Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Който може да помага!

Recommended Posts

Става въпрос за една успоредка с открити куроци!

Това, което знам за нея е, че е белгийска - производство за съюза! На мерната линия има златен надпис (ОРИГИНАЛЬНАЯ ДIАНА), на лявата цев пише (POOR POUDRES VIVES), а на дясната (ACIER BAYARD)!!!!!

Имам оринтировъчна година - около 1917г.

Някой може ли да даде инфо или да разберем реалната година поне!

Хиляди благодарности!

Това, което знам за нея е, че е белгийска - производство за съюза! На мерната линия има златен надпис (ОРИГИНАЛЬНАЯ ДIАНА), на лявата цев пише (POOR POUDRES VIVES), а на дясната (ACIER BAYARD)!!!!!

Хиляди благодарности!

Забрави да пишеш,че има златни елементи по мерната линия!?!

Е добре де има златен натпис + златна фигурка на богинята Диана опъналя лък

Хиляди благодарности!

Ти ли си собственика?

Ако да ,значи си горд притижател на легендарния "Пипър Баярд"(ако така се изписва..)

Историята гласи;че партида от пушки били предназначени за тогавашна Русия по поръчка на императора,..Но пратката стигнала по пътя до нашите земи и неясно защо ,влаковата композиция била тук разграбена,...

Вероятно поради революционните бружения....

Всички пушки биле с надпис на руски "Златната Диана"...

От тогава все тук там излизат такива екземпляри,най често от партийни функционери......

Да неби да я продаваш?Годна ли е?

Списание "Български ловец" май.2008, не ми се рови за 100%.

Друг източник - оръжейния майстор Илия Пешев. Във форумите и списанията има телефона му.

Хубаво оръжие е, има много далечен бой. Но си иска сериозна поддръжка.

Ти ли си собственика?

Ако да ,значи си горд притижател на легендарния "Пипър Баярд"(ако така се изписва..)

Историята гласи;че партида от пушки били предназначени за тогавашна Русия по поръчка на императора,..Но пратката стигнала по пътя до нашите земи и неясно защо ,влаковата композиция била тук разграбена,...

Вероятно поради революционните бружения....

Всички пушки биле с надпис на руски "Златната Диана"...

От тогава все тук там излизат такива екземпляри,най често от партийни функционери......

Да неби да я продаваш?Годна ли е?

От 10 дена съм й законен собственик!

Пушката е била на дядото, после на бащата и както си е реда - АЗ!!!

В рода е близо 60 г.,ако не и повече. ГОДНА Е, ЗАКОННА Е!

Ето и фото.

post-3472-1257253036_thumb.jpg

post-3472-1257253043_thumb.jpg

Ето и фото.

Страхотно бижу.Пази си я.

Като гледамси е ловувано с нея.

Дано ти носи слука.

Хиляди благодарности!

Както ти е казал колегата,притежаваш Пипер Баярд модел Златната Диана,според изискванията за внос на чуждо оръжие в Императорска Росия е трябвало да има надписи на кирилица(задължително изискване завсички видове оръжие)другия надпис POOR POUDRES VIVES означава че пушката стреля с патрони с бездимен барут а ACIER BAYARD означава стоманата на пушката(стомана баярд).Хенри(Хайнрих)Пипер кръщава фирмата си Баярд на рицаря Пиер дьо Терайл Баярд роден в Гренобъл през 1476г. който е служил при френския крал Карл 8,през 1508г. при едно ожесточено сражение за важен мост рицаря Баярд се е бил сам срещу 200 въоръжени испански конници.През 1872г.в Париж излиза второто издание на книгата за Баярд и Хенри Пипер решава да сложи емблема на своите пушки(скачащия кон с рицаря на него)като символ за здравина и качество какъвто е бил рицаря Баярд.Азсъщо притежавам такава пушка като съм я възстановил в 100% оригиналния и вид.Доколкото ми е известно правят се до 1919г в новото предприятие на сина на Хенри Пипер- Николас Пипер което се намира в гр Херстал.

Ето и фото.

Честито!Пушката е уникат и е невероятно красива!

Честито!Пушката е уникат и е невероятно красива!

Кое и е уникалното :drinks: пирографираният приклад ли ;):drinks:

Edited by веско
колега какъв калибър ен пушката :drinks:

По принцип пушката е била с два чифта цеви (12,16 кал.), но дядото я е купил само с 16 кал.!

Нямаме информация, какво е станало с другите цеви.

Кое и е уникалното :drinks: пирографираният приклад ли ;):drinks:

Колега, ако малко се замислиш, може и да ти светне!

Пушката е минимум на 90 години и едва ли това е оригиналния приклад!!!

Приклада е правен собственоръчно от дядото, а чичото като тинейджър си е ползвал пирографа.

Гарантирам ти, че това с пирографа ще бъде коригирано в най-блиско бъдеще, пък и не е толкова трудно!

Малко да се изпили и отгоре лак!!!!!!!

имам подобна селиер- белот с открити куроци и плетени цеви с прав английски приклад, оригинален, полуложата е правена цевите са два цилиндъра и са 85 см, пушката е стара незнам коя година е, има язви но е мн. точна, калибър 12/70 ползвам я за дребен дивеч наи вече водоплаващ

• 8 months later...
Страхотно бижу.Пази си я.

Като гледамси е ловувано с нея.

Дано ти носи слука.

ВАЛЪО ЗДРАВЕЙ АЗ ИМАМ ЗЛАТНА-ДИАНА12КАЛ*СЪС СРЕБЪРНА ГЛАВА И ЗЛАТНА ИНКРУСТАЦИЯ МНОГО ЗАПАЗЕНА КАТО ТВОЯТА*ОБАДИ МИ СЕ -ЕТО МОЯ ТЕЛ*0885-347471*/0893-656766*ТИШО* :D :D

Не пиши само с главни букви

Edited by George
ВАЛЪО ЗДРАВЕЙ АЗ ИМАМ ЗЛАТНА-ДИАНА12КАЛ*СЪС СРЕБЪРНА ГЛАВА И ЗЛАТНА ИНКРУСТАЦИЯ МНОГО ЗАПАЗЕНА КАТО ТВОЯТА*ОБАДИ МИ СЕ -ЕТО МОЯ ТЕЛ*0885-347471*/0893-656766*ТИШО* ;):bira:

Не пиши само с главни букви

:p:rock: Вале аз имам златна-диана12кал,с сребърна глава и златна инкрустация,много запазена цеви-750мм,цеви-18,0* 17,5* шокови стеснения,год-1907реална*ако те интересува нещо обади се-0893-656766 и Наслука голяма*

имам подобна селиер- белот с открити куроци и плетени цеви с прав английски приклад, оригинален, полуложата е правена цевите са два цилиндъра и са 85 см, пушката е стара незнам коя година е, има язви но е мн. точна, калибър 12/70 ползвам я за дребен дивеч наи вече водоплаващ

Kолега моля те пусни една снимка на това бижу да му се порадваме. :bira: Баща ми имаше такава 20к но му я взеха.

Edited by chocho
По принцип пушката е била с два чифта цеви (12,16 кал.), но дядото я е купил само с 16 кал.!

Нямаме информация, какво е станало с другите цеви.

В грешка си. Или са 16 или 12. Масово са били 16, актуалния тогава калибър. В 12к са по-рядко. Няма как да стане за двете цеви защото са ръчно напасвани оръжия. Пратката е била на едро, а не индивидуална поръчка. Като оставим митовете за разграбване на страна, пратката е била за Русия и по изяснените причини се продава у нас, част от нея. Пак от сверата на митовете, едиколко си съндъка са били 16к и само един е бил 12к. Снимай я по от близо и в детайли да видим има ли други щети освен пирографирането. Цевите не са хромирани и дано да са поддържани. Пак е по-добре от меркели и симсони ГДР производство, дето ги титулуват уникати собствениците им само защото не са руски. Има СССР производство в малки серии и модели дето са наистина уникати, но трябва да се ровне и да се попрочет, а не като се види нещо различно от ИЖ и да се почва уникат и други изхвърляния. Пушката е хубава и още повече, ако наистина е семейна релква си има голяма сантиментална стойност. И аз кътам едно такова сантиментче в касата и се каня да го предам на сина.

ПП. Когато работеше магазина на КИНТЕКС имаше нещо като изложба и видях 20к от съшия модел, но в лошо състояние.

Edited by Явор
:rock::bira: Вале аз имам златна-диана12кал,с сребърна глава и златна инкрустация,много запазена цеви-750мм,цеви-18,0* 17,5* шокови стеснения,год-1907реална*ако те интересува нещо обади се-0893-656766 и Наслука голяма*

Продаваш ли я и за колко? Качи някоя снимка!

Поздрав

Продаваш ли я и за колко? Качи някоя снимка!

Поздрав

филипе ще почакаш малко, като я видиш-да не си глътнеш езика -шегувам се* от 1907г,до сега колко ли,видове дивеч е избила,само тя си знае*

Хиляди благодарности!

:good::D митко имам каталог за оръжие* баярд и зл,диана и др,видове белг,оръжие обади се или дай телефон*ето и ;0885/347471 :drinks:

филипе ще почакаш малко, като я видиш-да не си глътнеш езика -шегувам се* от 1907г,до сега колко ли,видове дивеч е избила,само тя си знае*

И аз това си помислих, колко ли животни е изпратила в отвъдното, за тези 103 години. А и де да можеше да го върне от там :drinks:

Поздрав!