Jump to content

Ще ни проверяват как стреляме?!

Recommended Posts

В интервю за утрешния брой на "Труд" / справка електронното му издание от днес/ шефът на Ловнорибарския съюз Иван Петков обявява, че заради 8-те смъртни случая през миналия сезон преди откриването на едрия лов регионалните структури ще организират за всички ловци проверовъчни стрелби в три дисциплини - стрелба по силует на бягащ заек, глиган и панички! Резултатите трябва да се докладват в централата преди започването на сезона. А то доколкото знам е следващата събота! Няма лошо до погърмим за тренировка, но не ми е ясно:

- Това изпит ли е?

- Какви са нормативите?

- Ако някой не ги покрие - какво ства? Отпада от съюза? Остава член, но няма право да стреля? Или ще има поправки?

- В тая една седмица, която остава до откриването на едрия лов как ще успеем всички да минем на проверовъчни! Една част от сдруженията дори нямат стрелбища, та още се чудят къде ще изпитват новите кандидат-членове!

Какво мислите за всичко това колеги! Не мирише ли на поредното хартиено мероприятие, което вероятно има смисъл, ако беше обсъдено с дружинките и сдруженията и организирано както трябва!

Според мен Богоев се е поувлякъл -едва ли Петков е казал точно това,което той е писал-ето как го е поместил в "Труд": - "Един ловец може да спазва всички правила по организацията на излета, но ако не може да стреля точно?

- Трябва да се тренира! Това е голяма тема, но в момента в нашите регионални структури се организират т. нар. проверовъчни стрелби. В тях ще участават всички ловци. Дисциплините са три: стрелба по бягащ силует на заек, по силует на глиган и по панички. Председателите на ловно-рибарските дружества ще организират стрелбите на съюзните ловни стрелбища и ще отчетат резултатите още преди старта на сезона."

Няма как да стане всички да се изпитат до другия петък,но насоката е правилна според мен-в почти всички европейски страни се провеждат тестови изпитания и изискванията не са страшни за нормално стрелящ колега- на 60 м се иска група от около 6см на неподвижна цел и около 10-12 см на подвижна от положение прав без упор с куршум или бренеке примерно-целта е да не се похабява дивеча.Не успелите-на поправка или се лишават за текущия сезон от лов.

насоката е правилна според мен-в почти всички европейски страни се провеждат тестови изпитания и изискванията не са страшни за нормално стрелящ колега- на 60 м се иска група от около 6см на неподвижна цел и около 10-12 см на подвижна от положение прав без упор с куршум или бренеке примерно-целта е да не се похабява дивеча.Не успелите-на поправка или се лишават за текущия сезон от лов.

С такива групи при такива условия ловците в българия ще са на изчезване :drinks:

Няма страшно грдадски-във Финландия например изискванията са още по-строги-на 100м-12см група за лос,а за мечка-11см-и местните и българите се справят!

Няма страшно грдадски-във Финландия например изискванията са още по-строги-на 100м-12см група за лос,а за мечка-11см-и местните и българите се справят!

при такава група следващия сезон от патица на горе всичко с карабина

е щом 8 човека са жертви,значи все пак не са стреляли криво! това предлойение е пълна простотия! не стрелбата е проблем,а дисциплината ,напускане на пусия без разрешение!за стрелбата аз разбирам,ако изтърва прасето тогава да ме накарат да ходя на проверовъчен!

е щом 8 човека са жертви,значи все пак не са стреляли криво! това предлойение е пълна простотия! не стрелбата е проблем,а дисциплината ,напускане на пусия без разрешение!за стрелбата аз разбирам,ако изтърва прасето тогава да ме накарат да ходя на проверовъчен!

[/quote

И за това са помислили! Ще раздадат на дружинките наръчници с основните правила за организиране на лова, реда и дисциплината по време на излети и ще направят инструктажи преди откриването на едрия! Пак казвам - хубаво, ама нещо ми намирисва на отчетност! Ако, не дай Боже, стане нещо утре - да кажат - а, ние си свършихме работата! Тия сами са си виновни!

А кой ще спре ловците, които излизат без бележки, извън обозначените в бележката групи и гърмят където и каквото им падне! не въднъж ни се е случвало в района, в който сме на лов, зад нас да затрещят пушки! Дошли гости или закъснели и тръгнали и те! Бракониерите - с билети или без билети, почти никой не ги гони! А плащаме на Горското луди пари за охрана на районите! Някой сети ли се да провери какви хора влизат в курсовете и после - с пушките в дружинките! Последните два пъти когато си подновявах разрешителното за оръжие в Психодиспансера ми казаха - напиши си името на тази бележка и се подпиши, че не страдаш от психични заболявания! Няма проверка в регистрите! Плащаш 10 лева и вземаш документ, че си годен да носиш оръжие! Мисля, че проблемите с дисциплината в лова, с нещастните случаи трябваше първо да се обсъдят в дружинките и сдруженията! Да се чуят хората, които десетилетия наред ловуват - познават си районите, хората, ядовете, причините за проблемите! Ама не - при нас е важно не какво ще се свърши и какъв ще е ефекта, а какво ще се отчете! Още от бай Тошово време го караме така!

Само някой чиновник без работа може да измисли поредната простотия.Инцидентите по време на лов стават, не заради лошата стрелба,а заради невнимание и слаба дициплина.Сега остава да ни измислят и проверовъчен  от Кат заради многото ПТП-та които стават по пътищата :drinks: !

И за това са помислили! Ще раздадат на дружинките наръчници с основните правила за организиране на лова, реда и дисциплината по време на излети и ще направят инструктажи преди откриването на едрия! Пак казвам - хубаво, ама нещо ми намирисва на отчетност! Ако, не дай Боже, стане нещо утре - да кажат - а, ние си свършихме работата! Тия сами са си виновни!

А кой ще спре ловците, които излизат без бележки, извън обозначените в бележката групи и гърмят където и каквото им падне! не въднъж ни се е случвало в района, в който сме на лов, зад нас да затрещят пушки! Дошли гости или закъснели и тръгнали и те! Бракониерите - с билети или без билети, почти никой не ги гони! А плащаме на Горското луди пари за охрана на районите! Някой сети ли се да провери какви хора влизат в курсовете и после - с пушките в дружинките! Последните два пъти когато си подновявах разрешителното за оръжие в Психодиспансера ми казаха - напиши си името на тази бележка и се подпиши, че не страдаш от психични заболявания! Няма проверка в регистрите! Плащаш 10 лева и вземаш документ, че си годен да носиш оръжие! Мисля, че проблемите с дисциплината в лова, с нещастните случаи трябваше първо да се обсъдят в дружинките и сдруженията! Да се чуят хората, които десетилетия наред ловуват - познават си районите, хората, ядовете, причините за проблемите! Ама не - при нас е важно не какво ще се свърши и какъв ще е ефекта, а какво ще се отчете! Още от бай Тошово време го караме така!

Тия работи вместо да ги пишеш тук, е по добре като станеш свидетел на нещо такова да позвъниш на подвижната охрана. Пък тогава напиши какъв е ефекта. Много колеги след подобен съвет казват, ама аз не съм такъв. :drinks: Подвижната охрана са 1 - 2 двойки на горско, мислиш ли че могат да огреят навсякаде ?

Тия работи вместо да ги пишеш тук, е по добре като станеш свидетел на нещо такова да позвъниш на подвижната охрана. Пък тогава напиши какъв е ефекта. Много колеги след подобен съвет казват, ама аз не съм такъв. :drinks: Подвижната охрана са 1 - 2 двойки на горско, мислиш ли че могат да огреят навсякаде ?

Звънял съм, колега! Отговорът беше - вие сте колеги, познати, оправяйте се сами! Ние нищо не можем да им направим!

То няма време да се проведе. Другата събота се открива свинския. А и как ще се ходи на поправителен? Изпитващите няма ли да ходят на лов? Патрони кой ще осигури? Макар, че преди две седмици ходих в магазина на Дочев да търся едни магнум патрони за приятел и от към патрони се бяха обрали почти нищо едро от тяхното производство (Бендида). Питах ги дали ще ходят на изложенито в НДК и ще има ли там. Отговора - Не. Правели патрони 9-ки за изпитите. Мислех, че става дума за кандидат ловците, нали тая година ще ги изпитват през октомври. Та не се знае по-нататък дали няма да ни сюрпризират. Хем да ни загубят някоя събота и неделя, хем да ни разиграват.

Колеги винаги ще има ,кой да напише поредната глупост ,която може да стане реалност,

МАЙКАТА МУ Е ДИСЦИПЛИНАТА иначе инцидинти ще продължава да има недай си боже.

Колеги винаги ще има ,кой да напише поредната глупост ,която може да стане реалност,

МАЙКАТА МУ Е ДИСЦИПЛИНАТА иначе инцидинти ще продължава да има недай си боже.

Наистина дисциплината е важна, но не е само това. Опитват се да праят от това капитал. Никой не е застрахован. Миналогодишните инциденти са повече от глупави. Лесно от тях се прави капитал. Както писа колега нормално е да има епилирани мъжки задници, а не е норнано да се ловува. Ловца се представя за извратеняк, нещо не в реда на нещата. А гейщината за едва ли не норма. Не е нормално да си гей! Нормално е да си ловец.!!!! Не съм против да има различни мнения, но съм против да има отклонения от природата и те да ми се поднасят като разновидности на природата. Без да съм расист, като гледам историите около блок 20 в Ямбол Хитлер е бил прав.

Нерадостната истина е, че масовият български ловец НЕ МОЖЕ да стреля и уцелва с гладкоцевно оръжие... За нарезно оръжие е излишно да говорим, защото все още по-малко от 10% от ловците редовно използват такова...

Така, че при всички положения е по-добре да се направи нещо по въпроса, отколкото нищо...

С израза НЕ МОЖЕ да стреля и уцелва имам предвид, че мишената се поразява в по-малко от 50% от случаите...

Директна връзка между инцидентите по време на лов и стрелковата подготовка на ловеца няма, но косвенна има - например състезателите(и млади и стари и ветерани и прохождащи в спорта) по ловно-спортна стрелба боравят с оръжието много по-безопасно от останалите - просто имат изграден условен рефлекс за това... Пък и по време на самите състезания и тренировки стриктно се следи за безопастноста...

В повечето европейски страни има практика да се покрива някъкъв норматив на стрелбище, преди да се издаде разрешителното за лов... Това, според мен е правилен подход и би бил реален показател за стрелковата подготовка...

Парите отделени за тренировка - стрелба по мишени, в никъкъв случай не са пари хвърлени на вятъра... Апелирам към всички колеги, които могат да си го позволят : стреляйте по мишени на най-близкото стрелбище... Колкото по-редовно - толкова по-добре... Освен всичко друго, стрелбата е голям кеф... Не случайно има толкова много олимпийски спортно-стрелкови дисциплини...

Нерадостната истина е, че масовият български ловец НЕ МОЖЕ да стреля и уцелва с гладкоцевно оръжие... За нарезно оръжие е излишно да говорим, защото все още по-малко от 10% от ловците редовно използват такова...

Така, че при всички положения е по-добре да се направи нещо по въпроса, отколкото нищо...

С израза НЕ МОЖЕ да стреля и уцелва имам предвид, че мишената се поразява в по-малко от 50% от случаите...

Директна връзка между инцидентите по време на лов и стрелковата подготовка на ловеца няма, но косвенна има - например състезателите(и млади и стари и ветерани и прохождащи в спорта) по ловно-спортна стрелба боравят с оръжието много по-безопасно от останалите - просто имат изграден условен рефлекс за това... Пък и по време на самите състезания и тренировки стриктно се следи за безопастноста...

В повечето европейски страни има практика да се покрива някъкъв норматив на стрелбище, преди да се издаде разрешителното за лов... Това, според мен е правилен подход и би бил реален показател за стрелковата подготовка...

Парите отделени за тренировка - стрелба по мишени, в никъкъв случай не са пари хвърлени на вятъра... Апелирам към всички колеги, които могат да си го позволят : стреляйте по мишени на най-близкото стрелбище... Колкото по-редовно - толкова по-добре... Освен всичко друго, стрелбата е голям кеф... Не случайно има толкова много олимпийски спортно-стрелкови дисциплини...

Напълно те подкрепям колега,но има доста хора който не могат да си позволят стрелбата по мишени и на стрелбища. Така че и това не е решение

Напълно те подкрепям колега,но има доста хора който не могат да си позволят стрелбата по мишени и на стрелбища. Така че и това не е решение

Уважаеми колеги,

моля да слезете на земята. Знаете ли колко и къде са стрелбищата в България? Питането е за стрелбища за панички. А знаете ли колко са стрелбищата на които може да се стреля с дълго нарезно оръжие( с 6 километрова дистанция от най-близкото населено място)? А на колко от тях има възможност за стрелба по силуетни мишени или бягащи фигури?

Нека първо се напънем да построим подходящите стрелбища, а след това да стреляме на воля!(Нали вече може да се презареждат боеприпаси за нарезно оръжие- това ще напарви нашите изстрели по-евтини)

Пореден опит за манипулация. Да отстоим правата си!

С уважение

Edited by ormancho

Това за трите дисциплини ... така де заека и глигана горе долу ще ги уцелим ами тез панички с тез карабини дето прелитат за дублето ... бая трудна работа ми се вижда ;):)

п.п. за седмица това начинание е невъзможно да стане, в противен случай трябва да спим по стрелбищата :good:

Като цяло ,проблема е много по дълбок!на изпитите -пълна пародия,стреляш докато не направиш 25 бройки,вместо един човек се явява друг,който стреля вместо лицето което се явява за ловец!заветния кетап е в "джеба " и следва покупка на оръжие!не се гледа ,пасва ли на ръста на теглото ,приклада ляга ли на рамото,мерната линия равна ли е!а трябва да е затваряш очи,прикладваш и ги отваряш,равна ли е линията ,това е твоята пушка!после следва излизане на лов,и какво следва-пушката не ляга добре,неможе да стреля ,незнае да дава предварение,дивеча е малко и общо взето каквото се вдигне му се стреля като на войвода!имам приятел който казва така-патрони не хабя ,дошъл съм да стрелям,нищо че не пада, и на моя въпрос-Ама все пак попада някоя сачма в него и той е ранен и рано или късно или умира от раните или от хищниците, а той мълчи като п...а!лично аз не съм Том Кнап,но в семейството сме все авджий,и още като като малък са ме учили ,какво представлява пушката като конструкция,как се използва за да ти служи дълго време ,и колко патрони,стъклени бутилки и шамари зад врата е имало не е истина,обаче сега като излезем на лов на пъдпъдък примерно ,ако не се вдигнат два,рядко ползвам втората цев,но винаги има изключения все пак !наслука на всички и много емоция по време на свинския лов! :)

Който гои може го може!

Виждал съм човек,който вкарва куршум в куршум-по мишена,а като му излезе прасе-като читалище,от 15м го изпуска.

Така,че тези тренировки много много не помагат.

Поне при някои хора :rolleyes:

Който гои може го може!

Виждал съм човек,който вкарва куршум в куршум-по мишена,а като му излезе прасе-като читалище,от 15м го изпуска.

Така,че тези тренировки много много не помагат.

Поне при някои хора :rolleyes:

да бе така е по принцип,едно са си паничките ,едно си е самия лов,но все пак малко от малко дето се вика да свикнеш с пушката и с отката и малко да се знае какво е това предварение!наслука

Няма проблеми със стрелбата по мишена

Всеки от нас ще докара тъща си и кой с оптика, кои без няма начин да не е споходи бренекето