Jump to content

лов -лаборатория-трихинела

Recommended Posts

Към момента в страната функционират 6 акредитирани лаборатори за изследване на дивечовото месо за трихинела.Тия дни се зашумя че ще закриват още .Говори се че до откриването на ловния сезон за едър дивеч ще останат само 3-София,Сливен и В.Търново.Ако е вярно това, много ми е интересно как ще се придвижват тези проби и как ще имаме своевременна информация ако се открие заразено месо.Най вероятно ще ползваме куриерски служби и хладилни чанти.Варианти сигурно ще се намерят-но според мен ако е истина това проблемите ще са доста.Запознат ли е някой с подробности.

Към момента в страната функционират 6 акредитирани лаборатори за изследване на дивечовото месо за трихинела.Тия дни се зашумя че ще закриват още .Говори се че до откриването на ловния сезон за едър дивеч ще останат само 3-София,Сливен и В.Търново.Ако е вярно това, много ми е интересно как ще се придвижват тези проби и как ще имаме своевременна информация ако се открие заразено месо.Най вероятно ще ползваме куриерски служби и хладилни чанти.Варианти сигурно ще се намерят-но според мен ако е истина това проблемите ще са доста.Запознат ли е някой с подробности.

Колега, ако искат ще ги пращаме и в Щатите, няма проблем и даже няма да им чакаме резултатите :D !

Дано ме разбра! ;)

:D

Edited by Nanski

• 1 month later...
Колега, ако искат ще ги пращаме и в Щатите, няма проблем и даже няма да им чакаме резултатите :D !

Дано ме разбра! :drinks:

;)

Не мисля, че колегата пише да си чеше езика. Проблема е доста сериозен. Частично решение е изследванията да се правят от нелицензирани лаборатории и лица, но няма гаранции. Е тука е мястото да се намеси съюза, но той нехае както винаги. Трихенелозата не е безобидно заболяване и за съжалени съвсем не се среща рядко по нашите земи.

В тая тема може да си обменим в кой район има поне някаква възможност за изследвания.

Спомням си колега в друга тема писа, как убеждавал своите да изследват месото, а те го уверявали, че първака оправя всичко.

Не е за подценяване проблема...

Факт е че трихенелозата все повече се разпространява!

При нас от толкова години нямаше но ......

А мисълта че ще те "ядят" червейчетата не е много приятна!!!

Казвам го от опит и като човек консумирал месо заразено с трихенелоза, и само превантивната мярка да е добре сварено преди да излязат пробите ни спаси /26 човека консумирали и нито един заразен/

Не е за подценяване проблема...

Факт е че трихенелозата все повече се разпространява!

При нас от толкова години нямаше но ......

А мисълта че ще те "ядят" червейчетата не е много приятна!!!

Казвам го от опит и като човек консумирал месо заразено с трихенелоза, и само превантивната мярка да е добре сварено преди да излязат пробите ни спаси /26 човека консумирали и нито един заразен/

Дано да ти повярват, че все си мислят "това на мен не може да ми се случи". Повечкото си падат по суджуците и пъстърмите и става стой та гледай. Миналата година нали до София се бяха изпозаразили, че и раздавали из селот. Мани, мани!

Дано да ти повярват, че все си мислят "това на мен не може да ми се случи". Повечкото си падат по суджуците и пъстърмите и става стой та гледай. Миналата година нали до София се бяха изпозаразили, че и раздавали из селот. Мани, мани!

Колега много си прав ,а и най сигурната защита е в хермитика

слагаш мръвката да поври 30 мин. и готово. :drinks:

Не мисля, че колегата пише да си чеше езика. Проблема е доста сериозен. Частично решение е изследванията да се правят от нелицензирани лаборатории и лица, но няма гаранции. Е тука е мястото да се намеси съюза, но той нехае както винаги. Трихенелозата не е безобидно заболяване и за съжалени съвсем не се среща рядко по нашите земи.

В тая тема може да си обменим в кой район има поне някаква възможност за изследвания.

Спомням си колега в друга тема писа, как убеждавал своите да изследват месото, а те го уверявали, че първака оправя всичко.

Че кой е казал, че колегата пише да си чеше езика? Разбира се, че проблема е сериозен! Аз също съм сериозен с това, което съм написал и имам основание да бъда! Вярвам на един човек дето гледа пред мен, щото като знам кви спецове са в тия лаборатории и що проби ги чакат............иначе лошо няма, нека да си мислят, че някой разчита на техните резултати :D

;):drinks:

http://www.dnesbg.com/index.php?page=NewsD...ge&id=10988

Правете си изводите сами!

Е затова сам си правя контролно иследване независимо какъв е резултата от пробата.

Edited by angel_ov

http://www.dnesbg.com/index.php?page=NewsD...ge&id=10988

Правете си изводите сами!

Е затова сам си правя контролно иследване независимо какъв е резултата от пробата.

За съжеление опасенията ми се оказаха верни.

Точно за това става дума! :drinks: Нямало как да се пропусне проба........ мани мани последния път като видях какъв снайперист на 70 години ще изследва щях да падна! Той мен не види с пликчетата ще види капсули! Ще ги види ама другия път....... ;) ! И ръцете му подскачат като на Мохамед Али та си представи, колко на тънко би отрязал влакната................... :D

Че кой е казал, че колегата пише да си чеше езика? Разбира се, че проблема е сериозен! Аз също съм сериозен с това, което съм написал и имам основание да бъда! Вярвам на един човек дето гледа пред мен, щото като знам кви спецове са в тия лаборатории и що проби ги чакат............иначе лошо няма, нека да си мислят, че някой разчита на техните резултати :D

:hump:<_<

Как си ги проверяваш, в частни лоборатории ли? Това което чета за В Търново ме шашна! Щом и шефа на лабораторията се е заразил мани бегай. Да чукна на дърво при нас в Плевен до сега няма фалове, но не се знае.

Точно за това става дума! ;) Нямало как да се пропусне проба........ мани мани последния път като видях какъв снайперист на 70 години ще изследва щях да падна! Той мен не види с пликчетата ще види капсули! Ще ги види ама другия път....... :) ! И ръцете му подскачат като на Мохамед Али та си представи, колко на тънко би отрязал влакната................... :D

А на туй отгоре при нас от тази година вдигнаха таксата на 12 лева на прасе. Искат ите да смучат от нас,колкото могат. :good:

Как си ги проверяваш, в частни лоборатории ли?

Сам си ги гледам. ;)

Общо взето се оправяме по места.Почти няма дружинка в която да няма вет.лекар ловец с трихинелоскоп.Аз лично гледам една проба половин час и след това ме болят и двете очи така че цена от 10лв на проба си е нормална.А и отговорноста която поемаш е голяма все пак.....

В София има качествена лаборатория. така че колегите който имат проблем с изледванията,да ме канят на лов ...а изледването ще е за моя сметка....наслука и много победи по ловните ви райони ;)

не е шега заразяването с трихинела ,трябва да се изследва задължително ,остава завинаги в организма.

post-3634-1285642947_thumb.jpg

А на туй отгоре при нас от тази година вдигнаха таксата на 12 лева на прасе. Искат ите да смучат от нас,колкото могат. :D

А по едно бренеке зад ухото нещат ли :):D:p

И при нас вдигнаха таксите на 12лв и после, защо имало бракониери ами вдигайте още и питайте после

И при нас вдигнаха таксите на 12лв и после, защо имало бракониери ами вдигайте още и питайте после

:rofl: Само аз ли не го разбрах ...!?

Сам си ги гледам. :D

Кое сам си гледаш , прасетата или трихинелите ?!

Имам един приятел Звонко се казва , та той ги прави глиганите на създрамЪ по български и всичко измирало ..... сигурно ти е казал рецептата :rofl:

Никакво изследване!!!Рязане месото на парчета колкото половин кибритена кутийка и варене 2 часа.....трихинелата заминава на кино от 6 до 5.....и най-важното никакви сурови или пушени суджуци от диво свинско....пък ветеринарите ако искат и по 100 лв да търсят стига да има кой да им ги даде....при нас в стопанството имаше наскоро случай местният ветеринар от 5 проби изкара и петте положителни...занесохме същите проби във Враца и там дадоха заключение че и петте проби са отрицателни и месото било годно...на кого да вярваш ?!? затова ситни мръвки и яко варене.....после кой с бира ,кой с боза ....както дойде....

Кое сам си гледаш , прасетата или трихинелите ?!

:D

Пробите за мое лично успокоение.

Edited by angel_ov

Никакво изследване!!!Рязане месото на парчета колкото половин кибритена кутийка и варене 2 часа.....трихинелата заминава на кино от 6 до 5.....и най-важното никакви сурови или пушени суджуци от диво свинско....пък ветеринарите ако искат и по 100 лв да търсят стига да има кой да им ги даде....при нас в стопанството имаше наскоро случай местният ветеринар от 5 проби изкара и петте положителни...занесохме същите проби във Враца и там дадоха заключение че и петте проби са отрицателни и месото било годно...на кого да вярваш ?!? затова ситни мръвки и яко варене.....после кой с бира ,кой с боза ....както дойде....

Варенето не спасява.

Печене в фурна.

Варенето не спасява.

Печене в фурна.

Става! Тенджерата под налягане не прощава. При печенето не винаги се изпича в дълбочина. Лично не ям такова в което се съмнявам, акоще и на каша да е смляно и разварено като ошав.

• 2 weeks later...
При най малките съмнения вари и давай на кучетата.

И какви са най-малките съмнения? :( Като го пипаш месото скърца ли, вижда се трихинелата с просто око, как пирува зад някой мускулно влакно ли ..........или нещо друго!

Какво значи съмнение? :D Дано тези дето ви го гледкат, не опира да се съмняват........ :bira:

Edited by Nanski