Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Така ... Това : Въпроса ми за "SAKO" ? Не го зададох случайно ...

Неща да накарнявам никому личноста , но mitko loveca за мен е доста неубедителен в изказванията и твърденията си . Съпоставките , които прави , въпросите които задава ,,,,, На мен ми изглеждат смешни .

Попитах за САКО , защото съм чел в друга тема какви оръжия има . И да ви кажа , звучи ми странно : "имам две в калибър 300wm " (болт) :D ... На вълци ще стреля от 200 метра с 308 забележете с "FMJ" ... Че с 300 не става ли ?? Или не е прецизен ?????? Моля те ! Собственик на такива оръжия според мен няма да се оповава на "форум" за да направи избора си ... След като посочи 308 и животното , което иска да ловува с него и растоянието , не ми остана друго освен да премигна "мощно" няколко пъти ...

Помня , че в една друга тема имамхме "сблъсък" на мнения и колегата не беше мн убедителен с аргументите .

Та да си тигна до мисълта ,,, според мен още една безсмислена тема . Ще купувам ама какво ?? Кой какво има или какво иска да има ??? Всеки има право да иска и това е хубаво , обаче мн ме е яд на колеги , които ни хващат за шарани ..

Аз не съм светил нико му в касата ,,, така че колега , искам да ме извиниш ако не съм прав . Но все пак имам право да си мисля каквото искам ...

<_<

Със здраве .

Здравей колега.Сега ще се обоснова ,за да спре да те човърка.И другите ми карабини са подходящи,но с боеприпасите,с които са простреляни ще повредят кожата силно,а аз искам да си препарирам цялото животно,ако разбирасе има слука и успея да го отстрелям.Избрах напълно облечените куршуми,защото най-малко повреждат кожата.Моите карабини не се държът достатъчно добре с облечените куршуми с които съм ги испробвал, а неискам да рискувам , защото се подготвям за този лов от доста време.Дистанцията е 200 метра,поради простата причина че си построих чакалото на 200 м. от стурвилището,за да сведа опасноста хищника да ме надуши до минимум

Предполагам знаеш каква е тръпката от избора на нова пушка и просто исках да чуя и вашите мнения,но изглежда ти си ме набелязал и искаш да се заяждаш.Проблема си е твой.Има и още една причина да си купя нова карабина и това е , че обичам прецизната стрелба,обичам да сравнявам отделните марки оръжие.....................................абе с две думи просто обичам оръжията.Със здраве и наслука

Здравей колега.Сега ще се обоснова ,за да спре да те човърка.И другите ми карабини са подходящи,но с боеприпасите,с които са простреляни ще повредят кожата силно,а аз искам да си препарирам цялото животно,ако разбирасе има слука и успея да го отстрелям.Избрах напълно облечените куршуми,защото най-малко повреждат кожата.Моите карабини не се държът достатъчно добре с облечените куршуми с които съм ги испробвал, а неискам да рискувам , защото се подготвям за този лов от доста време.Дистанцията е 200 метра,поради простата причина че си построих чакалото на 200 м. от стурвилището,за да сведа опасноста хищника да ме надуши до минимум

Предполагам знаеш каква е тръпката от избора на нова пушка и просто исках да чуя и вашите мнения,но изглежда ти си ме набелязал и искаш да се заяждаш.Проблема си е твой.Има и още една причина да си купя нова карабина и това е , че обичам прецизната стрелба,обичам да сравнявам отделните марки оръжие.....................................абе с две думи просто обичам оръжията.Със здраве и наслука

<_<:D

Грешиш колега . Грешиш . Не се заяждам . Дискутирам . Ама айде виж само какви ги пишеш :cray:

Няма повече да ти пиша в темата .. Само ще чета .... и ще се

...неубедително , щото:

-от многото ти карабини и то Сако :D и да не може да стрелят с облечения куршум :cray:

-ако построяването на чакалото е съобразено с посоката на вятъра и още нещо-нямаше да си пред тази Дилема-четвърта карабина и 200 метра,а има и различни спрейове/обемирисмяващи/ ,дето струват стотици пъти по евтино :(

-и специално за теб ще кача снимки в тази тема на вълча кожа/1996 г/ с 10/00/петнадесет съчми вътре/ и пораженията -може пък да не си след това пред такава дилема <_<

Edited by n960
...неубедително , щото:

-от многото ти карабини и то Сако :D и да не може да стрелят с облечения куршум :cray:

-ако построяването на чакалото е съобразено с посоката на вятъра и още нещо-нямаше да си пред тази Дилема-четвърта карабина и 200 метра,а има и различни спрейове/обемирисмяващи/ ,дето струват стотици пъти по евтино :(

-и специално за теб ще кача снимки в тази тема на вълча кожа/1996 г/ с 10/00/петнадесет съчми вътре/ и пораженията -може пък да не си след това пред такава дилема <_<

Здравей колега.Колкото и да не ти се вярва , резултатите , които постигам на 200м. с облечени куршуми с карабините,които притежавам са незадоволителни поне за мен .Ако не вярваш,с удоволствие ще те взема с мен на стрелбището и ще се убедиш сам .Запознат съм със спрейовете,които прикриват миризмите,но немога да ги исползвам поради здравословни причини.Построих чакалото на такова разстояние и заради една друга причина .За мен е много голямо удоволствие,когато отстрелям животното на голямо разстояние , защото така шансовете ни се изравняват,а и когато съм на голямо разстояние от стървилището,аз мога спокойно да се развъртам с бинокъла и да наблюдавам поведението на животното в естествената му среда без голям риск то да ме забележи .Обичам сигурните истрели и групи от порядъка на 6,7,8см. на 200м. не ме устройват никак .Искам също така да си взема карабина в този калибър поради простата причина,че досега не съм се занимавал много с 308 Уинчестер и искам да изпробвам възможностите му , както в лова на хищници,така и в лова на диви свине.Със здраве и наслука

Edited by mitko_loveca

Здравей колега.Колкото и да не ти се вярва , резултатите , които постигам на 200м. с облечени куршуми с карабините,които притежавам са незадоволителни поне за мен .Ако не вярваш,с удоволствие ще те взема с мен на стрелбището и ще се убедиш сам .Запознат съм със спрейовете,които прикриват миризмите,но немога да ги исползвам поради здравословни причини.Построих чакалото на такова разстояние и заради една друга причина .За мен е много голямо удоволствие,когато отстрелям животното на голямо разстояние , защото така шансовете ни се изравняват,а и когато съм на голямо разстояние от стървилището,аз мога спокойно да се развъртам с бинокъла и да наблюдавам поведението на животното в естествената му среда без голям риск то да ме забележи .Обичам сигурните истрели и групи от порядъка на 6,7,8см. на 200м. не ме устройват никак .Искам също така да си взема карабина в този калибър поради простата причина,че досега не съм се занимавал много с 308 Уинчестер и искам да изпробвам възможностите му , както в лова на хищници,така и в лова на диви свине.Със здраве и наслука

[/quote

Явно си перфекционист!

Спирам спора и чакам покана-наблизо съм! <_<

<_<:D

Грешиш колега . Грешиш . Не се заяждам . Дискутирам . Ама айде виж само какви ги пишеш :cray:

Няма повече да ти пиша в темата .. Само ще чета .... и ще се

Здравей колега.Аре сега нямало да пишеш.Нали сме тук да опсъждаме различни проблеми и т.н.Аз поисках съвет от Вас,защото не съм сигурен.Ако според теб и другите колеги темата е безмислена,аз ще помоля модераторите да я истрият.Ако съм те засегнал с моя пост ти се извинявам

Митак не знам какъв ще е модела на новата ти карабина ама съм сигурен че ще е в калибър 308 . Каквато и да си вземеш много вълци , а и прасета да избиеш с нея . Успех !!!!!

Митак не знам какъв ще е модела на новата ти карабина ама съм сигурен че ще е в калибър 308 . Каквато и да си вземеш много вълци , а и прасета да избиеш с нея . Успех !!!!!

Благодаря за пожеланието колега.Да ти се върне двойно.Със здраве и наслука

За прецизна стрелба на 200 и повече метра .... <_<

В Дайкан има едно Уетърби Марк-5 с 65 см. оребрена варминт цев СВР и 6-упорен затвор в кал. 243. :D

Доста я гледах, но в крайна сметка т.н "разумна достатъчност" взе връх и предпочетох 223 кал.

Та, можеш да я погледнеш ....... :cray:

ПП. При Боби от Арсенал има подобен Щаер Манлихер + оптика май за продажба !

А с вълка договорихте ли се ....... да чака <_<:D

А с вълка договорихте ли се ....... да чака <_<:D

Нещо такова :cray::(:( От месец и половина има редовна посещаемост от 3-4 вълка,поне така прецених по следите.В началото минаваха по веднуж в седмицата а с времето посещенията зачестиха .Нарочно изчаквам за да се успокоят напълно и да се почувстват напълно сигурни , а после.......................

Интересно ... и аз харесвам точно тези марки оръжия! Тъй като що годе са ми и по джоба! Мини се мини и аз разпитвам из някоя тема! До скоро си мислех че Манлинхера е моят избор от скоро обаче Зауер 202 ме кара и мен да се замисля.

Аз лично не съм чувал за проблем с 202 и както отбеляза колегата в първа страница беше писано за 303 която е сравнително нов модел и е нормално да има детски болести!

Със сложен лов си се захванал! Да не вземе да се разочароваш от лова на вълк и да намразиш карабината! :-)

Тъй като и аз съм на мнение че са един клас оръжия аз също ще заложа на визията която на Зауер 202 определено е по - добра!

Edited by pashankov

Сега като са 3-4 трябва да си избереш трофеен вълк :-) и да внимаваш да не отстреляш някоя вълчица че догодина какво ще биеш като не ти роди :-)

Интересно ... и аз харесвам точно тези марки оръжия! Тъй като що годе са ми и по джоба! Мини се мини и аз разпитвам из някоя тема! До скоро си мислех че Манлинхера е моят избор от скоро обаче Зауер 202 ме кара и мен да се замисля.

Аз лично не съм чувал за проблем с 202 и както отбеляза колегата в първа страница беше писано за 303 която е сравнително нов модел и е нормално да има детски болести!

Със сложен лов си се захванал! Да не вземе да се разочароваш от лова на вълк и да намразиш карабината! :-)

Тъй като и аз съм на мнение че са един клас оръжия аз също ще заложа на визията която на Зауер 202 определено е по - добра!

Здравей колега.Наистина лова на вълци е труден,но и аз съм инат като магаре и ще упорствам .Имам още 3 дни за мислене и после ще избера окончателно,но като чета,май повечето от колегите кте за Зауер

Здравей колега.Колкото и да не ти се вярва , резултатите , които постигам на 200м. с облечени куршуми с карабините,които притежавам са незадоволителни поне за мен

Обичам сигурните истрели и групи от порядъка на 6,7,8см. на 200м. не ме устройват никак .

Значи, казваш Митак такива групи от6,7,8 см на 200 м не те устройват,а :cray: ,и не са сигурни. Според мен, ти си за пластмасова пушка с тапа.

П.П.Ако тапата не е с конец трябва да я вържеш ,защото до къто си играеш може да я загубиш и после нова тема ,търся тапа или коя тапа да избера. :D<_<

Сега сериозно

Изрежи едно кръгче с диаметър -не 6, а 8см и го нанеси на предполагаема фигура на вълк- в убойната зона която е 15-18см широка и поне 30 дълга,а и по назад да го удариш с всеки калибър 30, животното няма никаъв шанс за живот.

Здравей колега.Аре сега нямало да пишеш.Нали сме тук да опсъждаме различни проблеми и т.н.Аз поисках съвет от Вас,защото не съм сигурен.Ако според теб и другите колеги темата е безмислена,аз ще помоля модераторите да я истрият.Ако съм те засегнал с моя пост ти се извинявам

Митко ,, споко бе ... не съм само аз в тоя форум . Има кой да пише .. Ама ако каниш колегата N960 искам и аз да дойда . Извинявай че звучи нахално, но бих се радвал . Мн ми се ще да видя 42ойката . То това TRG в калибър 300 ,как да стреляш по вълци с него на 200 метра . То е за врабчетата в джанката ..... <_<

В броя от ноември 2008 г. на "Лов и куче" има практически изпитания и резултати от стрелби с калибри 308, 30-06 и 300 WM. Съответно и класация на куршумите съобразно резултатите. Погледни ,ако искаш и имаш под ръка списанието и може и да решиш ,че няма нужда да купуваш ново оръжие, а да си стреляш с наличния 300 WM с препоръчаните куршуми.

Митко :

Като гледам насочил си се към покупка на специализирано оръжие за определена цел (най-общо - прецизна стрелба с опора на средни разстояния) - похвално...

Според мен за целта Манлихер-а (модела "Тактикъл елит") е по-подходящ от Зауер-а.

Зауер правят типично ловни оръжия, докато Стейр-Манлихер и ловни и военни/спортни/варминт... Сиреч Манлихер като производител има повече опит в производството на оръжия за целта която си посочил за основна...

Това с 3 позиционният предпазител да не те притеснява - страшно е удобен и сигурен. Заключването на манлихер-а е SBS (Safe Bolt System) - може би една от най-качествените "Маузер 98" модификации. Болта се движи "мазно" и леко... Ползвам ловен манлихер в 30-06 - нямам забележки към оръжието...

В интерес на истината същата работа ще ти свършат ЧЗ 550 Варминт, Сако Варминт, Тика Варминт, Ремингтон 700 ЛТР, Блазер Р93 с мачова цев, SHR Match, всичките в калибъра който си избрал - .308Win.

(По отнощение големината на групите - последните са първи. Манлихера е към края на списъка, сравним с Блазера и SHR-a... Ремингтон-а модифициран от опитни ръце- бединг, HS ложа и сменен спусък, също може да вземе наградата за прецизност) .

Имай предвид, че тези оръжия хич не са подходящи за лов на гонка и лов на ход. Идеални са за варда, чакало и хартия...

Зауер, Меркел и други типично ловни карабини могат да се ползват за целта (вълк на стървилище от 200м), но ако ключовата дума е "прецизност" - би следвало да се насочиш към горната група...

Доста полезни съвети може да ти даде Shaman-a по въпроса... Но още отсега мога да предположа към какво ще те насочи :o :

Blazer R93 Profesional, с мачова цев 65см, оребрена, .308Win, Блазер монтаж, Оптика НайтФорс или тактически Никон, тринога Харис.

Edited by vkv_bg
Здравей колега.Имам 3 модела на Сако , но за конкретния лов не ми вършат работа,заради големия калибър.От дълго време се подготвям за лов на вълци,тъйкато до сега не съм се срещал с този хищник и това ми е мечта.Два от моделите ми на Сако са в калибър 300,а третия е 9,3*62.Според мен тези калибри не са подходящи за този лов.Реших калибъра да е 308 Уинчестър заради прецизноста на този калибър , и умерената сила.Мисля да стрелям от 200 метра,заради предпазливоста на хищника ,но за съжаление нямам карабина в по-умерен калибър,която да не поврежда кожата до неузнаваемост .Смятам да стрелям с напълно облечени куршуми.Що се однася до оптиката,вече съм се снадбил с оптика Цайс с десеткратно увеличиние и подсветка.И аз отначало бях за Зауер , но дочух че имал все още от така наречените детски болести и след време започвал да дава засечки,а това въобще не ми се нрави,тъй като вече съм испускал животно заради засечка и чувството е неприятно.Що се однася до модела на Манлихер,наистина е тежичък,но и аз не съм много слаботелесен и това не е от голямо значение за мен.Неговият затвор е СВС,който се смята за един от най-добритеи единственото,което не ми харесва в карабината е тристепенния предпазител.Неудобен ми е за работа ,но иначе ми пасва добре .

Митак,

ако туй в червеното отгоре не ти свърши работа, толкова ще ти свърши и другото дето питаш за него!

И майни тая дънлийка под аватара си или впиши и карабините! Тъй малко.....имам ама нямам ми изглежда! :D С най-добри чувства, макар че ти не можеш да се сърдиш! :)

:o

Митко :

Като гледам насочил си се към покупка на специализирано оръжие за определена цел (най-общо - прецизна стрелба с опора на средни разстояния) - похвално...

Според мен за целта Манлихер-а (модела "Тактикъл елит") е по-подходящ от Зауер-а.

Зауер правят типично ловни оръжия, докато Стейр-Манлихер и ловни и военни/спортни/варминт... Сиреч Манлихер като производител има повече опит в производството на оръжия за целта която си посочил за основна...

Това с 3 позиционният предпазител да не те притеснява - страшно е удобен и сигурен. Заключването на манлихер-а е SBS (Safe Bolt System) - може би една от най-качествените "Маузер 98" модификации. Болта се движи "мазно" и леко... Ползвам ловен манлихер в 30-06 - нямам забележки към оръжието...

В интерес на истината същата работа ще ти свършат ЧЗ 550 Варминт, Сако Варминт, Тика Варминт, Ремингтон 700 ЛТР, Блазер Р93 с мачова цев, SHR Match, всичките в калибъра който си избрал - .308Win.

(По отнощение големината на групите - последните са първи. Манлихера е към края на списъка, сравним с Блазера и SHR-a... Ремингтон-а модифициран от опитни ръце- бединг, HS ложа и сменен спусък, също може да вземе наградата за прецизност) .

Имай предвид, че тези оръжия хич не са подходящи за лов на гонка и лов на ход. Идеални са за варда, чакало и хартия...

Зауер, Меркел и други типично ловни карабини могат да се ползват за целта (вълк на стървилище от 200м), но ако ключовата дума е "прецизност" - би следвало да се насочиш към горната група...

Доста полезни съвети може да ти даде Shaman-a по въпроса... Но още отсега мога да предположа към какво ще те насочи :o :

Blazer R93 Profesional, с мачова цев 65см, оребрена, .308Win, Блазер монтаж, Оптика НайтФорс или тактически Никон, тринога Харис.

Еийй тоя Вълко бе ...не пише , не пише и оп цяла лекция по учебник изнесе :)

...не е "профешънъл" ама на"харис" " мач "и 'найт..." го докарваме

post-2008-1267982560_thumb.jpg

Еийй тоя Вълко бе ...не пише , не пише и оп цяла лекция по учебник изнесе :D

...не е "профешънъл" ама на"харис" " мач "и 'найт..." го докарваме

Ооооо Краси... Подготвил си снимков материал в подкрепа на бенч-блазерджиите... Бравос!

Много си постен на коментари към снимките... Дай подробности - къде, кога, от колко метра и с какъв боеприпас...

Честно казано и аз предпочитам "Аташе" пред "профешънъл"...

С цел да спестя "некой лев", на такъв лов какъвто описва mitko_loveca, бих отишъл с Блазер К95 .243Win + Сварка Z6i 2-12х50, без двунога/тринога, но с торбички/станок за опора...

Между другото Недялко се сдоби с "ловно" Р93 "Аташе" .308, с леката оребрена цев... Даже успя да го "окървави" преди да свършат гонките...

• 2 years later...

Здравейте колеги.Исправен съм пред дилема,каква карабина да си купя.Ограничих карабините до две.Щаер Манлихер Елит и Зауер С 202.За съжаление немога да си позволя и двете , затова ще взема само една.Пробвах и двете , но да му се невиди и двете ми пасват добре,за това ще Ви помоля за помощ относно избора.Карабините са в калибър 308.Благодаря предварително.Наслука

Защо не Блазер ? От двете аз бих избрал Манлихера :) Edited by Lorenco Minchev

Защо не Блазер ? От двете аз бих избрал Манлихера :)

Колегата вече вероятно има и двете,и поне 20 вълка.