Jump to content

Въпроси към ИАГ и НЛРС-СЛРБ

Recommended Posts

Проблемите около ЛОВА са много. Създавам тази тема с мисълта всички които имат въпроси и са отправени към ИАГ и НЛРС-СЛРБ да ги задават тук. Дано да се намери и кои да отговаря.

Моите въпроси са два:

1.Какво се прави в борбата с бракониерството? Моето мнение е, че в последно време нищо и нещата се задълбочават. Тази незаинтересованост от страна на институциите води до активирането на бракониерите. Много често четем за случаи на бракониерски прояви, а и все по често почнаха да се случват в сдруженията в които ловуваме. Наскоро четох за инициативата на Председателя на НЛРС-СЛРБ за създаване на национална ловна стража, добре и дано да се осъществи.

2.Защо се бавят парите за премиране на отстреляните чакали и това не е от вчера? Когато трябва да се събират такси и членски внос сроковете са фиксирани а когато движението е в обратната посока, нищо. Въпросът ми е отправен към ИАГ, защото е от компетентността на агенцията, но питам и СЛРБ-НЛРС, колко пъти са поставяли този въпрос.

В заключение мисля, че дивеча в страната намалява и то безвъзвратно. Ако се ограничи бракониерството, ще запазим едрият дивеч. Ако се подобри схемата за премиране на отстреляните чакали ще запазим отчасти и дребният дивеч. В противен случай по нашите ловни полета след години ще се разхождат само хищници.

Edited by Пламен Керчев

• 3 weeks later...
  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

И аз имам въпрос : Прави ли се нещо за по-тесни връзки между НЛРС-СЛРБ и федерацията/клубовете по ловно-спортна стрелба?

Едно време ловно-спортната стрелба е била под шапката на НЛРС... Тогава доста млади хора са се занимавали със скийт/трап....

Сега федерацията е под шапката на агенцията по младежта и спорта...

Това което липсва в момента в ловно-спортната стрелба са повече младежи и девойки, които да стрелят по стрелбищата и да се състезават...

Повечето клубове (с изключение на най-младия - Бургас и може би Попово) са се превърнали в сборище на "застаряващи динозаври" - почти нямат младежи/девойки в редиците си...

За целта разбира се трябват средства (до болка позната песен)... Този спорт е един от най-скъпите...

Та :

1. Апелирам към всички колеги, които са добре материално - водете децата си на близкото стрелбище! Ако детето Ви има афинитет към този спорт - подкрепете го... То може да е утрешният републикански шампион! Доста по-добре за детето е да се занимава с ловно-спортна стрелба, вместо да играе игри на компютъра...

2. Дружинките и сдруженията (които имат материална възможност) : подкрепете сегашните млади състезатели - деца на Ваши членове... Те няма как да си позволят дори една допълнителна кутия патрони и серия на стрелбището...

3. НЛРС и сега финансира едно състезание годишно (турнир за купата на НЛРС). Предлагам да се направи още едно състезание (скийт и трап), но само за младежи/девойки - деца на членове на НЛРС...

НЛРС-СЛРБ ще създава Национална ловна стража.

От кога тва?Те нямат пари да платят на хората отстреляните хищници,ловна стража ще създават.Номера беше да осъдят тия дето ги хващаха до сега,а то кво се получава,абеее.... не ми се говори. :)

От кога тва?Те нямат пари да платят на хората отстреляните хищници,ловна стража ще създават.Номера беше да осъдят тия дето ги хващаха до сега,а то кво се получава,абеее.... не ми се говори. :D

Много си се омотал....

И от мен един въпрос.Кога ще се сложи край на незаконната сеч в българските гори?В гр.Славяново,където ловувам за период от пет-шест години се сменят вече трима или четирима горски,ако не ме лъже паметта.От близо сто хиляди декара ловно поле делът на горите е много малък(почти на сто процента салкъмови гори).Е та като дойде есенно зимния сезон и Бай Мангал се сеща,че ще му стане студено и почва една сеч,просто не може да се опише,на какво заприличват горите.Доколкото съм чувал възнагражденията на горските са от порядъка на 350-400 лв.Да не говорим,че ги карат за собствена сметка да ходят на проверки по сигнали,е нали се сещате,че гладна мечка хоро не играе!Кога и откъде могат да се подсигурят средства за подобряване на материално техническата база на съответните служби с цел осъществяване на контрол по българските полета и гори,щото както е тръгнало "Нема да ги убием германците!!!"Ще си позмоля да дублирам и въпроса на колегата по-горе.Докога ние редовите ловци ще плащаме всички изискуеми суми в срок,а обратните плащания какъвто е примерът с отстреляните чакали се бавят(само за информация нашата дружинка има още от по-миналия сезон да получава 1000лв.) и не е ли редно на забавените плащания да тече и законна лихва?!

И от мен един въпрос.Кога ще се сложи край на незаконната сеч в българските гори?В гр.Славяново,където ловувам за период от пет-шест години се сменят вече трима или четирима горски,ако не ме лъже паметта.От близо сто хиляди декара ловно поле делът на горите е много малък(почти на сто процента салкъмови гори).Е та като дойде есенно зимния сезон и Бай Мангал се сеща,че ще му стане студено и почва една сеч,просто не може да се опише,на какво заприличват горите.Доколкото съм чувал възнагражденията на горските са от порядъка на 350-400 лв.Да не говорим,че ги карат за собствена сметка да ходят на проверки по сигнали,е нали се сещате,че гладна мечка хоро не играе!Кога и откъде могат да се подсигурят средства за подобряване на материално техническата база на съответните служби с цел осъществяване на контрол по българските полета и гори,щото както е тръгнало "Нема да ги убием германците!!!"Ще си позмоля да дублирам и въпроса на колегата по-горе.Докога ние редовите ловци ще плащаме всички изискуеми суми в срок,а обратните плащания какъвто е примерът с отстреляните чакали се бавят(само за информация нашата дружинка има още от по-миналия сезон да получава 1000лв.) и не е ли редно на забавените плащания да тече и законна лихва?!

Не чууууваме, не чуууваме!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

и аз сьм сьс сьщия вьпрос:цигани с каруци изсякоха и оголиха до максимум гората:преди дивеча и в нашите полета а сега направо применава а иначе всяка година си плащаме всички такси а тях кои ще ги спре??????????????????????????????

Призовавам в тази тема с отговори да се включат хората към които са отправени въпросите. Ако се колебаят, мисля, че хора от управата на форума могат да им отправят покана.Чакаме.

Призовавам в тази тема с отговори да се включат хората към които са отправени въпросите. Ако се колебаят, мисля, че хора от управата на форума могат да им отправят покана.Чакаме.

Поканата отдавна е отправена !

• 1 month later...
Поканата отдавна е отправена !

И какво стана ?! :D

Сега въпросите ми :

1. Защо , премахнаха комбинирания билет :D Лов и Риболов :D Ако узная правилния отговор , склонен съм да почерпя . :D

2 Колко колеги вече не са рибохващачи като мен ?! Има статистика и винаги може да се направи справка , коло са били с комбинирани билети и сега колко са риболовците а и от това колко пари НЕ са постъпили в .......... ?!

Аз се досещам , но може и да греша .......

:hi:

Сега въпросите ми :

1. Защо , премахнаха комбинирания билет :D Лов и Риболов :D Ако узная правилния отговор , склонен съм да почерпя . :D

2 Колко колеги вече не са рибохващачи като мен ?! Има статистика и винаги може да се направи справка , коло са били с комбинирани билети и сега колко са риболовците а и от това колко пари НЕ са постъпили в .......... ?!

:hi:

Отказват да работят с нас.

Отказват да работят с нас.

Нашенска работа :hi: Хубава ама .......... да сме живи и здрави :D Аз този въпрос за комбинирания го задавах и на друго място , но хър , мър и не разбрах отговора . Явно съм тъпо копеле.

Отговора е :D за "улеснение на гражданите" , вместо да се редиме за плащане на една опашка , сега на две. Ама ще има да вземат ....

Отивам си на "платен " , пия си биричката и ме боли фара , че в съюза не ми искат парите.

Сега въпросите ми :

1. Защо , премахнаха комбинирания билет ;) Лов и Риболов :p Ако узная правилния отговор , склонен съм да почерпя . :D

;)

Този въпрос го задаваш и на друго място.

За да питаш вероятно знаеш отговора.

На времето не само бяха на едно място ,но вътре беше и регистрацията на оръжието.Но сега всяка инстанция е по-по-най , та затова имаме три документа.

Та ловния билет е от ИАГ , а риболовния от ИАРА.

За улеснение на членовете си нашето сдружение им издава и риболовни билети .

Това може да го прави всяко сдружение стига да не ги мързи щатните.

Този въпрос го задаваш и на друго място.

За да питаш вероятно знаеш отговора.

На времето не само бяха на едно място ,но вътре беше и регистрацията на оръжието.Но сега всяка инстанция е по-по-най , та затова имаме три документа.

Та ловния билет е от ИАГ , а риболовния от ИАРА.

За улеснение на членовете си нашето сдружение им издава и риболовни билети .

Това може да го прави всяко сдружение стига да не ги мързи щатните.

Aбе , какво да ти кажа ..... работиме с компютрЕ а харчиме тонове хартия :mog: Та за " билета" , невиждам какъв е проблема "нашия човек" да лепне три / 3 / стикерчета на едно място в един ден и един час , ама .... :D ИАГ и ИАРА ....надробиха една попара , че има да си духаме , дъъълги гоооодини :D

Отговора , отговора е : :p За улеснение на членовете :D то сега и за кучетата като измислят по някой " формуляр "и от вкъщи ше излизаме с по две раници .

Само да те попитам , ако може . Като дам парите на ИАГ , къде отиват накрая ?! Като даваТЕ пари на ИАРА ( аз пари за риба давам на др. място и др. хора ) какво става с тях , те сигурно ги препращат в Патагония или .... ?!.... или е една / опс не е една / безсмислена бумащина ?! Обаче апатията е пълна и нали виждаш какво става , че една тема "защо кучето пикае с вдигнат крак " се дебатира с месеци а неща който са в личен , наш интерес , на повечето колеги име през .... а това ме дразни най много.

" Този въпрос го задаваш и на друго място." ... Ще го задам и на трето а ако трябва и на четвърто място. :D

Aбе , какво да ти кажа ..... работиме с компютрЕ а харчиме тонове хартия :mog: Та за " билета" , невиждам какъв е проблема "нашия човек" да лепне три / 3 / стикерчета на едно място в един ден и един час , ама .... :D ИАГ и ИАРА ....надробиха една попара , че има да си духаме , дъъълги гоооодини :D

Отговора , отговора е : :p За улеснение на членовете :D то сега и за кучетата като измислят по някой " формуляр "и от вкъщи ше излизаме с по две раници .

Само да те попитам , ако може . Като дам парите на ИАГ , къде отиват накрая ?! Като даваТЕ пари на ИАРА ( аз пари за риба давам на др. място и др. хора ) какво става с тях , те сигурно ги препращат в Патагония или .... ?!.... или е една / опс не е една / безсмислена бумащина ?! Обаче апатията е пълна и нали виждаш какво става , че една тема "защо кучето пикае с вдигнат крак " се дебатира с месеци а неща който са в личен , наш интерес , на повечето колеги име през .... а това ме дразни най много.

" Този въпрос го задаваш и на друго място." ... Ще го задам и на трето а ако трябва и на четвърто място. :D

За 30% от такса стопанисване-ще се дават на ловните и горските стопанства за охрана на дивеча извън държавните ловностопански райони.

Парите от риболовните билети отиват в ИАРА- това са държавни такси и държавата разполага с тях.

Вече 4-5 години нашето дружество "Лебед"- Бургас се мъчи да реши проблема с язовир Мандра.Който е идвал знае ,че този язовир /32 квадратни километра и макс. дълбочина 10 метра/ е с много големи възпроизводствени възможности за рибата и раците.Също така има и много места за целогодишен риболов.

Предишното ръководство на ИАРА раздаваше разрешителни за промишлин риболов- защото Мандра било езеро.Направихме писмо и от МОСВ отговориха ,че това е язовир.И защото е държавен и над 2000 декара по закон трябва да е само за спортен-любителски риболов. Много хора на ръководни длъжности от различни партии ни помогнаха.След това помогнаха язовир Мандра да влезе в списъка с 50-те язовира за които НСЛР трябваше да кандидатства.Договорихме се с НСЛР - ако нашето сдружение почне да стапанисва язовира всички риболовци с членски карти могат да ловят риба.Ние охраняваме а националното сдружение зарибявя всяка година.

Но и двата пъти когато вървяха процедурите не се получи.Чуха се много приказки кой бил заинтересован да не стане ,че документите не били в ред .....Но крайния резултат не е в полза на риболовците.Докато вървяха всички процедури ние -дружеството купихме лодка,колесар и в рамките на няколко месеца с помоща на полиция и горски сведохме до санитарен минимум мрежите.Рязаха гумите на Нивата, откраднаха лодката с колесара, заплашваха ловните но ние не спряхме.

Ще помоля Божо да качи част от снимките-сигурно не сте виждали такава вандалщина.Подвижната охрана на РДГ закачи едни мрежи с теглича по река Русокастренска или канала на Новоселци както го знаят рибарите . Реката беше двайно преградена и защото хванал лед никои не прибрал мрежите и рибата вмирисана .Колкото дупки на мрежата ,толкова риби.

НА НЯКОЛКО ПЪТИ СЪБИРАХМЕ ПО 10-12 КИЛОМЕТРА МРЕЖА НАВЕДНЪЖ - ЯЗОВИРА БЕШЕ ПРЕГРАДЕН. Намерихме и незаконно пристанище ......Обаче на ИАРА не и пукаше и въпреки сигналите ....цък.

Но не сме се отказали в "нашето безнадежно начинание" както казва колегата Григор Пенев и продължаваме.

Малко по-многословен съм днес но понякога ми се струва ,че във форумите пишат хора на които силата най- вече им е в "свирката" .Като локомотив на селска гара - много пара и пронизително пищене .И тропане на едно място.

Наслука и като чуеш ,че има язовири стопанисвани от ловни дружества да знаеш ,че Мандра ще е едно от тях .И не чакай покана ,защото тук всички са домакини.

Чакай бе човече , спри се !

Идеята ми е да си плащам в сдружението всичко. Ясно ! Какъв е проблема " нашия човек" да вземе стикерите и да отчете след това парите в ИАГ , ИАРА или на майната си . Ти знаещ ли какво е цяла софииска област да си плаща в горското . Май не ти е ясно какви опашки се вият а защо , защото хей така да има калабалък . Защо нещо да е лесно , като може да е трудо ?! Ти къде отиде бракониери , лодки , мрежи , язовири ..... Не бе човече , не искам нищо сложно и невъзможно Искам на веднъж да си платя за ЛОВ и РИБОЛОВ и това е всичко , всичко !

Само не те разбрах за " свирката " и " И не чакай покана , защото тук всички сме домакини." :D

Успех в начинанието и поздрави на Божо !

пп Нашето дружество стопанисва язовир , имаме си блато , е и ........

Язовири , лодки , мрежи , бракониери и ..... нямат нищо с това , да ти е по спокоен и лесен живота. :D

От доклада за дейността и финасовото състояние на НЛРС _ СЛРБ за 2009гпд.

"- Броят на ловците _ риболовци е намалял с 18 % спрямо 2008год."

................................................. :hi:

А защо ?! А , batsaak , защо тези 18 % :crybaby: ловци - риболовци :bulgar: не им се ходи на риба :eusa_think: ?! :ksshunter1fe:

............

Идеята ми е да си плащам в сдружението всичко.

.....

Искам на веднъж да си платя за ЛОВ и РИБОЛОВ и това е всичко , всичко !

..................

при нас е така.... :ksshunter1fe:

от тази година.... :eusa_think:

Чакай бе човече , спри се !

Идеята ми е да си плащам в сдружението всичко. Ясно ! Какъв е проблема " нашия човек" да вземе стикерите и да отчете след това парите в ИАГ , ИАРА или на майната си . Ти знаещ ли какво е цяла софииска област да си плаща в горското . Май не ти е ясно какви опашки се вият а защо , защото хей така да има калабалък . Защо нещо да е лесно , като може да е трудо ?! Ти къде отиде бракониери , лодки , мрежи , язовири ..... Не бе човече , не искам нищо сложно и невъзможно Искам на веднъж да си платя за ЛОВ и РИБОЛОВ и това е всичко , всичко !

Само не те разбрах за " свирката " и " И не чакай покана , защото тук всички сме домакини." :eusa_think:

Успех в начинанието и поздрави на Божо !

пп Нашето дружество стопанисва язовир , имаме си блато , е и ........

Язовири , лодки , мрежи , бракониери и ..... нямат нищо с това , да ти е по спокоен и лесен живота. :ksshunter1fe:

обикновенно тук всеки председател на ловна дружина след като вземе заверените членски карти отива в горското и оправя и билетите.Има предварителна стиковка между горско и ловно за датите.

А за свирката - ако пишещите 50% от сьщата енергия използват в сдруженията си ...........

Това което предлагаш сьс стикерите е вьпрос на организация между ловно и горско , и не е нужен нов закон .

От доклада за дейността и финасовото състояние на НЛРС _ СЛРБ за 2009гпд.

"- Броят на ловците _ риболовци е намалял с 18 % спрямо 2008год."

................................................. :hi:

А защо ?! А , batsaak , защо тези 18 % :crybaby: ловци - риболовци :bulgar: не им се ходи на риба :eusa_think: ?! :ksshunter1fe:

Точно заради Мандра около 400 ловци -риболовци не презавериха риболовни карти.