Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

ЗАПАЗВАНЕ НА ЛОВНИ ТРОФЕИ

Recommended Posts

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

И аз да споделя моя скромен опит. Това което съм научил от практиката/извадил съм поне 200 чифта/ е следното: когато варя зъбите го правя на нормален до слаб огън,не трябва да се бърза.След извест

Ижовка, за всичко друго получаваш пълна 6 - ца, ама за тоя разтопен парафин направо отиваш на поправителен! Като ги напълни младия колега с тоя парафин, хеле пък ако е и още топъл, след време зъбите,

Главата на дивата свиня не е необходимо да се вари цяла,за да се извадят глигите.С ножовка се отрязват челюстите в задната третина,разделят се и двете стъбла на долната челюст и се слагат в съда.

Posted Images

Главата на дивата свиня не е необходимо да се вари цяла,за да се извадят глигите.С ножовка се отрязват челюстите в задната третина,разделят се и двете стъбла на долната челюст и се слагат в съда.

Горните зъби излизат лесно още с първото разклащане.На старите глигани долните зъби обикновенно се издърпват напред.На средновъзрастните и по-младите животни долните зъби са доста по-широки в основата и се затягат в челюстта.Затова те се натискат откъм върха и се измъкват отзад.

Зъбите се измиват,почиства се зъбната им кухина и се запълва с разтопен парафин.Те не се избелват,а се запазва естественото им оцветяване.Приготвеният трофеи се слага на кръгла поставка.

Ижовка, за всичко друго получаваш пълна 6 - ца, ама за тоя разтопен парафин направо отиваш на поправителен! Като ги напълни младия колега с тоя парафин, хеле пък ако е и още топъл, след време зъбите, особено долните така ще се нацепят, че ще стане .ба са мааму на трофея! И аз така правех и ела да видиш зъби от 24, 25 см. на какво приличат след няколко години. Никакъв парафин, само епоксидна смола за пълнене, една хубава, по възможност орехова резбована поставка, излязла изпод ръцете на истински майстор, и на стената! :)

Колеги тъй като съм млад ловец някой може ли да даде съвети как да запазя трофеи на зъби от дива свиня? Благодаря предварително :)

Първо честито за трофея.Много оважавам лолеги които обичат и запазват своите трофеи,и трупат информация за това как сами да си ги обработват.И така на кратко.Специално трофея на дивата свиня ако нее препарат а само зъбите е много лесен за обработка.Ако вече си ги искарал от челюстите, почисти добре от полепите от месо по тях и вътре в тях.И единственното което можеш да направиш е да ги напълниш незабавно с восък от обикновенна свещ за светене.Другото нещо с което можеш да ги напълниш за да не се сцепят е хипоксидна смола ,но и парафина върши добра работа.Ако обаче не си ги искарал ,сваряваш главата или отделяш само долната челюст а горната отрязваш ,но внително по на зад от горните зъби,и ги сваряваш докато се разклатят добре.Горните излизат лесно напред,но долните и то ако са големи излизат само назад.За целта като вече се сварят добре издърпваш колкото позволява напред и режеш челюста зад зъбите но като внимаваш много и за препоръчванее първото рязане да е доста назад,защото не се знае колко са вътре.И така полека режеш ако трябва 2,3 пъти по малко докато ти позволи да ги изкараш назад от кухината на челюста.След това ти описах какво следва след изсъхване на зъбите.Успех и незабравяй ,че какъвто и трофей да обработваш не се лакита ,а зъбите не се избелват.Каквито окраски си има по тях обикновенно черни по предната част която е била отвън си остават .При оценяване това носи точки.

Първо честито за трофея.Много оважавам лолеги които обичат и запазват своите трофеи,и трупат информация за това как сами да си ги обработват.И така на кратко.Специално трофея на дивата свиня ако нее препарат а само зъбите е много лесен за обработка.Ако вече си ги искарал от челюстите, почисти добре от полепите от месо по тях и вътре в тях.И единственното което можеш да направиш е да ги напълниш незабавно с восък от обикновенна свещ за светене.Другото нещо с което можеш да ги напълниш за да не се сцепят е хипоксидна смола ,но и парафина върши добра работа.Ако обаче не си ги искарал ,сваряваш главата или отделяш само долната челюст а горната отрязваш ,но внително по на зад от горните зъби,и ги сваряваш докато се разклатят добре.Горните излизат лесно напред,но долните и то ако са големи излизат само назад.За целта като вече се сварят добре издърпваш колкото позволява напред и режеш челюста зад зъбите но като внимаваш много и за препоръчванее първото рязане да е доста назад,защото не се знае колко са вътре.И така полека режеш ако трябва 2,3 пъти по малко докато ти позволи да ги изкараш назад от кухината на челюста.След това ти описах какво следва след изсъхване на зъбите.Успех и незабравяй ,че какъвто и трофей да обработваш не се лакита ,а зъбите не се избелват.Каквито окраски си има по тях обикновенно черни по предната част която е била отвън си остават .При оценяване това носи точки.

"Обикновените" свещи не се правят от восък, а от парафин. Смолата е "епоксидна", а не хипоксидна. От мои наблюдения съм заключил следното:

1. парафин - твърдо НЕ - у дома НЯМА здрав трофей, напълнен с парафин;

2. силикон - течния в тубите, които се поставят в пистолет с бутало също НЕ;

3. епоксидна смола - все още не съм пробвал, защото нямам материал, но определено ще заложа на нея!!!

4. горещ силикон - от пръчки, които се поставят в загряващ пистолет - също препоръчано, но неизпробвано...

"Обикновените" свещи не се правят от восък, а от парафин. Смолата е "епоксидна", а не хипоксидна. От мои наблюдения съм заключил следното:

2. силикон - течния в тубите, които се поставят в пистолет с бутало също НЕ;

3. епоксидна смола - все още не съм пробвал, защото нямам материал, но определено ще заложа на нея!!!

4. горещ силикон - от пръчки, които се поставят в загряващ пистолет - също препоръчано, но неизпробвано...

Да колега приемам поправките за исписването на епоксидната смола,и разликата между парафин и восък.Но моите трофеи са направени всичките с парафин от свещ и няма никакъв проблем когато са направени както трябва.Сиреч заляти до ръба ,даже леко навдигнато напластявано на няколко пъти след втвърдяване.Защото ако са напълнени малко под ръба пак ще се сцепят .Това го знам от баща ми ,а имам и книга за обработване на трофеи и там така е описано дори го описват за по малък разход на парафин да се постави фитил от памук в по долната част на кухината на зъба.Така ,че незнам защо го отхвърляш категорично.Дори мисля да пробвам на следващ трофей дай боже по скоро да пробвам да напълня зъба с памук и само в горния край около 0,5мм.да го затворя с епоксидна смола.След като се укрепи тънката част на ръба добре ми се струва ,че пак ще се запазват, защото те от там почват да се цепят.

При теб не знам защо се получава така...

При нас всички зъби които сме ги пълнили с восък от свещ до сега не са мръднали :(

"Обикновените" свещи не се правят от восък, а от парафин.

................

Колега, хем си прав, хем не. Парафина е вид восък който се произвежда от нефт (най-общо казано)

Съществуват поне още два вида восък - растителен (стеарин) и животински (пчелен). Ако под "обикновени" разбираш църковни свещи си прав, но и от другите два вида восък се правят свещи.

Това не го пиша за да се правя на умен, а защото може би точно това е причината да ти се прецакват трофеите - парафина. Предполагам, че другите два вида ще са по-удачни за пълнене на глиги, тъй като не са извлечени чрез химическа преработка, както е при парафина, а са натурални.

А по темата - с личен опит все още немога да се включа :rolleyes: , но когато това стане, бих заложил на пчелния восък. :)

За парафина няма да споря...

Сега ми иде една идея: зъбите да се запълнят на 3/4 със силикон, а останалата 1/4 да се запълни с "POXIPOL", който ще има за цел да задържи тънката част на зъба. Още по-добре ще е ако се сложи малко от лепилото и в дъното на зъба, за да го задържи и оттам, а за спестяване на средства за лепило (ако е пълен целия зъб най-добре ще стане) да се дозапълни с парафин или силикон.

• 1 month later...

вече се обърках,

всеки казва нещо и не знам какво да правя, :crybaby:

с какъв восък или парафин да бълня зъбите, това ми е първя трофей моля ви искам да го запазя.

обикновени свещи, царковни свещи,

епоксидна смола от каде бих могъл да кубя,

кой е най добре

Edited by joudtazz
вече се обърках,

всеки казва нещо и не знам какво да правя, :crybaby:

с какъв восък или парафин да бълня зъбите, това ми е първя трофей моля ви искам да го запазя.

обикновени свещи, царковни свещи,

епоксидна смола от каде бих могъл да кубя,

кой е най добре

Обикновените свещи си ги запази и ги пали като ти спрат тока, а църковните - ако си религиозен като ходиш на църква! ;) Писах вече и пак ще ти повторя - ако не искаш да прецакаш зъбите само епиксидна смола или еповит, продават го в бояджийските магазини. Състои се от основен компонент и втвърдител, смесват се в количествено съотношение, посочено в указанието за употреба. След като ги смесиш бъркаш докато получиш хомогенна смес с бял цвят, пълниш с нея зъбите и си готов. После - на поставката. Това е! На колегите може и с парафин, и с восък да им се получава, при мене резултатът с тях е няколко чифта зъби за медал - нацепени яко.

Обикновените свещи си ги запази и ги пали като ти спрат тока, а църковните - ако си религиозен като ходиш на църква! :D Писах вече и пак ще ти повторя - ако не искаш да прецакаш зъбите само епиксидна смола или еповит, продават го в бояджийските магазини. Състои се от основен компонент и втвърдител, смесват се в количествено съотношение, посочено в указанието за употреба. След като ги смесиш бъркаш докато получиш хомогенна смес с бял цвят, пълниш с нея зъбите и си готов. После - на поставката. Това е! На колегите може и с парафин, и с восък да им се получава, при мене резултатът с тях е няколко чифта зъби за медал - нацепени яко.

благодаря жив и здрав бъди, и много слука :mellow:

това ми първото отребано прасе и първя трофей 14 см зъби, затова толкова са ми важни

ще ги слагам на поставка заедно с бренекето кадето му путроши грабнака :rolleyes:

• 4 weeks later...
....На колегите може и с парафин, и с восък да им се получава, при мене резултатът с тях е няколко чифта зъби за медал - нацепени яко.

Какво направи с тях? Имам 3 комплекта над 21 см. в същото състояние.

Поздрави

Какво направи с тях? Имам 3 комплекта над 21 см. в същото състояние.

Поздрави

По въпроса за нацепването не съм направил нищо, стоят си така, къде на поставка, къде наредени в шкафа, някои подарих, като ги видя и се ядосвам за глупостта си преди години. Всички зъби след тях си пълня със смола и съм рахат. Но приятел, който превари едни хубави 25 см. зъби още при изваждането от челюстите и се нацепиха си реши проблема, като ги занесе на познат стоматолог, който прави зъбни протези - оня ги залепил с някакво лепило, използвано при ченетата :wallbash: и сега даже не личи къде се бяха нацепили. Тъй че ако ти се занимава и имаш търпание може да опиташ да "реставрираш" твоите, трябва само да намериш подобно или друго качествено лепило, но задължително да е безцветно, иначе ще им отиде фасадата на зъбите! Ако се навиеш да ги правиш - успех в "реставрацията"!

Сега вече всички зъби ги пълня с епоксидна смола и нямам грижи.Имах 2 комплекта,които бяха започнали да се цепят от към острата страна.Залепих ги с локтайт,пристягане за 1час и вече 2ра година не личи къде са лепнати.Дано съм бил полезен с нещо.Поздрав

Забелязал съм,че всичките ми трофеи(от първите),пълнени със свещ или парафин се напукаха,но са си цели,защото парафина ги държи.Предполагам,че това се получава,защото като стоят закачени на стената(зимата аз се отоплявам на дърва ),в горната част на помещението се развива доста по-голяма температура

от която парафина се размеква.

Пълнил съм и със силикон,но при по-големи зъби винаги остава съмнение дали са се напълнили плътно.

За това само епоксидна смола. :drinks::p

• 2 weeks later...

Прочетох темата и.... да се изкажа и аз тази година извадих зъбки 18 см ,но както каза колегата по горе ценни :drinks: Напълних ги с парафин чист и след около седмица една вечер чух звук все едно камъче счупи стъкло. Погледнах си трофея и левия долен зъб сцепен от горе до доло.Извадих парафина и наложих 2те части като мислех да ги лепна с моментно лепило. Когато ги наложи установих,че частите не съвпадат. получило се е разминаване. Залепих го така,защото не може да се поправи.

Извода:парафина поражда напрежение в зъба. Вече няма да сложа в зъб парафин.

Въпрос към по знаещите сега ..... да се мъча ли да махна по някъкъв начин парафина от де зъби и да пълня със смола или да ги оставя? ако е да дайте съвет как да 'източа' вече втвърдения парафин???????

Прочетох темата и.... да се изкажа и аз тази година извадих зъбки 18 см ,но както каза колегата по горе ценни :eusa_think: Напълних ги с парафин чист и след около седмица една вечер чух звук все едно камъче счупи стъкло. Погледнах си трофея и левия долен зъб сцепен от горе до доло.Извадих парафина и наложих 2те части като мислех да ги лепна с моментно лепило. Когато ги наложи установих,че частите не съвпадат. получило се е разминаване. Залепих го така,защото не може да се поправи.

Въпрос към по знаещите сега ..... да се мъча ли да махна по някъкъв начин парафина от де зъби и да пълня със смола или да ги оставя? ако е да дайте съвет как да 'източа' вече втвърдения парафин???????

Не ги пипай повече, няма чалъм за вадене на парафина без допълнително да прецакаш зъба - пробвал съм го преди, само ще влошиш нещата. Нека ти си стоят така, все пак са ти спомен от приятно изживяване! Щом си изчел темата отначало значи знаеш следващия път с какво да напълниш зъбите! :D

Колеги тъй като съм млад ловец някой може ли да даде съвети как да запазя трофеи на зъби от дива свиня? Благодаря предварително :D

След като извдиш бивните (които от вътре са кухи), ги пълниш с пчелен восък. Восака ги поддържас години влажни/ мазни, и така няма да се нацепят.

Успех.

Прочетох темата и.... да се изкажа и аз тази година извадих зъбки 18 см ,но както каза колегата по горе ценни :o Напълних ги с парафин чист и след около седмица една вечер чух звук все едно камъче счупи стъкло. Погледнах си трофея и левия долен зъб сцепен от горе до доло.Извадих парафина и наложих 2те части като мислех да ги лепна с моментно лепило. Когато ги наложи установих,че частите не съвпадат. получило се е разминаване. Залепих го така,защото не може да се поправи.

Фасулска работа :good: Сложи зъбоците във вода, загрей да заври и парафина ще изплува :good:

Този спукания го капни с подходящо лепило и го пристегни да заеме форма близка до оригинала . После пълни с епоксидна смола и си свиркай :good:

Фасулска работа :o Сложи зъбоците във вода, загрей да заври и парафина ще изплува :good:

Този спукания го капни с подходящо лепило и го пристегни да заеме форма близка до оригинала . После пълни с епоксидна смола и си свиркай :good:

Има една работа, че ако е попаднал парафин по ръбовете на счупването и ги е омазнил, лепилото няма да хване....