Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2019
Хърватев

Къде е уреден нормативно въпроса с отчитане броя на краката от чакал.

Recommended Posts

Или по просто казано има ли някаква наредба където е казано колко трябва да бъдат краката на чакала при неговото отчитане пред горското.

Понеже "нашия" началник на горското си е написал някаква наредба ли, заповед ли и аз не знам още, че трябва да се представят 4бр. крака и 2бр. уши и ако са по малко не ги приема.

Ако някой знае нещо моля да сподели. <_<

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Или по просто казано има ли някаква наредба където е казано колко трябва да бъдат краката на чакала при неговото отчитане пред горското.

Понеже "нашия" началник на горското си е написал някаква наредба ли, заповед ли и аз не знам още, че трябва да се представят 4бр. крака и 2бр. уши и ако са по малко не ги приема.

Ако някой знае нещо моля да сподели. :D

На мен ми приемат само двата предни и ушите и ги плащат, няма проблем! :cray:

<_<

ПС: А иначе нямам идея дали въобще има наредби някакви.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На мен ми приемат само двата предни и ушите и ги плащат, няма проблем! :D

<_<

И в нашето ДЛ е така: скалпът + двата предни крака до първата става = една "чакалска" премия! Не виждам логика да искат и задните. Явно е нещо на местно ниво.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На мен ми приемат само двата предни и ушите и ги плащат, няма проблем! :D

:D

Трябва да е уредено някъде нормативно, щото иначе някои самозабравили се началници си правят кавото искат и туко виж на някой му скимнало, че трябва чакала да се отчита жив.

И след като аз имам примерно 10 чивта крака и уши( по 2бр.) и си имам разрешително за индивидуален лов и съм описал чакалото и стървилището и отивам да си отчета чакалите, да обаче началника си е решил, че трябва да са 4 бр. крака от чакал и ако не са толкова казва, че няма да ти ги приеме, да ама не :D

Та затова попитах, че не ми се търсеше, а и нямах време, може някой от колегите да знае точно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Двата предни крака са ясни, а скалпа за къв чеп го искат!?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Немога да разбера защо се косиш.

Да ... създават ти малко неудобство но предполагам се сещаш че на такова действие си има и противодействие, въпроса е по скоро наистина защо изискванията не са еднакви навсякъде. Според мен въпроса е да докажеш с нещо уникално примерно един скалп стига или пък само 2-та предни крака! Но защо искат и двете че някъде разбирам и задните искат!

При все че след това до колкото зна ги горят какъв е проблема да ти ги отчетат и да те предупредят за следващия път да си наясно с разпореждане/наредба ли там каквото и да е !

Виж ако го прави някой системно и след изрично предупреждение и аз би ми кипнало и бих се заял ако съм на тяхно място!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Немога да разбера защо се косиш.

Да ... създават ти малко неудобство но предполагам се сещаш че на такова действие си има и противодействие, въпроса е по скоро наистина защо изискванията не са еднакви навсякъде. Според мен въпроса е да докажеш с нещо уникално примерно един скалп стига или пък само 2-та предни крака! Но защо искат и двете че някъде разбирам и задните искат!

При все че след това до колкото зна ги горят какъв е проблема да ти ги отчетат и да те предупредят за следващия път да си наясно с разпореждане/наредба ли там каквото и да е !

Виж ако го прави някой системно и след изрично предупреждение и аз би ми кипнало и бих се заял ако съм на тяхно място!

Ами и аз това се чудя какъв е проблема, ако представя 2бр.крака.

Както стана ясно май на всякъде е различно, т.е. на който началник както му кефффне.

По подробно ще ви запозная идващия вторник, че тогава ще се отчитам пред "специална" комисия оглавявана от началника на горското :clapping:

Честно да ти кажа не ми е до парите от чакалите, а искам да се отчетът към дружинката в която членувам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както стана ясно май на всякъде е различно, т.е. на който началник както му кефффне.

По подробно ще ви запозная идващия вторник, че тогава ще се отчитам пред "специална" комисия оглавявана от началника на горското :good:

Честно да ти кажа не ми е до парите от чакалите, а искам да се отчетът към дружинката в която членувам.

При нас се отчитат двата предни крака до първата става,двете уши и част от опашката,така че ако разполагаш с такива "комплекти",намери начин да ми ги пратиш,аз ще ти ги предам,друг е въпросът обаче с парите,ние имаме да вземаме още хиляда лева от чакали от миналата година,но все някога ще ги дадат!Па ти мой да почерпиш на сбора на Силистра!!! :p

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой знае нещо моля да сподели. :p

в законите няма нищо конкретизирано, само нещо от рода че се заделят срадства за стимулиране борбата с хищниците, предполагам че на това основание се издават заповедите за редът на приема на чакали. Различни ругове, различни условия :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По подробно ще ви запозная идващия вторник, че тогава ще се отчитам пред "специална" комисия оглавявана от началника на горското :p

Причината е проста.Където не могат да различат предните от задните лапи-изискват всичките. :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакалите много лесно се различават от кучетата със срасналите се два средни пръста,а предните крака се различават от задните по това,че имат и пети пръст малко по-високо от другите читири.Аз също невиждам някакъв смисъл да се режат и задните два крака.Достатъчно е само да се разясни на комисията, какво трябва да гледат когато се извадят краката и скалпа от торбата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Достатъчно е само да се разясни на комисията, какво трябва да гледат когато се извадят краката и скалпа от торбата.

А скалпа за какво е?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези правила с предаване на уши, крака, опашки и др. части са измислени от някой, който не вярва на написаното в бележката, при отчитането и. Нали знаете, че покрай сухото гори и мокрото. Както спомена колегата Хърватев, скоро ще искат да им пайвантисваме добитъците живи пред горското, с оформен педикюр и лакирани нокти.

Дочух, че на последното събиране на председателите на ЛД в ловното на гр. Силистра, е разпоредено да не се издават бележки за индивидуален лов на хищник, на ловци, които не притежават кучета за подземен лов.

Питам, чакалите от дупките ли ще ги вадим?

Мярката била насочена към ловците, които злоупотребяват и си отстрелват друг вид, ядлив дивеч.

Та не ги ли знаят кои са злосторниците? Те и без бележки се разхождат в горите, по всяко време на денонощието, под предлог, че подхранват дивеча и пазят района.

Така ще е докато някои ловци не си набият в главите, че не става само с ядене, а трябва и СЪЗНАНИЕ.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С индивидуална бележка (хищник) мога ли да си водя кучето в гората? :o

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
С индивидуална бележка (хищник) мога ли да си водя кучето в гората? :o

Само кучето, може и без бележка. Що да не се разходи хайванчето. Важното е да не разхождаш пушките без бележка.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А при нас искат предни лапи и уши в едното пликче.От 2 броя уши изрязваш парченца от меката част,които поставяш във второ пликче.Към второто прикрепяш ,,табелка,, на която отразяваш:1.номер на разрешително;2.ДГС;3.ловец;4.ловен район;5.местност;6.възраст;7.пол/на животното/.Доста интересно а?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Само кучето, може и без бележка. Що да не се разходи хайванчето. Важното е да не разхождаш пушките без бележка.

А това ?

Чл. 43. (1) Ползването на дивеча се осъществява чрез ловуване. (2) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г., доп. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Ловуване е убиване, улавяне, преследване и нараняване на дивеч, както и вземане, пренасяне, укриване, съхраняване, обработване, превозване на намерен, ранен и убит дивеч или на разпознаваеми части от него, събиране и вземане на яйца от птици - обект на лов.

Някой може да изтълкува разходката като преследване .................

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса е, ако съм с бележка мога ли да пускам кучето в района за който имам разрешение за индивидуален лов на хищник.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Въпроса е, ако съм с бележка мога ли да пускам кучето в района за който имам разрешение за индивидуален лов на хищник.

да

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
А това ?

Чл. 43. (1) Ползването на дивеча се осъществява чрез ловуване. (2) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г., доп. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Ловуване е убиване, улавяне, преследване и нараняване на дивеч, както и вземане, пренасяне, укриване, съхраняване, обработване, превозване на намерен, ранен и убит дивеч или на разпознаваеми части от него, събиране и вземане на яйца от птици - обект на лов.

Някой може да изтълкува разходката като преследване .................

Колега, разбирам какво искаш да кажеш, но къде човек да си разходи кучето, ако не в гората или по поляните? Те органите, ако решат да го изтълкуват по този начин, ще намерят по-сериозни причини. Има по-сериозни поводи да се активират работещите с този закон.

Когато стигнат до там, че да тълкуват разходката като преследване, значи са решени проблемите с бракониерите.

Моля да ме извините, че се отклонихме от темата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
...............

Когато стигнат до там, че да тълкуват разходката като преследване, значи са решени проблемите с бракониерите.

:) Да не би да не живееш в България.......?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Колега, разбирам какво искаш да кажеш, но къде човек да си разходи кучето, ако не в гората или по поляните? Те органите, ако решат да го изтълкуват по този начин, ще намерят по-сериозни причини. Има по-сериозни поводи да се активират работещите с този закон.

Ами не знам, има хора и такива с правомощия ..........., изводите са за твоя сметка, решенията ще се вземат други, мисля .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове