрела той падна от свинята и започна да се върти във крък и да бумти.Наште свини са сгармяха край нас.Рамадан доиде презаредихме и аз преближих,а тои ме гледаше във очите мляскаше със зъби,а остата беше цялата във пяна.Вдигнах пушката и стрелях почти от упор на 5-6 крачки.Времето между двата истрела ми се видя безкраино дълго.Нереза не бе го лям 130-140кг но едвам го натоварихме,изкормен на каруцата.Бях на 17год.от тогава мина много време но погледа на сурия нерез помня още.....

.... разкажете и вие за вашите :D Беше 26.12.2006, бяхме на лов в село Българска поляна и времето беше много подходящо за гонки ...

:D Колега ти тия прасета в бъдещето ли ги убиваш :D:D

Иначе готин разказ

Edited by mitkomitashki

:D Колега ти тия прасета в бъдещето ли ги убиваш :D:D

Иначе готин разказ

объркал съм се :D 2005г имах предвид

Колега (tangra777) много впечатляващ разказ и аз бях на 17 и никога няма да забравя този момент :D

здрасти ПОИНТЕР,за първото ми прасе,преди 5г-стрелях един път на около 50м на едно около 140кг,истарвах го,а Живко и Митко,които познаваш го стигнаха с нивата и го убиха.А миналата година на 24.12 ми излязаха 7 броики и познаи :D:D -две убити и едно ранено,което не можахме да намерим на другия ден.Тази година на откриването на едрия лов пак имах слука и убих една свиня 120-130 оки.Между дръгото в ''ПОЛСКИ ГРАДЕЦ''две седмици подрет трепат прасета,а ти си хукнал в Българска поляна,........ :D:D:D:D хаиде чао и наслука..

Бях застанал на ъгъла на един гъстак.По едно време срещу мен излезе едно прасе около 40-50 кг и тръгна право срещу мен.Изчаках го и в момента в който ме усети на около десетина метра го застрелях, а то неможа и да мръдне.

През 2002г. станах ловец но нямах вазможност да си закупя пушка и от време на време ползвах на бащами но нямах слука с прасета.За сезон 2003 бях си взел ве4е 4исто нов тек .На парвия си лов на едар диве4 бях си избрал едно място на което непропускам да отида и сега когато правим сащата гонка.Един улей кадето от едно дере животните преминават в саседно.Бях сложил 13/0 и 4аках запо4ването на гонката когато видях един шопар да излиза по улея кам мен.Прецених 4е на това растояние небих го свалил с 13/0 и бавно смених с едно подкалибрено бенеке.Прасето осети нещо но само стана по неспокойно ,оглеждашесе и прегрухтяваше.Прецелих се добре и стрелях.На мига прасето падна а след това се исправи като свещ и се таркулна надоло по улея.Спря се в едно паднало дарво. Прасето беше около 4 годишно според мен а на килограми кам 150 кл. Когато отидох при него видях доброто попадение вав врата кадето и 300кл. шопар неби мраднал. Бях много щастлив от слуката и добрия истрел и винаги ще го помня.След като извадих глигите разбрах 4е сам се здобил с не много голям трофей,18,5 см.,но спомена е важен

Edited by dimitrov.d

1992г. като млад ловец/не виждал прасе на живо/ ме сложиха в едно тясно и стръмно дере на пост на една единствена пътека от където можеше дивеч да го прекоси. Тогава старият ловец, който нареждаше постовете ми каза: ,,Момче слагам те на най- сигурният и важен пост, ако има прасета в сюзека при теб ще дойдат за това се дръж - тука не може да се пропусне,,! И с бързи крачки продължиха нагоре по дерето. Като останах сам започнах да оглеждам постта и да си избера място и установих, че ако дойде някакво животно при мен ако не го отстрелям ще трябва през мен да мине за да продължи, просто дерето наистина бе проходимо само през моя пост. Замислих се как ли стари ловци да оставят мен новобранеца на такъв сигурен пост ....! И след малко се сетих - предишните няколко дни в селото ни върлуваше огромна мечка стръвница заедно с две малки/бяха писали във всекидневниците на няколко пъти тогава за набезите и на добитък от оборите в селото/. Естествено, че старите ще бягат нагоре на открити постове.

Бях с ловен автомат МЦ и си казах да става каквото ще имам все пак 5 изсрела да направя. След около половин час чух, че сипеят от камъни в дерето започна да се свлича, като лавина към мен. Пушката бе в готовност за стрелба, сърцето - леле - имах чувството, че още малко ще си го захапя между зъбите. Земята се затресе... и след малко на пътечкатапред мен на около 15 м се показа една дъълга муцуна, която за моя радост въобще не приличаше на меча. Бяха две майки с по 10-на малки. Стрелях в майката - тя падна и когато се прицелих в едно от малките с надеждата да сваля поне още две установих, че автомата ми е засякъл и всички останали прасета с другата майка се върнаха назад пред очите ми на 10 метра. После оня старият ловец дето ме сложи на постта ми каза: ,,Момче да си оправиш автомата, че ако бяха мечките какво щеше да правиш!,, :lol:))

1992г. като млад ловец/не виждал прасе на живо/ ме сложиха в едно тясно и стръмно дере на пост на една единствена пътека от където можеше дивеч да го прекоси. Тогава старият ловец, който нареждаше постовете ми каза: ,,Момче слагам те на най- сигурният и важен пост, ако има прасета в сюзека при теб ще дойдат за това се дръж - тука не може да се пропусне,,! И с бързи крачки продължиха нагоре по дерето. Като останах сам започнах да оглеждам постта и да си избера място и установих, че ако дойде някакво животно при мен ако не го отстрелям ще трябва през мен да мине за да продължи, просто дерето наистина бе проходимо само през моя пост. Замислих се как ли стари ловци да оставят мен новобранеца на такъв сигурен пост ....! И след малко се сетих - предишните няколко дни в селото ни върлуваше огромна мечка стръвница заедно с две малки/бяха писали във всекидневниците на няколко пъти тогава за набезите и на добитък от оборите в селото/. Естествено, че старите ще бягат нагоре на открити постове.

Бях с ловен автомат МЦ и си казах да става каквото ще имам все пак 5 изсрела да направя. След около половин час чух, че сипеят от камъни в дерето започна да се свлича, като лавина към мен. Пушката бе в готовност за стрелба, сърцето - леле - имах чувството, че още малко ще си го захапя между зъбите. Земята се затресе... и след малко на пътечкатапред мен на около 15 м се показа една дъълга муцуна, която за моя радост въобще не приличаше на меча. Бяха две майки с по 10-на малки. Стрелях в майката - тя падна и когато се прицелих в едно от малките с надеждата да сваля поне още две установих, че автомата ми е засякъл и всички останали прасета с другата майка се върнаха назад пред очите ми на 10 метра. После оня старият ловец дето ме сложи на постта ми каза: ,,Момче да си оправиш автомата, че ако бяха мечките какво щеше да правиш!,, ))

:D

Споменът е пресен. Този уикенд. Първото прасе на гонка... Студ...вятър... прехвърчащи снежинки. Бях оставен от колегите на един завой на път над река. На пътя излизаха няколко дивечови пътеки. Разстоянието между мен и пътеките бе не повече от 3-4 метра. Реших, че е по удачно да се изтегля малко по-нагоре по пътя 10-15 метра, за да не стане сакатлък при близка среща с прасчовците. Бях се навлякъл с доста дрехи и ми се приспа. Та дремя си аз, приспиван от ропота на реката и изведнъж нещо странно изпука. Отворих очи и точно срещу мен от на разстояние 250-300 на един гол баир обграден от борове мернах кафеникав силует. Тъй като в района има доста мечки си помислих, че е една от тях. След няколко секунди от ската над реката започнаха да падат камъни, съчки и листа. Станах и се изтеглих няколко метра на горе по течението изведнъж от ската се изсипа огромен сив силует. Разстоянието от мен до него бе не повече от 35-40 метра. Вдигнах пушката и започнах да го наблюдавам. Прасчо необезпокояван влезе в един вир и взе да се къпе. Реших, че ще е доста грубо от моя страна да прекъсна по особено груб начин последната му баня и изчаках да превърши. Когато излезе от водата направи опит да се качи отново на ската, но безушпешно в този момент натиснах спусъка. Той подскочи направи 2-3 крачки, обърна се обатно и падна в реката. 300 Win. Mag. не му даде особен шанс. Изпуших една цигара и се приближих към него от страната на пътя. След малко се появи и куче, което явно го гонеше, но не беше от нашите... След около половин час колегите взеха да слизат, защото гонката бе приключила. Бая зор видяхме докато го измъкнем от реката. Тежеше около 200 килограма. Глигите му стърчаха около 9-10 см. Днес сутринта ми се обадиха да кажат, че са с дължина 26,7 и 26,8 см. Утре или други ден ще ги оставя за оценка в горското. И допълнително ще ви информирам за това, колко CIC точки ще му присъдят. При първа възможност ще кача и снимки, защото за съжаление не носих фотоапарат в себе си, но за сметка на това един колега отиде до тях и успяхме да направим няколко групови снимки. Те това е на кратко прясната история за първият ми глиган на гонка. На следващият ден отново на моя пост се появиха прасета, но за съжаление поради лош късмет пушката ми засече и само им се любувах как се изнизват нагоре по баира. Наслука на всички и без засечки!

Дори и доста одавна да беше много ясно си спомням първото прасе в сметката ми защото ми предложи незабравими преживявания. Като юноша бледен отидохме на село по коледа да колим прасето. Дядо ми /лека му пръст/ беше отгледал един грамаден бял прасчо с див нрав /макар и скопен/. Та сутринта както му е реда вързано за преден крак го изведоха от кочината, наскачахме на него и го тръшнахме,Аз бях го възседнал отзад и държах долния крак. В момента в който му забиха ножа дзвера скочи разхвърля народа отпред и ме понесе на гъба си. При първия шут с крака който държах се намерих на снега с изтръпнали ръце. Понеже оградения двор за добитъка беше около1дк. настана като по филмите всеки го гони да го трепе с какво добара то се крие под каруци ,квичи, търчи като торпила. В наивитета си реших да го хвана за ушите като профучаваше покрай мен но се отзовах отново в снега със спукано от зурлата му ребро/установено по-късно/Извадиха се шишанетата и отнесе шепи съчми.Накрая го фраснаха с брадва по тиквата и то приклекна та го накачулихме и на мен ми дадоха да го заколя. От яд му направих "усмивка" на врата от ухо до ухо. Всички бяхме в кръв, сняг и пот един по-малко друг повече контузен накои поизтрезняли. Прасето не ставаше за пърлене но го преживяхме .1месец при всяко вдишване ми напомняше за себе си :( Може и да съм се отклонил но темата е Първото прасе а не Първата пусия :( Та това е първото ми прасе :(

PS Рано сутринта понеже беше доста студено и снежно и основната част прекалиха с парцуцата и от там дойдоха всички беди

Моето първо прасе беше преди няколко години. Имам гонче и поради тази причина често съм гонач. При втората гонка кучетата направо пощуряха. Започна се лаене, ръмжене, тичане и не след дълго се чу изстрел. При тази ситуация се бях спрял и се ослушвах. Чух пращене на съчки и не след дълго срещу мен се зададе около 90-100 кг прасе. Както бе написал и един друг колега имах усещането, че сърцето ми ще изскочи. А прасето вървеше срещу мен. Вдигнах пушката и го целех между очите. На около 20-25 м ме видя и се спря. Помислих за момент какво ще стане ако стрелям и побегне. Следващата секунда стрелях. Прасето падна на място. До мен дойде гончето ми , което тогава беше на десет месеца. В първия момент то гледаше падналото прасе и не знаеше какво да прави. Насъсках го по прасето. Захапа го и не го пусна дори и когато го влачехме към водата да го дерем. От тогава имам страхотно куче. Оказа се, че сме вдигнали сюрия, по която е стрелял един възрастен колега - ранил го е в гърба и то е започнало да се върти в кръг, а един друг го е доубил. Няма никога да забравя първото си убито прасе и първите стъпки на моя незаменим помощник - лудогорското гонче Рекс.

Пожелавам на всеки да има подобни изживявания.

Здравеите,парвото ми прасенце падна героиски преди 1 месец.с приятели бехме излезнали за елени и на мене ми се падна да стоя на една кула на около 3-4 метра висо4ина.отляво има6е рехава борова гора,пред мен около 20-25 метра песа4лива просека а от ляво запо4ва6е голяма поляна с малко езерце..а зад мен..стра6ен гъсталак!и понеже предната вечер доста бехме наблегнали на ракииката и бирата много ми се спе6е а и са6тата сутрин бе6е адски студено и около 10 като напе4е направо заспивах..околу 11.30 маи бех задремал малко :) когато 4ух зад мене некво движение..3 прасета!спреха се на около 9-10 метра от мене зад 1 храст и тогава първото пресе4е просеката пред мен..не стрелях за6тото не о4аквах посоката,но следва6тите 2 го последваха след 3-4 секунди..бех с Уинчестара 7мм Магнум и о6те с вдигането на пу6ката средното прасе ми попадна то4но в оптиката 1 бърз изстрел и вси4ко свър6и.не бе6е некои гигант младо прасе околу 70-80 кг.бех го ударил то4но в сарцето но за мое сажаление после изхвърлих около 2/3 от десната пле6ка кадето бе6е излзнал кур6ума

Да как да не го помня , то е и личния ми рекорд забите бяха 24см , повалих го с един истрел в слабините с бранеке и около 30м се строполи. :pardon:

Edited by oligarx

ееее, днес беше този ден за мене. Както си гоним с един колега и си приказваме, гонката вече е към своя край, и изведнъж пред мене на около 50-60 метра ми се привижда едно страшилище ( цели 25-30 кг ) и аз без много да му мисля само казвам на другия гонач " прасе " и само заредих, премерих се и то горкото взе че падна от 1 изстрел, да речем стрелях с ремингтън 14/0 магнум, но затаете дъх и вижте животното( проблеми със снимката имам)!

Наслука на всички!

Edited by baryma

ееее, днес беше този ден за мене. Както си гоним с един колега и си приказваме, гонката вече е към своя край, и изведнъж пред мене на около 50-60 метра ми се привижда едно страшилище ( цели 25-30 кг ) и аз без много да му мисля само казвам на другия гонач " прасе " и само заредих, премерих се и то горкото взе че падна от 1 изстрел, да речем стрелях с ремингтън 14/0 магнум, но затаете дъх и вижте животното( проблеми със снимката имам)!

Наслука на всички!

Айде 4естито тогава сефте.Намери дядо му другата седмица. И мойто първото бе6е горе-долу съ6тия калибър, ама три сезона го 4аках и го отстрелях с 6-0 горкото. ;)

Беше зимата на 2000г. пусията свършваше и викнах на брат ми, който беше гонач да излиза. В момента който спрях да му викам кучетата залаха.Ситуацията бе неприатна,защото почти всички се изнасяха от пусията.Трябваше да стрелям още като излезе животното понеже по пътя, които щеше да излезе/подразбирах от лая на кучетата/идваха двама от колегите/.И ето на поляна от дребака излезе голям глиган кучетата бягаха след него а той тъй спокоино пребягваше все едно бе тръгнал да се разхожда, прицелих се Възможно най - ниско в предната част на трупа/страхувах се да не ударя някого от колегите- макар и да не бяха на мерната ми линия/ направих дубле с 14.0 :rofl: и прасето продължи по живо по здраво :D ,но не за дълго :D . След 50 м.то падна седна на задницата си и започна едноминутна битка между него и кучетата.Когато отидох до него той все още беше жив лежеше видях как погледа му угасва- голям и кокалест глиган - зрял глиган.Глигите му бяха страхотни, при изваждането на тестисите му единия бе загноял - разсякан,а в сърцето му намерихме една от 8-те съчми. След като го опърлихме цялата кожа му бе нарисувана от стари и нови рани - много.Доста прасета сме отстреляли до сега, но толкова много насичания не съм виждал.На глигите не им достигнаха 12 точки да вземе златен медал .Беше невероятно преживяване.И ;) до днес глигите красят хола ми и когато ги погледна се усмихвам леко и ми припомнят този прекрасен момент.

Моето първо прасе беше преди няколко години. Имам гонче и поради тази причина често съм гонач. При втората гонка кучетата направо пощуряха. Започна се лаене, ръмжене, тичане и не след дълго се чу изстрел. При тази ситуация се бях спрял и се ослушвах. Чух пращене на съчки и не след дълго срещу мен се зададе около 90-100 кг прасе. Както бе написал и един друг колега имах усещането, че сърцето ми ще изскочи. А прасето вървеше срещу мен. Вдигнах пушката и го целех между очите. На около 20-25 м ме видя и се спря. Помислих за момент какво ще стане ако стрелям и побегне. Следващата секунда стрелях. Прасето падна на място. До мен дойде гончето ми , което тогава беше на десет месеца. В първия момент то гледаше падналото прасе и не знаеше какво да прави. Насъсках го по прасето. Захапа го и не го пусна дори и когато го влачехме към водата да го дерем. От тогава имам страхотно куче. Оказа се, че сме вдигнали сюрия, по която е стрелял един възрастен колега - ранил го е в гърба и то е започнало да се върти в кръг, а един друг го е доубил. Няма никога да забравя първото си убито прасе и първите стъпки на моя незаменим помощник - лудогорското гонче Рекс.

Пожелавам на всеки да има подобни изживявания.

Докторе

Да ти е живо и здраво кучето

Яко да го храниш !!! и дано ти служи още дълги години и да изкарва прасета и на твоите приятели :blink:)) с които ловуваш и ще ловуваш.

За първи път чувам че някаде пърлят диво прасе... :blink::D

Kolega, w strandanja planina-hasekiata e harakterno da se pyrnli nezawisimo dali e diwo ili piotomno prase,ne wsi4ki we4e pyrlqt no wse o6te se e zapazila tazi tradiciq w powe4eto :D drujinki.

/В този форум се пише на Кирилица!/

Edited by indi ®

Kolega, w strandanja planina-hasekiata e harakterno da se pyrnli nezawisimo dali e diwo ili piotomno prase,ne wsi4ki we4e pyrlqt no wse o6te se e zapazila tazi tradiciq w powe4eto ;) drujinki.

/В този форум се пише на Кирилица!/

Извиняванм се за латиницата, компа беше спекъл или клавиатурата неразбрах За това го написах така, а не целенасочено.

;);)

Първото законно прасе.

През 1987 година, на 07.11. на излет за прасета бях поставен, като млад ловец на безпереспективно место. Още в началото на гонката почуствах, че ще стане работата, тъй като сутринта бях посетил и жената. Та в един момент излизат, без кучета около 10 прасета, но просеката тясна, и както винаги, излизат внезапно. Избрах си едно, по-голямо, и му стрелях със 13/0, собствено производство. Дублирах и на друго прасе с бренеке. Разстоянието беше 62 метра. В резултат първото прасе падна ранено, после само си умря. Думата ми е за втория изстрел. Него го произдедох в състояние на летеж- падане по гръб от отката от стребата с 13/0, който го правих спазвайки изискванията за грамажа на барута и съчмите, но заляти с парафин. В интерес на истината две съчми бяха поразили прасето- едната в гръбнака, другата в сърцето. НО ВТОРИ ПЪТ С ТАКЪВ ПАТРОН НЕ СЪМ СТРЕЛЯЛ И НЕ СЪВЕТВАМ НИКОЙ ДА ГО ПРОБВА. ПРОСТО НЕ СИ СТРУВА РИСКА. Относно прасето- женска, около 120 кг, с бели петна. Някой каза, че това е от прасетата на хижата, която беше на около 10 минути път. Шоу и половина- теглене на прасето с подръчни материали-ремъци от пушки, колани, кучешки поводи и т.н в продължениена около 2 км, и то на скорост. Когато стигнахме до малък поток, същия ловец каза, че хижара няма прасета, но добре станало, че сме дошли до водата. Толкова бяхме изморени, че нямаше кой да го застреля. НО МОЯТА СЛАВА НА УБИЕЦ НА ШАРЕНИ ПРАСЕТА СИ ОСТАНА.

• 4 weeks later...

моето беше вчера сутринта на първата гонка аз бях на последната пусия и на няколко пъти ги чувах как идват до мен но не искаха да излязат на чисто и почти се бяхме отказали, че нищо няма да излезе и по едно време почнаха един след друг изстрели от другите пусии. Обръщам се към братовчед ми и гледам че се шрицелва и стреля и в този момент успоредно на мен от хълмчето се спускат 2 прасета прицелих се в едното и стрелях с бренеке rottweil 16 кал. падна като отсечено и след малко стана и се чуди какво да прави още един път с 12/0 и легна ама не умира, явно се беше парализирало само си вдига главата и се опитва да хапи. Та се наложи и един контролен в главата. После по време на дрането се оказа, че бренекето е било в плешката, а съчмите са влезнали в гръдния кош. Но не умира лесно животинчето.

Моето първо прасе :

Май месец тази година. Взех си разрешителното за нарезно от КОС и още същият ден (сряда) от изложението в НДК си купих карабината дето ми беше на сърце...

Май месец може да се стреля само подборно на приплод в ДДС. Та си избирам ДДС "Искър" - там бях ходил да снимам февруари месец. Петък вечерта съм там - хапвам и лягам, ама от мерак почти не съм мигнал. На сутринта съм с егер "на ход" за приплод. Сутринта беше мъгливо. Дигнахме прасе отдалече (кам 8.00ч. беше) ама не можах да му стрелям (Още не бях монтирал оптика на карабината). После яко обикаляне по баирите и деретата. В едно дере на 20м от мен се вдигна младо глиганче и се спря да ни гледа от другата страна на ската. Егера ми забрани да стрелям. Стана към 12.00. През две дерета се вдигнаха 2 приплода на около 40м от нас. Егера вика "стреляй"!. Прасетата тичаха все едно че дявол ги гони. Стрелях във второто, ама още като опънах спусъка, разбрах че не съм го уцелил - празен изстрел и яко нервиране. След това хапнахме в ловният дом, почивка до към 15.00 и пак по баирите и деретата. Чак към 19.00 (почти се бях отказал) на една ливада до рекичка егера се спря като закован. Срещу нас на поляната (около 80-90м) имаше две големи майки с около двайсетина малки шарени прасенца (я имаха два месеца, я нямаха). Стояхме като вкопани около половин час. След това дойде моят приплод. Едната майка го сдави и то избяга. След още десетина минути майките с прасенцата полека се изнесоха от поляната. Тогава дойде мойто прасе. Егера вика "стреляй му"! Прицелих се внимателно и опънах спусъка. Куршума се заби в земята между предните му копита (изобщо не го засегна). Ама явно като е решило да мре - ще мре. Нещо се обърка това прасе и се втурна да тича точно срещу мен. Не знам как стана ама докато измине 30-40м (при първият изстрел беше на около 70м от мен) му бях стрелял 3 (три!) пъти. Карабината ми е болтова - за около 2-3 секунди съм стрелял 3 пъти. Спря се на около 15м от мен. Беше ударено в гръбнака и два пъти в гръдният кош. От мен "хвърчеше" адреналин отвсякъде. Вместо да оставя егера да го заколи заредих допълнителен патрон и го гръмнах още веднъж от 15м. Приплода се оказа женски на около година и половина - около 60кг. Това беше първото ми прасе.

• 2 weeks later...