Jump to content

7.62x51 (308) на Арсенал

Recommended Posts

Патроните ги има в магазина на Арсенал-Казанлък.Цената е 94ст.за патрон.

Колеги интересувам се тези патрони продават ли се в магазините и ако да къде има ?

http://www.arsenal-bg.com/defense_police/7,62x51.htm

Поздрави :)

Да този патрон се продава. В магазините на Арсенал го представят за .308W, макар че не е точно така. Продава се варианта с оловен сърдечник. Грамажа на куршума е 9.55, което е военния стандарт, а не както е обикновенно при .308W - 9.7. Между 7.62x51 и .308W освен това има известна минимална разлика в гилзата. Тя създава предпоставки за това, гилзи от патрони изстреляни от пушки с патронник за 7.62x51 след преснаредяване да имат известни проблеми с патронниците на пушки .308W, но това в случая не е толкова важно.

Важното е, че Арсеналските патрони не са качествено направени. Те са евтини, но имат следните проблеми:

1. Има големи девиации в теглото на куршумите. Използва се олово от претопени акумулатори за по-ниска цена, но това не допринася за голяма прецизност.

2. Българския барут е много добър, но има също така известни девиации в теглото на барута.

3. Ламарината, от която е направена обвивката на куршумите /може би поради това, че не е чисто медна/ е доста твърда и дебела, което не позволява деформация, а преминаване през целта

4. Патроните са доста лошо кернирани. Не толкова здраво, както 7.62х39 и има доста случаи, при които куршума стои накриво в шийката на гилзата.

Всичко това води до големи разсейки, неточна стрелба и невъзможност за добри групи.

Положителните страни на патроните са:

1. Дебела и здрава гилза. Може да издържи много презареждания.

2. Капсул боксер, а не бердан, както е при 7.62х39 и 7.62х54

3. Много добър барут

4. Много добра цена

Моето скромно мнение е, че тези куршуми могат да се използват за тренировки, но не и за тренировки по точна стрелба.

Ловното им предназначение може да се изчерпи със стрелба по хищници на по-близки дистанции, когато особенно голяма прецизност не е необходима и не Ви притеснява, че е възможно да не оставите хищника на място.

Дори и избягал, с минал през него куршум .308W, той не би живял дълго.

Да този патрон се продава. В магазините на Арсенал го представят за .308W, макар че не е точно така. Продава се варианта с оловен сърдечник. Грамажа на куршума е 9.55, което е военния стандарт, а не както е обикновенно при .308W - 9.7. Между 7.62x51 и .308W освен това има известна минимална разлика в гилзата. Тя създава предпоставки за това, гилзи от патрони изстреляни от пушки с патронник за 7.62x51 след преснаредяване да имат известни проблеми с патронниците на пушки .308W, но това в случая не е толкова важно.

Важното е, че Арсеналските патрони не са качествено направени. Те са евтини, но имат следните проблеми:

1. Има големи девиации в теглото на куршумите. Използва се олово от претопени акумулатори за по-ниска цена, но това не допринася за голяма прецизност.

2. Българския барут е много добър, но има също така известни девиации в теглото на барута.

3. Ламарината, от която е направена обвивката на куршумите /може би поради това, че не е чисто медна/ е доста твърда и дебела, което не позволява деформация, а преминаване през целта

4. Патроните са доста лошо кернирани. Не толкова здраво, както 7.62х39 и има доста случаи, при които куршума стои накриво в шийката на гилзата.

Всичко това води до големи разсейки, неточна стрелба и невъзможност за добри групи.

Положителните страни на патроните са:

1. Дебела и здрава гилза. Може да издържи много презареждания.

2. Капсул боксер, а не бердан, както е при 7.62х39 и 7.62х54

3. Много добър барут

4. Много добра цена

Моето скромно мнение е, че тези куршуми могат да се използват за тренировки, но не и за тренировки по точна стрелба.

Ловното им предназначение може да се изчерпи със стрелба по хищници на по-близки дистанции, когато особенно голяма прецизност не е необходима и не Ви притеснява, че е възможно да не оставите хищника на място.

Дори и избягал, с минал през него куршум .308W, той не би живял дълго.

Извинявай колега, но коментара ти е много лаишки, а се изказваш все едно си професионалист и много вътре в нещата.

1. Хората ясно са написали на сайта 7,62х51 какво значи "В магазините на Арсенал го представят" не знам!

2. Че 9,55 грама е военен стандарт не знам как го реши явна и Sellier & Bellot не са чували за това щото си произвеждат ловни 9,55!

3.Има разлика в теглото но в Арсенал със сигурност никой не претопява по цял ден акумулатори

4. За барута също не съм съгласен, какво значи големи!

5.Така наречената "ламарина" при никои производител на патрони не е изцяло медна, а е с различно съдържание на мед. И това се прави не с цел икономии.

и т.н.

Извинявай колега, но коментара ти е много лаишки, а се изказваш все едно си професионалист и много вътре в нещата.

1. Хората ясно са написали на сайта 7,62х51 какво значи "В магазините на Арсенал го представят" не знам!

2. Че 9,55 грама е военен стандарт не знам как го реши явна и Sellier & Bellot не са чували за това щото си произвеждат ловни 9,55!

3.Има разлика в теглото но в Арсенал със сигурност никой не претопява по цял ден акумулатори

4. За барута също не съм съгласен, какво значи големи!

5.Така наречената "ламарина" при никои производител на патрони не е изцяло медна, а е с различно съдържание на мед. И това се прави не с цел икономии.

и т.н.

Здравей колега,

Определено не съм професионалист. Това е форум, в който хора със подобни интереси изказват мнения. Моето мнение се базира на информация, която съм получил от различни източници.

Като казвам, че го представят, имам предвид, че на кутиите в магазините с флумастер е написано .308W. Хората, които ги продават, също говорят за .308W, но не и за 7.62х51, какъвто всъщност е патрона.

Колкото за грамажа на куршума, опитай се да намериш информация, какъв е грамажа на куршума на официално приетия в НАТО боеприпас. Нормално е всеки един производител на боеприпаси да произвежда различни грамажи. Някои от тях се произвеждат и за армейски цели.

Не си наясно, но дори и Speer, използват олово от амортизирани акумулатори. Така е най-евтино. Друг е въпроса, че при тях за разлика от Арсенал, явно технологията е доста по рафинирана.

Колкото до ламарината, тя действително е доста дебела и твърда. Нямам претенции да знам нейния точен състав и начин на производство. Ако имаш съмнения в това, опитай да срежеш подобен куршум.

Иначе не мога да си обясня какво толкова те раздразни в моя коментар. Аз просто се опитах да помогна на човека, имайки определен личен практически опит, който се опитах да споделя.

Желая лека вечер

Здравей колега,

Определено не съм професионалист. Това е форум, в който хора със подобни интереси изказват мнения. Моето мнение се базира на информация, която съм получил от различни източници.

Като казвам, че го представят, имам предвид, че на кутиите в магазините с флумастер е написано .308W. Хората, които ги продават, също говорят за .308W, но не и за 7.62х51, какъвто всъщност е патрона.

Колкото за грамажа на куршума, опитай се да намериш информация, какъв е грамажа на куршума на официално приетия в НАТО боеприпас. Нормално е всеки един производител на боеприпаси да произвежда различни грамажи. Някои от тях се произвеждат и за армейски цели.

Не си наясно, но дори и Speer, използват олово от амортизирани акумулатори. Така е най-евтино. Друг е въпроса, че при тях за разлика от Арсенал, явно технологията е доста по рафинирана.

Колкото до ламарината, тя действително е доста дебела и твърда. Нямам претенции да знам нейния точен състав и начин на производство. Ако имаш съмнения в това, опитай да срежеш подобен куршум.

Иначе не мога да си обясня какво толкова те раздразни в моя коментар. Аз просто се опитах да помогна на човека, имайки определен личен практически опит, който се опитах да споделя.

Желая лека вечер

Колега извинявай ако съм те засегнал, нищо лично. Повод за коментарът ми е, както вече казах че твоят коментар е доста обстоен и подробен, а всъщност доста неточен и някой може да си направи неверни изводи. ...естествено ,че ще отбележат на кутиите че това са патрони за оръжия в калибър .308W ....оловото дали е от акумулатори или от кабели или е извлечено от руда няма никакво значение, важна е честотата му и не разбирам какво общо имат акумулаторите. .. в Арсенал не претопяват....." големи девиации в теглото на куршумите"....."известни девиации в теглото на барута" ,колко точно големи, ти теглил ли си? Смятам, че коментарът ти би бил много по порезен /включително и за мен/ от гледна точка на това, че имаш личен практичен опит с оръжие, което притежаваш в този калибър ако споделиш колко арсеналски патрони си изстрелял, какви групи правят, какви поражения нанасят, дали има случаи някой да не се възпламени и т.н.

Групи,които съм постигал с 308 ВИН. НА АРСЕНАЛ на 100м.

внаги са били не по-малко от 6-7 см.на 100м. За сравнение със Сериел и белот,с куршум PTS - 11 мм.на 100м.Оръжието ми е SAVAGE МОД.10FP,дължина на цевта-50,8см. Оптика с 6 кратно увеличение.Патроните са евтини наистина и това май е най-голямото им предимство.Между другото и с патрон на Първи партизан SP групите са ми същите,като на АРСЕНАЛ.

Edited by hamzi
Колега извинявай ако съм те засегнал, нищо лично. Повод за коментарът ми е, както вече казах че твоят коментар е доста обстоен и подробен, а всъщност доста неточен и някой може да си направи неверни изводи. ...естествено ,че ще отбележат на кутиите че това са патрони за оръжия в калибър .308W ....оловото дали е от акумулатори или от кабели или е извлечено от руда няма никакво значение, важна е честотата му и не разбирам какво общо имат акумулаторите. .. в Арсенал не претопяват....." големи девиации в теглото на куршумите"....."известни девиации в теглото на барута" ,колко точно големи, ти теглил ли си? Смятам, че коментарът ти би бил много по порезен /включително и за мен/ от гледна точка на това, че имаш личен практичен опит с оръжие, което притежаваш в този калибър ако споделиш колко арсеналски патрони си изстрелял, какви групи правят, какви поражения нанасят, дали има случаи някой да не се възпламени и т.н.

Здравей колега,

Не искам да звуча като всезнайко, но повярвай ми имам доста опит с този патрон. Нещо повече, това е основния патрон, който използвам. Изстрелял съм много от тях и съм един от малкото постоянни клиенти на Арсенал тук в София, които го купуват.

Само че, аз след като го купя, махам Българския куршум, дозирам по-точно барута и слагам по-качествен куршум.

За пример ще ти дам патроните 7.62х39 на Арсенал. От две разкернирани кутии от една партида /40 патрона/, теглото на куршумите варира от 7.84 до 8.05гр, а барута от 1.5 до 1.72гр.

Това са доста големи разлики и те влияят чувствително върху баланса на куршумите и върху скороста, с която се изстрелват. Повярвай ми, че при 7.62х51 на Арсенал положението е по-лошо и девиациите са по-големи.

За пример ще ти дам другите производители, при които куршум от куршум се различава най-много с 0.02гр /дори и при евтини патрони, като тези на Първи партизан/.

Барута при двата Български куршума е разбира се различен /всъщност и двата барута са много добри/ но неточното му дозиране разваля точноста.

При 7.62х51 на Арсенал похвално са се постарали да сложат FMJBT, което е много добре, но в средата на куршума има доста силно прещипване, което служи там да захване края на шийката на гилзата. Това обаче, не оставя стабилна цилиндрична част, върху която добре да легне шийката на гилзата. Поради това има доста случаи на кернирани на криво към гилзата куршуми. Това също води до неточност. Разкернирането също е лесно /За сравнение куршума на 7.62х39 е с такава форма /Моля виж снимката/, че разкернирането му е доста трудно и ляга прекрасно в шийката на гилзата/.

Можеш да си направиш прост експеримент. Търкулни няколко Арсеналски патрона в калибър 7.62х51 по равна повърхност и гледай как играе куршума.

За сравнение съм приложил снимка на други куршуми с различен грамаж /от 200 до 110 grain, като основно са на Lapua/. Мисля, че разликата е видна.

Няма нищо лошо в това да се използва олово от рециклирани акумулатори. Въпроса е, че в нашия случай то явно не е добре пречистено след това и има примеси. Това създава възможност за нееднородност на излетия метал, шупли, мехурчета и парчета други примеси и мърсотия. Тъй като дъното на куршума е отворено, можеш да се увериш, че при някои куршуми оловото даже се рони, което не е добър знак. Има колеги в този форум, които се оплакват на пооловяване на цевта от стрелба с подобни куршуми. Аз да си призная честно съм далеч от тази мисъл.

Опитвал съм да преработвам Българските куршуми в HP и SP. Ефекта при стрелба по животни е добър, но точноста не се подобрява тъй като куршума в някаква степен се разбалансира.

Тук също можеш да си направиш експеримент. Стреляй от определено разстояние със стандартен 7.62х51 без никакви модификации в сравнително дебело дърво. Много е вероятно куршума да мине през него, а не да се деформира и да заседне.

Що се касае до ламарината. Точно става въпрос за ламарина и това е изходната суровина, от която се правят гилзи и куршуми. През определена машина минава ламарина, която се доставя на рулони и чрез щамповане машината изрязва кръгчета. Тези кръгчета минават последователно през няколко преси, които ги превръщат първоначално в чашки, след това в нещо като цилиндърчета с дъно, а в последствие се превръщат в гилзи, които се формоват по-прецизно.

Подобно е положението с куршумите.

Ламарината трябва да е с високо съдържание на мед, за да може да се формова без проблеми и да не се образуват пукнатини.

От край време Руските и Българските производители, до колокото съм информиран, използват ламарина с по-голямо съдържание на желязо /Просто е по-евтино/. Даже доста от гилзите в калибър 7.62х39 и 7.62х54R просто са си стоманени.

Поради тази причина дори гилзите и куршумите произвеждани в Русия и България от медна сплав са доста яки и с дебели стени.

Виж последната снимка на няколко гилзи. Гилзата на нашия патрон е предполагам по-нееластична. Поради това при закрепването на капсулите се налага допълнително шипване на три места. Този способ се прилагаше едно време при патроните 7.62х25 за ТТ.

Предполагам от това, че в Българските и Руските гилзи има повече желязо, те потъмняват по-бързо.

Не съм броил Българските патрони, които съм изстрелял през моята пушка, но са много. Няколко пъти съм сменял оптика и съм прострелвал. Имай предвид, че аз прострелвам на 160м /първа нула на 40м и втора на 155-160м с максимално възвишение над мерната линия от около 3см/. По този начин се осигурява доста дълъг сравнително прав изтрел /до 200м няма нужда от никакви корекции/. На тези дистанции е трудно да се направи много малка група. На 100м не съм си играл задълбочено да видя какъв ще е резултата.

С модернизирани патрони на Арсенал /прецизно дозиран барут и сменен куршум/ съм правил от около 150м групи от по 4-6см, но това не е стандарт. Стрелям опрял пушка на покрива на колата, без да използвам балистични калкулатори и да коригирам отклонения поради вятъра, което определено не е идеално условие за точност. Стрелям с полуавтомат, което също не е добра предпоставка за изключителна точност, макар че HK SLB2000 има славата на една от най-точните такива пушки.

До момента не съм имал засечка поради недетонирал капсул.

post-16813-1267270745_thumb.jpg

post-16813-1267270762_thumb.jpg

post-16813-1267270783_thumb.jpg

. Между 7.62x51 и .308W освен това има известна минимална разлика в гилзата. Тя създава предпоставки за това, гилзи от патрони изстреляни от пушки с патронник за 7.62x51 след преснаредяване да имат известни проблеми с патронниците на пушки .308W, но това в случая не е толкова важно.

Колега според мен няма никаква разлика.308win(се изписва по американски стандарт)а 7.62*51 (по европейски стандарт).както е 30-06(7.62*63).

Както е при патр.за ловна пушка 13/0в бг,11/0 в италия,00buck в америка (патрони с едни и същи диам.на сачмите)

Колега според мен няма никаква разлика.308win(се изписва по американски стандарт)а 7.62*51 (по европейски стандарт).както е 30-06(7.62*63).

Както е при патр.за ловна пушка 13/0в бг,11/0 в италия,00buck в америка (патрони с едни и същи диам.на сачмите)

Здравей колега,

Това не съм го измислил аз. Чел съм това, което са писали хора с повече опит от мен. Това разбира се не е било вчера и аз нямам точен спомен за подробностите.

Има достатъчно публикации за двата калибъра, с подробни чертежи и размери на гилзата.

Може да се сравнят и да се прецени къде точно е разликата.

Ето какво пише в Wikipedia за .308W:

Parent case .300 Savage

Case type Rimless, Bottleneck

Bullet diameter 0.308 in (7.8 mm)

Neck diameter 0.343 in (8.7 mm)

Shoulder diameter 0.454 in (11.5 mm)

Base diameter 0.470 in (11.9 mm)

Rim diameter 0.473 in (12.0 mm)

Rim thickness 0.050 in (1.3 mm)

Case length 2.015 in (51.2 mm)

Overall length 2.800 in (71.1 mm)

Rifling twist 1 in 12 in (305 mm)

Primer type Large Rifle

Maximum pressure 62,000 psi (430 MPa)

А ето какво пише за 7.62х51:

Parent case .308 Winchester (derived from the .300 Savage)

Bullet diameter 7.80 mm (0.307 in)

Neck diameter 8.77 mm (0.345 in)

Shoulder diameter 11.53 mm (0.454 in)

Base diameter 11.94 mm (0.470 in)

Rim diameter 12.01 mm (0.473 in)

Rim thickness 1.27 mm (0.050 in)

Case length 51.18 mm (2.015 in)

Overall length 69.85 mm (2.750 in)

Rifling twist 1:12"

Primer type Large Rifle

Maximum pressure 345 MPa (50,000 psi)

Виждате, че има разлики в шийката на гилзата, нейното така наречено рамо, базата и други параметри. Повечето разлики са минимални. Най съществената разлика е в допустимото налягане.

Поздрави

Здравей колега,

Не искам да звуча като всезнайко, но повярвай ми имам доста опит с този патрон. Нещо повече, това е основния патрон, който използвам. Изстрелял съм много от тях и съм един от малкото постоянни клиенти на Арсенал тук в София, които го купуват.

Здравей колега

Къде в София ги продават тези патрони ? Искам да взема за проба .

Поздрави

Здравей колега

Къде в София ги продават тези патрони ? Искам да взема за проба .

Поздрави

Здравей колега,

В магазините на Арсенал в София, а те са два. Първия се намира на ул.Погледец №3, а втория на стрелбището Левски на стадион Герена. Препоръчвам този на Погледец. Има много по нормално работно време, а и хората в него се държат доста по-нормално и не ти лазят по нервите с избиване на своите комплекси.

Поздрави,

Здравей колега,

В магазините на Арсенал в София, а те са два. Първия се намира на ул.Погледец №3, а втория на стрелбището Левски на стадион Герена. Препоръчвам този на Погледец. Има много по нормално работно време, а и хората в него се държат доста по-нормално и не ти лазят по нервите с избиване на своите комплекси.

Поздрави,

Мерси колега знам ги и двата , от Погледец 3 си купих СЛР-а преди време а и от двата съм купувал патрони 223.

Поздрави

• 2 weeks later...
Здравей колега,

Това не съм го измислил аз. Чел съм това, което са писали хора с повече опит от мен. Това разбира се не е било вчера и аз нямам точен спомен за подробностите.

Има достатъчно публикации за двата калибъра, с подробни чертежи и размери на гилзата.

Parent case .300 Savage

Primer type Large Rifle

Primer type Large Rifle

Виждате, че има разлики в шийката на гилзата, нейното така наречено рамо, базата и други параметри. Повечето разлики са минимални. Най съществената разлика е в допустимото налягане.

Поздрави

Колега,калибъра си е един.Просто е в метрична система.Както например .223REM е 5.56х45,а 30-06 Sprf е 7.62х63 .Ще срещнеш някъде дори и 7.62х51 НАТО и 5.56х45 НАТО,защото са приети на въоръжение в Алианса като основни.

А за разликите м/у гилзите в Wikipedia - ами разбира се,обърни внимание на:

Parent case .300 Savage срещу Parent case .308 Winchester (derived from the .300 Savage)

Втората гилза е .308 Winchester ,правен от .300 Savage ,но най- голямата разлика е само 25 хилядни от милиметъра,а като дължина на целия патрон - 1.27 мм но това идва от куршума .

308 е ловното название на този калибър , военното название е 7.62х51 NATO. Това е снайперския боеприпас на НАТО и се слави като най-точния за калибъра си......Аз лично имам Браунинг БАР в този калибър (без оптика) и ползвам единствено и само ППУ - Први партизан....резултатите са повече от впечатляващи за дистанции до около 200м. ...страхотен патрон....с бг боеприпас не съм стрелял ,но ще опитам със сигурност ....но за сметка на това съм опитал доста други и не съм доволен....тук ще кажа една стара максима - всяка пушка си избира сама патрона .....единствено се изисква само проби....няма защо да се чудите ,че пушка за ...нам си колко хиляди лева стреля перфектно с евтиния патрон на први партизан...а не с марковата Норма....само и защото тази Норма е 5лв.бройката........майката му е стрелба и само стрелба....

308 е ловното название на този калибър , военното название е 7.62х51 NATO. Това е снайперския боеприпас на НАТО и се слави като най-точния за калибъра си......Аз лично имам Браунинг БАР в този калибър (без оптика) и ползвам единствено и само ППУ - Први партизан....резултатите са повече от впечатляващи за дистанции до около 200м. ...страхотен патрон....с бг боеприпас не съм стрелял ,но ще опитам със сигурност ....но за сметка на това съм опитал доста други и не съм доволен....тук ще кажа една стара максима - всяка пушка си избира сама патрона .....единствено се изисква само проби....няма защо да се чудите ,че пушка за ...нам си колко хиляди лева стреля перфектно с евтиния патрон на први партизан...а не с марковата Норма....само и защото тази Норма е 5лв.бройката........майката му е стрелба и само стрелба....

Здравей колега,

Мога да споделя моите впечатления от стрелбата с моя полуавтомат HK. Ефекта при мен е същия. Патроните на Първи партизан и при мен показват много добри резултати и от тях съм доста доволен.

S&B, въпреки че са на същото ценово ниво, не се представят толкова добре.

В общи линии до 200м изтрела е практически прав, почти без никакъв пад /При прострелка 2ра нула на 160м/.

Здравей колега,

Parent case .300 Savage

Primer type Large Rifle

Primer type Large Rifle

Поздрави

Този, дето е писал, малко се е поизцапал.

Патрон 7,62х51 е разработен от американската армия през 1950 г. Той представлява армейският .30-06 (7,62х63), скъсен с 12мм. Характеристиките на двата патрона са почти едни и същи, като 7,62х51 има по-малка скорост (около 30м/сек) при куршуми с голямо тегло.

През 1952г. Winchester решава да пусне търговски вариант на 7,62х51, наречен .308 Winchester. Външните размери на гилзата са същите, стените са по-тънки и мощността на барутният заряд е по-голяма с около 10000 паунда на квадратен инч. Военните патрони могат да се изстрелват от .308 оръжия, но стрелянето на .308 с военни оръжия може да има неприятни последици поради по-голямото налягане и патронна камера с по-голями размери.

Този, дето е писал, малко се е поизцапал.

Патрон 7,62х51 е разработен от американската армия през 1950 г. Той представлява армейският .30-06 (7,62х63), скъсен с 12мм. Характеристиките на двата патрона са почти едни и същи, като 7,62х51 има по-малка скорост (около 30м/сек) при куршуми с голямо тегло.

През 1952г. Winchester решава да пусне търговски вариант на 7,62х51, наречен .308 Winchester. Външните размери на гилзата са същите, стените са по-тънки и мощността на барутният заряд е по-голяма с около 10000 паунда на квадратен инч. Военните патрони могат да се изстрелват от .308 оръжия, но стрелянето на .308 с военни оръжия може да има неприятни последици поради по-голямото налягане и патронна камера с по-голями размери.

Здравей колега,

Не смятам, че в Wikipedia са се поизцапали. Общо взето, там на английски се описва това, което казваш ти и то е вярно, но с доста повече подробности.

Разработката на 7.62х51 се базира не само на 30-06, но и на .300 Savage.

Поделението Winchester Ammunition на военния концерн Olin Corporation, вижда търговска възможност и пуска на пазара .308W, 2 години преди 7.62х51 да бъде одобрен за официален патрон на НАТО.

Прав си иначе за дебелината на гилзата и за разликата в налягането. Моите предишни постове, включително тези, които цитират Wikipedia, казват точно това.

Минимални разлики в размерите на гилзите обаче има според доста хора.

Дали това се дължи на технология, на дебелината на гилзата или на патрона, от който е изведен въпросния калибър не смея да твърдя.

Аз лично не съм си играл да меря размерите на двете гилзи.

Това, което мога да кажа, а то е по темата, е че патрона на Арсенал е с доста солидна гилза.

Поздрави,

Здравей колега,

Не смятам, че в Wikipedia са се поизцапали. Общо взето, там на английски се описва това, което казваш ти и то е вярно, но с доста повече подробности.

Разработката на 7.62х51 се базира не само на 30-06, но и на .300 Savage.

Поделението Winchester Ammunition на военния концерн Olin Corporation, вижда търговска възможност и пуска на пазара .308W, 2 години преди 7.62х51 да бъде одобрен за официален патрон на НАТО.

Прав си иначе за дебелината на гилзата и за разликата в налягането. Моите предишни постове, включително тези, които цитират Wikipedia, казват точно това.

Минимални разлики в размерите на гилзите обаче има според доста хора.

Дали това се дължи на технология, на дебелината на гилзата или на патрона, от който е изведен въпросния калибър не смея да твърдя.

Аз лично не съм си играл да меря размерите на двете гилзи.

Това, което мога да кажа, а то е по темата, е че патрона на Арсенал е с доста солидна гилза.

Поздрави,

Не всичко писано във Википедията е 100% истина (нито всичко, което се върти из Мрежата). От 30 г. съм в САЩ и специално съм работил много години с оръжия. Както писах по-горе, военните започват разработката през 1950г. Изрично се споменава, че 7,62х51 използва скъсената гилза на .30-06. Това, кога патронът е приет на въоръжение няма значение. Това, което Винчестер пуска на пазара 2 години по-късно е нищо повече от военния патрон "на стероиди". Нито военните, нито Винчестер са имали под внимание .300 Савадж. Колкото до Олин, те са ми били доставчик много години. Те не са военен концерн, а компания, която освен с цветни метали се занимава с производство на гилзи и други граждански и военни поръчки. Познавах се лично с един от главните им технолози, та знам много детайли от историята на .308/7,62х51.

И при мен е същото доволен съм от сръбските ППУ стрелям 11,7 с Тикка Т3,взех си две кутии на арсенал 9,6 облечени,но ги пилнах малко върховете.Вървят като сръбските,но не знам какво паражение ще правят,не съм стрелял по животни с тях.