Jump to content

223 или 243 ? Пред дилема съм !

Recommended Posts

Има я и както трябваЕТО Я

на живо не изглежда така дървена .оптиката е монтирана първа прострелка 130 м. 2 см патрони сако

Дай подробности или някоя снимка.

hirтenberger 130 m -под 2 см със смотан упор маи на това ще се спря

hornady v-max на всеки три патрона в група двата са на 1 см а другият е на 4

на dinamitte nobel групата е по лоша от хиртенбергера

Каква оптика и сложи и къде ги намери тия хиртенбергер и в-макс?

Каква оптика и сложи и къде ги намери тия хиртенбергер и в-макс?

оптиката e имах 4-12-50 swift тя е много прецизна много пъти съм се обедил в нея а патроните са от випа пловдив

Колко тежки са куршумите на хиртенбергер и в-макс и каква им е цената.Специално от хиртенбергер бях много доволен в кал300уин.маг с куршум нослер партитишън ,куршумът се отваряше до два калибъра и почти винаги имаше изходно отвърстие.Само ,че патроните на тая фирма изчезнаха от пазара ,обяснението за това ,бе ,че хиртенбергер е спрял производството на патрони.В тая връзка имаш ли представа дали тия патрони са ново производство или са стари партиди?

Колко тежки са куршумите на хиртенбергер и в-макс и каква им е цената.Специално от хиртенбергер бях много доволен в кал300уин.маг с куршум нослер партитишън ,куршумът се отваряше до два калибъра и почти винаги имаше изходно отвърстие.Само ,че патроните на тая фирма изчезнаха от пазара ,обяснението за това ,бе ,че хиртенбергер е спрял производството на патрони.В тая връзка имаш ли представа дали тия патрони са ново производство или са стари партиди?

Ако не са ме подвели с информацията,хиртенбергер са купени от първи партизан.

Ако не са ме подвели с информацията,хиртенбергер са купени от първи партизан.

ПП са купили оборудването на фабриката за муниций на Хиртенбергер и с това се обяснява нарасналото качество на патроните ППУ ,доколкото знам Хиртенбергер е фирма под шапката на RUAG.

hirtenberger 55 gр. 2.40 лв.

в-макс 1.90 лв

Реших да сменям 30-06 към някой от тези калибри !

По хищници досега съм с 7,62х39, но търся прав изстрел от порядъка на 250 - 300 м.

Двуумя се между тези два калибъра за хищници, като смисъла е енергията да е достатъчна до към 300-те метра за вълк и да не си играя с кликове на оптики, паралакси, калкулатори и т.н. щот съм възрастен за това :rofl:

Нямам опит с нито един от тях !

Колебая се и между Тика-3, Уотърби и Вайнраух - варминт вариант !

Ама най-напред да реша за калибъра !

И моля, колеги да не спамим темата, само ползватели с конкретни впечатления и резултати :blink:

Чел съм коментари,че 223 е до вълк,но това да си коментират драскачите.С 223 съм удрял и вълк от 130 метра в плешката,остана на място,удрял съм и няколко прасенца по 80-90 кг при екстремни условия,остават на място.Не ме карай да дефинирам израза "екстремни условия" ;) Но 243 е друго ниво,вишата лига.Вълк и прасе отстреляни с него нямам,с 223 бяха лудите ми години,но имам чакал на 254 метра,привечер,още беше светло.Оптика Леополд и далекомер Леополд,няма смятане,няма калкулатори,поглеждаш през далекомера,виждаш точката,поглеждаш през оптиката и търсиш на същото място чакала и бум,на място.В този изстрел имаше и голяма доза късмет,защото чакала стоеше над коза и сладко похапваше,а и нямаше вятър.Ако само се беше завъртял малко и край,изпусках го.

• 3 months later...
Само да добавя:

Мисля да направя прострелка на 200 м. - 0, така че на 100 + 4-6, а на 300 - 4-6 !

Ще ползувам оптика Никон Монарх 1,5-6х42 с подсветка без корекции на паралакса !

Струва ми се, че това ще е повече във възможностите на 243 !

Значи колега, първо да разсея това сериозно заблуждение по отношение на външната балистика. Не съществува боеприпас, не само в 243, но и в никой друг калибър с подобна траектория. Нещо повече - поради характерната асиметрична форма на балистичната крива такава траектория е теоретично невъзможна. За илюстрация ти давам данните от балистичния калулатор /многократно проверени на практика/ за Hornady, 243 Win, 95 gr. SST InterLock, 900м/с при прострелка на 200 м:

100м - +5,4 см.

200м - 0,0 см.

300м - -24,3 см.

По отношение живота на цевта. Съществуват различни формули и методики за оценка на този показател. Главния параметър при тях е съотношението между теглото на барутния заряд и диаметъра на куршума за съответен калибър, както и други показатели като топлинния потенциал на използвания барут, налягането, покритието на куршума и пр.

При разглеждането на така получените резултати обаче не бива да се забравя едно много важно обстоятелство и то е, че полученото число дава обща представа за приблизителния брой изстрели, при които би била налице някаква, евентуална, забележима промяна в групираността на попаденията. Сиреч, по този начин се оценава "прецизния" живот на една висококачествена цев, предназначена за бенчрест състезания или други цели, изискващи максимална прецизност. Съвсем друг е въпросът с влиянието на допълнителни фактори, като темп на стрелбата, грижите за оръжието и пр. които са в състояние в пъти да съкратят или удължат така предсказания живот на цевта.

По този показател 243 поне теоретично отстъва на 223. За сметка на това го превъзхожда във всички останали показатели. И това е напълно логично-няма безплатен обяд, както е известно:-). Друг е въпросът, че в българските условия поне аз не познавам човек, който да е в състояние да изразходва дори и най-песимистично изчисления ресурс на една цев.

По отношенние на поразяващия ефект на 243. Казано с две думи - просто убийствен :good: ! Високата скорост и шестграмовия куршум SST Interlock на Hornady с които стрелям основно буквално 'продухват' животно до 30-35 кг. В интерес на истината аз лично с този калибър не съм стрелял на по-едро, но колеги са отстреляли много диви прасета от чакало.

Поздрави и наслука!

Благодаря Ви колеги, за стойностните мнения от всички :yahoo:

И едно последно уточнение: грамажа на 243 е от 3,56 до 6,9 гр.

Мисля да се насоча към по-леките при следните съображения:

- по-висока скорост т.е по-малки предварения на големи дистанции /е ще съобразявам вятъра/

- по-настилна траектория

- по-малки поражения при по-близки разстояния /да не са сгазени от влак ;) /

Пушката ще бъде само за лов на хищници !

Но както и да я гледам балистиката , 243 е по-подходящия !!!

http://www.ada.ru/Guns/ballistic/223Rem/compare_3.htm

http://www.ada.ru/Guns/ballistic/243Win/compare.htm

Аз макар да нямам нито .223Rem, нито .243Win, ще си позволя да изкажа мнение, тъй като определено се оглеждам за някакъв среден калибър на болтова карабина, за стрелба на дълги разстояния основно по хищници.

В тази връзка разглеждам различни варианти, като .243Win, 6mm BR, 6.5x55 SE та дори и 6.5 Grendel.

6mm BR и 6.5 Grendel вече отпаднаха от класацията, не толкова заради проблема с намиране на боеприпаси, а по-скоро с малкото пушки, които се правят в тези калибри и проблемите с тяхното набавяне.

Повечето от тях освен това са или тактически или спортни, което ще рече с дебела цев и голямо тегло.

Каквото и да си говориме, да мъкнеш по горите желязо над 5.5-6кг не си е работа.

В този свой избор освен това, все се връщам към .223Rem и все се разкандардисвам.

Има голям избор на пушки, при това не толкова скъпи. Голям избор на боеприпаси, при това също повечето не особенно скъпи. Произвеждат се и Български патрони.

Изстрела е също настилен, прав и 300 метра ще се достигнат при това със задоволителна точност. Обаче на тези 300м, няма да е останала никаква енергия. Докато куршума стигне 300м освен това при нашите планински условия, вероятноста за отклонени от треви, храсти, вятър и други фактори и голяма.

Повечето пушки освен това се правят с нарези 1/12", а някои са дори 1/14". Това позволява постигането на добра точност, но с леки куршуми под 50grs.

За да може да се използват по-тежки куршуми, носещи повече енергия, по-малко податливи на влияния и в крайна сметка по-подходящи за стрелба на дълго разстояние, трябва да се търси пушка с нарези 1/8" или 1/9", а нито Tikka, нито Wheatherby са такива. Само Ruger, CZ227 Varmint и Remington VTR, както и някои модели на Savage са такива.

Ако пък искате да ползвате куршуми по-тежки от 60-65grs ще Ви се наложи да търсите пушка с нарези 1/8" или 1/7", но това няма да е лесно, а пък тогава със сигурност ще загубите възможността да стреляте с леки куршуми. Така, че най-добре според мен е да се намери пушка с нарези 1/9", но въпреки това стрелбата на 300м. според мен няма да се получава.

В крайна сметка за мен лично остана да се двоумя между .243W и 6.5х55 SE.

6.5x55 SE, обаче е по-бавен и бих казал по-традиционен калибър, а аз имам вече .308W, така че с него бих имал само друга пушка с по-малко енергия, но с прибилзително същата балистика.

Затова в крайна сметка и аз клоня към .243WIN, но със следните забележки.

1. По-бързо изхабяване на цевта!

2. Все пак по-слаба скорост от .223REM и не чак толкова прав изстрел

3. Подобен на .223Rem проблем, свързан с нарезите. Стандартните нарези, които обикновенно се използват за този калибър са 1/10". Ако имате обаче пушка с нарези 1/12" тя няма да стабилизира добре по-тежките 90-105grs куршуми. Ако пък пушката Ви е с нарези с по-малко от 1/9", бихте имали чувствителни проблеми със стабилизирането на по-леките куршуми.

Надявам се да не съм бил досаден, а по скоро полезен за някои колеги.

Поздрави,

Аз макар да нямам нито .223Rem, нито .243Win, ще си позволя да изкажа мнение, тъй като определено се оглеждам за някакъв среден калибър на болтова карабина, за стрелба на дълги разстояния основно по хищници.

В тази връзка разглеждам различни варианти, като .243Win, 6mm BR, 6.5x55 SE та дори и 6.5 Grendel.

6mm BR и 6.5 Grendel вече отпаднаха от класацията, не толкова заради проблема с намиране на боеприпаси, а по-скоро с малкото пушки, които се правят в тези калибри и проблемите с тяхното набавяне.

Повечето от тях освен това са или тактически или спортни, което ще рече с дебела цев и голямо тегло.

Каквото и да си говориме, да мъкнеш по горите желязо над 5.5-6кг не си е работа.

В този свой избор освен това, все се връщам към .223Rem и все се разкандардисвам.

Има голям избор на пушки, при това не толкова скъпи. Голям избор на боеприпаси, при това също повечето не особенно скъпи. Произвеждат се и Български патрони.

Изстрела е също настилен, прав и 300 метра ще се достигнат при това със задоволителна точност. Обаче на тези 300м, няма да е останала никаква енергия. Докато куршума стигне 300м освен това при нашите планински условия, вероятноста за отклонени от треви, храсти, вятър и други фактори и голяма.

Повечето пушки освен това се правят с нарези 1/12", а някои са дори 1/14". Това позволява постигането на добра точност, но с леки куршуми под 50grs.

За да може да се използват по-тежки куршуми, носещи повече енергия, по-малко податливи на влияния и в крайна сметка по-подходящи за стрелба на дълго разстояние, трябва да се търси пушка с нарези 1/8" или 1/9", а нито Tikka, нито Wheatherby са такива. Само Ruger, CZ227 Varmint и Remington VTR, както и някои модели на Savage са такива.

Ако пък искате да ползвате куршуми по-тежки от 60-65grs ще Ви се наложи да търсите пушка с нарези 1/8" или 1/7", но това няма да е лесно, а пък тогава със сигурност ще загубите възможността да стреляте с леки куршуми. Така, че най-добре според мен е да се намери пушка с нарези 1/9", но въпреки това стрелбата на 300м. според мен няма да се получава.

В крайна сметка за мен лично остана да се двоумя между .243W и 6.5х55 SE.

6.5x55 SE, обаче е по-бавен и бих казал по-традиционен калибър, а аз имам вече .308W, така че с него бих имал само друга пушка с по-малко енергия, но с прибилзително същата балистика.

Затова в крайна сметка и аз клоня към .243WIN, но със следните забележки.

1. По-бързо изхабяване на цевта!

2. Все пак по-слаба скорост от .223REM и не чак толкова прав изстрел

3. Подобен на .223Rem проблем, свързан с нарезите. Стандартните нарези, които обикновенно се използват за този калибър са 1/10". Ако имате обаче пушка с нарези 1/12" тя няма да стабилизира добре по-тежките 90-105grs куршуми. Ако пък пушката Ви е с нарези с по-малко от 1/9", бихте имали чувствителни проблеми със стабилизирането на по-леките куршуми.

Надявам се да не съм бил досаден, а по скоро полезен за някои колеги.

Поздрави,

Колега МартинАБ, не само не си досаден, но на мен лично ми е изключително приятно да чета постинги с подобно съдържание, писани от хора, които нистина се стремят да вникнат по-дълбоко в нещата. Искам с две изречения да коментирам забележките ти по двата калибъра.

1. По-бързо изхабяване на цевта! Да, така е, по-добрите балистични показатели в крайна сметка се заплащат.

2. Все пак по-слаба скорост от .223REM и не чак толкова прав изстрел. Тук нещата не стоят точно така. Един усреднен поглед върху фабричните муниции предлагани на пазара показва практически еднакви траектории за двата калибъра. Има боеприпаси с по-настилна траектория при .243 спрямо .223, както и обратно. Това, което следва да се отбележи тук е, че поради по-малкия балистичен коефициент на .223 /заради по-лекия куршум/, за да се постигне сравнима със тази на .243 траектория, той се нуждае от по-висока начална скорост. Давам ти пример с два патрона на Norma - .223 Rem Oryx 3.6 g., 950 m/s и .243 Win Oryx 6.5g., 880m/s. Двата боеприпаса са с практически еднакви траектории, дори .243 има лек превес в дистанциите над 300м. НО! - на 300 м. .243 е с 2.3 пъти по-голяма енергия от .233, като над тази дистанция тази разлика продължава да расте в полза на .243. Иначе казано това, което .223 не може да постигне колкото и да "бърза", .243 го постига с лекота, че го и подминава многократно :yahoo: /виж подписа под постинга ;) /.

3. Подобен на .223Rem проблем, свързан с нарезите. Честно казано аз не виждам някакъв проблем тука :D, макар, че теоретичните постановки са верни. Като цяло масовото производство комерсиални пушки които се предлагат на пазара, не само за тези два калибъра, но и за всички други са със стъпка на нарезите, изчислена да стабилизира също така масово употребяваните "ловни" куршуми. За .243 това е 1:10" за куршуми 90-100 грейна. И наистина, ако се огледаме по оръжейните магазини трудно ще открием боеприпас с много по-различно тегло. А и да се избира пушка по стъпка на нарезите при нашите условия ми се вижда честно казано неразумно. Дори братята американци не се стесняват да говорят за "общоприета стъпка на нарезите"- http://www.chuckhawks.com/rifle_twist_list.htm

Та така...

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Колега МартинАБ, не само не си досаден, но на мен лично ми е изключително приятно да чета постинги с подобно съдържание, писани от хора, които нистина се стремят да вникнат по-дълбоко в нещата. Искам с две изречения да коментирам забележките ти по двата калибъра.

1. По-бързо изхабяване на цевта! Да, така е, по-добрите балистични показатели в крайна сметка се заплащат.

2. Все пак по-слаба скорост от .223REM и не чак толкова прав изстрел. Тук нещата не стоят точно така. Един усреднен поглед върху фабричните муниции предлагани на пазара показва практически еднакви траектории за двата калибъра. Има боеприпаси с по-настилна траектория при .243 спрямо .223, както и обратно. Това, което следва да се отбележи тук е, че поради по-малкия балистичен коефициент на .223 /заради по-лекия куршум/, за да се постигне сравнима със тази на .243 траектория, той се нуждае от по-висока начална скорост. Давам ти пример с два патрона на Norma - .223 Rem Oryx 3.6 g., 950 m/s и .243 Win Oryx 6.5g., 880m/s. Двата боеприпаса са с практически еднакви траектории, дори .243 има лек превес в дистанциите над 300м. НО! - на 300 м. .243 е с 2.3 пъти по-голяма енергия от .233, като над тази дистанция тази разлика продължава да расте в полза на .243. Иначе казано това, което .223 не може да постигне колкото и да "бърза", .243 го постига с лекота, че го и подминава многократно :) /виж подписа под постинга :D /.

3. Подобен на .223Rem проблем, свързан с нарезите. Честно казано аз не виждам някакъв проблем тука :D, макар, че теоретичните постановки са верни. Като цяло масовото производство комерсиални пушки които се предлагат на пазара, не само за тези два калибъра, но и за всички други са със стъпка на нарезите, изчислена да стабилизира също така масово употребяваните "ловни" куршуми. За .243 това е 1:10" за куршуми 90-100 грейна. И наистина, ако се огледаме по оръжейните магазини трудно ще открием боеприпас с много по-различно тегло. А и да се избира пушка по стъпка на нарезите при нашите условия ми се вижда честно казано неразумно. Дори братята американци не се стесняват да говорят за "общоприета стъпка на нарезите"- http://www.chuckhawks.com/rifle_twist_list.htm

Та така...

Поздрави и наслука!

Здравей колега,

ако прочетеш по внимателно моя предишен пост ще установиш, че по отншение на по-бързото изхабяване на цевта сме на едно мнение.

И при .223 и при .243 има голямо разнообразие от куршуми. В този смисъл не можеш да сравняваш това което се постига с 55gr куршум от .223 с това, което се постига със 100gr куршум на .243, тъй като при 55gr .223 куршума е по-скоро от по-ниските грамажи, които се използват от този калибър, а 100gr .243 е по-скоро от по-големите грамажи, които се използват. С две думи не сравняваме ябълки с ябълки. Ако искаш прецизно сравнение би следвало да сравняваш 60gr/3.9г/ куршум на .223 с 75gr/4.9г/ куршум на .243. При това положение ще установиш, че траекторията на .223 е по-права и скороста на куршума е по-голяма.

Не мога да се съглася и, че нарезите на цевта са само теоретична постановка.

Много колеги тук, в този форум /дори струва ми се по-напред в тази тема/ са изказвали становището, че техните .223ки така и не са се научили да стрелят с тежки куршуми. Други казват, че техните пушки не харесват определени куршуми.

За това си има конкретна причина и е твърде възможно тя да е именно свързана със стъпката на нарезите на цевта.

Много е вероятно, доста колеги, когато са си избирали оръжие, въобще и да не са помисляли за този проблем.

Вносителите, които и без това не продават оръжие с лекота, със сигурност не са им обърнали внимание.

Така че, моето мнение е, че при .223 със сигурност това има голямо значение, а и при .243 играе съществена роля.

Поздрави,

Колеги, тази дилема .223 или .243 вече не стои пред мен :D

Последно прецених, че .223 ще е по-добре.

Обзаведох се с Уетърби Вайнгард .223 Суб-Моа.

Имаше някои перипетии с приклада, ... в крайна сметка нещата си дойдоха на място.

След направен при Стоян /Шамана/ бендинг на оригиналния приклад, точността даже отива за участие в бернчест !

На Лозен при последната прострелка вкара 3 куршума в една и съща дупка с едни нискобюджетни патрони Динамит Нобел ;)

Доста съм изненадан и от поразяващия им ефект, след като на 140 м., чакал ударен в слабините, имаше изходна рана колкото пъпеш :D

Явно високата скорост, компенсира малкото тегло в значителна степен.

С една дума, доволен съм от избора и благодаря на всички колеги за споделеното мнение :)

Здравей колега,

ако прочетеш по внимателно моя предишен пост ще установиш, че по отншение на по-бързото изхабяване на цевта сме на едно мнение.

И при .223 и при .243 има голямо разнообразие от куршуми. В този смисъл не можеш да сравняваш това което се постига с 55gr куршум от .223 с това, което се постига със 100grкуршум на .243, тъй като при 55gr .223 куршума е по-скоро от по-ниските грамажи, които се използват от този калибър, а 100gr .243 е по-скоро от по-големите грамажи, които се използват. С две думи не сравняваме ябълки с ябълки. Ако искаш прецизно сравнение би следвало да сравняваш 60gr/3.9г/ куршум на .223 с 75gr/4.9г/ куршум на .243. При това положение ще установиш, че траекторията на .223 е по-права и скороста на куршума е по-голяма.

Не мога да се съглася и, че нарезите на цевта са само теоретична постановка.

Много колеги тук, в този форум /дори струва ми се по-напред в тази тема/ са изказвали становището, че техните .223ки така и не са се научили да стрелят с тежки куршуми. Други казват, че техните пушки не харесват определени куршуми.

За това си има конкретна причина и е твърде възможно тя да е именно свързана със стъпката на нарезите на цевта.

Много е вероятно, доста колеги, когато са си избирали оръжие, въобще и да не са помисляли за този проблем.

Вносителите, които и без това не продават оръжие с лекота, със сигурност не са им обърнали внимание.

Така че, моето мнение е, че при .223 със сигурност това има голямо значение, а и при .243 играе съществена роля.

Поздрави,

Здравей, колега,

Цитат:

ако прочетеш по внимателно моя предишен пост ще установиш, че по отншение на по-бързото изхабяване на цевта сме на едно мнение. И ти, колега, ако прочетеш внимателно, че видиш, че започвам изречението си с "Да, така е...".

Цитат:

Ако искаш прецизно сравнение би следвало да сравняваш 60gr/3.9г/ куршум на .223 с 75gr/4.9г/ куршум на .243. При това положение ще установиш, че траекторията на .223 е по-права и скороста на куршума е по-голяма. Колега, направих си труда да направя точно това, което препоръчваш. Ето ти двата патрона на Hornady с точно посочените от теб грамажи на куршума -60 грейна за .223 и 75 грейна за .243:

http://www.hornady.com/store/223-Rem-60-gr-FPD/

http://www.hornady.com/store/243-Win-75-gr-HP/

Сам погледни балистичните им таблици и кажи кой от тях е с по-голяма скорост и по-прав изстрел.

223 Rem 60 gr TAP® FPD™

Test Barrel (24") Velocity (fps) / Energy (ft-lbs)

Muzzle 100 200 300 400 500

3115/1293 2754/1010 2420/780 2110/593 1824/443 1567/327

Trajectory (inches)

-1.50 1.60 0.00 -7.50 -22.90 -48.90

243 Win 75 gr HP

3400/1925 3051/1550 2729/1240 2428/982 2147/768 1886/592

Trajectory (inches)

-1.50 1.10 0.00 -5.80 -17.60 -36.90

Цитат:

Не мога да се съглася и, че нарезите на цевта са само теоретична постановка. Колкото и да търсих, не успях да открия къде съм твърдял подобно нещо, напротив, това, което казах беше, че теоретичните постановки са верни. Другото, което казах е, че за мен не е разумно да се избира пушка със стъпка на нарезите, различна от общоприетата за даден калибър и сега мога да го повторя със същата убеденост.

Много ти благодаря за изказаното мнение.

Поздрави и наслука

Edited by old_hunter

Здравей, колега,

Цитат:

ако прочетеш по внимателно моя предишен пост ще установиш, че по отншение на по-бързото изхабяване на цевта сме на едно мнение. И ти, колега, ако прочетеш внимателно, че видиш, че започвам изречението си с "Да, така е...".

Цитат:

Ако искаш прецизно сравнение би следвало да сравняваш 60gr/3.9г/ куршум на .223 с 75gr/4.9г/ куршум на .243. При това положение ще установиш, че траекторията на .223 е по-права и скороста на куршума е по-голяма. Колега, направих си труда да направя точно това, което препоръчваш. Ето ти двата патрона на Hornady с точно посочените от теб грамажи на куршума -60 грейна за .223 и 75 грейна за .243:

http://www.hornady.com/store/223-Rem-60-gr-FPD/

http://www.hornady.com/store/243-Win-75-gr-HP/

Сам погледни балистичните им таблици и кажи кой от тях е с по-голяма скорост и по-прав изстрел.

223 Rem 60 gr TAP® FPD™

3115/1293 2754/1010 2420/780 2110/593 1824/443 1567/327

Trajectory (inches)

-1.50 1.60 0.00 -7.50 -22.90 -48.90

243 Win 75 gr HP

3400/1925 3051/1550 2729/1240 2428/982 2147/768 1886/592

Trajectory (inches)

-1.50 1.10 0.00 -5.80 -17.60 -36.90

Цитат:

Не мога да се съглася и, че нарезите на цевта са само теоретична постановка. Колкото и да търсих, не успях да открия къде съм твърдял подобно нещо, напротив, това, което казах беше, че теоретичните постановки са верни. Другото, което казах е, че за мен не е разумно да се избира пушка със стъпка на нарезите, различна от общоприетата за даден калибър и сега мога да го повторя със същата убеденост.

Много ти благодаря за изказаното мнение.

Поздрави и наслука

Колега,

Уважавам твоето мнение и труда, който си си направил. За мен това е поучително и полезно. Въпреки, че отново не сравняваме еднакви типове куршуми, а това е от значение тъй като има известни разлики в барутния заряд, като цяло приемам приведения пример за скоростите на двата калибъра и признавам твоята правота. Да .243 е с по-голяма скорост и по-изправена балистична крива, което води до по-малък пад на дискутираната дистанция от 300м при сравними грамажи на куршумите.

Поздрави,

223,223 и пак 223!

най-лек куршум - 36 грейна

най-тежък - 100 грейна

късата стъпка верно изисква по принцип дълъг куршум, но `хвърля` достатъчно добре и късия/лекия/

обратното - дългата стъпка не `хвърля` добре дългия куршум!

със 36 грейнови стрелям чакали - умират винаги на място, ако ги уцеля де :good:

със 77 грейнови стрелям прасета.........и те умират винаги на място ако стрелям със blackhill ammo HPBT - синя кутия. С червената кутия - макар че са по скъпи - последните 2 броя се поналожи да ги търся по 50-60метра!

с 243...........все грозни картини - за снимки не стават - кожите съсипани - `джигера` също, пък мнооого обичам дробче на жарава бе.............така че 223,223 и пак 223!

Колеги, тази дилема .223 или .243 вече не стои пред мен :angry:

Имаше някои перипетии с приклада, ... в крайна сметка нещата си дойдоха на място.

След направен при Стоян /Шамана/ бендинг на оригиналния приклад, точността даже отива за участие в бернчест !

На Лозен при последната прострелка вкара 3 куршума в една и съща дупка с едни нискобюджетни патрони Динамит Нобел :D

Доста съм изненадан и от поразяващия им ефект, след като на 140 м., чакал ударен в слабините, имаше изходна рана колкото пъпеш :angry:

С една дума, доволен съм от избора и благодаря на всички колеги за споделеното мнение :good:

Честито, колега! Имах намерение и аз да ти помогна със съвет, но виждам, че си направил правилния избор! Поздравления! :angry:

с 243...........все грозни картини - за снимки не стават - кожите съсипани - `джигера` също, пък мнооого обичам дробче на жарава бе.............така че 223,223 и пак 223!

:good: Защо да са грозни колега, ето една чисто изпълнена 'операция' точно за снимка :angry:

Дистанция 294м. Патрон .243Win Hornady 95gr. SST Custom, 899 m/s

Поздрави и наслука!

post-430-1275478441_thumb.jpg

Колеги, тази дилема .223 или .243 вече не стои пред мен :angry:

На Лозен при последната прострелка вкара 3 куршума в една и съща дупка с едни нискобюджетни патрони Динамит Нобел :D

Доста съм изненадан и от поразяващия им ефект, след като на 140 м., чакал ударен в слабините, имаше изходна рана колкото пъпеш :angry:

С една дума, доволен съм от избора и благодаря на всички колеги за споделеното мнение :good:

Честито, колега zkk! :angry: Много слука ти желая с новия 'апарат'! Да му мислят хищниците сега. Интересно ми е за 'перипетиите с приклада' на Уедърби-то. Ако ти се споделя може на лични...

Поздрави и наслука!