Jump to content

Курцхаарът - универсален, по немски прецизен!

АНДИ
 Share

Recommended Posts

Учудвам се защо няма тема за курцхара след като един от модераторите на форума е Конак,собственик на развъдник за курцхари"Черни Лом"?Петьо, да се вземаш в ръце и да почваш по тази тема,ще ти дам едни бараци и карми! :D Няма да те взема в Хърватска за световното...! :unsure:

Учудвам се защо няма тема за курцхара след като един от модераторите на форума е Конак,собственик на развъдник за курцхари"Черни Лом"?Петьо, да се вземаш в ръце и да почваш по тази тема,ще ти дам едни бараци и карми! :D Няма да те взема в Хърватска за световното...! :unsure:

:oops: :oops: Нали знаеш, че съм срамежлив и притеснителен.Ама и вие с Желю ко ме емнахте да създавам теми за кучета :D

Благодаря ти за темата.Ако някой има въпроси може да пита, но допреди да се появиш ти, трябваше сам да пиша в нея ако беше създадена.

Качи и ти някоя снимка в галерията.Аз на които имам ги качих.

Здравейте Колеги .За да съм честен ще кажа едно нещо .До този сезон на пъдпадъци не знаех за какво става въпрос ,за красотата на лова пък да не говорим за стрелбата която е много а пък като види човек кучето как работи направо ми се плачи.Ловувахме с два Пойнтера ис аневероятни кучета но както в последствие разбрах не са много подходящи за зимно време(на патици).Та молбата ми е следната кое е по универсалното Дратхара или Курцхара?Искам да го ползвам както за пъдпадък така и за патици зимата.Колко струва малко кученце от тях и голямо обучено.Ще се радвам да ми отворите очите за птичарите че досега само свинари имам.

Благодаря Ви предварително

Вярно е за универсалността на курцхарите! Аз имам един на 4 г., и може да не е 100% перфектен във някои области, но си го водя на всякъде:-)

Конак, моля те недей бърка акъла на хората!Какво означава на патици?На река или на язовир?Нима един дратхар при голям студ след като се намокри не го прибираш в колата?Какво пречи когато ловуваш на язовир след като си отстрелял няколко патици накрая да си пуснеш кучето-курцхар,дратхар,ако щеш и ягдтериер и то да ти ги извади след което се прибирате да си пиете виното?!А ако ловуваш на река/както ние ловуваме на Бели Лом/ няма разлика дали ще си с дратхар или курцхар,тъй като се движиш!Аз имам и курцхари и дратхари,но везните клонят към курцхарите!

Моята кучка Мура от такива опити преди 2 години има хроничен синузит и хрема през зимата.Не бих искал да подвеждам колегите да правят подобни опити и да си пускат кучета на почти сигурна смъртна опастност.АНДИ ти нали имаш и дратхаари бе човек?

Ами имам и за това пиша защото ловувам и с двете породи!Не питам хората кое е по-добре, ами го виждам с очите си!А това за бекасите ела,ще ги изкарам двете и ще видиш с очите си!

А колкото до минус 15 градуса-не ми е изпила чавка акъла,ще си седя в къщи на топло и ще пия червено вино с пастърма! :D

За -20 градуса не знам, ама на -10 моя Чарли влиза,вади и излиза, после вярно, че и двамата правим един крос за сгряване:-) То на мен и сърце не ми дава да пусна кучето в най-големия студ да се мокри. А инъче за някои неща курцхара е страшен!

Например прави стойка на бекасините от 20 метра! Сигурно те по-миришат :roll:

aз не съм специалист и не намирам голяма разлика между двете породи. за мен са еднакво добри. всичко зависи от обучението. преди ловувах с дратхари,даже и на лисици, заедно с териерите, но след като ги загубих / едното го откраднаха , а другото го отровиха/, си взех курцхари. едното е на година и показва много добри качества, а другото е още почти бебе. надявам се скоро да мога да кача снимки

МОЖЕШ ДА ГО ПОЛЗВАШ ЗА ВСИЧКО ВКЛЮЧИТЕЛНО И ЗА ПРАСЕ.АКО УСПЕЯ ДА КАЧА СНИМКИ ЩЕ ВИ ПОКАЖА МОЯТА КУРЦХАРКА НА 11 МЕСЕЦА КАКВО ПРАВИ ПРАСЕТО.

Курцхаара е универсално куче.Немец го е създавал :wink: :D Можеш да го ползваш за абсолютно всичко, само за дупки не става и то не за друго, а защото няма как да се навре в бърлогата :D

запрасе не съм пробвал, но за лисици винаги ги взимам заедно с териерите и се справят много добре (и курцхари и дратхари) , не могат да се наврат в дупката , но покаже ли се... а и много добре гонят ако виждат дивеча. умирам от кеф като ги видя залепени за гъза на лисицата :yahoo!: :yahoo!: днес ако са ми сканирали снимките, ще кача да ги видите в действие

Благодаря Ви момчета!!!

Питам, защото имах Дратхар който работеше

перфектно и на птици и на прасе, но умря.

Сега ще си взема Курцхарче на 2м и ще го уча

да работи и на полето и в гората. Та се питах дали ще ми е

трудно да го науча да работи на прасе? Явно няма да е никак

трудно.

наистина курцхара добре гони дивече, даже скоро ми се случи да наблюдавам как изпреварва гончето,явно доброто обоняние си казва думата. има един недостатък - не лае ако не вижда плячката! а както е тръгнало тая година мойто куче може и на свински лов да го водя,особено ако няма птичи лов :-(

ЗДРАВЕЙТЕ КОЛЕГИ!

КЪМ ЛОВЕЦ- ПЪРВО ГО НАУЧИ НА ПТИЦИ И ПОСЛЕ ГО ПРОБВАЙ НА ПРАСЕТА.МОЯТА РАБОТИ ЕДНАКВО ДОБРЕ И НА ПТИЦИ И НА КОСМАТ ДИВЕЧ.НАИСТИНА ЛАЕ САМО КОГАТО ГО ВИЖДА, НЕ ГОНИ ДЪЛГО И ТОВА И Е ГОЛЯМОТО ПРЕИМУЩЕСТВО.ПРЕДИ МЕСЕЦ ПЕТ ДНИ СЛЕД КАТО УБИХ ПРАСЕ С НЕЙНА ПОМОЩ, НАПРАВИ ТАКАВА СТОЙКА НА ЯТО ЯРЕБИЦИ, ЧЕ СИ УМРЯХ ОТ ЯД,ЗАЩОТО НЕ СИ БЯХ ВЗЕЛ ФОТОАПАРАТА.СТОЯ ДОКАТО НЕ ОТИДОХ ДО НЕЯ И ТЕ НЕ ИЗЛЕТЯХА ПРИТЕСНЕНИ ОТ МОЕТО ИДВАНЕ.АБЕ КАКТО КАЗВА КОНАК НЕМСКА РАБОТА....НЯМА ГРЕШКА. :D

В подкрепа на думите на ЙОРДАН ще постна няколко снимки на неговия тандем ИСЛ - курцхаар :wink: :D

j0hx.png

untitled3gv1.png

Немеца е създал доста добри породи кучета.Като започнем от курцхаар, дратхаар, ягдтериер /по новому- немски ловен териер :D /, дакел /истински, а не домашни любимци като нашите/, доберман, немска овчарка и т.н.Последните две са служебни кучета, но ги давам като пример защото кой ли не е чувал за тях.В старанието си да бъде максимално практичен в лова е създал кучета, които да бъдат еднакво добри и за откриване и маркиране на дивеча и за апортиране.Както се казва ТРИ В ЕДНО :D :wink:

Сега ще си взема Курцхарче на 2м и ще го уча  

да работи и на полето и в гората. Та се питах дали ще ми е

трудно да го науча да работи на прасе? Явно няма да е никак

трудно.

Привет колега!

За да си сигурен, че кучето ти ще е това, за което го вземаш, то неминуемо трябва да си вземеш куче с родословие.Да се интересуваш от ловните качества на родителите.Да питаш от тази връзка от която ще си вземеш кученце имало ли е малки? Ако е имало интересувай се как работят и чак тогава си вземи.Повярвай познавам много колеги, които си мислят, че имат курцхаар защото само прилича на такъв, но няма стил на курцхаар, няма скорост /по стандарт/, слаб нос, не търда стойка и т.н.Ако не искаш да останеш разочарован то по добре си потърси куче с родословие и работни родители.

Успех!

Браво, колеги!!!

Поздравявам те Йордан за прекрасния тандем!!!

Момчета- аз съм от стара коза яре ,не за първи път

ще избирам и обучавам куче.Всички сте пвави за избора и

начина на обучение.

Благодаря Ви!

як тандем наистина! то и моето куче помагаше оня ден на питомното прасе,а наесен ще видим как ще се държи с дивите :-)

то и моето куче помагаше оня ден на питомното п

расе,а наесен ще видим как ще се държи с дивите :-)

Във касаплъка ли помагаше на свинската коледа или то колеше :D:D

Е това направо е върхът(универсално куче). А за колко пари мога да си купя малко кученце или голямо обучено(предпочитам обучено че нямам много време да го обучавам).? И най важното от къде.Някой да ме посъветва че като се върна в БГ трябва да си взема?

Благодаря предварително