Jump to content

ЗАПАЗВАНЕ НА ЛОВНИ ТРОФЕИ

van4o_87
 Share

Recommended Posts

Има една работа, че ако е попаднал парафин по ръбовете на счупването и ги е омазнил, лепилото няма да хване....

Хвана,защото когато зъбът се сцепи се раздели на 2 не съразмерни части тогава хванах ножа и леко леко изтърках ръба после лепих и това беше. Обаче не можах да разбера от какво се получи разминаването на двете части . Все едно после не бяха от един зъб.

• 2 months later...
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

колеги и аз ги пълня със селикон и намам нацепени зъби ....само един комплект който съм го пълнил с восак.... :unsure:

• 2 months later...

Констатация и молба за съвет.

Един трофей глигански зъби по съвет или по-скоро след прочетено тук във форума напълних с епоксидна смола а в края направих "тапи" със горещ силикон.

Преди малко какво се вгледах в тях и забелязах че "тапите" от горещия силикон сякаш са се смалили. Т.е. между зъба и силикона се е появило около 1мм. растояние .

Сякаш силикона се е свил!

На зъбите им няма нищо!

Какво ще ме посъветвате?

Да се опитам ли да го махна този силикон който надолу в зъба да е с дълбочина максимум 1см.?

Да се опитам ли да запълня тази малка празнина с нещо? /пак силикон и епоксидна смола/

Или да ги оставя така?!

Интересното в случая е че самите зъби не са стоя на някакви големи температурни амплитуди разлика...

Един трофей глигански зъби по съвет или по-скоро след прочетено тук във форума напълних с епоксидна смола а в края направих "тапи" със горещ силикон.

Преди малко какво се вгледах в тях и забелязах че "тапите" от горещия силикон сякаш са се смалили. Т.е. между зъба и силикона се е появило около 1мм. растояние .

На зъбите им няма нищо!

Какво ще ме посъветвате?

Да се опитам ли да го махна този силикон който надолу в зъба да е с дълбочина максимум 1см.?

Да се опитам ли да запълня тази малка празнина с нещо? /пак силикон и епоксидна смола/

Или да ги оставя така?!

Интересното в случая е че самите зъби не са стоя на някакви големи температурни амплитуди разлика...

.................Подходящ съвет- четеш и изпълняваш каквото е казало "старото" .........и е по малко вероятно да сбъркаш и чудиш и патиш!!!! :haha3:

На зъбите им няма нищо!

Какво ще ме посъветвате?

Или да ги оставя така?!

..и защо с "горещ силикон".?

В горния край при "тапата" няма напрежение и никаква вероятност от спукване.

Ако те дразни ги допълни с обикновен безцветен санитарен силикон и си пий бирата рахат :haha3:

След като извдиш бивните (които от вътре са кухи), ги пълниш с пчелен восък. Восака ги поддържас години влажни/ мазни, и така няма да се нацепят.

Успех.

Бивни има слона... Глигана има ГЛИГИ...

Напълних ги със силикона, който имах под ръка.

Който го беше написъл не беше уточнил какъв е силикона.

Съмнявам се да успея да вкарам силикон през толкова малка пролука.

Мислех си дали бих могъл да извадя този силикон и на негово място да поставя друго /епоксидна смола, сега казваш за друг силикон/

Или пък да го оставя да си остарее още една година примерно че да може по лесно да се извадят тези тапи от горещия силикон

Аз защо пък ми се е случавало точно в края на зъба да се спука?!? Хм ....

Бивни има слона... Глигана има ГЛИГИ...

Те някой глиги като бивни стават :-)

Бащата лови едни шарани и все ме бъзика, че костите им като ребърце на младо агънце били :-)

Напълних ги със силикона, който имах под ръка.

Който го беше написъл не беше уточнил какъв е силикона.

Съмнявам се да успея да вкарам силикон през толкова малка пролука.

Мислех си дали бих могъл да извадя този силикон и на негово място да поставя друго /епоксидна смола, сега казваш за друг силикон/

Или пък да го оставя да си остарее още една година примерно че да може по лесно да се извадят тези тапи от горещия силикон

Аз защо пък ми се е случавало точно в края на зъба да се спука?!? Хм ....

Ми те баш така си се пукат зъбите, най - често по външния им ръб, понякога по цялата му дължина.

И ако приемаш още съвети - повече нищо горещо не наливай в зъб, само студени смоли или силикони!

Съвети приемам и още как ....

По принцип няма нищо спукано, но ми се иска да си поправя грешката.

Горещия силикон не е кой знае колко горещ, но разбирам намека ти ....

Трябва да видя да прочета, с какво бай западняк си пълни зъбите?

• 5 months later...

Здравейте колеги, прочетох всичко казано да тук, и искам да попитам нещо.Понеже вчера гръмнах добър нерез с хубав трофей, къде точно да режа за да извадя глигите?Знам че една трета от тях се вижда а още две трети са в челюстта, чувал съм от стари ловци, че се реже зад точно определен зъб на ченето, но къде точно?

Благодаря предварително!!!

Здравейте колеги, прочетох всичко казано да тук, и искам да попитам нещо.Понеже вчера гръмнах добър нерез с хубав трофей, къде точно да режа за да извадя глигите?Знам че една трета от тях се вижда а още две трети са в челюстта, чувал съм от стари ловци, че се реже зад точно определен зъб на ченето, но къде точно?

Малко пред очите.

Малко пред очите.

мерси колега, направих точно така, но принципно се оказа, че не е имало нужда чак толкова много на зад да режа!

важното е , че трофея излезе невредим! :)

17.5 см дълги и 5.5 см широки в основата, не е кой знае колко , но е най-добрата ми слука до сега!

весело изкарване на празниците и повече слука през новата година на всички колеги!

post-27853-0-09077100-1293696368_thumb.jpg

Режеш долната чельост зад 3тия кътник,броен от пред назад...Успех

• 1 month later...

Ето ти още един модел за поставка и аранжировка на трофея!

За съжаление при мен се получи следното:

този, който си предложи услугите да свари главата и извади зъбите, при рязането на челюстта на глигана, за да влезнат в тенджерата, отряза и 1/3 от долните зъби (може би нарочно от завист, дано да не е така)! Това е което остана от тях, а беше много хубав трофей!

Поуката за мен е - на вълка вратът му е дебел, защото сам си върши работата!

post-1188-0-72092900-1296648354_thumb.jpg

Относно рязането на главата с цел изваждане на трофея .... Мога да се съглася, че е по-лесно да го извадиш след като си срязал както са описали колегите, но пък мога да Ви уверя от личен опит, че съм извадил достатъчно на брой прекрасни трофеи без въобще да режа главата.

Вий сложете главата у "Голямата теджера" да си уври па после след леки опарвания и малко псувни ще се измъкнт няма где да идат.

Относно пълненето --> Епоксидна смола до горе!

*Внимавайте само да няма дупки някъде по зъба, че ще се разтече и ще стане омазването.

• 1 month later...

Важно при пълненето на глигите е да се направи с такава смес която е прозрачна. При пълненето на зъба с парафин от свещ, зъбът трябва да се потопи в топла вода /но не и вряла/ така, че вътре да остане сух. Потопяването в топла вода се прави за да не се напука зъбът при пълнене с горещия парафин.

Напоследък доста се практикува в нашата дирекция пълненето на зъбите със силикон, но не горещ!

Пълня ги почти до горе с епоксидна смола и след като втвърди се получава вдлъбнатина навътре в зъба.За финиш използвам безцветен поксипол,който много лесно се заглажда по ръбовете на зъбите.След няколко месеца поксипола почти добива цвета на зъба в долната част - става малко по-тъмно жълтеникав.Интересното,че въпреки всички мерки се случва на някои от зъбите да се изрони емайла или да се отчупи парченце.Това се случва най-често по външната част на долните зъби.Извода е ,че трябва постоянна температура в стаята,където се съхраняват трофейте,но през зимата винаги ще се случи да има по-голяма температурна разлика...поне при мен е така.Дано съм бил полезен!

• 3 years later...

Колеги и аз имам едно запитване понеже за пръв път ще се опитам да изкарам глигите , та въпроса ми е колко време приблизително се вари главата, и трябва ли глигите да са потопени в врящата вода.. Благодаря предварително :)

• 2 weeks later...

Принципно главата се вари цяла ,за да може да се ползва и месото.Варенето продължава 4-6 часа (до разваряване) в зависимост от това дали е възрастно или младо животно.Чак след това се пристъпва към вадене на зъбите.Не препоръчително да се реже челюста,защото не се знае до къде продължават зъбите.По удачен вариянт е да се изкарат по обичайния начин.Разбира се някои излизат лесно,други по трудно.Тогава се издълбава и разширява леглото на зъба в челюстта с помощта на длето или остър нож. Най добрият вариянт за заливане е със зъботехнически материал,но излиза по скъпо и се прилага само за зъби с висока стойност.Със същите материали става и възстановяване на спукани или счупени зъби.По евтин вариянт е със епоксидна смола.Заливането е трайно .Преди всичко обаче преди всяко заливане е желателно да се обезмаслят с подходящ разредител(кореселин,чист бензин).Тогава се постига трайно залепване на смолата.Така вече залетите зъби се държат в помещение без резки температурни разлики.Дано съм бил полезен!

Колеги и аз имам едно запитване понеже за пръв път ще се опитам да изкарам глигите , та въпроса ми е колко време приблизително се вари главата, и трябва ли глигите да са потопени в врящата вода.. Благодаря предварително :)

Дай Боже всеки да се сблъска с проблема да си намери по-голям съд за варене! Честно казано всякакви интервенции с подръчни инструменти по време на варенето за разширяване на леглото на зъбите са нежелателни и рисковани! Имайте предвид, че зъбите са много крехки и са загрети над 100 градуса, което прави процеса "опасен" за целостта на трофея. При счупване на хубав зъб, яда е мноооооооого голям!!!! Единственото, което препоръчвам да се ползва е парцал, с който да се опитва от време на време да се извадят на "самоход". Когато месото на "венеца" около зъба започне да се отделя, може да започнат и опитите за неговото измъкване с умерена сила и да не се доказва колко сила имате. Ако са неуспешни, значи, че варенето е малко. Ако глигите не са потопени изцяло във водата няма как да се извадят. Това правило не важи за рогата!!! Имаше някъде по книгите писано до къде могат да се срежат челюстите, за да се съберат в тенджерата, но е доста рисковано. Трябва да се има предвид , че зъбът е скрит около 2/3 в челюстта и отива назад, а не настрани и трябва да се отпуснат поне по 4-5 см за сигурност. Лошото е, че и да сбъркате резултата се вижда когато вече е късно и челюстта е срязана безвъзвратно.

Дето се казва: Успех и късмет!

Големият съд не е чак такъв проблем,варят се в тенекия от сирене,по голяма тенджера,а пък става и с обръщане .Колкото до загряването ,чак към края на процеса достига 100 те градуса.Съветите на на колегата Глиганчо са много плезни и ако се ползват подръчни инструменти -то с иьключително внимание и прецизност.Аз лично си помагам с клещи резачки за раздробяване на челюстта и резбарско длето ,ако имам насреща си проблемни зъби кото не излизат на собствен ход.До тук не е имало увреждане на нито един зъб.Успех и НАСЛУКА!

И аз да споделя моя скромен опит.

Това което съм научил от практиката/извадил съм поне 200 чифта/ е следното:

когато варя зъбите го правя на нормален до слаб огън,не трябва да се бърза.След известно време започвам постоянно да проверявам за тяхното изваждане и ако не става отново в тенджерата.Не трябва да се остават да преврат защото се напуква емайла на самите зъби и загубват блясъка си.След като ги извадя ги оставам да изсъхнат поне 7-8 дни.Ако нямате време ги слагате в хладилника,там е най-постоянната температура.Имам зъби които стоят там вече 7-8 години и ги изваждам все едно сега са извадени от животното.Може да ги увиете в памук които е леко навлажнен,но има вероятност понякога да има по тях мухъл.

Пълненето го правя винаги с двукомпонентна смола на фирмата Новол.Тук трябва да се внимава при смесването с втвърдителя.Ако сложите повече ще се развие голяма температура това се получава при смесването на смолата с втвърдителя и зъбите има вероятност да се спукат след време.Винаги слагам малко и не ми пречи че сместа ще се втвърди по-бавно.Смолата е добър вариянт защото е мазна и подхранва зъба.От време на време когато се сетя ги мажа със течен парафин от вън за да ги подхранвам.

Пълненето с парафин също не бих казал,че е лошо но много мои приятели допускат голяма грешка като наливат парафина веднага след като се разтопи.Аз изчаквам след като го отстраня от котлона да застине до степен да хване бяла коричка и тогава наливам иначе като е топъл се получава голяма разлика в температурата между студения зъб и топлия парафин а това води до спукване след време.

Също от голямо значение е помещението в което стоят просто си трябва определена температура което е трудно постижимо.

Аз винаги отрязвам горната и долната челюст за да изваря зъбите а не цялата глава.

Надявам се да съм помогнал с горе написаното.

Поздрави и слука на всички колеги през този сезон за да има какво да се пълни!!!

Аз винаги отрязвам горната и долната челюст за да изваря зъбите а не цялата глава.

А имаш ли някаква "формула" по която определяш мястото на срязването?