Jump to content

БЪЛГАРСКО /лудогорско/ ГОНЧЕ - впечатления от породата

Желю
 Share

Recommended Posts

И все пак от жълти кучета ли произлиза ОТО????????? :drinks:

на този ти въпрос най-добре може да отг ВАСКО ,той е собственик на майката

Няма как да знам от какви кучета произлиза ото, кучката чела я купих преди 5год за бг гонче, извадил съм 5кучила от нея но кафяво гонче не съм вадил, а съм виждал в кучила да има, сега незнам на кой му пречат тези кучета но определено на мен не, дори и без родословия аз ще ги гледам, знам че на всеки кучето му е хубаво и ценно и не бих обидил колега за куче,а след като мислите че съм измамник значи измамения съм самият аз.

Васко преди няколко години лично се срешнах със собственика на ЧЕЛА с помоща на един колега от форума му отидохме на гости ,но не попитах за произхода на Чела,а попитахме главно за работата.Иначе главата на Ото има много различна форма от другите лудогорци.

Edited by roko.1975

Васко преди няколко години лично се срешнах със собственика на ЧЕЛА с помоща на един колега от форума му отидохме на гости ,но не попитах за произхода на Чела,а попитахме главно за работата.Иначе главата на Ото има много различна форма от другите лудогорци.

Що така бе Роко му е доста различна главата на ОТО и що ли прилича на едни други глави? :huh:

От доста време не пиша в темата и само чета кой какво има и показва!

Днес прочетох написаното по повод произхода на Ото и Чела, за целта мога да

кажа че това нещо на мен лично ми е известно от доста време и баш от първоисточника,

но не ми е било работа да го изнасям в пространството и с кеф съм гледал Бертоне как се пъне

с тоя очеваден МЕЛЕЗ. Преди време като ти казах, че Ото не е породен ти се запени по същия начин

както сега се пениш на Делчо. Приеми го най-после, че ОТО е мелез и нищо повече. Пък що не дава жълти

кучета вземи и питай докторите, професовите и другите ваши акъллии, щом като самичък не можеш си го обясни...

TORMENTOR кажи нещо повече,за чистокръвните лудогорски гончета,и има ли такива?Само искам да вметна нещо в темата.

През 1984г Пенчо Къбадински,често идваше на лов при нас/някаде в Странджа/. Тогава му бяха поискани 2бр.Лудогорски гончета

от различна кръв.Взехме двете гоннчета от Русе/като картинки/с родословиа и от различна кръв.На първото кучило от 8 кутрета 4бр трицветни гончета.Между другото мъжкото куче стана шампион на една изложба по онова време.

След това и на другите кучила излизаха по някое трицветно.

TORMENTOR кажи нещо повече,за чистокръвните лудогорски гончета,и има ли такива?Само искам да вметна нещо в темата.

През 1984г Пенчо Къбадински,често идваше на лов при нас/някаде в Странджа/. Тогава му бяха поискани 2бр.Лудогорски гончета

от различна кръв.Взехме двете гоннчета от Русе/като картинки/с родословиа и от различна кръв.На първото кучило от 8 кутрета 4бр трицветни гончета.Между другото мъжкото куче стана шампион на една изложба по онова време.

След това и на другите кучила излизаха по някое трицветно.

Не им разбирам аз на тия кучета, има хора контактуващи с професори и академици,

нека те се допитат до тях и да ти отговорят най-компетентно, що ли така се е получило...

Edited by TORMENTOR

Та като говорим за нормално изразяване на мнения и аз да кажа. Това не е нападка към никого, а сухи факти. Ако на някого не се харесат си е за негова сметка. Не знам какви професори Ви консултират, но азбучна истина е, че за да има добра прогноза е необходимо тя да почива на солидни факти. С моите шофьорски познания по генетика ще Ви кажа, че ще разбиете решетката на Пънет с тези неверни факти. В посочената скачка от която се очакват супер кутрета, не са дадени истинските данни на професорите, а именно че дядото на Ото по майчина линия се казва Мурад и е жълто гонче (неговата майка Искра от Смолян също е жълто гонче). Бабата по майчина линия Кера е вадена от балканското гонче на Владо от Новаково. Та обяснете на нас шофьорите и монтьорите в случая за чистопородно развъждане ли става въпрос или за поглъщателно кръстосване. А доколкото знам мелеза Ото е основна линия в клуба Ви.

Това мнение не е на председателя на НКБГ, а на редовия съфорумец Делчо Кочанков - Доктора.

Делчо не ти прави чест като председател на НКБГ да пишеш ГЛУПОСТИ.До скоро ОТО не работел сега "мелез"а утре ще изправи ушите-вервайте ми виждал съм прадядо му ШАКА от Горно-Нанадолнище.Така преди време се плю по едно куче което за съжаление не е между живите.Лично ти виждал ли си балканското гонче от Новаково или жълтите Мурад и Искра?И пак въпрос от колко години се занимаваш със гончета и на каква възраст ти е най старото произведено гонче от теб.Благодаря предварително и пиши неща в които си убеден лично на тоя казал това оня онова вече никои не вярва :good:

Между другото тези дразги са нормални кой клуб да е по по най и с по хубави и чисти гончета,за мен такива няма!!!!! но съм взел правилното решение и съм избрал моя клуб, дразги винаги ще има не сме всички еднакви и е нормално всеки се учи от грешките си и е правил такива, така че няма смсъл да се правя на специалист но за 5год научих некой неща така че ме разбирайте както искате,аз кучетата ще си ги гледам и то с голяма любов независимо дали са мелези.

Не им разбирам аз на тия кучета, има хора контактуващи с професори и академици,

нека те се допитат до тях и да ти отговорят най-компетентно, що ли така се е получило...

Щото връща кръвта назат.Лудогорското гонче не е паднало от небето,че да ги вади само еднотипни.

Пък и годината е 1984.

Делчо не ти прави чест като председател на НКБГ да пишеш ГЛУПОСТИ.До скоро ОТО не работел сега "мелез"а утре ще изправи ушите-вервайте ми виждал съм прадядо му ШАКА от Горно-Нанадолнище.Така преди време се плю по едно куче което за съжаление не е между живите.Лично ти виждал ли си балканското гонче от Новаково или жълтите Мурад и Искра?И пак въпрос от колко години се занимаваш със гончета и на каква възраст ти е най старото произведено гонче от теб.Благодаря предварително и пиши неща в които си убеден лично на тоя казал това оня онова вече никои не вярва :good:

Ако Доктора пише глупости - опровергайте го с факти и снимки, щото Сейхан май ги има и ако реши да ги пусне....да не стане "мяу...".........и .....после кофти.

Човека изришно е написал, че не пише , като председател, а като "обикновения съфоромец Делчо Кочанков"

Все пак всеки има право намнение, особено с факти.....опровергавайте го, а не го обиждайте, щом е "изучил" за доктор не е идиот и не е честно да го обиждате.

Всички знаем, че Бързия и Вършец сте "брадчеди" от Кутловица/Монтана/, но не ни баламосвайте с глупости......давайте фактите - важна е истината. И ако сте "сгрешили" - по-добре си признайте - ще спечелите поне малко уважение от съфорумците.....

...няма "порастване"... :nea:

Пия си кафето и се чудя аджеба не е ли някой от поредните "сценарий" относно работата,развъдната дейност,отглеждане,обучение,селектиране на гончето.

Трудно е за разбиране това гонче,българско,лудогорско,балканско,и т.н,как ли още се нарече...

Толкова много ли го мразим или толкова много го обичаме това наше куче?

Ако, през изминалите години или по-точно от прославутата 1981 г. на Световното ловно изложение в Пловдив се показа и се заговори за популяризирането на тази наша порода гончета,и не на последно място и опитите му от тогава да се узакони ,със сигурност сега нямаше да се водят понякога безмислени спорове и скачки от рода на е@и му майката...

Забравяме, дори и пренебрегваме труда и мамсимума,които са дали нащите предци /ловци/ за да го съхранят до наши дни.Регионите,където се е развивала и съхранила породата постепенно се изместват,забравяме,Лудогорието,Кърджалийси и Ардински райони,дали поколения породни и качествени кучета с прославутата им работа по дивеча.

Не зная колко клубове е имало в онова време,и по какъв начин са комуникирали през годините,но е факт желанието им и мъдростта да предатат на идните поколения идеята и качествени кучета.

Нека всички се замислят,нека да не порастваме без време,и уважим и това което е останало,и не на последно място какво ние ще предадем и каква порода за нашите,вашите деца.

Нищо лично.

Незнам дали Делчо е виждал балканеца от Новаково /Рекс/, аз лично съм го виждал и съм ловувал с него и неговия стопанин Владо, лека му пръст. Приятел съм с братовчеди и комшии на Владо, всички са на мнение, че кучето беше майстор по работа, основно на прасе и елен и е било желан партньор за различни женски кучета. Кучето е вадено от женско куче /жълто с много лек плащ/, викали му "Бухенвалд", собственост на "Съчана" от Асеновград и мъжко куче/лудогорец/ на "Тошо келеша" от с. Искра /Дано да няма грешка, все пак става въпрос за преди 15 години и повече/. Характерно за въпросното куче е, че предава цигулковидната си форма на главата на своите поколения и хора, познаващи кучето доста често са разпознавали негови щенета, така беше и разпозната една лудогорка на изложба в с. Труд,/потвърдено и от нейния собственик/. Милен от Новаково имаше щенета от Рекс и негова кучка аборигенна лудогорка и всички излизаха черни. Аз имах женско /аборигенно лудогорско/от следващи поколения на Миленовите кучета, но го подарих на приятел впоследствие защото не подаваше глас. За съжаление, хората тогава не се сещаха да снимат скачки и самите кучета а се радваха на техните живи подвизи и славата се носеше от уста на уста. "Добронамерени хора", откраднаха въпросното куче от хижа "Здравец", след като беше проданено от майката на Владо.

Незнам дали Делчо е виждал балканеца от Новаково /Рекс/, аз лично съм го виждал и съм ловувал с него и неговия стопанин Владо, лека му пръст. Приятел съм с братовчеди и комшии на Владо, всички са на мнение, че кучето беше майстор по работа, основно на прасе и елен и е било желан партньор за различни женски кучета. Кучето е вадено от женско куче /жълто с много лек плащ/, викали му "Бухенвалд", собственост на "Съчана" от Асеновград и мъжко куче/лудогорец/ на "Тошо келеша" от с. Искра /Дано да няма грешка, все пак става въпрос за преди 15 години и повече/. Характерно за въпросното куче е, че предава цигулковидната си форма на главата на своите поколения и хора, познаващи кучето доста често са разпознавали негови щенета, така беше и разпозната една лудогорка на изложба в с. Труд,/потвърдено и от нейния собственик/. Милен от Новаково имаше щенета от Рекс и негова кучка аборигенна лудогорка и всички излизаха черни. Аз имах женско /аборигенно лудогорско/от следващи поколения на Миленовите кучета, но го подарих на приятел впоследствие защото не подаваше глас. За съжаление, хората тогава не се сещаха да снимат скачки и самите кучета а се радваха на техните живи подвизи и славата се носеше от уста на уста. "Добронамерени хора", откраднаха въпросното куче от хижа "Здравец", след като беше проданено от майката на Владо.

Втора версия :

Направих една справка с Йордан Топалов, собственик на развъдник Топалов от Тополово /за бретони/, относно произхода на "Рекс" - оказва се, че може и да съм сгрешил малко - той ми каза, че кучето произхожда от кучка "Арда" на Топалов произведена от "Тошо келеша" и мъжко куче Арап от Новаково и двете кучета са с окраска подобна на лудогорската, но не може да се твърди, че са такива. В онези години е имало доста безразборни кръстоски за съжаление - целящи преди всичко запазване на работни качества, май някое от кучетата има кръв и от кучетата на Реджеп /местни балканци/, от там можеби и Рекс прилича на балканец. Тези неща донякъде обясняват и тъмните окраски на поколенията.

Всички знаем, че Бързия и Вършец сте "брадчеди" от Кутловица/Монтана/, но не ни баламосвайте с глупости......давайте фактите - важна е истината. И ако сте "сгрешили" - по-добре си признайте - ще спечелите поне малко уважение от съфорумците.....

Моето мнение е,че нито Вършец нито Бързия са сгрешили и вината не е в никой от тях,защото началото на тоя произход не излиза от тях.

Кой от всички пишещи може да даде точен произход на неговите кучета?До колко поколения назад може да гарантира ,"чистота"?

Жалкото е,че тоя спор,започна от едно добропожелание за добри кученца от една връзка.

Някои нещо му се видя криво,че някои пожелава добро и се почна със "занаятчиите казали , "калфи" не знаели.

Пък може наистина нещо да му е докривяло от няколко дни.

Edited by Желю

Интересно куче,страшно прилича на едни кучета раждани 2000г.

правси кучето е на 11г със загубено родословие баща е на моита кучка даи малко инфо

Моето мнение е,че нито Вършец нито Бързия са сгрешили и вината не е в никой от тях,защото началото на тоя произход не излиза от тях.

Кой от всички пишещи може да даде точен произход на неговите кучета?До колко поколения назад може да гарантира ,"чистота"?

Жалкото е,че тоя спор,започна от едно добропожелание за добри кученца от една връзка.

Някои нещо му се видя криво,че някои пожелава добро и се почна със "занаятчиите казали , "калфи" не знаели.

Пък може наистина нещо да му е докривяло от няколко дни.

Спри да наливаш,разбрахме за монтьори и инжинери,сега калфи и занаятчии.Пък сега на някого му накривило кривото докривяло.Струва ми се не помагаш,само поналиваш ;)

Спри да наливаш,разбрахме за монтьори и инжинери,сега калфи и занаятчии.Пък сега на някого му накривило кривото докривяло.Струва ми се не помагаш,само поналиваш ;)

Радвам се,че си разбрал за всякаквите трудови хора. Нищо не наливам, като се скъса бента водата сама изтича.Как да помогна, с бански костюм срешу водата ли? Да не би нещо персонално да съм те засегнал, да съм написал нещо невярно или да съм дал някакви "квалификации" към някого в стил "ала ......."

Ти да не би да си от хората,които знаят до 10 коляно точния "чист" произход на кучетата си,че да се чувстваш засегнат?

Бре, не остана куче да се прочуе и да мине неоплюто, човек да се изяви и да остане неокалян.Хубав ден на всички! ..... р.s Доктора на клуба да си смени ника. :drinks:

Бре, не остана куче да се прочуе и да мине неоплюто, човек да се изяви и да остане неокалян.Хубав ден на всички! ..... р.s Доктора на клуба да си смени ника. :drinks:

Май нещо си пишеш наизуст, не виждам с кво толкова Ото се е прочул....

Желю е прав , вчера щях да пиша нещо подобно, че в много родословия има празни полета и назад никой не може да гарантира от какви кучета произлизат.....

дааа,много правилно !!!!!И аз се чудя,как така сега се хванаха за ОТО,като преди има няма 2г,същият тоз ,ОТО бе даден като хубав мъжкар за разплод от определени хора,на въпрос на сафорумец.

Защо точно сега се започна оплюването му ,а не още когато се покажа във форума.Върнах се назад кажи -речи отначалото,и мога да кажа ,че никъде не видях Чела да е дала кафяво,жълто или грозно куче(хващам се за нея,защото все пак тя се пада и малко баба ,на моят,които няма нищо общо със ОТО)

Прави чест на Васко ,че излезе и застана зад кучето си ,по спомен :взета е за лудогорка и досега е давала хубави кучета,и не само въпросният ОТО !!!!

И да ,може би са малко кучетата както казва Желио,на които се знаят родословието до 10 и нататък за чистота,нали затова се стремим всички;ДА ИЗЧИСТИМ,ДА ОТГЛЕДАМЕ,ДА ОБУЧИМ И РАЗВИЕМ ПОРОДАТА-БЪЛГАРСКО ЛУДОГОРСКО ГОНЧЕ.

пп:ОПЛЮВАНЕТО НА ЕДНО или друго доказано куче,само и само защото нее от "нашите",не помага с нищо за това!!!!!На които му хареса,харесва ,но това е действителността :drinks:

по въпроса с ОТО искам да ви кажа че само от него не сам искарвал кучета с бели пръсти и нокти,а за кафяви кучета показваха колегите от южна България миналата година ако не се лъжа имаше в едно кучило те си знаят къде и кои бяха,нищо лично кам никои казвам само факти

дааа,много правилно !!!!!И аз се чудя,как така сега се хванаха за ОТО,като преди има няма 2г,същият тоз ,ОТО бе даден като хубав мъжкар за разплод от определени хора,на въпрос на сафорумец.

Защо точно сега се започна оплюването му ,а не още когато се покажа във форума.Върнах се назад кажи -речи отначалото,и мога да кажа ,че никъде не видях Чела да е дала кафяво,жълто или грозно куче(хващам се за нея,защото все пак тя се пада и малко баба ,на моят,които няма нищо общо със ОТО)

Прави чест на Васко ,че излезе и застана зад кучето си ,по спомен :взета е за лудогорка и досега е давала хубави кучета,и не само въпросният ОТО !!!!

Няма как да не застана зад кучето си или кучетата който съм произвел, но ми прави чест всички кучила който даде Чела да ги снимам като малки и да ги показвам във форума за 5кучила е дала 24малки от който имаше 3 с бяло на задните крака което после след 3мес изчезна, пак казвам жълто или кафяво не съм имал а би трябвало да излезне ,ако от трите клуба някой ми донесе пълно родословие без да си измисля ще му стисна ръката,така че тази тема за мен приключва и не искам повече да коментирам чужди кучета за мен повечето са мн добри като се има впредвид че на този етап в бг няма перфектно гонче, единственото което няма как да не се забележи въпреки че беше много плюто това е АРАБ на Данчо.

Защо не направите т.нар възвратно и анализиращо кръстосване при тези кучета за които спорите и да решите проблема.Няма ли да има рeзултати ?

И да ,може би са малко кучетата както казва Желио,на които се знаят родословието до 10 и нататък за чистота,нали затова се стремим всички;ДА ИЗЧИСТИМ,ДА ОТГЛЕДАМЕ,ДА ОБУЧИМ И РАЗВИЕМ ПОРОДАТА-БЪЛГАРСКО ЛУДОГОРСКО ГОНЧЕ.

пп:ОПЛЮВАНЕТО НА ЕДНО или друго доказано куче,само и само защото нее от "нашите",не помага с нищо за това!!!!!На които му хареса,харесва ,но това е действителността :drinks:

Тоше пак ли ти бе батко??!

Първо се научи,че името Желю се пише с Ю,а не с ИО... :nea:

От кога истината е оплюване???

В България никой не обича истината,особено когато тя засяга нечей интереси,но е хубаво да се казва,защото без нея нищо не се постига!

Лично за мен,тези неща са съвсем нормални и само човек живеещ в заблуда и далеч от материята,може да се хвърля като шаран на сухо!Нормално и съвсем логично е в Българското Гонче да влизат различни местни кучета(гончета),подобряващи работата на вида гонче...та те точно за това са заплождани с цел запазване на работни качества,а това вече с времето според мен подобрява й качествата на Българското гонче като цяло!...има хора доста по запознати от мен,които могат да говорят много по тази тема,не съм аз този дето трябва да се прави на оратор!

Моля ви,живейте в реалния свят и не си мислете,че първото взето куче е най доброто!!!

Тепърва ние трябва да ошлайфаме тези дребни неща...трябва да гледаме само напред с разправий и караници няма да стигнем далеч,а нали точно това е идеята да съхраним,развием и отвърдим дадената порода! :good:

С най-добри чувства Светослав Рашайков! ;)

Edited by brakoniera2