Jump to content

Recommended Posts

На приятел предстои закупуване на карабина,та се двууми между тези два калибъра. Карабината ще се ползва предимно за хищници но и за прасета.Насочило се е към тези два калибъра заради по правата траектория. За кои от калибрите има по голям избор от боеприпаси, отката в сравнение с 308 и 30-06 и каквото се сетите.

На приятел предстои закупуване на карабина,та се двууми между тези два калибъра. Карабината ще се ползва предимно за хищници но и за прасета.Насочило се е към тези два калибъра заради по правата траектория. За кои от калибрите има по голям избор от боеприпаси, отката в сравнение с 308 и 30-06 и каквото се сетите.

Що точно тея 2 калибъра? Според мен най-удачно ще бъде да си вземе 308 вин.

Ползвам 7х65р ,което е същото като 7х64 само дето с ранд. Има евтини патрони на ппу ,които хич не са лоши.Има различни грамажи.Примерно в гамата на РВС има от 8 до към 11.5 грама куршуми.

Не мисля ,че калибъра е сред най-подходящите за хищник. Имам ударени лисици ,чакали и скитащи кучета с него и гледката не е за малки деца...особено ако удари на кокал.

Иначе при прасетата ще се котира много хубаво.По-тежките и бавни куршуми не съсипват много месо и убиват добре.Стига изстрела да е в гръдния кош,вратлето или главата.

п.п. До сега не съм имал рикушет нито в клони нито от земя.

Пет години ползвах 270 W. С оптика 6Х40 след изстрел виждах през нея дали съм улучил. От това, че свикнах с лекия му откат после с други калибри от порядъка на 3006 имам три белега на веждата. Тогава патроните бяха кът. Имах два вида куршуми тежък 9,7 гр и лек 8,4 гр.

Пет години ползвах 270 W. С оптика 6Х40 след изстрел виждах през нея дали съм улучил. От това, че свикнах с лекия му откат после с други калибри от порядъка на 3006 имам три белега на веждата. Тогава патроните бяха кът. Имах два вида куршуми тежък 9,7 гр и лек 8,4 гр.

Доста полезна информация. Благодаря. Сподели опит по какви животни си стрелял и поражения.

Имах пушка в 7х64,доволно и достатачно за дивеча тук.Върши работа ,като 30юни,но е по настилен.....имам добри попадения с него.Ползвах патрони на "Бренеке"полуоблечени с тъп и остър връх.

А 270вин.съм го ползвал доста често,като съм ловувал в Германия.Очерован съм ,много ми харесва и имам попадения на прилични разтояния.

Но само за съръндак и лисица.По слаб е.....

А и мисля м,че има по малка гама от патрони у нас.....

270Win ми е непознат като възможности....от десетина години ловувам със 7 Х 64 и мисля че това е един много добър и универсален калибър за условията на европейския лов....Предпочитам го пред 30-06... За издебване и причакване е супер....За гонка трябва да се ползват най-тежките куршуми какъвто е TIG RWS..Патрони за 7 Х 64 се намират сравнително трудно - предполагам че същото е и с 270...

Доста полезна информация. Благодаря. Сподели опит по какви животни си стрелял и поражения.

Диви свине с различни размери, кошути, вълк, чакали, лисици, котки, зайци и 1 фазан с откъсната глава. Едрите животни трябва да се стрелят в ухото или врата зо по-сигурно, когато проследяването е трудно. Кожите на хищниците по принцип не стават за обрабокка с изключение на вълка без значение дали куршума е тежък или лек, но това се наблюдава и при по-малки калибри.

270Win ми е непознат като възможности....от десетина години ловувам със 7 Х 64 и мисля че това е един много добър и универсален калибър за условията на европейския лов....Предпочитам го пред 30-06... За издебване и причакване е супер....За гонка трябва да се ползват най-тежките куршуми какъвто е TIG RWS..Патрони за 7 Х 64 се намират сравнително трудно - предполагам че същото е и с 270...

Каква е разлика в отката между 7х64 и 30-06. Стрелял съм с 30-06 и мога да кажа че си рита доста прилично, но с 7х64 не съм стрелял но си мисля, че отката ще е по мек.Така ли е?

Диви свине с различни размери, кошути, вълк, чакали, лисици, котки, зайци и 1 фазан с откъсната глава. Едрите животни трябва да се стрелят в ухото или врата зо по-сигурно, когато проследяването е трудно. Кожите на хищниците по принцип не стават за обрабокка с изключение на вълка без значение дали куршума е тежък или лек, но това се наблюдава и при по-малки калибри.

Давай , давай . Давай че ми стана интересно ..

270Win ми е непознат като възможности....от десетина години ловувам със 7 Х 64 и мисля че това е един много добър и универсален калибър за условията на европейския лов....Предпочитам го пред 30-06... За издебване и причакване е супер....За гонка трябва да се ползват най-тежките куршуми какъвто е TIG RWS.
.Патрони за 7 Х 64 се намират сравнително трудно - предполагам че същото е и с 270...

Аз съм копувал от Германия като го имах ,по 2-3 кутии и ми стигат за сезона ,даже и за тренировка.

Но има и тук на "Федерал",ППУ,Селиер....Бренеке...

Каква е разлика в отката между 7х64 и 30-06. Стрелял съм с 30-06 и мога да кажа че си рита доста прилично, но с 7х64 не съм стрелял но си мисля, че отката ще е по мек.Така ли е?

Определено го предпочитам,Има същите патрони като грамажи,по настилен е ....

И отката е по лек.Въпреки ,че гилзата е с 2мм.по дълга.

Ако ще гласуваме, аз съм за 7х64 !

Класически германски калибър (създаден от Бренеке) и по-лесно се намират патрони за него;

Американски аналог на 7х64 е .280 Remington;

За 7х64 има патрони с по-тежки куршуми (по-добре за прасе и др. по-едър дивеч).

М/у другото 270 Уин много хабял цевта (около 2000 изстрела живот до началото на термична ерозия). :shok:

post-147-1268325375_thumb.gif

post-147-1268325410_thumb.gif

• 2 weeks later...

Аз имам карабина в 270 Уин и съм много доволен. Отката е по-лек от 30-06 и 7,62х54. Патрони има от 6,5гр до 11,5гр на цени от 1,80лв до 5лв. Аз използвам Хорнеди 8,4гр с балистичен връх( 2,30лв/бр) и с него съм убивал над 100кг прасе без да засегна жизненоважен орган( ударих го челно между предната плешка и гръдния кош ). Шоковият ефект е много силен и прасето падна на място!! След, като рита около половин минута се приближих и го лиших от мъките му с контролен. При дрането се установиха сериозни кръвонасядания включително и разкъсване на белия дроб( куршума не беше влязъл в гръдната клетка).

Не смятам, че калибърът е слаб за дива свиня. Американците го ползват за елени и лосове.

Леките куршуми 6,5гр ужким са за хищници, но са много бързи и не щадят кожата. Разкъсват жестоко( вярно че не намерих напълно облечени куршуми и пробвах с Уинчестър 6,5гр с мек, остър връх).

Това е от мен.

М/у другото 270 Уин много хабял цевта (около 2000 изстрела живот до началото на термична ерозия). :D

Това зависи от началната скорост и енергията на куршумите. При положение, че .270 и 7х64 са с близки скорости и енергии не виждам, как единия ще хаби цевите, а другия няма!?!

А ти това за 2000- те изстрела къде го прочете, че се заинтригувах?? (защото аз си стрелям "на богато" и да не взема да си изхабя ресурса на пушчицата....)

Това зависи от началната скорост и енергията на куршумите. При положение, че .270 и 7х64 са с близки скорости и енергии не виждам, как единия ще хаби цевите, а другия няма!?!

А ти това за 2000- те изстрела къде го прочете, че се заинтригувах?? (защото аз си стрелям "на богато" и да не взема да си изхабя ресурса на пушчицата....)

http://www.nalov.com/forum/index.php?s=&am...st&p=276879

Виж приложеите файлове, колега. :(

Да но аз много се съмнявам в тези документи след като прочетох това: The actual rifle requirements for accuracy were .35 MOA from a machine rest and according to Major John Mende (ret.) this accuracy had to be maintained to 10,000 rounds. He stated, "Interesting side note was there was a 10,000 round requirement for the barrel to maintain the original accuracy. In fact after some 10,000 round tests we discovered the accuracy improved. A few barrels were tested past 20,000 and accuracy never went below the original accuracy requirement." I would have to say that is very impressive! The US Army barrel life states 5000 rounds and that sounds like they are being conservative. Based off of the experience I have, the rifles do shoot quite well if the shooter does his part. Apparently there were several other rifle makers who said they could build a better rifle for the required price, but they were not interested once they heard it would be 10,000 rifles and that they would be required to provide maintenance on those rifles for at least 5 years and with an Army option for 2 additional procurements. Remington was able to do it.

М24 в калибър .308 стреля със същата точност като нова дори след 10 000 изтрела, а някой дори и след 20 000 изтрела. На кого да вярвам? Разбира се качеството на цевта има голямо значение.

М24 в калибър .308 стреля със същата точност като нова дори след 10 000 изтрела, а някой дори и след 20 000 изтрела. На кого да вярвам? Разбира се качеството на цевта има голямо значение.

Ами на когото искаш вярвай! :db:

Помисли си как тъй няма бенчрест карабина дето запазва точността няколко хиляди изстрела, пък за снайперите им 10000 - 20000 не са проблем (обърни внимание на големия интеравал на точност).

А за 308, в цитата ти са ти отговорили много точно: The US Army barrel life states 5000 rounds (мисля няма смисъл да ти го превеждам). Бъди сигурен, че щом го твърдят са провели изпитания. Другото е разтягане на локуми. Ако цевите запазваха прилична точност до 20000 изстрела, чичо Сам който е доста икономичен нямаше да ги сменя на 5000.

Ако цевите запазваха прилична точност до 20000 изстрела, чичо Сам който е доста икономичен нямаше да ги сменя на 5000.

Чичо ти Сам има огромен военнопромишлен комплекс, който трябва да продава :angry: Ако му мине номера ще сменя пушките ( за сметка на данъкоплатеца разбира се) и на 1000 изстрела.....

Ами на когото искаш вярвай! :angry:

Помисли си как тъй няма бенчрест карабина дето запазва точността няколко хиляди изстрела, пък за снайперите им 10000 - 20000 не са проблем (обърни внимание на големия интеравал на точност).

А за 308, в цитата ти са ти отговорили много точно: The US Army barrel life states 5000 rounds (мисля няма смисъл да ти го превеждам). Бъди сигурен, че щом го твърдят са провели изпитания. Другото е разтягане на локуми. Ако цевите запазваха прилична точност до 20000 изстрела, чичо Сам който е доста икономичен нямаше да ги сменя на 5000.

Да но числото 5 000 се приема като лимит но фактите говорят друго като се направят изпитанията. Човека това е искал да каже.