Jump to content

Успоредка или надцевка ?

Recommended Posts

Колеги много ми е интересно кой вариант на разположение на цевите е по-използваем в България хоризонталните (успоредки) или вертикалните (надцевки).Искам да ви попитам вие с какво оръжие ловувате и какво му е предимството пред другото.

Аз лично ловувам с успоредка.

Наслука.

Edited by George

Колега аз имам две успоредки 16 кал.и една надцевка 12 кал.за мен няма значение с коя съм,или както казват важно е задприкладното устройство и най вече окото.

Темичката е хубава,но звучи като "Брюнетка или блондинка? :lol:

Еми да ти коя си избираш?

Темичката е хубава,но звучи като "Брюнетка или блондинка? :D

И умната,защото към двата ТОЗ-а (успоредка ТОЗ-66 и надцевка ТОЗ-34) имам и една ИЖ-18 няма проблеми с коя съм на лов ,но да си призная на едър дивеч съм винаги с надцевката. :D

Имам и двете надцевка иЖ 12 и 16 калибър Бост. Улучвам еднакво добре и с двете но от към комфорт и предимства те са към надцевното оръжие. По голямо зрително поле мисля че 270 градуса при надцевката и 180 за успоредката, по удобен захват към полуложата. Но успоредката е класика :D

Edited by turhan

Зависи на кой как му е скимнало , ето примерно аз , учил съм се на Иж-27 , а сега съм с успоредка .

Не знам градусите за които спомена колегата Турхан , обаче като свикнеш да стреляш , и с успоредка и с надцевка пак си ги биеш , а най - точно се изрази колегата който каза , че е "най - важно задприкладното устройство .

Но като цяло успоредката е класика , а надцевката е нещо ново и удобно .

Аз съм се учил да стрелям на тек.Свикнал съм да виждам само едната цев и затова си купих надцевка.Дори това ,че съм стрелял с тека ми повлия да си купя надцевката с един спусък.По удобно ми е да не си местя пръста от спусъка.Както казват, всеки луд с номера си.Затова може да се каже че кой както свикне,след това всеки устоява своето виждане!Наслука!

При всички случаи класическото ловно оръжие за "дребен" лов е двуцевно.... Първо се е появила успоредката, после като по-технологично оръжие (по-малко ръчна работа) се е наложила надцевката... Последната е доста по-популярна (в днешно време) просто защото се произвежда повече...

Спортното оръжие задължително е качественна надцевка със стоманена глава и тройно заключване...

Класическото елегантно ловно оръжие пък е лека успоредка с "англйиски" приклад...

Според мен всеки ловец следва да притежава двуцевка - каква е въпрос на лично предпочитание...

Това което се писа по-горе за "брюнетките и блондинките" е в сила и за мен - "И двете дядо попе, и двете"...

При всички случаи класическото ловно оръжие за "дребен" лов е двуцевно.... Първо се е появила успоредката, после като по-технологично оръжие (по-малко ръчна работа) се е наложила надцевката... Последната е доста по-популярна (в днешно време) просто защото се произвежда повече...

Спортното оръжие задължително е качественна надцевка със стоманена глава и тройно заключване...

Класическото елегантно ловно оръжие пък е лека успоредка с "англйиски" приклад...

Според мен всеки ловец следва да притежава двуцевка - каква е въпрос на лично предпочитание...

Това което се писа по-горе за "брюнетките и блондинките" е в сила и за мен - "И двете дядо попе, и двете"...

Колега, и аз си мислех, както и много други, че успоредката е първообраза на двуцевното оръжие, но явно не е така. Виж статията "Надцевка или успоредка" в последния брой на сп. "Оръжие+лов и куче".

Поздрави!

Колегата просто ме изпревари.

Първообраза на двуцевната пушка е НАДЦЕВКА.(виж въпросната статия).

При нас е насложено това погрешно мнение,че първо са успоредките,може би защото дядовците ни са ловували предимно с успоредки.

Не съм чел статията, в списанията, но всичките пушки, кремачни и капсулни са успоредки. Говоря за предно пълнещи се двуцевки.

Здравейте колеги.Лично аз за лов на едър дивеч предпочитам класическите двуцевки с хоризонтално разположение на цевите,заради това ,че проектилите от двете цеви се пресичат и распръскват в хоризонтална равнина и елипсата , която се получава е хоризонтално разположена и покрива животното по дължина с което се увеличава и вероятноста да се порази.Но както казахте,по важно е кой стои зад пушката , а не с какво разположение на цевите е тя.Поздрави и наслука

Стрелям с двте очи и надцевката я предочитам.

И аз стрелям с две отворени очи, но с успоредка,най често. :D .

В твоя случай съм абсолютно сигурен,че брюнетката със шарените очички по-ще ти ходи.

Колега, и аз си мислех, както и много други, че успоредката е първообраза на двуцевното оръжие, но явно не е така. Виж статията "Надцевка или успоредка" в последния брой на сп. "Оръжие+лов и куче".

Поздрави!

....................не мисля,че цитираното изказване на маркус фелдер в тази статия отговаря на истината..................16-18 век огнестрелното оръжие е било с фитилни,колесни и кремъчни възпламенителни механизми................много по удобно е разполагането им на две успоредни цеви/ за първи път ги виждам в оръжие с колесен механизъм от 1602 год-немско производство/..................при тези оръжия с вертикално разположени цеви обикновенно стрелбата се извършва само с горната цев,а след това със завъртане се сменят цевите/такива оръжия се произвеждат след 1750 год/................пушки със задно зареждане се произвеждат след 1720 год.............../без да са патентовани/............... :rofl:

предпочитам надцевка; успоредката някак терсене стои; пък от ижовката съм много доволен иначе за птици лумара ги пере яко ама приклада й се пукна че е лепен сега че и задтилък няма в града ужас направо :rofl:

Ако успоредката е по-добра ,защо курсовете и спортните мероприятия се практикуват с надцевка?Дали не е за по-добри срелци.