Jump to content

Recommended Posts

Сдравейте колеги.

Пред себе си в момента държа 3 вида патрони от калибъра .22ЛР

Моделите и данните са:

1) CCI VELOCITOR 40gr. 1435 fps.

2) CCI QUIK SHOK 32gr. 1640 fps.

3) REMINGTON 36gr. 1280 fps.

Та въпросът ми е , кое е определящото за моща та патрона, началната скорост, или тежината на куршума?

От тези 3 модела с които разполагам, кое е най мощният и подходящ беприпас за флоберката ми?

Благодаря ви предварително.

Edited by shot1
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Четейки тази тема се вдъхнових да споделя едни измервания, които направих наскоро, с патрони .22LR. Става дума за определяне началната скорост на куршума, изстрелян с Бърно 1, с помощта на хронограф

Ами ако си забелязал ние сме стари приятели в двата края на света,които използват форума за сладка раздумка.Не сме нито профисионални ловци,нито снайперисти.Като не улучим лисицата ще има друг път,ако

cci -32 грейна в реален лов дава най-големи поражения,явно поради близките дистанции/ до 100м./ не че неможе и по-надалеч,но обиквенно вечер на вардите има силен вятър и .......уйде та са не виде,все

Posted Images

Сдравейте колеги.

Моделите и данните са:

Та въпросът ми е , кое е определящото за моща та патрона, началната скорост, или тежината на куршума?

От тези 3 модела с които разполагам, кое е най мощният и подходящ беприпас за флоберката ми?

Ако обесниш,кво точно имаш предвит под термина "наи-мощен" все някои ще ти помогне!?

Ако обесниш,кво точно имаш предвит под термина "наи-мощен" все някои ще ти помогне!?

Кое прави поръжението по голямо, началната скорост или тежината на куршума?

Май началният ми въпорос го зададох прекалено цветно :drinks:

Май началният ми въпорос го зададох прекалено цветно <_<

Попитали дядо поп на една сватба-какво ще пиеш,дядо поп-бира или вино-дядо поп отговорил: и двете

-та и на твоя въпрос за поражението отговорът е-и двете

-при стрелба с едно и също оръжие

-на едно и също разстояние

-еднакъв вид на куршума

по-тежкият куршум при една и съща начална скорост ще направи по-голямо поражение а при равно тегло на куршума този с по-голяма начална скорост ще направи по-голямо поражение. :nea:

Попитали дядо поп на една сватба-какво ще пиеш,дядо поп-бира или вино-дядо поп отговорил: и двете

-та и на твоя въпрос за поражението отговорът е-и двете

-при стрелба с едно и също оръжие

-на едно и също разстояние

-еднакъв вид на куршума

по-тежкият куршум при една и съща начална скорост ще направи по-голямо поражение а при равно тегло на куршума този с по-голяма начална скорост ще направи по-голямо поражение. <_<

Да. това което миказваш е напълно логично, само че тук става дума за друго, тоест:

Кое нанася оо голямо поражение, тежък куршум с по бавна скорост, или лек куршум с по бъза скорост?

Уфффф, май чак сега се изразих най точно :nea:

Да. това което миказваш е напълно логично, само че тук става дума за друго, тоест:

Кое нанася оо голямо поражение, тежък куршум с по бавна скорост, или лек куршум с по бъза скорост?

Уфффф, май чак сега се изразих най точно <_<

Формулата за енергията каква беше ? По спомени - масата по скоростта на квадрат.... Значи, опираме до сметки.

Формулата за енергията каква беше ? По спомени - масата по скоростта на квадрат.... Значи, опираме до сметки.

значи щом скоростта е на квадрат тя е по важната величина от двете <_<

значи щом скоростта е на квадрат тя е по важната величина от двете <_<

Скоро колега беше писал ; Какво искаш да те удари-топче от пингпонг с голяма скорост или бавна топка за боулинг.Поздрави

По сметка най- висока Е има: № 2

Съвсем малко по-малко : №1

№3 е доста по-надолу !

Скорост Х скорост Х маса в кг., делено на 2

Сдравейте колеги.

Моделите и данните са:

трудно се намира оптимален вариянт моето мнение е :

-за лисици и чакали CCI VELOCITOR 40gr. 1435 fps.

-за птици патици и други по дребни животни CCI QUIK SHOK 32gr. 1640 fps.

а ремингтона по шишета

Скоро колега беше писал ; Какво искаш да те удари-топче от пингпонг с голяма скорост или бавна топка за боулинг.Поздрави

Понеже съм калпав с формулите, сам ти много благодарен колега, че ми го обясни катоворо на малко дете. <_<

За това да ти отговоря че предпочитам да ме удари топче от пингпонг, и в което до сега сам бях убеден, продължавам да съм си пуцам с Velocitor :nea:

Този въпрос няма еднозначен отговор, поражението е следствие от много фактори - маса на куршума, скорост, балистичен коефициент, стъпка на нарезите, отстояние на целта и др. От формулата за изчисление на енергия -

E = V.V.m/2g

E – енергия на куршума;

V – скорост на куршума;

m – маса на куршума;

g – земно притегляне (9,81)

видно, че при еднакви други условия енергията се влияе най- много от скоростта, която е на 2-ра степен, а енергията прави поражението.

Изпускате нещо. Инерцията.

Лекият куршум по-бързо губи скорост поради по-малката инерция- тя пряко зависи от масата му. Тежкият куршум запазва по-дълго време скорост, но пък по-трудно се засилва до голяма такава. Зависи и от дължината на цевта , и от заряда- за да я напълни достатъчно с газове.

На близко разстояние лек с по-голяма скорост ще има по-голяма енергия. Надалеч тежък с по-малка скорост ще е запазил повече от същата и ще има по-голяма енергия от лекия.

Трябва характеристиката на скоростта във времето (= разстояние) и спада на траекторията.

Ако сме на 30 см от цевта, която изстрелва топката за пинг-понг с 200 м/с, ще ни пръсне тиквата. На 10 м спада на скоростта е толкова голям, че ще ни се размине с цицина.

Този въпрос няма еднозначен отговор, поражението е следствие от много фактори - маса на куршума, скорост, балистичен коефициент, стъпка на нарезите, отстояние на целта и др. От формулата за изчисление на енергия -

E = V.V.m/2g

E – енергия на куршума;

V – скорост на куршума;

m – маса на куршума;

g – земно притегляне (9,81)

видно, че при еднакви други условия енергията се влияе най- много от скоростта, която е на 2-ра степен, а енергията прави поражението.

По принцип,когато се пишат формулки е добре да се преписват ТОЧНО!!! "g – земно притегляне (9,81)" те това няма място в тази формулка(много е лошо да разделиш получения резултат на 10 :D ). Виж в тази E=m.g.H май има:)-само дето е за потенциалната енергия.Иначе както е писано много пъти-V – скорост на куршума;---е в метри/секунда,m – маса на куршума;---в килограми,E – енергия на куршума;--в джаули.

"а енергията прави поражението".-така е,тва май е от сериозните проблеми.По възможност тази енергия трябва да се отдаде цялата при попадение(куршума да остане вътре-грубо казано).Тук вече отиваме към видове куршуми.

• 3 weeks later...

Да, срива на нервната система много зависи от енергията. Но коя енергия по-точно?!

-Кинетичната енергия! А точната формула за нея е:

Е=(m.V.V)/2 (Кинетичната енергия е равна на масата на едно тяло умножена по скоростта му на квадрат, и всичко това разделено на две). Земното "притегляне" или "ускорение" не играе роля в случая.

Сдравейте колеги.

Моделите и данните са:

Здравей.колега! :D

1. CCI VELOCITOR 40gr. 1435 fps.

2. CCI QUIK SHOK 32gr. 1640 fps

Тези и двата са добри,като разликата кой да използваш зависи от дивеча и от най-честото разстояние ,на което ще стреляш.Защото:

VELOCITOR-ра,сравнен с QUIK SHOK -а, на десетина метра от дулото вече има преимущество в енергията,а по скорост му отстъпва някъде до 80-ия метър/на 100 ярда вече е по-бърз/.

Изводите :

Първо : точността - практически е еднаква - минимална разлика /0.5см/ в траекториите,страничен вятър ги отклонява пак еднакво.

Второ и в случая -определено по-важно :ако стреляш на близки дистанции /до 40 м/ ,двата са еднакви,но по чакал-не очаквай чудеса.....е,случват се ,но много рядко.На 50 и повече /до 100-тина м/ е по-добър QUIK SHOK -а.Това е така,защото той е със сегментиран куршум-разделя се на 4 парчета при попадение в дивеча,и оттам - по-голям шанс да порази някоя жизнено важна карантия и да се случи "чудото" ,споменато по-горе.Всъщност,QUIK SHOK -а е сегментиран STINGER .

На мен лично ми е любимия куршум,него и ползвам,но отдавна се отказах от мечтата "22LR - чакал".

За това си има .223 - бута всичко без прасе и мечка.Може и 22-250 ,че е по-якичък. Ако ти се дават 1300-1700 пари ,има много прилични карабини.

Извинявам се за отклонението от темата, но всъщност мощността на 22 LR практически няма значение,когато стреляш по това за което е предназначен - все дребни "неща" - улучиш ли ги - падат.

Успех! <_<

Здравей.колега! :D

1. CCI VELOCITOR 40gr. 1435 fps.

2. CCI QUIK SHOK 32gr. 1640 fps

Тези и двата са добри,като разликата кой да използваш зависи от дивеча и от най-честото разстояние ,на което ще стреляш.Защото:

VELOCITOR-ра,сравнен с QUIK SHOK -а, на десетина метра от дулото вече има преимущество в енергията,а по скорост му отстъпва някъде до 80-ия метър/на 100 ярда вече е по-бърз/.

Изводите :

Първо : точността - практически е еднаква - минимална разлика /0.5см/ в траекториите,страничен вятър ги отклонява пак еднакво.

Второ и в случая -определено по-важно :ако стреляш на близки дистанции /до 40 м/ ,двата са еднакви,но по чакал-не очаквай чудеса.....е,случват се ,но много рядко.На 50 и повече /до 100-тина м/ е по-добър QUIK SHOK -а.Това е така,защото той е със сегментиран куршум-разделя се на 4 парчета при попадение в дивеча,и оттам - по-голям шанс да порази някоя жизнено важна карантия и да се случи "чудото" ,споменато по-горе.Всъщност,QUIK SHOK -а е сегментиран STINGER .

На мен лично ми е любимия куршум,него и ползвам,но отдавна се отказах от мечтата "22LR - чакал".

За това си има .223 - бута всичко без прасе и мечка.Може и 22-250 ,че е по-якичък. Ако ти се дават 1300-1700 пари ,има много прилични карабини.

Извинявам се за отклонението от темата, но всъщност мощността на 22 LR практически няма значение,когато стреляш по това за което е предназначен - все дребни "неща" - улучиш ли ги - падат.

Успех! :D

:D Много точно! Само ще си позволя добавката, че ако очакваш хищника да ти дойде челно към теб- по добрия избор е велоситора(по дълбоко проникване от към гърдите ). А ако си на стървилище и можеш да го изчакаш да ти застане странично- куик-шока според мен е по удачен при стрелба зад плешката.

• 2 weeks later...

Извинявам се колеги но някой да е срещал по магазините ето тези патрони или да знаете къде има такива в момента.Марката е WESTERN че светкавицата изяде една буква :unknw:

post-15517-1268338537_thumb.jpg

Edited by snaiper elit
Извинявам се колеги но някой да е срещал по магазините ето тези патрони или да знаете къде има такива в момента.Марката е WESTERN че светкавицата изяде една буква :rofl:

БреЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙ никой ли не купува такива партони .

Не съм срещал такива по магазините. Какво производство са? Цената на кутийката е примамлива.

Не съм срещал такива по магазините. Какво производство са? Цената на кутийката е примамлива.

Ами колега производство са на УИНЧЕСТЪР.