Jump to content

Въпроси към ИАГ и НЛРС-СЛРБ

Recommended Posts

Благодаря batsaak и forestar непременно ще се възползвам. За старат столица е по-вероятно. Но защо да не се разходя до Бургас за гъски зимъска, хем ще се видя с хубави хора, хем ще гръмна някой патрон.

Ако траеш на студено -ок.

• Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ако траеш на студено -ок.

Сухо дупе риба не яде, както казват рибарите. Да не се каним от сега, като дойде сезона. Благодаря всепак. Сега са на дневен ред пъдпъдъците. Не че нямам къде, но днес ми предложиха да ги откривам на Шабла, но силно съм притеснен от това да не откривам с нашата дружинка, а и за августовски пътпъдъчета не бих се дигнал до там.

• 5 months later...

И от мен един въпрос.Кога ще се сложи край на незаконната сеч в българските гори?В гр.Славяново,където ловувам за период от пет-шест години се сменят вече трима или четирима горски,ако не ме лъже паметта.От близо сто хиляди декара ловно поле делът на горите е много малък(почти на сто процента салкъмови гори).Е та като дойде есенно зимния сезон и Бай Мангал се сеща,че ще му стане студено и почва една сеч,просто не може да се опише,на какво заприличват горите.Доколкото съм чувал възнагражденията на горските са от порядъка на 350-400 лв.Да не говорим,че ги карат за собствена сметка да ходят на проверки по сигнали,е нали се сещате,че гладна мечка хоро не играе!Кога и откъде могат да се подсигурят средства за подобряване на материално техническата база на съответните служби с цел осъществяване на контрол по българските полета и гори,щото както е тръгнало "Нема да ги убием германците!!!"Ще си позмоля да дублирам и въпроса на колегата по-горе.Докога ние редовите ловци ще плащаме всички изискуеми суми в срок,а обратните плащания какъвто е примерът с отстреляните чакали се бавят(само за информация нашата дружинка има още от по-миналия сезон да получава 1000лв.) и не е ли редно на забавените плащания да тече и законна лихва?!

Незнам как е при другите но аз изкам да питам, докога ще държат питомните прасета в гората, щото докато са там няма как да се развъдят диви.

• 1 month later...

Някой случайно да знае къде може да се види "наредбата","заповедта" или каквото и да е:

според която бележки за хищници се издават само ако имаш чакало и стървилище?

Някой случайно да знае къде може да се види "наредбата","заповедта" или каквото и да е:

според която бележки за хищници се издават само ако имаш чакало и стървилище?

Няма.

Абе обърнах света и нищо не намирам! :blink:

Дали наистина има такова животно :pardon:

Все още няма, но на някои им се ще и го мъдрят...

Както и групови наказания и ред други простотии...

Това с регистрирането на стървилища май ще предизвика много въпроси.Ограничаване на лова само на на варда,така се обезмисля гледането на подземници,а от там и по слаби резултати през брачния период на хищниците м.Януари,Февруари,Март.При меки зими и пролетно-летния сезон не посещават мършата и др. :angry:

• 1 month later...

Ми колеги...... за Съюза или нищо или само хубави неща се пишат. Той е като майка, на него трябва да сме благодарни че ни е направил ловци, че ни прибира парите всяка година, а от скоро и казва, Вие ЛРС-тата сте големи и какажете на ЛРД-тата че ние ще събираме парите и за разселване на евтин дивеч и програми че им измислим, обаче проблемите си ги решавайте сами.

Майка,ама май е мащеха :angry: .

Edited by nmnnalov

• 9 months later...

аз искам пък да попитам защо ще забраняват съчмите за едър лов?аз ловувам със ижовка 16ти калибър какво ще правя ще я ползвам като тек ли?

аз искам пък да попитам защо ще забраняват съчмите за едър лов?аз ловувам със ижовка 16ти калибър какво ще правя ще я ползвам като тек ли?

Ти си решаваш.

Ами тя може да стреля и с куршуми бе колега, само трябва по-прецизно прицелване....

Има и подкалибрени куршуми колега.

Колеги разрешен ли е дърводобива в ловни дни

Има лиценз ,секат,.....

Няма ловни и неловни дни,непризнават.

Оплакваш се в горското,наказват ловците.

Това е питане на един обикновен ловец към всеки, който разбира какво става в тази държава.

1.Каква е причината дивеча да се таксира по целогодишни наблюдения, след като знаем, че едрия дивеч извършва миграции и един и същи дивеч се преброява толкова пъти, през колкото ловностопански района е преминал?

2.Някой отчита ли факта, че отстрелът при благородния елен и сърната намаля по количество и качество, а по таксация броя им расте?

3.Някой отчита ли факта, че когато от прирастта на дадената популация за годината извадим отстрела и естествения отпад през годината получаваме фрапиращи стойности за числеността на популацията? Или с други думи отчитате ли тази разликата като бракониерство и лъжлива таксация?

4.Някой отчита ли факта, че в България се оценяват трофеи по CIC, които според правилата на CIC не бива да се оценяват? Това е най-фрапиращо за благородните елени отгледани в дивечова ограда и за несъответствието според изискванията на С-индекса при муфлона.

5.Някой отчита ли факта, че се допуска в ловностопанските райони използването на химични препарати за борба с вредители и отрови в селското стопанство, които унищожават дивеча? Допуска се дублиране на множество дейности вредни за ловното стопанство, например свободната паша на източно-балканската свиня.

6.Отчита ли се факта че е разрешено заграждането на Дивечовъдните участъци и груповия лов на гонки в Дивечовъдните участъци с основен вид благороден елен и сърна и с това ДУ не изпълняват предназначението си.? Защо се допуска да се ловува в едно и също ловище на ,,ДУ” на гонки до три пъти седмично с по 10 кучета? Ловуваме на 100% от ловните площи, а искаме да има дивеч.???

7.Защо дивеча в държавните ловно-стопански райони и в предоставените ловно-стопански райони се отстрелва на различна цена? Например глиган по ценоразписа за ОЛТ ако струва 4 000 лева, същия може да се отстреля за 60 лева в съседен ловно-стопански район и това дава предпоставка за корупционни практики в Държавните ловни стопанства.

8.Тарифната такса за ползване на едър дивеч е 30лв., според Вас тя покривали щетата нанесена на природата и изобщо връща ли се за възстановяване на дивеча?

9.Колко броя е отстрелната норма за деня при групов лов на дивата свиня и защо се допуска отстрел на повече от 10 диви свине за деня?

10.Защо обещетението за щета нанесена на дивеча, примерно 1 приплод от дива свиня е 500лв., а отстрела на 2 трофейни глигана, 3 майки или 14 приплода струва 60лв.

11.Защо един БЛРС обединява десетки сдружения с устави нямащи нищо общо един със друг и им се позволяват своеволия различни от ЗЛОД, като например, председателите им без да уведомят своите членове за свикване на общо събрание, вземат решенията еднолично и в също това време в ЗЛОД ни забранява членство в повече от една дружина. Как със закон се забранява членство в неправителствена организация и се създава предпоставка за нерегламентирано рекетиране на ловците гости?

12.Защо не се направи така, че: собственика на земя или арендатора да има ангажираност и интерес от опазването на дивеча; бъдещите ловци да получат необходимото образоване по отношение на стопанисване и ползване на дивеча, безопасно боравене с ловно оръжие и етични норми на поведение в специализирано учебно заведение.

Задавам само 12 въпроса, за да не стана досаден и моля да ме извините за невежеството.