Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

БЪЛГАРСКО /лудогорско/ ГОНЧЕ - впечатления от породата

Recommended Posts

• Replies 18.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Пич и Поля на 50 дни:

Докторе, нещо не се обаждате. Един мой приятел от Шуменско.

Новата ми надежда Джоко:

Posted Images

Боряна (Арап на Митко Костадинов и Галя) и Арго на Доктора

Бай Георги,какви приоритети виждаш и очакваш в тази скачка?

Да кача едно кученце,което не е плод на нищо друго,освен скачка с 2 цели,търсене на определена кръв(много далечна от всичко дето сега е на 'мода") и разбира се,работни качества!

Авар-7месеца

post-13774-0-81893200-1455726658_thumb.jpg

Някой правят скачки между гонче и мелез,други между гонче и българско трицветно,па взели да дават акъл на бай си Георги.Той поне е направил скачка между две гончета

Някой правят скачки между гонче и мелез,други между гонче и българско трицветно,па взели да дават акъл на бай си Георги.Той поне е направил скачка между две гончета

Така е бате Ванчо,прав си...! Трябва да се запложда на разплодниците!Ама аз не видях,някой да дава акъл..

post-13774-0-65716800-1455727243_thumb.jpg

Вводное скрещивание

Вводное скрещивание, или, как его часто называют, «прилитие капли крови», применяется для улучшения какого-либо качества породы без нарушения ее целостности, с сохранением типа и специфических полезных качеств. Для этого в качестве улучшающей выбирается порода, сходная с улучшаемой по экстерьеру или по производительности. В качестве производителей используются индивидуально подходящие кобели, обнаруживающие сходство с улучшаемой породой, а также обладающие резко выраженными и желательными для улучшаемой породы полезными признаками. В улучшаемой породе выбираются животные близкие к желаемому типу, с крепкой конституцией и хорошо выраженными признаками породы. Обычно для скрещивания используются кобели улучшающей и суки улучшаемой породы. Среди полученных помесей выбираются лучшие и более отвечающие желаемому типу, которых скрещивают с чистопородными кобелями улучшаемой породы, что носит название возвратного скрещивания. То же проводят и в последующих поколениях. Второе и третье поколения обычно уже близки к улучшаемой породе, но и имеют преимущества перед ней по ряду качеств, полученных от улучшающей породы.

Примером вводного скрещивания может служить прилитие первоначальному, примитивному типу породы немецких короткошерстных легавых, характерному грубостью и сыростью конституции и свойственной этому типу флегматичностью, выражающейся в вялом, коротком и медленном поиске с использованием при этом запаховых следов на земле ненапряженной стойке, крови пойнтера – собаки сухого и крепкого типа конституции, обладающей темпераментным, на быстрое галопе поиском и поэтому пользующейся только верхним чутьем и красивой, напряженной стойкой. В результате вводного скрещивания и дальнейшей заводской работы современный курцхаар характеризуется крепкой, сухой конституцией, а по охотничьим качествам он не только не хуже, но в отдельных случаях и превосходит улучшающую породу.

Искам само да попитам скачката която е направена отговаря ли на правилата установени и приети от НКБГ и следва ли политиката на клуба за развъдна дейност.

Бате Ванчо аз съм напуснал клуба, така че..... Не съм си харесал клубно куче за скачка според мойте виждания за необходимите работни качества, решил съм да рискувам и съм рискувал, така че последиците са си само за моя сметка и на мой гръб.

Тази тема не е на клуба,а за българко лудогорско гонче ,така че кучето за което говориш не е за тази тема според мен

Тази тема не е на клуба,а за българко лудогорско гонче ,така че кучето за което говориш не е за тази тема според мен

А клуба, за който се говори да не би да е за Булонки? Не вземам страна, далече съм от тия кучета, обаче като страничен наблюдател ми прави впечатление, че умишлено се избягва една дискусия.

Не ми се заминава ,но не издиржам пак. Хайде да говорим истини.Първо искам да кажа,че нямам гончета от известните линии и не се обиждам от горе написаното,КОГАТО ИМАШ ГРЕШЕН ОБРАЗЕЦ НИКОГА НЯМА ДА РЕШИШ ЗАДАЧАТА ПРВИЛНО ! Тук нека да вземем твоя образец Чалдо(не говорим за работни качества) типичен представител ли е Чалдо ? Не казвам ,че не трябва да се пускат кучки на Чалдо,,НЕКА....тези кучета ги гледаме за лов,а не за гатери.Породата не тръгна от Чалдо,Тарзан и тн

БЕЗ ЛОШИ ЧУВСТВА !

Да връзваш вятър с въже е трудна работа. Хора и читави гончета е имало преди нас, ще има и след нас.

Бат Сълко аз не искам да връзвам...

Само,че си мисля,че ако и хората преди нас мислеха така,нямаше да го има 'Развъдника Русе" и сега аз нямаше да имам тези кучета,нито ти твоите...и Бог знае какво щяхме да гледаме,всъщност аз днес видях едни страхотни животни от съвсем друга порода,та може би щях да съм на тях...

Ама..все си викам,че ми е по-добре със сегашните ми ловни партньори.

Бат Сълко аз не искам да връзвам...

Само,че си мисля,че ако и хората преди нас мислеха така,нямаше да го има 'Развъдника Русе" и сега аз нямаше да имам тези кучета,нито ти твоите...и Бог знае какво щяхме да гледаме,всъщност аз днес видях едни страхотни животни от съвсем друга порода,та може би щях да съм на тях...

Ама..все си викам,че ми е по-добре със сегашните ми ловни партньори.

Абсолютно си прав. Радвам се, че ти е добре с твоите. Онези хора там, са ги виждали тези неща много преди нас. Когато държиш само на работата на едно куче без да те интересува породата е по - лесно. Когато искаш да е трицветно, гонче или барак - лоша работа. Всеки няма търпение за такива неща, пък и не е необходимо. Шарен свят. Поздрави.