Jump to content

7.62x51 (308) на Арсенал

Recommended Posts

Здравей колега,

Мога да споделя моите впечатления от стрелбата с моя полуавтомат HK. Ефекта при мен е същия. Патроните на Първи партизан и при мен показват много добри резултати и от тях съм доста доволен.

S&B, въпреки че са на същото ценово ниво, не се представят толкова добре.

В общи линии до 200м изтрела е практически прав, почти без никакъв пад /При прострелка 2ра нула на 160м/.

Здравей колега , сподели каква група постигаш с Първи партизан и S&B на 100 и 200 метра ако си мерил?

• 3 weeks later...
Здравей колега , сподели каква група постигаш с Първи партизан и S&B на 100 и 200 метра ако си мерил?

Здравей колега,

пушката ми е полуавтомат. Прострелвана е основно за ловно приложение, като съм целял максимален сравнително прав изстрел. Това означава, че втората нула не е простреляна на 100м, а на 160м.

Аз използвам за далечна стрелба оптика 2.5-10х42. Именно тя е простреляна на 160м. При това положение на 100м почти не стрелям, тъй като около 100м е точката на максимално възвишение над мерната линия.

За гонка използвам бързомерец, а при него прострелката е на доста близко разстояние.

При това положение, няма как да ти дам личен опит на 100м., който да сравниш.

Най-добрите групи на 160м., които съм правил са 3-4см. На 200м, почти няма пад и най-добрите групи са били от 7-8см. Снимки за съжаление нямам правени.

Искам да подчертая, че условията на стрелба са доста примитивни и полеви и няма как резултатите да са оптимални.

Влиянието на вятъра, също не е било коригирано по-някакъв начин, освен че се старая да стрелям при по-слаб вятър.

Освен това, нямам претенциите да съм изключителен снайперист, пък и подобен ефект не е гонен.

На голяма дистанция ползвам по-скоро 150gr.патрони.

Като казвам, че съм по-доволено от PPU, имам предвид, че при мен правят по-добри групи и дори с по-тежки куршуми попаденията са по-близки до точката на прицелване на голямо разстояние.

S&B отиват доста по-нагоре, когато се стреля с 150gr и много повече се отклоняват надолу, когато се стреля със 180gr

• 1 month later...

Здравейте,Колеги!

Преди месец минавайки през Казанлък си купих 50 патрона (308 win) ей така,за проба,но пусто време все не стига и до сега не бях ги пробвал.Снощи въпреки че беше много топло и неподходящо за стрелба изнамерих една стара надупчена от 223-ката мишена и на рубежа.Стрелба от 150м,три бързи изстрела-първите два бяха почти дупка в дупка,а третия 3 см нагоре.Следва 5 минутна пауза и отново 3 бързи-първия център,втория 3 см горе и вляво,а третия 5см горе и в дясно.

Слънцето печеше безмилостно и не оставяше никакъв шанс на цевта да се охлади поне малко и затова оставих останалите патрони за по-благоприятно време.

Точността им според мен е задоволителна, цената(0,94 лв) достъпна,отката изключително мек и приятен, и остава да видя какво ще правят с хищниците.

ПС:Мишената ми не е особено фотогенична и затова не я снимах,но обещавом следващия път да го направя!

Edited by shadow grass
  • 3 months later...

За хищник са идеални,но не знам дали е добре за цевта-лови ги магнита,както и Белота.ППУ не ги лови.Изстрелях около 20 по лисани и чакали на 100-тина метра падат си.При тежавам и ЧЗ-223 рем. и нека някой да сподели ще има ли проблеми за цевта с арсеналските боеприпаси 308 и 223-все пак са си евтини и има повече стрелба.

За хищник са идеални,но не знам дали е добре за цевта-лови ги магнита,както и Белота.ППУ не ги лови.Изстрелях около 20 по лисани и чакали на 100-тина метра падат си.При тежавам и ЧЗ-223 рем. и нека някой да сподели ще има ли проблеми за цевта с арсеналските боеприпаси 308 и 223-все пак са си евтини и има повече стрелба.

Привет колега, не само арсеналските ги лови магнита. Белота - кушумите SPCE и HPC ги лови. HPBT - МАТСН - не ги лови. Теоретически може би има значение, но на практика едва ли. Ако ресурса на една цев е 20000 изстрела, като на непретенциозната мосинка на пример, ако стреляш само с куршуми със стоманена ризница, да кажем може на се намали с 10 процента. Но хората казват, че правилната поддръжка на оръжието може да удвои ресурса на цевта. Дай боже да имаме толкова пари и време да изстреляме толкова патрони. Като се има предвид, че стоманенатта ризница е покрита с томпак, който представлява сплав от мед - 88-97% и до 10% цинк.Томпака притежава високи антикорозийни и антифрикционни качества, което е причината за плакирането на куршумите. По този начин качествана им се изравняват с тези с месинговите ризници. Така че стреляйте спокойно. Цевта от това не се поврежда. Цев може да се похаби, ако я оставиш да ръждяса.

Много колеги ги отбягват,но цена под 1 лв. си е идеално за 308 уинч.,не знам цената на 223 рем.Аз лично си ги преработвам като отнемам от върха покритието и правя дупка в оловото,така стават като НР.Стрелял съм до 100 м и правят хубави поражения,но най-голямото предимство си остава цената.Хубаво ще е арсенал да произвежда SP в тези калибри.

• 1 month later...

Колега според мен е по-добре,че Арсенал не произвежда SP в тези калибри.Сблъсквал съм се с патроните SP 7.62х39,оловото от върховете им се рони само от пипане.Отчайваща работа...

• 1 month later...

Много колеги ги отбягват,но цена под 1 лв. си е идеално за 308 уинч.,не знам цената на 223 рем.Аз лично си ги преработвам като отнемам от върха покритието и правя дупка в оловото,така стават като НР.Стрелял съм до 100 м и правят хубави поражения,но най-голямото предимство си остава цената.Хубаво ще е арсенал да произвежда SP в тези калибри.

Стрелял ли си по хартия с тях? Защото имам същата пушка като твоята и на 100м не всеки път улучват А4 лист :pardon: а като ги претеглих, има разлика 0.3 гр (грама) от патрон до патрон в една кутия. Цитирам един колега: "Уникални са - един с един не си прилича!"