Jump to content

223 или 243 ? Пред дилема съм !

Recommended Posts

Реших да сменям 30-06 към някой от тези калибри !

По хищници досега съм с 7,62х39, но търся прав изстрел от порядъка на 250 - 300 м.

Двуумя се между тези два калибъра за хищници, като смисъла е енергията да е достатъчна до към 300-те метра за вълк и да не си играя с кликове на оптики, паралакси, калкулатори и т.н. щот съм възрастен за това :rofl:

Нямам опит с нито един от тях !

Колебая се и между Тика-3, Уотърби и Вайнраух - варминт вариант !

Ама най-напред да реша за калибъра !

И моля, колеги да не спамим темата, само ползватели с конкретни впечатления и резултати :rofl:

Edited by zkk

колега,

ще се опитам да изкажа с няколко думи впечатление от 223 рем, която ползвам от много години. Вярно е евтин ИЖ е, но до момента не ми се е налагало да дублирам на хищник с него. При удар в торса на хищника, най-голямото разстояние, което чакал е изминал е около 5-7 метра от мястото на удара. За над 30-35 хищника на сезон (предимно зимата), само миналата година ми се наложи да потърся един чакал, паднал на около 50-60 метра от стървилището, но грешката беше моя. Чакалът беше ударен в корема, след ребрата и реално куршума беше минал като шевна машина през червата и стомаха. На 30.01.2010 в придунавските поля, с един колега попаднахме на 3 скитащи кучета с голема на немска овчарка и нагоре. Последва изстрел в торса на едно от кучетата, животното направи точно 3 крачки, претъркаля се няколко пъти по гръб и така остана. Другите избягаха в гората, без да мога да им стрелям.

Не дера хищниците, но за толкова години лов на тези гадинки, нямам останал патрон в телата им, а винаги проверявам, понеже искам да извадя и видя проектила колко се деформира. Т.е. според мене куршума има достатъчната сила да излезе даже на изстрел от порядъка на 180-210 метра. Изключително много съм доволен от оръжието и калибър 223, като отчитам моята грешка, че трябва да събера пари за прилична оптика и да посетя форумния оръжеен майстор за "твърд"монтаж. Преди години се подведох по съветите на приятели и съм сложил монтаж с О-пръстени (незнам как се нарича).

Преди да си купя тази пушка, използвах steyer калибър 270 win (притежание на баща ми), но с нея имах повече пропуски на разстояния 150-220 м, отколкото с 223. Незнам може и да е от факта че тогава бях новобранец (говоря за преди 15 години).

По принцип, като купувах ИЖ-а 223, нямах финасите за тика 243, иначе на хартия бях влюбен в калибър 243. Може би на калибър 243 се бях спрял преди време от гледна точка на функционалността му. Ловец с не много финанси може да отиде с 243 на свински, докато аз с моето "плякало" си ходя на хищници. :rofl:

Като обощение нека да повторя - не съм търсил хищник ударен с 223, не съм намирал проектил на куршум в тялото на хищник. Винаги има вход и изход. Следователно предполагам, че този калибър би бил добър за вълк, но във форума има по-големи специалисти и дано прочетем и техните мнения.

Наслука на всички колеги. :rofl:

Edited by ikovachky

Само да добавя:

Мисля да направя прострелка на 200 м. - 0, така че на 100 + 4-6, а на 300 - 4-6 !

Ще ползувам оптика Никон Монарх 1,5-6х42 с подсветка без корекции на паралакса !

Струва ми се, че това ще е повече във възможностите на 243 !

Edited by zkk

Само да добавя:

Мисля да направя прострелка на 200 м. - 0, така че на 100 + 4-6, а на 300 - 4-6 !

Ще ползувам оптика Никон Монарх 1,5-6х42 с подсветка без корекции на паралакса !

Струва ми се, че това ще е повече във възможностите на 243 !

От всичко, което си написал значи за тебе е 243!!!! Влюбен съм в 223-ката, но.... не мога да кажа на черното бяло! Повече енергия ,по-прав изстрел и всичко по, даже и парите! :rofl:

Когато купувах моята застава, единственото, което ме ориентира към 223 беше ценовата разлика на боеприпасите! От гледна точка на похабяването на кожите 223 знаеш е по-добър, но на доста по близко разстояние!

Говоря и сравнявам двата калибъра до 150м. относно похабяване на кожите от там нататък всичко е в полза на 243.

Edited by Nanski

С двете ръце,с двата крака,с всичко което може да се вдигне за .243!

Според мен е най-добрия калибър за лов на вълци,за разстояния до 300 метра.Много точен,с лек откат,с голямо разнообразие от боеприпаси.Малък недостатък(ма много малък) е,че лисици,диви котки и подобни са като згазени от влак.При добра стрелба няма да те подведе при лов на прасета,без значение от килограмите на глигана!

Абе изобщо не се замисляй!

Edited by profiH'87

От всичко, което си написал значи за тебе е 243!!!! Влюбен съм в 223-ката, но.... не мога да кажа на черното бяло! Повече енергия ,по-прав изстрел и всичко по, даже и парите! :rofl:

Говоря и сравнявам двата калибъра до 150м. относно похабяване на кожите от там нататък всичко е в полза на 243.

Притежавам 223. Написаното от Nanski съвпада с моето мнение "на база личен опит". Определено твоят калибър е 243. Успех в избора! :rofl:

п.п. От всички боеприпаси в 223 / различни марки и грамаж/ които съм тествал, не виждам кой ще покрие изискванията, които имаш.

:wallbash:

От трите изброени оръжия Т-3 е най доказана и употребявана в Б.Г.

Ако решиш да е тя ще и нищим кусурите, аз я имам (308 кал.).

Само че защо държиш да е "варминт" - по тежки са (и по-скъпи)

Дебелата цев прави по малка група - примерно от 5 изстрела

защото загрява по бавно от обикновената, а при лов на варда се

разчита на един изстрел (първия) от студена цев.

За "варминта" имаш известно основание колега Йовани !

Насочил съм се, може би защото нямам пушка с такава цев !

Освен по-бавното загряване, все пак тя има и по-малко вибрации, пък и подържах в последно време при обиколките си по оръжейните магазини няколко и тежестта не ме впечатли особено !

В повечето случаи ще стрелям статично от седнало положение.

Също така ще търся и синтетика, ...по работна е !!!

А между другото цевната кутия на Тиката стоманена ли е ?

Edited by zkk

Също така ще търся и синтетика, ...по работна е !!!

А между другото цевната кутия на Тиката стоманена ли е ?

Прикладите на Т-3 ВАРМИНТ са само от черна синтетика (няма дървени). Цевната кутия е стоманена.

Реших да сменям 30-06 към някой от тези калибри !

По хищници досега съм с 7,62х39, но търся прав изстрел от порядъка на 250 - 300 м.

Двуумя се между тези два калибъра за хищници, като смисъла е енергията да е достатъчна до към 300-те метра за вълк и да не си играя с кликове на оптики, паралакси, калкулатори и т.н. щот съм възрастен за това :rofl:

Нямам опит с нито един от тях !

Ама най-напред да реша за калибъра !

И моля, колеги да не спамим темата, само ползватели с конкретни впечатления и резултати :D

Kaто бивш собственик на 243 изказвам моето лично мнение с уговорката ,че то е субективно все пак.Целия ми опит с този калибър се гради на базата на стрелба с фабрични патрони,с уговорката,че не се смятам за стрелец над средно ниво.

Със сигурност твърдя,че до 200м.този боеприпас е достатъчен за всеки дивеч у нас от статично положение(лов на варда)За мечка не съм пробал :rofl: Останалите нямат шанс,ако попадението е в убойна зона,което не е проблем при нормални условия.От всичките калибри с които съм ловувал този е горната граница при който след изстрела целта остава видима през оптиката.Заради отката.Сигурно има и други,но не съм стрелял с всички.Сега ползвам 308 и резултата е 50 на 50-зависи от положението :wallbash:

Според това което съм чел;обаче,243win.е един от най-трудните за серийно производсво калибри.Много е капризен спрямо видовете барут,теглото на куршума,стъпката на нарезите,разстоянието на куршума до нарезите и т.н.Моето ЧЗ 550 без проблем докарваше 20мм.група с Federal HPBT 85грейна и никога не слезе под 35-40мм. с останалите.Това на 100м.

300-та метра според мен са своебразен рубикон за средностатистическия ловец и стрелбата при реален лов макар и от статично положение не е лесна.За да си свърши работата243 на 300-те метра,е нужно да се елиминират всички фактори влияещи на точното попадение.С две думи,моето мнение е,че след 200-250м.този калибър не дава право на грешка.Това при лов на хищници,където целите са сравнително малки,а жизнено важните зони,още по малки.

За варианта Варминт:В момента съм с варминт цев в 308 и не твърдя че има разлика в точността при нормалните дистанции(150-250м.)Ако сега си купувам пушка-Разликата м/ду варминта и нормалната цев (като цена) бих я инвестирал в оптика.

Това ми е мнението.Бих се радвал,ако съм бил полезен.243win.е прекрасен калибър,но и доста разочароващ,ако се очаква всичко от него.Бих ти препоръчал да събереш повече информация и наи добре да пробваш ако имаш възможност.Ако обаче се убедиш,че това е твоят калибър,съм сигурен,че няма да съжаляваш :D:D

Аз съм на същият кръстопът, запалих се по тези чакали и лисици и в момента ги бия с 30 06 :wallbash: то грозна работа .Клоня към 223 и по специално към ИЖ 18 или СЛР 100 ,не ми се товари за по скъпа пушка.Оптиката която мислиш да ползваш 1.5х6х42 не е най добрият вариянт спрямо растоянията които искаш да покриваш 300 м . 200 и нагоре метри става сложно в предид големината на евентуалната цел макар и стояща.Имаше хубава оптика ама я продаде.

Огромен плюс на .223 е наличието на български патрони на 3-4 пъти по ниска цена. Казват били премливи като точност. Това е 3-4 пъти повече стрелба, по-добро познаване на оръжието и т.н.

Имам и двата калибъра. За 300м твърдо за 243 Win. За пушките ако е Уодърби да е Mark V. Иначе Тика си е супер вариант като цена. За последните нищо не мога да кажа.

Благодаря Ви колеги, за стойностните мнения от всички :wallbash:

И едно последно уточнение: грамажа на 243 е от 3,56 до 6,9 гр.

Мисля да се насоча към по-леките при следните съображения:

- по-висока скорост т.е по-малки предварения на големи дистанции /е ще съобразявам вятъра/

- по-настилна траектория

- по-малки поражения при по-близки разстояния /да не са сгазени от влак :D /

Пушката ще бъде само за лов на хищници !

Но както и да я гледам балистиката , 243 е по-подходящия !!!

http://www.ada.ru/Guns/ballistic/223Rem/compare_3.htm

http://www.ada.ru/Guns/ballistic/243Win/compare.htm

Благодаря Ви колеги, за стойностните мнения от всички :wallbash:

И едно последно уточнение: грамажа на 243 е от 3,56 до 6,9 гр.

Мисля да се насоча към по-леките при следните съображения:

- по-висока скорост т.е по-малки предварения на големи дистанции /е ще съобразявам вятъра/

- по-настилна траектория

- по-малки поражения при по-близки разстояния /да не са сгазени от влак :D /

Пушката ще бъде само за лов на хищници !

Но както и да я гледам балистиката , 243 е по-подходящия !!!

http://www.ada.ru/Guns/ballistic/223Rem/compare_3.htm

http://www.ada.ru/Guns/ballistic/243Win/compare.htm

Ако се ползва само за хищници определено по, леките проектили, но и не прекалено леки защото ще се сблъскаш с кусурите присъщи за 223. Аз в момента ползвам Федерал 5,2 гр. цената е прилична. Пораженията дори и на близко не са чак толкова ужасяващи.

Колега zkk не каза как се представи с твоята пушка акселератора ,дай инфо ,ако си ги пробвал.Колкото до 223 или 243 ,твърдо за 223 ,за хищниците в БГ е абсолютно достатъчен.А става и за прасета ,познавам човек който има повече от 20 прасета с ИЖ-18 223,можеш сам да си направиш изводите.

Изобщо не можах даже един куршум да изстрелям, просто така се случи :D

Май този експеримент няма да се състои, още повече, че ме блъсна другата муха ... :p

Днес пак минах по - магазините, пак обсъждахме пушки и калибри, пак пробвах пушки !

Тъпото е, че най- добре ми легна от всичко, едно Уедърби 223, с най приятен спусък, 610 мм. хромирана цев и щемпел за гарантирана група под 1 МОА на 100 ярда /е ... с техен боеприпас/ :p

Гледах и боеприпаси, после се замислих, че често вървя до чакалата по 500 м. натоварен като магаре, та се сетих и за мнението на колегата Йовани за варминта :plezene:

Абе, аз булка да бях избирал, сигурно толкова нямаше да се назландисвам :D

ПП !!! Тук попаднах на едно интересно сравнение:

http://www.weatherby.com/product/rifles/vanguard/synthetic

Edited by zkk

А "обикновената" Тика-Лайт взима ли я в ръце? ... Тежи само 2,7 кг. + оптика,монтаж,патрони... да дойде най много 3,5 кг. Спусъка им се регулира и също е много приятен. И хич не са капризни на патрони.

http://www.tikka.fi/pdf/specs/Lite.pdf

Като си я харесал вземай ,все ще и намериш подходящ патрон.

А "обикновената" Тика-Лайт взима ли я в ръце? ... Тежи само 2,7 кг. + оптика,монтаж,патрони... да дойде най много 3,5 кг. Спусъка им се регулира и също е много приятен. И хич не са капризни на патрони.

http://www.tikka.fi/pdf/specs/Lite.pdf

Класика.

http://www.czub.cz/en/catalog/81-centerfir...27_VARMINT.aspx

това е моето решение вече съм горд собственик :drinks:

Хубава пушка, само този пълнител така да не стърчеше.

това е моето решение вече съм горд собственик :)

Честита нова придобивка и много слука с нея! Сравнена на външен вид с "Тика" - та е бая "дървеничка", но не това е най - важното! :p Не си забравил за бутилката, нали - иначе ........ :drinks: ! :D

това е моето решение вече съм горд собственик :drinks:

Честито колега ,остава да и сложиш една хубава оптика .Наслука.