Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Лов на катерици

Recommended Posts

Като малак сам тренирал стрелба и с ваздушната пушка като трагна по гората се пука по всичко живо.Та през есента по ореховите горички беше пално с катерички и сам убивал по 5 на ден,но това е доста глупаво,защото катериците до колкото знам не са вреден дивеч и не пречат на никого,тва е вандалска работа да се убиват такива йивотинки след като не можеш да ги използваш за нищо...

А относно кучето освен да е някоя маимунска порода и да скача по дарветата да ги гони...... :sufra:

Като малак сам тренирал стрелба и с ваздушната пушка като трагна по гората се пука по всичко живо.Та през есента по ореховите горички беше пално с катерички и сам убивал по 5 на ден,но това е доста глупаво,защото катериците до колкото знам не са вреден дивеч и не пречат на никого,тва е вандалска работа да се убиват такива йивотинки след като не можеш да ги използваш за нищо...

А относно кучето освен да е някоя маимунска порода и да скача по дарветата да ги гони...... :sufra:

Там където има катерици,птиците не могат да искарат малки пиленца(това не значи че можеш безразборно да стреляш по катерици ), ако смяташ,че ловната лайка е ''маймунска порода'',то значи ,че имаш доста празнини в знанията !

Там където има катерици,птиците не могат да искарат малки пиленца(това не значи че можеш безразборно да стреляш по катерици ), ако смяташ,че ловната лайка е ''маймунска порода'',то значи ,че имаш доста празнини в знанията !

това не го знаех за птиците,но кажи какво по точно прави лайката

това не го знаех за птиците,но кажи какво по точно прави лайката

От въпроса ти разбирам,че не си чел ловни списания,не си чел ловна проза, не си гледал научнопопулярни филми ,сега май чуваш и за породата Лайка ? То така се получава с продажбата на ловни билети !!!!!!!! Когато лайката усети катерицат, почва да я облайва-по този начин я блокира на едно място и и заангажира вниманието само в-у себе си,ловецът идва и я отстрелва !Четене му е майката !!!!!!!!

От въпроса ти разбирам,че не си чел ловни списания,не си чел ловна проза, не си гледал научнопопулярни филми ,сега май чуваш и за породата Лайка ? То така се получава с продажбата на ловни билети !!!!!!!! Когато лайката усети катерицат, почва да я облайва-по този начин я блокира на едно място и и заангажира вниманието само в-у себе си,ловецът идва и я отстрелва !Четене му е майката !!!!!!!!

майсторе може и да знаеш повече за некои неща,ама спокоино не се надувай толкова,а колкото до билета сам си бил на редовен изпит,но не сам чел всички тем,а само тези,които предизвикват по-голям интерес у мен,на изпита ни раздадоха книжки и на всеки задачата му беше да препише по нещо за някое животно,квесторите го разрешиха ътова

пп това никак не е хубаво,защото цялата ни система в БГ е така и аз не сам сагласен,но като не ме задалжаваха и не ми беше интересно и не сам си чел всичко-та това все пак ми е хоби

Коко - ако са на едно ниво животното и кучето иди дойди, но по тая логига птиците ще кръжат на място ако ги облайва лайка :sufra:

Коко - ако са на едно ниво животното и кучето иди дойди, но по тая логига птиците ще кръжат на място ако ги облайва лайка :sufra:

Химера,във форума има писано много за лайките,вземи да прочетеш малко!Егер е свалил някои сайтове,вземи да прочетеш малко!

Аз с Ремингтона много ги уважавам!И месото им е много хубаво,но основно заради кожата ги стрелям.

Аз с Ремингтона много ги уважавам!И месото им е много хубаво,но основно заради кожата ги стрелям.

Сам ли я обработваш кожата? За какво я ползваш? Чувал съм, че и в Русия ги стрелят заради кожата.

Бъчи за декорация.Една дадох на един колега и ми я препарира особенно намирам хралупите им и бои..

Или взимам малко семки,пшеница и захранвам,тан където ги има .След това отивам и ...:sufra:

У щатско катеричките ги стрелят с флоберки и си ги ядат. Ама виж, не ядат карантиите ни на агнето, ни на прасето, щото са много големи разбирачи.

Бъчи,реднековете тука и ракуни ядат бе.. :sufra: ама прав си,22-ката им е маиката,аз опуках 3-4 един ден и ги подарих на един колега да ги мезне...сега тоя всеки ден ме пита дали не му носа пак нещо :Д

Веднъж таман излизаме с един приятел от гората и срещнахме един, дето пък точно пристигаше, ама беше изтупан, та изтупан - красива пушка с оптика, бинокъл, дрехи, камуфлажи - ще речеш манекен на ловно списание, и всичко по него някакво супер-качество. Нямаше много кръвожаден вид, докато не ни попита, дали има НЕЩО. Аз му казах, че няма НИЩО, само катерички, при което тоя направо ме стресна с едно "КЪДЕ?!" и си сграбчи пушката. И сега, като си спомня ми става смешно.

Тия катерички веднуж ме наядосха яко, защото почнаха да си утоляват жаждата с отгледаните с голяма мъка от мен домати. Като извадих старата въздухарка, дето си я нося от България за 1 час натръшках поне 10 и ги погребах в една дупка. Знаех вече, че местните ги ядат ама ме беше гнус да им ги нося. До края на сезона нямах изядени домати, явно са териториални.

Мисля си, че българските катерички са по-малки но козината им е по-красива от на тия сиво-кафяви дървесни плъхове тук. Тук червена и черна катеричка, като в България не съм виждал. Казват, на север имало европейски катерички и били адски агресивни и проклети - изтиквали местните и даже им изяждали малките.

Прави ми впечатление един друг европейски вид колко добре се аклиматизира тук - скореца. Внесен е преди по-малко от 100 години, пуснали са ги в Централ парк в Ню Йорк и сега е повсеместен, на огромни ята. На мен ми е приятно да ги слушам сутрин, все едно съм в някое българско село.

• 4 weeks later...

Тука има много интерестни въпроси някои от тях чак глуповати... та според мен:

Значи катерицата едно време е била много преследвана заради ценната си кожа. Лайката е куче което наистина се ползва успешно за катерица но едва ли някой в България ползва лайка специално за катерица... катерички може да си убиеш есен на някакви орехи или борови горички... Глупаво е да ги убиваш, те не са многобройни и според мен поне си е грехота! Позволявам ти да си убиеш една за да ти я препарират. =@=@

а да спомена само, че тази година забелязвам, че има много малко катерици в нашия район. Миналата година беше гъмжило а сега съм видял само 1 за цял сезон и отделно дето съм се разхождал.... само 1 ! :)

Edited by Martin
Тука има много интерестни въпроси някои от тях чак глуповати... та според мен:

Значи катерицата едно време е била много преследвана заради ценната си кожа. Лайката е куче което наистина се ползва успешно за катерица но едва ли някой в България ползва лайка специално за катерица... катерички може да си убиеш есен на някакви орехи или борови горички... Глупаво е да ги убиваш, те не са многобройни и според мен поне си е грехота! Позволявам ти да си убиеш една за да ти я препарират. :crybaby::AR15firing:

а да спомена само, че тази година забелязвам, че има много малко катерици в нашия район. Миналата година беше гъмжило а сега съм видял само 1 за цял сезон и отделно дето съм се разхождал.... само 1 ! :rolleyes:

Колега, имам познат професионален ловец в Русия, който ходи основно на катерици /това му е работата/ и препечелва доста добре. Но в България наистина катерички няма много. На няколко пъти по време на лов са ми били удобни за отстрел, но никога не съм се възползвал. Жал ми е, много са красиви.

• 1 month later...

Колеги аз доколкото знам КАТЕРИЦАТА е защитен вид в България затова първо проверете и после си пишете как ги отстрелвате :) Пък и неси спомням някога да е имало законен лов на тях у нас!!!

Колеги аз доколкото знам КАТЕРИЦАТА е защитен вид в България затова първо проверете и после си пишете как ги отстрелвате :) Пък и неси спомням някога да е имало законен лов на тях у нас!!!

Ее Ненов,Ненов, не е зле ти, да попрочиташ по нещо преди да пишеш. Поне в интернет можеш лесно да намериш почти всичко. Само трябва да потърсиш малко.

Междудругото искам да обърна вниманието на всички колеги към един факт. Американската катерица е внесена в Европа и причинява големи щети върху популацията на местната европейска катерица, като почти напълно я е изместила от Англия, Испания и Италия. Освен че е по едра от европейската, тя се размножава по бързо от нея и пренася болест към която тя самата е резистентна а европейската не и след заразяване умира. Така, че ако видите подобна, недейте и прощава

Приложение № 1

към чл. 5, ал. 2, т. 1 и ал. 5

(Изм., ДВ, бр. 77 от 2002 г., бр. 79 от 2002 г., доп. ДВ бр. 88/2005 г.)

СПИСЪК

на бозайници и птици - обект на лов

I. Бозайници:

Б. ДРЕБЕН ДИВЕЧ

12. Див заек (Lepus europaeus Pall.)

13. Катерица (Sciurus vulgaris L.)

14. Ондатра (Ondatra zibethica L.)

15. Нутрия (Miocastor coypus Mol.)

16. Чакал (Canis aureus L.)

17. Лисица (Vulpes vulpes L.)

18. Енотовидно куче (Nictereutes procyonoides Greg)

19. Дива котка (Felis silvestris Schreb.) +

20. Бялка (Martes foina L.)

21. Черен пор (Mustela putorius L.)

22. Язовец (Meles Meles L.)

Възможно е да греша ЕХО но се съмнявам че юнаците от предната страница са стреляли само по USA катерици :) Бих им препоръчал да наблегнат повече на Сврака и Лисица щот по лесно се разпознават - а и ми изглежда по вредители и трябва повече майсторлък зада ги издебнеш... Наслука

Ето я американската катеричка:post-2000-1172205060_thumb.jpg

А на втората снимка е нашенската. post-2000-1172205313_thumb.jpg

Трудно е да се сгрешат. Не ми се вярва американската да е стигнала до България, макар че майка ми твърдеше преди 2 години, че американска и е изяла рамките на прозорците на къщата в Ботевградско.

Американската е по-едра и доста по-нахална. Да се застреля не е никак трудно, даже и в гората. По българските ми се вижда грехота да се пука. Пък и са малко.

Колеги, "маймунската порода" кучета използвани за лов на катерици са всички лайки.Всяка една от тях успешно ловува на дивеч с ценна кожа.Някои линии лайки са селектирани специално от промишлените ловци в Русия за лов на катерици,белки,златки и т.н. Няма да се впускам подробности и да описвам как точно се ловува на катерица с лайки, но който наистина се итересува от този лов може да прочете тук - http://dogbg.net/index.php?sta=35&catid=6

Edited by radoadvokat

Ето снимка на моята източносибирска лайка Алда, при работа по катерица.Това е типичната поза , коато е препоръчително да заема кучето при лов на дивеч с ценна кожа и птици.Кучето се намира под дървото и облайва монотонно дивеча, без агресия която би изплашила обекта на лов.Единствената цел е да се отвлече вниманието на дивеча до приближаването на изстрелно разстояние от ловеца.

post-153-1172435927_thumb.jpg

Edited by ЙОРДАН