Jump to content

Разрешиха релоудинга в България...

Recommended Posts

P.S. В случай, че някой се интересува мога да дам екселска таблица с разпределението на теглата по бройки.

Поздрави и наслука!

:) Давай я колега...Информация по темата никога не е излишна. :good:

Ами да взема да тия пратя безплатно?

:D Е тва се казва ларж човек, широка душа... :tease:

Колега... четвъртия знак?;) За какви мерни единици говорим? Ако говорим за грамове навлизаме в областта на части от милиграма. Един от еталоните за качество Лапуа Сценар в 90 грейна (5.832 гр.) дават разлики от 12 милиграма за 100 броя. Сиера МачКинг 95 грейна (6.156 гр.) дават 24 милиграма за 100 броя.

P.S. В случай, че някой се интересува мога да дам екселска таблица с разпределението на теглата по бройки.

Поздрави и наслука!

Колега,прав си,но все пак сме в Европа-за грамове и милиграми става дума

Колега,прав си,но все пак сме в Европа-за грамове и милиграми става дума

Колега,и аз май нещо не схващам :mellow: ...като говорим за грамове ,след тях са десети,после стотни,и хилядни :rolleyes: кой е четвъртият знак след запетаята(десетохилядна??) :wacko: ...В какви супер лабораторни условия прайш патрони :cool:

Мойто "кантарче" е до трети знак (хилядна)и ако не е поставена на много стабина повърхност,третия знак все "играе" ;)

vezna-2.jpg

:) Давай я колега...Информация по темата никога не е излишна. :good:

Ето ги двата файла.

Lapua bullets .243 90gr Scenar.xls

Sierra MatchKing 95grs .243.xls

Замислям се за начин да се организира нещо като база данни на основата на лично установени тегла на куршуми, барутни заряди, начални скорости и пр. Дали не може да се оформи като отделна тема, в която да се качват подобни данни? Но да съдържа САМО данни, без коментари, коментарите да бъдат на друго място, не за друго а за да бъде въпросната тема компактна и прегледна. Въпросът е дали ще има достатъчно мераклии първо да пробват и после да качват... може би е твърде рано за подобно решение...

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Колега,и аз май нещо не схващам :mellow:

...В какви супер лабораторни условия прайш патрони :cool:

Ти остави "супер лабораторните условия", допускаме че те не са проблем... Гледай за какви куршуми иде реч;-)! Суб-милиграмни разлики :blink:...

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Задължително ли е пробиването на масата, на която се захваща/монтира пресата? Смятам да купя класик версията от ВИП обаче не ми се иска до пробивам маса ако има такава възможност. Ако няма трябва да купя и отделна маса.

Относно барута - кой бихте препоръчали да ползвам за .308 winchester с 11.7 грама куршуми? Патроните ще се ползват за лов и стрелба до 300 метра.

Задължително ли е пробиването на масата, на която се захваща/монтира пресата? Смятам да купя класик версията от ВИП обаче не ми се иска до пробивам маса ако има такава възможност. Ако няма трябва да купя и отделна маса.

Относно барута - кой бихте препоръчали да ползвам за .308 winchester с 11.7 грама куршуми? Патроните ще се ползват за лов и стрелба до 300 метра.

Повечето преси имат захващане с по три болта. Да се монтира преса на кухненска маса хич не е добра идея. Най сигурно,удобно и стабилно е пресата да се монтира на метална маса (тип "шлосерски тезгях")...но си зависи с какво пространство разполагаш...При мен понеже е кът (живея в панелка) съм си направил от подръчни железарии импровизирана стойка за целта

smsupport.jpg

smartreloader002.jpg

А за барута...IMR 4895 би трябвало да върши работа

Колега,и аз май нещо не схващам :mellow: ...като говорим за грамове ,след тях са десети,после стотни,и хилядни :rolleyes: кой е четвъртият знак след запетаята(десетохилядна??) :wacko: ...В какви супер лабораторни условия прайш патрони :cool:

Мойто "кантарче" е до трети знак (хилядна)и ако не е поставена на много стабина повърхност,третия знак все "играе" ;)

vezna-2.jpg

Колега,моето е т.н."паланца"-обикновена аналитична везна от средата на миналия век.Наистина хваща до четвъртият знак,но мисля че няма практическа стойност/излишно е/.Някъде четох, че до вторият знак е достатъчно-все пак стреляме "от ръка",не е високоточна стрелба на дълги дистанции.Снощи си поиграх и претеглих 90бр.Сиера/8мм.,175грейна/.Резултат:49бр.с отклонение"+-" от 0,003грама,около35бр."-" 0,01грама и три с по-големи отклонения.Като цяло теглото на моите куршуми е 175,46 греина/11,37грама/ с откл.от 0,09грейна.Нека и други да споделят мнение.

Колега,моето е т.н."паланца"-обикновена аналитична везна от средата на миналия век.Наистина хваща до четвъртият знак,но мисля че няма практическа стойност/излишно е/.Някъде четох, че до вторият знак е достатъчно-все пак стреляме "от ръка",не е високоточна стрелба на дълги дистанции.Снощи си поиграх и претеглих 90бр.Сиера/8мм.,175грейна/.Резултат:49бр.с отклонение"+-" от 0,003грама,около35бр."-" 0,01грама и три с по-големи отклонения.Като цяло теглото на моите куршуми е 175,46 греина/11,37грама/ с откл.от 0,09грейна.Нека и други да споделят мнение.

Колега, ясно... разбрах. Чуй сега какво означава точност до "четвъртия знак след запетаята". Избираш си една мерна единица - няма значение дали е грамове, грейнове, фунтове или тонове. Теглото на всеки един предмет - било куршум, ябълка диня или тиква - измерено в избраната мерна единица се изразява с число. Това число в зависимост от избраната точност се записва във формат n.n, n.nn, n.nnn, n.nnnn, n.nnnnn и т.н. Число, записано с точност до четвъртия знак след десетичната точка има вида n.nnnn, примерно 9.7123 g. Броят се именно значещите цифри след десетичната точка. В това което цитираш като стойности никъде няма точност до четвъртия знак след десетичната точка, а не е и възможно да има при условие, че се измерва с везна "тип паланца от средата на миналия век", която има толкова общо с аналитичните везни, колкото бай Ганю с английската кралица, да речем. Аналитичната везна е нещо съвсем различно - и като идея и като конструкция.

Та така...

Поздрави и наслука!

Колега, ясно... разбрах. Чуй сега какво означава точност до "четвъртия знак след запетаята". Избираш си една мерна единица - няма значение дали е грамове, грейнове, фунтове или тонове. Теглото на всеки един предмет - било куршум, ябълка диня или тиква - измерено в избраната мерна единица се изразява с число. Това число в зависимост от избраната точност се записва във формат n.n, n.nn, n.nnn, n.nnnn, n.nnnnn и т.н. Число, записано с точност до четвъртия знак след десетичната точка има вида n.nnnn, примерно 9.7123 g. Броят се именно значещите цифри след десетичната точка. В това което цитираш като стойности никъде няма точност до четвъртия знак след десетичната точка, а не е и възможно да има при условие, че се измерва с везна "тип паланца от средата на миналия век", която има толкова общо с аналитичните везни, колкото бай Ганю с английската кралица, да речем. Аналитичната везна е нещо съвсем различно - и като идея и като конструкция.

Та така...

Благодаря за поучителната информация ,колега."И все пак тя/земята/се върти"-Гал.Галилей.Ако и да не вярваш-тя си мери точно до написания от мен знак.Хайде да не пълним с ненужни неща форума. С уважение

Поздрави и наслука!

Хайде да не пълним с ненужни неща форума.

Хайде! :good:

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Замислям се за начин да се организира нещо като база данни на основата на лично установени тегла на куршуми, барутни заряди, начални скорости и пр. Дали не може да се оформи като отделна тема, в която да се качват подобни данни? Но да съдържа САМО данни, без коментари, коментарите да бъдат на друго място, не за друго а за да бъде въпросната тема компактна и прегледна. Въпросът е дали ще има достатъчно мераклии първо да пробват и после да качват... може би е твърде рано за подобно решение...

Поздрави и наслука!

Моя опит е малък - стрелям самоснарядени патрони от около 1 год. Имам 2 калибъра 308 и 7,62х54.

Стрелям по мишени в полеви условия ,за собствена информация,далеч съм от идеята за "спортни"(състезателни)резултати - нямам и подходяща оптика за такива цели. За 308 цата имам двунога...много рядко я слагам.

Относно куршумите и тяхната еднаквост в тежината,от "марковите" спортни съм ползвал само Лапуа Сенар 167 грейн и Сиера МК ....Определено Лапуа имат в една кутия по-голяма бройка куршуми с еднакво тегло-като %-ок.80...това се отнася иза ловните им.

Но еднородното тегло на куршумите не винаги е достатъчен критерий за качествени изстрели...Има определени партиди на недотам реномирани производители които имат и малки разлики в диаметрите...такива колкото и да ги сортираш по тежина ,свесна група не се получава.

От наличните в БГ. барути съм пробвал витавори,сръбски,и бг.-арсенал

Моя опит е малък - стрелям самоснарядени патрони от около 1 год. Имам 2 калибъра 308 и 7,62х54.

Стрелям по мишени в полеви условия ,за собствена информация,далеч съм от идеята за "спортни"(състезателни)резултати - нямам и подходяща оптика за такива цели. За 308 цата имам двунога...много рядко я слагам.

Относно куршумите и тяхната еднаквост в тежината,от "марковите" спортни съм ползвал само Лапуа Сенар 167 грейн и Сиера МК ....Определено Лапуа имат в една кутия по-голяма бройка куршуми с еднакво тегло-като %-ок.80...това се отнася иза ловните им.

Но еднородното тегло на куршумите не винаги е достатъчен критерий за качествени изстрели...Има определени партиди на недотам реномирани производители които имат и малки разлики в диаметрите...такива колкото и да ги сортираш по тежина ,свесна група не се получава.

От наличните в БГ. барути съм пробвал витавори,сръбски,и бг.-арсенал

При куршумите и моите впечатления са от Лапуа Сценар и Сиера МачКинг, само че в .243. Интересното, както може да се види от файловете с теглата е че при Сиерата от 100 бр. пет куршума изпъкват с доста различно тегло от останалите, като същевременно помежду си са с много близки тегла. Ако те не се вземат под внимание, разликата в теглата на останалите 95 бр. е 10 милиграма, което е по-малко от разликата от 12 милиграма в теглата на Лапуа-та. От друга страна диаметърът на Сиерата е точно номиналния .243" (6.172 мм), а този на Лапуата е с почти с една стотна /около 0.008 мм/ по-малък.

По отношение на разликите в диаметрите и ролята им за точния изстрел си напълно прав.

Поздрави и наслука!

P.S. Аз също съм убеден, че подобни разлики в теглата нямат практическо значение за размера на групата. Но тези разлики са показателни за качеството на куршумите като цяло и по това може да се направят косвени изводи за останалите по-важни параметри. При положение, че дадена партида е със минимални отклонения в теглото практически е невъзможно да има разлики в диаметрите, овално сечение, разлика във формата и т.н.

Edited by old_hunter

Напълно съгласен с горенаписаното.Ще проверя и отклоненията в диаметъра,за да разбера как влияе на началната скорост/каква разлика дава/и тогава ще коментираме.

Колега,

стойката действително трябва да бъде отделна. В по-богатите държави си оборудват цели стаи за тази цел. У нас, както е показал, колегата Иван е добре да се използва нещо подобно на това, което той е показал. И аз ползвам нещо такова, само че на него съм хванал пресите и за нарезно и за гладкоцевно, но и при мен е с компактни размери и може да се мести.

Колкото до това какъв барут да ползваш, би следвало да направиш сверка с Reloading manual на Hodgon/IMR.

http://www.hodgdon.com/PDF/Hodgdon%20Basic%20Manual.pdf

Поздрави,

Колега, прав си. Много зависи каква везна се използва. Колегата също е прав. Третия знак след десетичната запетая мърда когато повърхноста е неравна, когато електронната везна не е балансирана, но дори и когато има вибрации и даже резки движения около везната. Въпреки всичко третия знак след десетичната запетая при електронните везни ти гарантира абсолютна точност в стотните от грама. Ако електронната везна мери само до стотни, има вероятност за отклонения с по няколко стотни от барутен заряд до барутен заряд, което вече е от значение. При теб с механичната везна е по-друго.

Дори и при най-добрите марки куршуми има отклонения. При качествените куршуми отклоненията са в 1-2 стотни. При некачествените могат да са и десети от грама. При българските съм мерил и до 5 десети от грама, което вече е твърде много.

Аз лично винаги меря куршумите и ги разделям в групи, като от всяка група правя отделна партида патрони. Така има голяма вероятност да има абсолютно еднакви барутни заряди и тегла на куршумите. Когато се използват и гилзи от една марка и партида, както и еднакви капсули има по-голяма вероятност направените патрони да са по-прецизни. Ако гилзите са изравнени по дължина с фреза е още по-добре.

Въпреки всичко при поставянето на куршума, още повече ако се кримпва се получават разлики.

Поздрави,

При куршумите и моите впечатления са от Лапуа Сценар и Сиера МачКинг, само че в .243. Интересното, както може да се види от файловете с теглата е че при Сиерата от 100 бр. пет куршума изпъкват с доста различно тегло от останалите, като същевременно помежду си са с много близки тегла. Ако те не се вземат под внимание, разликата в теглата на останалите 95 бр. е 10 милиграма, което е по-малко от разликата от 12 милиграма в теглата на Лапуа-та. От друга страна диаметърът на Сиерата е точно номиналния .243" (6.172 мм), а този на Лапуата е с почти с една стотна /около 0.008 мм/ по-малък.

По отношение на разликите в диаметрите и ролята им за точния изстрел си напълно прав.

Поздрави и наслука!

P.S. Аз също съм убеден, че подобни разлики в теглата нямат практическо значение за размера на групата. Но тези разлики са показателни за качеството на куршумите като цяло и по това може да се направят косвени изводи за останалите по-важни параметри. При положение, че дадена партида е със минимални отклонения в теглото практически е невъзможно да има разлики в диаметрите, овално сечение, разлика във формата и т.н.

При PPU се продават 3 вида куршуми .30 168gr HP. Първите са обикновенни, вторите са Match, третите са Sniper. Социализма е жив - 1во, 2ро и 3то качество. При обикновенните не само че има лразлики в диаметрите, но и в баланса. Колкото и да ги мериш се разхвърлят по мишената.

Второто качество може да става и за лов.

От най-скъпите не съм пробвал, но може и да са по-прецизни.

При S&B нещата са подобни. При Българските и някои Руски нещата са трагични.

Скъпия патрон е скъп, защото е правен от качествени суровини с нови и прецизно настроени машини, които често се калибрират.

Поздрави,

Отговарям на колегата за барута на 10\0.Руски Сокол 2.2гр. Лова беше за сьрна и прасе и затова сложих 10\0 в цевта.Нов сьм в форума но не и в лова за да пиша глупости.