Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Коя стомана е по-добра

Recommended Posts

Колеги ще си купувам тази седмица нож.Той ще е или МОРА или ОПИНЕЛ.Ножа ми е нужен за лов.И двете марки обаче имат с карбонова(въглеродна) стомана и с инокс(неръждаема)стомана със съдържание на хром.Съответно едните ръждясват,а другите не(можеби).Коя стомана е по-добра за ловен нож.Чувал съм,че истинските ножове ръждясвали,но незнам вие кажете.

Ето ги и ножовете.Ще ви бъда благодарен след като ме насочите от каква стомана да е острието да кажете и кой от тях е по-добър.

post-15532-1270245711_thumb.jpg

post-15532-1270246113_thumb.jpg

Edited by babadjanov

Здравей, въглеродната стомана държи повече ряз, по трудно се точи, но много бързо ръждясва, аз те съветвам, щом ножа е за лов взимай мората, ако е неръждаема, като дереш няколкко пъти и хоп ето ти ръжда, а с неръждаемия ще си работиш цял живот без ръжда.И другото, въглеродната стомана когато режеш домати след няколко м инути ножа ще потъмнее и доматите ще имат метален вкус, нали си ловец и се реже салата след успешен лов.

Акде ти решавай, весели празници и наслука.

Здравей, въглеродната стомана държи повече ряз, по трудно се точи, но много бързо ръждясва, аз те съветвам, щом ножа е за лов взимай мората, ако е неръждаема, като дереш няколкко пъти и хоп ето ти ръжда, а с неръждаемия ще си работиш цял живот без ръжда.И другото, въглеродната стомана когато режеш домати след няколко м инути ножа ще потъмнее и доматите ще имат метален вкус, нали си ловец и се реже салата след успешен лов.

Акде ти решавай, весели празници и наслука.

Илияне всички стомани са въглеродни или карбонови... Няма как да бъде стомана и да не съдържа въглерод... Ако за теб Мора е върха на ножарската индустрия, не забравяй, че има и други производители... Мора 2000 е добър вариант, но има склонността при среща на острието с кост да се подгъне режещия ръб. Това явление съм го наблюдавал на два различни ноже и не може да се каже, че е просто съвпадение ... Лично аз на лов излизам с три ножа- на кръста ми е Фолкнивен А1 - кеф ти да си разчистиш клони на пусията или по пътеката , кеф ти да дереш и обезкостяваш... В раницата имам едно Бако което е само за скалпиране на чакалероси и рижи бандяги. А в джоба едно Викторинокс за саламче, доматче и други чревоугодни дела.

Бабджанов моето предложение към теб е следното - за ловен нож и всякакви сървайвър дейности - Bear Hunter II , за втори нож можеш да избереш Бако или Алраунд или Opinel Inox N9 или 10, които е изработен от неръждаема стомана и няма да имаш проблеми с никакви петна и ръжди ...

Поздрави !

В никакъв случай не смятам че мора е над-добра, просто е добра, аз имам добри впечатления от нея, все пак имаме в къщи 4 мои и 2 на баща ми, а иначе имам и лаури и асеро толедано от стомана 440ц, не смятам че мората е върха.

Поздрави и весели празници!

Колеги ще си купувам тази седмица нож.Той ще е или МОРА или ОПИНЕЛ.Ножа ми е нужен за лов.И двете марки обаче имат с карбонова(въглеродна) стомана и с инокс(неръждаема)стомана със съдържание на хром.Съответно едните ръждясват,а другите не(можеби).Коя стомана е по-добра за ловен нож.Чувал съм,че истинските ножове ръждясвали,но незнам вие кажете.

От тези две марки - Мората. Опинела по-трудно се мие, а на лов ножа се цапа много.

Ако искаш нож от въглеродна стомана - Мора 731 е добър избор.

От неръждясващите - Мора 2000.

От тези две марки - Мората. Опинела по-трудно се мие, а на лов ножа се цапа много.

Ако искаш нож от въглеродна стомана - Мора 731 е добър избор.

От неръждясващите - Мора 2000.

Да изчака колегата още 2 месеца и да си купи пак Mora,но... Mora 2010.Тогава се очаква на нашия пазар.

Да изчака колегата още 2 месеца и да си купи пак Mora,но... Mora 2010.Тогава се очаква на нашия пазар.

На 2010 дръжката е неудобна за обратен хват. 2000 е по-добре! ;)

Дабе да, мора 2010 вече я има и в България, но е на цено от 50 лв, предпочитам 2 мори 2000