Jump to content

Как стоят нещата с правените патрони?

Recommended Posts

По сега готвения закон преснарядването ще бъде разрешено само за спортни цели и то не в домашни условия,а само в спортния клуб.Релоудинг за ловни йок. :angry:

Да им го натаковам в таковато!Мръсни теменужки непоръбени,гадни монополисти ненадобожурени серсеми!

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Това добре ама купувал ли си скоро барут?

Posted Images

Колеги,чак пък незаконно да е снарядяването на ловни патрони!? :D

Някой може ли да посочи нормативен документ,който да забранява това, или пък да забранява продажбата на барут?

Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 24 от 2003 г.) В складовете към магазините за ООБ се разрешава съхраняването в стандартни опаковки (кашон или кутия) на боеприпаси за всеки калибър нарезни огнестрелни оръжия, както и за всеки калибър и размер на сачмите за ловните гладкоцевни пушки в количества не по-големи от 100 кг, изчислени като барутно съдържание на боеприпаси.

(2) Освен количествата боеприпаси по ал. 1 се разрешава съхраняването до 10 кг ловен барут и до 10 кг пиротехнически изделия, изчислени като чиста пиротехническа смес

Това е от "Правилник за прилагане на ЗВВООБ",мисля ,че последно е променян на 18.12.2009 год.

Та,.............. чисто търговски интереси,колеги.Поне по моему.

Иначе - както бяха цените до не чак толкова отдавна:

Барут "Марс" - 400 гр - 13 лв > 7 стотинки

Сачми 1 кг - 4.80 лв > 16 стотинки

Капсул Уинчестър > 8 стотинки

И други, както се казва....

Вижда се,че няма толкова смисъл спрямо цена на бълг. патрон ,но пък удоволствието да си направиш сам патрони ти е отнето от..........всъщност,май никой не знае от кого и по силата на какво?!Пък и цените на добрите патрони са от 0.60 лв нагоре.......А стриктно изработеният ръчно патрон почти не отстъпва на качествените марки.Само дето не става за полуавтомати.

А иначе аз лично си правя патрони само когато трябва да бъдат с по-специализиран бой,например, за да се разпръскват максимално,употребявам нормално (за 12 кал) количество барут с 25-26 грама сачми(12 номер) и полиетиленова тапа с кръстачка.Резултатът е : 35 см кръг още на осмия метър.Това го правя за пъдпъдък,в силно буренясали места,че иначе доста трудно се търси падналата птица,и добро куче даже губи доста време...

Колеги,чак пък незаконно да е снарядяването на ловни патрони!? :clapping:

Някой може ли да посочи нормативен документ,който да забранява това, или пък да забранява продажбата на барут?

Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 24 от 2003 г.) В складовете към магазините за ООБ се разрешава съхраняването в стандартни опаковки (кашон или кутия) на боеприпаси за всеки калибър нарезни огнестрелни оръжия, както и за всеки калибър и размер на сачмите за ловните гладкоцевни пушки в количества не по-големи от 100 кг, изчислени като барутно съдържание на боеприпаси.

(2) Освен количествата боеприпаси по ал. 1 се разрешава съхраняването до 10 кг ловен барут и до 10 кг пиротехнически изделия, изчислени като чиста пиротехническа смес

Това е от "Правилник за прилагане на ЗВВООБ",мисля ,че последно е променян на 18.12.2009 год.

Та,.............. чисто търговски интереси,колеги.Поне по моему.

Иначе - както бяха цените до не чак толкова отдавна:

Барут "Марс" - 400 гр - 13 лв > 7 стотинки

Сачми 1 кг - 4.80 лв > 16 стотинки

Капсул Уинчестър > 8 стотинки

И други, както се казва....

Вижда се,че няма толкова смисъл спрямо цена на бълг. патрон ,но пък удоволствието да си направиш сам патрони ти е отнето от..........всъщност,май никой не знае от кого и по силата на какво?!Пък и цените на добрите патрони са от 0.60 лв нагоре.......А стриктно изработеният ръчно патрон почти не отстъпва на качествените марки.Само дето не става за полуавтомати.

А иначе аз лично си правя патрони само когато трябва да бъдат с по-специализиран бой,например, за да се разпръскват максимално,употребявам нормално (за 12 кал) количество барут с 25-26 грама сачми(12 номер) и полиетиленова тапа с кръстачка.Резултатът е : 35 см кръг още на осмия метър.Това го правя за пъдпъдък,в силно буренясали места,че иначе доста трудно се търси падналата птица,и добро куче даже губи доста време...

Абсолютно подкепям мнението ти колега! Просто на търговците не им се занимава явно нямат далавера.

п.п. Колега патрона за 12 кал е около 40-50 ст и разнообразие бол,а за 16 кал на цени от около 60-70 ст нагоре АКО ги намериш.

разрешиха ли го най накрая релоудинга :good:

Някой да те е спирал на полето и да те проверява с какви патрони си правени или купени.Имам си всичко и на пилешкия и дребния лов излизам с мои патрони.

Някой да те е спирал на полето и да те проверява с какви патрони си правени или купени.Имам си всичко и на пилешкия и дребния лов излизам с мои патрони.

А това което имаш,"намираш" ли го,или е запас?

Колеги,чак пък незаконно да е снарядяването на ловни патрони!? :p

............................

Това добре ама купувал ли си скоро барут?

А това което имаш,"намираш" ли го,или е запас?

Само барута е така да се каже запас,двама приятели които се отказаха от лова ми го дадоха а останалото е ново намира се по магазините.До преди година и барут се намираше при нас в магазините.

• 1 month later...

Колеги много драматизирате нещата.И да разрешат домашните патрони пак някой ще мрънкя нещо.

Едва ли повече от 10% от лоците правят потрони,първо ги мързи после излизат по скъпи,после не стават за автомати и тн.Патлони кал.16 има, зависи как е зареден магазина, и то всякакви марки и номера.Цените са същите като за кал.12.И като го казвам това е така защото аз съм собственик на оръжеен магазин и съм на ясно с цените.Друг е въпроса по кой магазини ходите.Аз също си правя патрони но само бренекета- кухи- български и тях не бих правил но от мойте по добри няма.Ловец съм от 20 год.

Венелине,като си търговец можеш ли да кажеш дали действително има забрана за продажба на барут?

Колеги много драматизирате нещата.И да разрешат домашните патрони пак някой ще мрънкя нещо.

Едва ли повече от 10% от лоците правят потрони,първо ги мързи после излизат по скъпи,после не стават за автомати и тн.Патлони кал.16 има, зависи как е зареден магазина, и то всякакви марки и номера.Цените са същите като за кал.12.И като го казвам това е така защото аз съм собственик на оръжеен магазин и съм на ясно с цените.Друг е въпроса по кой магазини ходите.Аз също си правя патрони но само бренекета- кухи- български и тях не бих правил но от мойте по добри няма.Ловец съм от 20 год.

Аз съм от тия 10%,според теб!!!Въобще не ме интересува,колко и какви готови патрони има!!!!Забраната за домашно правене е резултат само и единствено на вашата лакомия,силното ви лоби там "горе"и вродената Българска политическа простотия!!!!Може на сезон и 10 патрона да си направя-но тва ще са си моите патрони!!!И понеже съм адски инат,и не желая да ме правят на глупак-трета година си правя абсолютно всички патрони,на пук на Собствениците на оръжеини магазини и недомисленото ни законодателство!!!!!

Ама никак не си прав.

Първо никой и никъде в закона не е забранил снарядяването. По точно такива като теб се оправдават с него защо няма материали по магазините. Но да не започваме пак отново полемика със забраната, че отдавна ми е писнало да разяснявам. Зман и за преебваката при вас с таксите за превоз дето ви товарят и не ви се занимава ама да не я обсъждаме тука щот тези неща са си за отделна тема по която е писано доста.

Второ материалите у нас са на такива фантастични цени дето ги няма никъде по белия свят. За избор да не говорим. И е така от времето което се хвалехме че имаше по магазините. Ама викахме че има щот все пак имаше нещо . То какво имаше 1-2 вида калпави концентратори, пак толкова натбарутни капачки и тапи. Крушумите на Теса Омуртаг дето почти не стават за нищо. Е повече им приляга да се ползват за тежести от рибарите. Да не говорим за съчмите по белия свят хората предлагат всякакви, кеф ти графитизирани, кеф ти помеднени или никелирани. Ако попиташ у нас търговеца с каква твърдост са те гледа като извън земен. А пък за едрите да не говорим. Там примерно 13/0 можеш да намериш с разлики в диаметрите през десета от милиметъра. Особенно важна подробност при тяхното снарядяване за да се съгласува снаряда с дулното стеснение. Пък после се чудят младите защо като са си купили хубваи уж патрони и пушката му ги разсейвала, А ми те нямат основно познания как да им обясниш тогава. И как да го научиш да си прави патрони.

А за кабзите и барутитеда пак да не говорим. Да не би да си виждал или продавал нещо по различно от измислените бъркочи на арсенал дето се чудеха как да се оттърват от тях. Та колега нищо че сме от село и не ядем доматите с колците дето се вика . Вижда ли сме какво имат хората и с какво разполагат и в крайна сметка не си правят патроните като тебе защото наблягаш само на качеството ами и заради цената. И не са само 10 % тия дето си правят сами атроните доста са повече само дето спряхме да пишем и да се оплакваме и почнахме да се спасяваме кой както може. По точно да си внасяме материалите от вън. А не да копуваме залежали патрони внесени на безценица и после продавани на баснословни цени. Както сам виждаш границите вече са отворени и се внася не само боеприпаси а и оръжие. И ако търговци като теб ако не вземат под внимания този факт са обречени като такива. По добре даже да не беше и споменавал че си търговец.

Виж единствено си прав че при някой мързела надделява.

Като каэа патрони 16кал, я ми кажи какви марки имаш, какви раэмери и най-вече на какви цени ги продаваш? Впрочем, къде се намира тоя магаэин?

Мързел,не мързел на мене ми е кеф!!!А челъм за консумативи се намира-лесно!!На скоро ми донесоха турски барут,още не съм го пробвал?Ама едва ли ще е по лош от нашенският!!Чудя се на тия биснесмени,като гледам в нормалните държави как се мъчат да изкарат магазинерите някои лев,от кви ли не гевезелъци за релоуд!!?А наще Баи Ганьовци,зорлем ни карат от тях да купуваме!??

И понеже ме провокира ето ти работната масичка на един мой приятел италиянец. Малко е калпава снимчицата ама нещо от това дето се вижда там на масата да си предлагал като артикул за продажба или да си виждал у нас.

А на другата снимка той в едно малко магазинче, ама наистина според техните представи малко и това зад него е сигурно 1/10 от това което се предлага там. С извинение нашите ловни магазини приличат на квартална бакалия от времето на перестройката и голямото нямане. Всичко лъскаво и накичено и само продавачката вътре и рафтовете празни или ако има нещо е някой ментак на убиствена цена.

И още не ми е ясно не разбрахте ли вече че баламите са вече рядка порода записаха ги в червената книга на изчезващите видове. :rofl:

post-2044-1271444207_thumb.jpg

post-2044-1271444229_thumb.jpg

LOV,май нещо не те разбрах!Какво толкова има на работната маса на жабарчето,което да е вече ама страшна работа и никъде не видено.И без извинение, но в колко наши магазини си влизал напоследък и изобщо.Щото май не си.Пък за баламите - кои са що са това е отделен въпрос.Остани си със здраве...

Здравейте.В момента карам ловния курс и докато преглеждах тестовата книжка попаднах на следния въпрос:Кои боеприпаси са безопасни за стрелба?Отговора беше"Заводски и лично снарядени".След като правенето на боеприпаси в домашни условия е забранено , защо е написано така.Благодаря предварително

Здравейте.В момента карам ловния курс и докато преглеждах тестовата книжка попаднах на следния въпрос:Кои боеприпаси са безопасни за стрелба?Отговора беше"Заводски и лично снарядени".След като правенето на боеприпаси в домашни условия е забранено , защо е написано така.Благодаря предварително

Значи в закона е записано,,снарядяването на патрони с цел продажба се извършва от лицензирани фирми"нали знаеш че,в България всеки тълкува закона както му падне"затова от магазините изчезнаха материалите за снарядяване на патрони за да върви търговията с готови.

Съчми се леят в Бургас. Цената е поносима, но са доста меки и без концентратор (носач) оловото се маже здраво по цевите.

Доколкото знам сачмите са лети, или "сечени". В Бургас се леят, на други места в БГ правят "сечени".

Тези от Бургас се измерват за твърдост, плътност и са по-твърди. Много БГ патрони са снарадяват с тях.

"Сечените" са по-меки.

• 4 weeks later...
Наистина трябва да го намерим.Линка показва-0

Под бутона "Search" има поле за отметка "Include title and description". Кликни върху него да се появи отметката и след това кликни на "Search"

Така всичко си идва на мястото :good: .

Всичко добро и дано намериш това което търсиш.

LOV,май нещо не те разбрах!И без извинение, но в колко наши магазини си влизал напоследък и изобщо.Щото май не си.Пък за баламите - кои са що са това е отделен въпрос.Остани си със здраве...

Изглежда си пил хапчета за познаване или имаш дарба.

Отказахте ме изобщо да влизам защото заприличаха на китайски битак.

И а сега ми отговори ти пък честно колко процента от артикулите които предлагаш от далечния братски китай :D

Edited by lov
  • 2 weeks later...

Бат гоико, виж сега :какво съм виновен аз че някой е направил такива закони.Не ми харесват и на мен обаче това е положението,моята мисъл беше другаде и колетата добре се изказа.Каде в РБ.ще намериш качествени материали.Гилза и кабза криво ляво обаче барут ако докопаш ще бъде "каменарски" от Арсенал ,капачки си правя от стари папки,тапи имам още малко кичени също домашно сечени.За бренекетата на Омуртаг обаче не съм съгласен че са калпави просто други няма.

Лошото е че време много не ми остава за тази шуга.Ти като имаш време лошо няма прави си патрони.

И въопще не се притеснявам че съм търговец на оръжие,цените не са ми високи зареждам добри боеприпаси хората ме уважават,е не съм Деси Делев но това е.И бих те посъветвал купи патрони RC,

ROTTBEYL и ще видиш какво е патрон Хората имат и барут и съчми, добри консумативи и правят потрони.Защо по международни състезания стрелят с RC а не с АЛСЕНАЛ и т.н.????

Бат гоико, виж сега :какво съм виновен аз че някой е направил такива закони.Не ми харесват и на мен обаче това е положението,моята мисъл беше другаде и колетата добре се изказа.Каде в РБ.ще намериш качествени материали.Гилза и кабза криво ляво обаче барут ако докопаш ще бъде "каменарски" от Арсенал ,капачки си правя от стари папки,тапи имам още малко кичени също домашно сечени.За бренекетата на Омуртаг обаче не съм съгласен че са калпави просто други няма.

Лошото е че време много не ми остава за тази шуга.Ти като имаш време лошо няма прави си патрони.

И въопще не се притеснявам че съм търговец на оръжие,цените не са ми високи зареждам добри боеприпаси хората ме уважават,е не съм Деси Делев но това е.И бих те посъветвал купи патрони RC,

ROTTBEYL и ще видиш какво е патрон Хората имат и барут и съчми, добри консумативи и правят потрони.Защо по международни състезания стрелят с RC а не с АЛСЕНАЛ и т.н.????

Не твърдя -нищо,вместо вие да ми вземете парите!!Вземат ми ги Италианските саитове за релоуд!!!Сърбите и Турците за барут !!!И така на татък.Пък,и като се огледам ноаколо-не съм само аз!!!!За дваисет години лов-купувал съм си и Ротваил и Уинчистер /когато бяха истински-Уинчестера поне/ .Сега покраи мен,като се огледам поне десеттина приятели правят патрони,някои още от преди аз да съм бил ловец,някои от мен се заразиха!!Накратко релоуда е удоволствие и работа за интелигентни хора,.Но за жалост аз,и вие живеем в ш..........на държава!!!