Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

БЪЛГАРСКО /лудогорско/ ГОНЧЕ - впечатления от породата

Recommended Posts

Здравей Керк не можах да ти отговоря веднага ,пътувах и в момента ти пиша от София служебно съм зает за два дни.Но въпреки всичко като става въпрос за кучета и лов и който иска ще намери време и място.Снимката е от 22.09.2004г.на първото изпитание за кучета в гатер в с.Баня с предварителен регламет на кучета до 2 години.И правилник за оценявяне и

точки ето такъв :) Сега поместения е :) :yahoo!: Нямам намерение с никой да се карам или се "пърча" :) напротив ,който може и иска нека да помогне за породата българско гонче.По-нататък ако се наложи ще ти кажа и от къде съм ,малко в аванс живея между три ДДС от които само една малка част са оградени и основния дивеч е дивата свиня и това за което пища и споделям не е зад огради и мечти ,а реалност между гора кучета и мен.

• 2 weeks later...
  • Replies 18.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Пич и Поля на 50 дни:

Новата ми надежда Джоко:

Докторе, нещо не се обаждате. Един мой приятел от Шуменско.

Posted Images

Онзи ден като разхождах кучето из гората и то взе че надуши прясна следа и тръгна да гони.Аз си седнах на едно паднало дърво и го оставих да си върши работата.След 5-10мин започна да лае,беше далеч от мен но аз го чувах ясно.Изведнъж на около 50метра от мен наи-неочаквано изкочиха 4 прасета-маиката с още 3 малки.Направо не вярвах на очите си.Малко след прасетата видях кучето ми да притичва след тях.Не съм го викал оставих го да се тренира като ги гони.Чуваше се как ги облайва и постепенно се отдалечаваше.След известно време реших вече да започна да го викам .До 10-15 мин. то се върна и легна при мен измореномено.Кучето е младо само на 10 месеца но си личи че има потенциал.Надявам се и за в бъдеще да продължава в същия дух.

За в бъдеще зависи само от теб,но за момента ще си позволя да ти предложа да внимаваш,особено агресивни са майките с малките си и добре,че е не е имало наблизо или заедно още една майка...Кучето ти е младо, да ти е живо издраво и ти да можеш да успееш да го насочиш и по-нататък да се утвърди като свинар,но не бързай приятелю :lol:

• 1 month later...
Точно за това говорим че няма полов деморфизъм,и че засега е желателно да има бял кръст на гърдите,а след време ще е задължително да го има.И ушите да не са като на ротвайлер триъгълни и малки,а да са големи и заоблени и да са дълги.Това го знам от хора които знаят кое наистина е било Бг гонче

За бяло петно на гърдите пише,но за кръст ми се струва че никъде не е споменато.Допустимо е още бяло на ноктите,но изрично е казано ,че то трябва да е симетрично.Недопустимо е опашката да завършва с бяло.

• 3 weeks later...
Допустимо е още бяло петно на ноктите

Мисля, че трябва да те поправя е100. Допустимо е бяло петно по ПРЪСТИТЕ, а белите нокти са дисквалифициращ дефект.

съгласно стандарта гасуван на общото събрание на клуб българско гонче и внесен в брфк бяло по ноктите и пръстите на гончето са не допустими !!! и като информация едни от най добрит представители на тази порода в момента се намират в хасково женско куче на име руска първо на изложбата в пловдив имъжко на име киро също първо на тази изложба ;)

Edited by GORDANI

Според първия изготвен стандарт за Бг гонче на д-р Виктор Лозенски са допустими малки

бели петна по пръстите

Писах през почивните дни,но срива във системата изтри постовете от него време,затова ще ви напиша пак.

На гърдите бялото петно е задължително,но не трябва да отива чак до долната челюст,няма значение каква форма има.

Допускат се бели петна по пръстите на краката,но не се допускат бели нокти.

според доктор Лозенски може но според специалиста Митю Точев не може.

Edited by GORDANI

Уточни какво може според Лозенски и какво не може според Точев.

Първия стандарт на гончето не е от Лозенски ,а е от Гайтанджиев.

Гайтанджиев,го разработва през 60г.,на миналия скоро век.,но всяка порода претърпява промени в развитието си,макар че при нас няма развитие.

Началник, тука не си прав!Винаги има развитие, ама едното се нарича прогрес, а другото регрес! ;) Вие си знаете накъде е развитието на българско-лудогорското Ви гонче! ;)

аз не твърдя че докто Лозенски е написал стандарта само казвам че са с коренно различни мнения с Митю и за това не се обичат даже на изложбата в Баня лозенски не пожела да връчи наградата за първото място поради тази и ред други причини

аз не твърдя че докто Лозенски е написал стандарта само казвам че са с коренно различни мнения с Митю и за това не се обичат даже на изложбата в Баня лозенски не пожела да връчи наградата за първото място поради тази и ред други причини

Не съм казал,че твърдиш ,че д-р Лозенски, е написал стандарта,друг твърди това.

А мненията на никои не са важни, и не е важно кои кого обича,важно е придържането към стандарта на породата.

Началник, тука не си прав!Винаги има развитие, ама едното се нарича прогрес, а другото регрес! :rofl: Вие си знаете накъде е развитието на българско-лудогорското Ви гонче! :rofl:

Анди, не се имам за началник.По никакъв начин.

За мен само прогреса е развитие,другото е упадък.

Българското -лудогорското Ни гонче ще се развива ,в прогрес.Има достатъчно читави хора ,които се занимават с породата, а броя на клубните членове е над 100.

Времето ще покаже.

Еййй,кво нещо,кажат ли,че едно куче е бясно свястно не става..тцтцтцтц :cool:

Ами с какви породи ловувахте бре досега?

Тва гончето постоянно се развива бре ,балканско,лудогорско,турско,гончето Ви гончето Ни... :rofl:

Слави, нали знаеш, че винаги има паразити? :rofl:

Но в интерес на истината БЪЛГАРСКИТЕ породи прогресират в последните години :cool: въпреки недоволството на някои :rofl:

Особено що се отнася да Български барак :rofl:

Вярно е Конак,

от клуб бг гонче барем с едното око да бяха прогледнали какво правят от клугб бг барак и други, та щяха нещата досега поне да са депегментирали... :rofl:

Как да погледнат като са късогледи и не виждат по далеко от село Баня :rofl:

Edited by GORDANI
  • 2 weeks later...

Ето и моя Дзвер!

Казва се Рекс и е на 3 год.

Много съм доволен ( само чукам на дърво в гората някой а не го върже както стана със сестра му)

Ето и моя Дзвер!

Казва се Рекс и е на 3 год.

Много съм доволен ( само чукам на дърво в гората някой а не го върже както стана със сестра му)

Браво колега страхотно куче Дай повече инфо.Как работи? В какъв периметър търси?Колко вриме гони?Как се справя на свинския лов?

Браво колега страхотно куче Дай повече инфо.Как работи? В какъв периметър търси?Колко вриме гони?Как се справя на свинския лов?

Дзверо е уникален ( самоук) ГАД.

Учил съм го малко на подчинение защото ме посъветваха, че гончето трябва да е малко лудо за да гони яко. В интерес на истината се учи от две ( брат и сестра) кучета от развъдник обучавани за проследяване още в развъдника - някъде около Хисар.

Не знам точно в какъв периметър търси но се чува из цялата планина (Средна гора)

Гони упорито простреляно животно до дупка, а здрави гони докато почуства че е доста далеч и до 1 ч. се връща на мястото където сме го пуснали. На свински лов е ГАД защото не ни дава да издърпаме прасето от дерето :D)) Последния път го влачихме заедно с прасето. Беше захапало задния бут и все се опитваше да го върне обратно. Лае по различен начин на едро и на дребно животно, но не сме го учили специално!! Явно го има като заложба :D:(

• 2 weeks later...

Това е лично моя селекция.На 40 дни е.До клкото си спомням в една друга тема, мисля че беше "мелези за лов на глигани", по препоръка на slawi вече се ориентирам към исчистване. Моля за коментар.post-1053-1154183834_thumb.jpgpost-1053-1154184108_thumb.jpg

• 1 month later...

Колега от форума преди малко ми напомни, че липсва стандарта в тази тема на Българското /Лудогорско/ гонче ;) Пропуснали сме да го пастнем в темата.

Българско гонче - стандарт

(Bulgarian Hound)

Произход:

България

Предназначение на породата:

Българското гонче е специализирано в лова на диви свине, но може да бъде използвано и за лов на други видове космат дивеч. То притежава великолепни физически качества съчетани с отлично обоняние, пъргавина при търсене и проследяване на дивеча, чувство за ориентация, неизчерпаема енергия и издръжливост по време на лов, независимо от климатичните условия и естеството на терена.

Класификация по FCI:

Група 6 - Гончета, кръвоследници и сродни породи

Секция 1 - Гончета

С работен изпит.

Резюме на историята на породата:

Българското гонче е най-известната и популярна ловна порода на България. То е незаменим помощник на българския ловец от столетия. Как точно се е появило по Българските земи не е съвсем известно и за корените на произхода му може само да се предполага. Някои източници сочат, че илири, траки, келти и гърци, населявали Балканския полуостров са ловували с подобни гончета. Предполага се, че всички гончета на полуострова имат азиатски произход. Породата е представена за първи път пред международната киноложка общественост на Световното Ловно Изложение в гр. Пловдив през м. юни 1981 г.

Общ вид:

Българското гонче е със среден ръст. Има силно, хармонично и елеганто тяло с леко удължен формат.

Важни пропорции:

Индекс на неговия формат: за мъжките от 112 до 114, за женските от 112 до 115.

Ръст: мъжки - 54-58 см, женски - 50-54 см.

Тегло: мъжки - 23-25 кг, женски - 18-20 кг.

Дължината на муцуната е 50% от дължината на главата.

Дължината на предните крайници е 52% от височината при холката.

Поведение и темперамент:

Отличното обоняние, силно развития слух и физическата му издръжливост, позволяват това куче да работи в тежки пресечени местности, обрасли с гъста горска растителност. Бързо да открива и вдига дивеча на крак. Преследва дивеча дълго и упорито. Има отлично чувство за ориентация. Гласът му е силен и ясен. Привързано е към стопанина си. Нервната система е уравновесена.

Глава:

Средно голяма, суха и пропорционална по отношение на тялото.

Черепна област:

Дълъг, плосък череп, достатъчно обемист, без да е широк. Окципиталното рогче и надочните дъги не са ясно очертани. Заоблена окципитална област. Плитка медиална бразда на черепа.

Стоп: Слабо изразен.

Лицева част:

Нос: Средно голям. Черна носна гъба.

Ноздри: Умерено широки.

Муцуна: Средно дълга - половината от дължината на главата, с прав профил. Средно дълбока и средно широка.

Устни: С тъмен цвят, стегнати, плътно прилепнали, не образуват гънки.

Челюсти: Силни.

Зъби: Пълен набор - 42, бели, здрави, правилно подредени в ножицовидна захапка.

Небце: Тъмно.

Очи: Косо разположени, средно големи, леко овални с тъмно кафяв цвят, с жив и изразителен поглед.

Уши: Поставени на линията на очите. Странично висящи, прилепнали към бузите, меки, средно дълги, с леко заоблени върхове.

Врат:

Средно дълъг, здрав, мускулест. Кожата е без гънки. Дължината му е равна на 1/3 от дължината на тялото. Разположен под 45 градуса по отношение на тялото.

Тяло:

Горна линия: Права, леко наклонена в областа на крупата.

Холка: Добре развита, здрава, мускулеста, слабо изразена.

Гръб: Прав, широк, мускулест, пропорционално дълъг.

Кръст: Къс, широк, мускулест, леко изпъкнал.

Крупа: Силна, добре замескулена, леко наклонена.

Гърди: Широк и дълбок гръден кош, с овална форма, стигащ до лактите или малко под тях.

Долна линия Права. Корем – леко повдигнат.

Опашка:

Ниско поставена. Дебела в основата, като постепенно изтънява към върха. Покрита с по-дълги косми. Достига до скакателната става. При покой е права и отпусната надолу. При възбуда и по време на лов е вирната на равнището на гръбната линия или малко над нея.

Крайници:

Предни крайници:

Сухи, здрави, мускулести, с ясно очертани вени и сухожилия. Гледани отпред – прави и успоредни. Лопатката е плътно прилепнала към тялото. Ъгълът образуван между раменната и лакътната кост е около 105–110 градуса. Гледани отстрани китките са с лек наклон.

Задни крайници:Успоредни, здрави, със силно развита мускулатура. Ъгълът на ставата между бедрата и подбедрената кост е около 130 градуса . Скакателната става е добре оформена и свързана под ъгъл около 140 градуса.

Стъпала-лапи:Големи, сводести и здрави, с релефно изпъкнали, прилепнали един към друг пръсти, завършващи със здрави черни нокти. Възглавничките са овални, черни, дебели и еластични. Предните лапи са кръгли, а задните - малко по-издължени.

Походка:

Движенията са плавни и грациозни. Предпочитана походка:

- при търсене на дивеч - тръс и галоп.

- при преследване на дивеча - галоп.

Кожа:

Средно дебела, еластична, сивосинкава, без бръчки, добре прилепнала към тялото.

Козина:Къса /около 3 см/, твърда, лъскава, добре прилепнала към тялото, с добре развит подкосъм. Космите по главата, ушите и крайниците са по-къси, а по холката, по гърба, опашката и задната част на бедрата, са незначително по-дълги. По вътрешната страна на бедрата, по корема и около половите органи, тялото е по-слабо окосмено.

Цвят:Основният цвят е антрацитово черен, с кафяви подплащници. Долната част на крайниците и на опашката, гърдите, муцуната и подопашното огледало са кафeви. Над вътрешния ъгъл на очите има две кафeви петна, с големина на лещник. При някои кучета кафявото оцветяване по крайниците е завоалирано с черни косми, които не заличават основното кафяво оцветяване. Допустими са малки бели петна по пръстите.

Дефекти:

Всяко отклонение от горе изложеното следва да бъде считано за дефект или порок в зависимост от степента на изявата му.

- Широка и груба глава.

- Изпъкнало окципитално рогче.

- Гърбав нос.

- Заострена или къса муцуна.

- Увиснали устни.

- Малки, кръгли, светли очи.

- Високо поставени, неприлягащи плътно уши.

- Къс, тесен гръб.

- Недостатъчно мускулеста крупа.

- Груба, прекомерно окосмена или извита в страни опашка. Много дълга или много къса, надминаваща или недостигаща скакателна става.

- Много дълги крайници.

- Разделени един от друг пръсти, прекомерно окосмени.

- Криви крайници. “О”оброзна или “Х” образна постановка.

- Силно наклонени или прави метакарпуси.

- Липса на бяло петно на гърдите.

- Недостатъчно прилепнал към тялото косъм.

- Ясно забележим сив под косъм.

Дисквалифициращи дефекти:

Неуравновесена нервна система - страх от изстрели, немотивирана агресия. - Тежка, несиметрична глава.

- Ясно очертан стоп.

- Частично или напълно депигментирана носна гъба.

- Разкривени или наядени зъби, липса на резци или предкътници, прогения, прогнатия, клещовидна захапка.

- Очи с жълт цвят, разногледство.

- Щръкнали вежди.

- Уши покрити с дълъг, вълнообразен косъм.

- Тесен, странично сплеснат и плитък гръден кош.

- Изпъкнала гръдна кост.

- Вдлъбнат или изпъкнал гръб.

- Смъкната задница.

- Опашка свързана по-високо от гръбната линия, навита на колело.

- Къси крайници.

- Бели нокти.

- Бели петна по главата, врата, крайниците, върха на опашката.

- Груб и дълъг косъм.

- Липса на подкосъм.

Забележка: Мъжките екземпляри трябва да имат два видими нормални тестиса, изцяло спуснати в скротума.

източник: http://www.bgdogs.net

• 1 month later...

Забелязал съм че в повечето дружинки се използват главно кучета от тази порода.Кажете нещо, доволни ли сте от качествата на породата,с какви впечатления сте останали и т.н?В нашата дружинка всички кучета са български гончета бих казал че добре си вършат работата,много рядко се случва някое да се изгуби или да не се върне след гонката.

Анди, не се имам за началник.По никакъв начин.

За мен само прогреса е развитие,другото е упадък.

Българското -лудогорското Ни гонче ще се развива ,в прогрес.Има достатъчно читави хора ,които се занимават с породата, а броя на клубните членове е над 100.

Времето ще покаже.

Колега, какви са условията за членство и към кого трябва да се обърна? Благодаря ти предварително и наслука