Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2019
XuMePa

Водене на целта или изчакване в коридор за стрелба.....

Recommended Posts

Този сезон ми се случи следната случка... предполагам казуса, който следва от нея ще е доста интересен за разискване

Група прасета бе разбита на пусия в ляво от мен и малко по високо.. стадото даде газ над мен, а под мен видях средно голямо прасе, един брой. Скорост - свински тръст.. нито бавно нито бързо.

Обстановка.. пред мен средно гъста букова гора. На разстояние 50-60 метра от мен (визуално изчислени) - метрите може да си били и 60 и 70.. няма може би значение в случая - а може би има - започва гъст храсталак..

Прасето минава под мен на границата между буковата гора и хръсталака, косо на мен..

Видях го отдалеч и трябваше бързо да реша какво да правя при условие на ниска възможност за стрелба - карабина 30-06, трябваше да търся хубава и чиста просека за стрелба. Гората беше рядка, обаче на това разстояние, все се появяваше пречка за куршума...

Докато прасето вървеше бързо намерих първа просека и реших вместо да го водя, да го чакам на просеката. Стрелям с бързомер. Изтрел в момента, в които прасето се подаде на просеката.. нищо... втора просека, втори изтрел по същия начин - нищо...

Та колеги - въпроса е принципен.. трябва ли да се прилага, горния начин на стрелба изобщо или трябва целта да се води и да се изчака просеката..

Прасето от горната случка си замина по живо по здраво...

Имаме ли опции за използване на двата варианта, кога трябва да се прилага единия и кога другия...

Темата мисля, че ще е полезна за всички

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм изтървал и съм убивал и в двата варианта.Според мен е въпрос на бърз избор според ситуацията и късмет.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стрелял си зад него за това си изтървал. Трябва водене на целта за да имаш сполучлив изстрел. "В нейната посока с нейната скорост" така казваше миналия месец инструктора по стрелба. Погледни снайперистите как стрелят. На тази дистанция с карабина предварение не ти трябва но си иска водене на целта в коридора за стрелба :rolleyes:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този сезон ми се случи следната случка... предполагам казуса, който следва от нея ще е доста интересен за разискване

Група прасета бе разбита на пусия в ляво от мен и малко по високо.. стадото даде газ над мен, а под мен видях средно голямо прасе, един брой. Скорост - свински тръст.. нито бавно нито бързо.

Обстановка.. пред мен средно гъста букова гора. На разстояние 50-60 метра от мен (визуално изчислени) - метрите може да си били и 60 и 70.. няма може би значение в случая - а може би има - започва гъст храсталак..

Прасето минава под мен на границата между буковата гора и хръсталака, косо на мен..

Видях го отдалеч и трябваше бързо да реша какво да правя при условие на ниска възможност за стрелба - карабина 30-06, трябваше да търся хубава и чиста просека за стрелба. Гората беше рядка, обаче на това разстояние, все се появяваше пречка за куршума...

Докато прасето вървеше бързо намерих първа просека и реших вместо да го водя, да го чакам на просеката. Стрелям с бързомер. Изтрел в момента, в които прасето се подаде на просеката.. нищо... втора просека, втори изтрел по същия начин - нищо...

Та колеги - въпроса е принципен.. трябва ли да се прилага, горния начин на стрелба изобщо или трябва целта да се води и да се изчака просеката..

Прасето от горната случка си замина по живо по здраво...

Имаме ли опции за използване на двата варианта, кога трябва да се прилага единия и кога другия...

Темата мисля, че ще е полезна за всички

Началник,винаги съм имал най-добри изстрели,когато съм стрелял инстинктивно.Обикновено когато имаш"време да мислиш"дивеча си отива по живо по здраво.Никога не прекалявам с воденето на целта,понеже има един такъв момент ,в който човешкото око се подвежда и започва да следи животното,а не мерните прибори.Говоря за стрелба с мушка или мушка и мерник.С бързомер съм стрелял само по мишени.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Началник,винаги съм имал най-добри изстрели,когато съм стрелял инстинктивно.Обикновено когато имаш"време да мислиш"дивеча си отива по живо по здраво.Никога не прекалявам с воденето на целта,понеже има един такъв момент ,в който човешкото око се подвежда и започва да следи животното,а не мерните прибори.Говоря за стрелба с мушка или мушка и мерник.С бързомер съм стрелял само по мишени.

Абсолютно съм съгласен с теб, колега ! Аз веднъж само имах време да помисля на кое прасе и къде да стрелям...и си заминаха и 5-те по живо по здраво ! :rofl: Инстинктивната преценка и първия рефлекс са най-добри за мен ! :good:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не звучи , като клише ,но мисля ,че според случая и ситуацията е различно. Също така много важно е и каква е индивидуалната стрелкова подготовка на всеки колега.

Аз мога да дам два примера от тази година.

Първият път бе ,на базата на несполучлив изтрел от миналата година,когато водех стадо прасета,в рядка букова гора, бягащи след стрелба по тях на колега ,разтояние около 100м. ,оптика 7х50 ,кал.30-06 ,а тук ,а там изтрел и нищо. Тази година на път за поредната пусия в средно гъста дъбова гора на 80-90м. излиза доста голям глиган /първото нещо ,като го видях бе да се сетя за горе описаната случка/ , и да не повтарям грешката си да водя .Бързо си избрах просек между две дървета и изчаках ,животното ме усети и спря за секунда ,така ,че се виждаше само върхът на носа му ,с тръгването стрелях и резултатът бе сполучлив. След две седмици бях на пусия на поляна през която минава гъста ивица ,от където обикновенно минават прасетата. Към края на гонката видях през поляната да приближава стадо прасета ,точно към гъстака разтояние 50м. ,и тук реших да използвам стрелбата в коридор ,но за жалост без успех . След несполучливите 2бр изтрели ,изумен от станалото набързо анализирах нещата ,и се оказа ,че ако бях избрал да водя през поляната ,дори и на по далечно растояние ,може би щеше да е по добре,защото щеше да имам възможност за повече изтрели,а и щях да гърмя на чисто. :drinks:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трудно някой ще даде точна рецепта - универсална, как да стреляш по "свинчо"... Всеки случай, когато видим диво прасе в гората е уникален сам по себе си...

Най-общо условията за стрелба могат да се разделят на два типа :

1. Когато свинчо се движи бързо от относително гъсто към относително рядко място в гората (просека, път, дере, сечище, полянка) и е на разстояние под 40-50м от теб.

Тогава време за мислене няма - ако не гръмнеш бързо, най-вероятно няма и да гръмнеш или ще стреляш сватбарски след като свинчо се е скрил пак в гъстото. В този случай време за водене - няма. С вдигането на пушката се насочваш в предният край на прасето и стискаш - движението е едно... Поне при мен този начин на стрелба до сега е бил най-резултатен (не че не се е случвало да изпускам или да ударя свинчо на не съвсем правилното място). В този случай за прецизна стрелба не можем да говорим... Правил съм експерименти на стрелбище - обикновенно всички попадения влизат в лист А4 на 50м.

2. Когато свинчо стои на едно място (много често се спира за секунда-две пред път, дере или друго препядствие) или се движи бавно и спокойно. Разстоянието обикновенно е между 50 и 100м. Тогава трябва да се стреля относително бавно и спокойно. Хубаво да се прицелиш на точното място и плавно да стиснеш спусъка. Добре е ако имаш къде и време да се подпреш на дърво или да стреляш седнал с подпрени лакти на коленете. В този случай попаденията гарантирано следва да влизат в кръг от 10см на 50м.

Случая който описваш е комбинация от горните два, с допълнителен стрес елемент от търсенето на просека за стрелба. Трудно се стреля така и обикновенно изстрела е "на късмет".... Ако водиш преди да стреляш вероятността да не уцелиш просеката и куршума да срещне препядствие е голяма (вероятно точно това се е случило - съсредоточил си се върху червената точка и целта и си забравил за препядствията)... Ако стреляш бързо можеш да не уцелиш прасето...

Все пак аз съм привърженик на бързата стрелба и мисля, че точно в този случай, стреляйки бързо без водене имаш по-голям шанс...

Не е невъзможно предварително да се насочиш в просеката и да стреляш в момента в който прасето се появи там, но тогава си под допълнително напрежение, като опънеш спусъка пушката "кълве" и има шанс свинчо да не се появи точно на мястото където си се насочил... Аз не бих стрелял така...

Единственното изключение е, ако си се подпрял и успееш да подтиснеш желанието да "опънеш" спусъка, а натискаш плавно и спокойно (изстрела да те изненада)....

Редактирано от vkv_bg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен съм забелязал ,че като стрелям по бавнодвижещи се и спокойни животни удрям по-рядко... Когато са ми на скорост и не го мисля много много как ще ги стрелям имам по-добра резултатност.Но от друга страна не съм особено добър стрелец така ,че при мен май е повече на късмет..:)А и данните по тая причина не са много последователни и меродавни.. :)

Редактирано от JPB

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги при мен нещата са по следния начин!

Мисля, че предпоставка за добрия изстрел е най-вече психиката с която разполагаме. Ако вдигайки пушката си викаме "я да пробвам", голяма е вероятността да не стане работата, но ако си кажем "ей ся та сплесках" и не чувстваме сърцето в гърлото :rolleyes: предпоставката за добър изстрел е на лице! Имам доста добри изстрели и в двата описани от Юли случай, както и такива в които прасетата са си отишли, кво да се прави всеки изпуска!

Предпочитам да водя(и го правя винаги), независимо от това дали ще има просвет за изстрела, все пак не ловувам с флоберка! :yahoo: И друго, ако пък човек се научи да поведе в 2-3м. просвет, дори за секунда тогава работата става сериозна! ;)

:drinks:

ПС Психиката, която описах в никакъв случай не е надценяване на възможностите, щото кога сме най-сигурни най се изпуска и най-боли...... :rofl:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:good: Хубава тема,ясно е ,че всеки има какво да сподели.Дано се включат и не само добрите стрелци......

Съгласен съм с колегата "калигула".....Когато дълго се гледа целта забравяш за меренето и се пропуска....от личен опит.

Опита и рутината са за мен важни,тогава не мислиш просто слагаш кръста (точката) и стреляш......бърз изстрел ,както писа колега......

така и ми отговори моят "учител" с доста сташ в африканския лов,след като го попитах как се цели,какво предварение.....отговора,...."не мисля просто вдигам и стрелям без да се бавя".

За мен лично съм си изградил методика на стрелба по движещо се животно(прасе)до 100м.с механични прибори,оптика,....Целя се в зурлата му,ако бяга бързо попадението попада в зоната на сърцето,а ако е по-бавно във вратът.Понеже не винаги можем да определим с каква скорост се движи......

А ако се води по дълго е добре да се търси момент на моментно спиране или забавяне,.......

Редактирано от Stier

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До тук всички разсъждения са правилни ;)

Основно правило за стрелба по движеща се цел е да не се спира пушката в момента на изстрела. Това е доста честа грешка и предполагам при теб се е получило точно това.

Опитай се да гледаш с двете очи, когато стреляш на механични мерни прибори, или с бързомер и ще видиш колко по-голям периметър обхващаш.

Другото, което можеш да направиш е да стреляш по-често по движещи се мишени (направи си една автомобилна гума с един шперплат вътре в нея и с някой приятел на безопасно място се пробвай. Пускате я да се търкаля под различен ъгъл спрямо теб и ти се пробваш). Така ще усетиш, кога и какво предварение трябва да даваш и дали спираш пушката в момента на изстрела.

Друга често срещана грешка при стрелба е "кълването". Това се получава, когато дръпнеш спусъка бързо и силно, по този начин китката ти навежда оръжието надолу или надясно и попадението не е точно. Обиковено, ако изчакваш целта да се появи в определено от теб място и в момента в който я видиш, бързаш да произведеш изстрел се получава този отрицателен ефект.

Важно е в такъв момента да запазиш самообладание и да не бързаш, ако е възможно :)

Другото е рутина, която идва с много стрелба и опити ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги при мен нещата са по следния начин!

Мисля, че предпоставка за добрия изстрел е най-вече психиката с която разполагаме. Ако вдигайки пушката си викаме "я да пробвам", голяма е вероятността да не стане работата, но ако си кажем "ей ся та сплесках" и не чувстваме сърцето в гърлото :rolleyes: предпоставката за добър изстрел е на лице! Имам доста добри изстрели и в двата описани от Юли случай, както и такива в които прасетата са си отишли, кво да се прави всеки изпуска!

Предпочитам да водя(и го правя винаги), независимо от това дали ще има просвет за изстрела, все пак не ловувам с флоберка! :yahoo:

И друго, ако пък човек се научи да поведе в 2-3м. просвет, дори за секунда тогава работата става сериозна! ;)

:drinks:

ПС Психиката, която описах в никакъв случай не е надценяване на възможностите, щото кога сме най-сигурни най се изпуска и най-боли...... :rofl:

Това е истината

Ако се научиш да стреляш така процента на успеваемост би се повишил чувствително,без значение дали си в гъстото с "гладко"или на чисто с "нарезно" оръжие.В Германия,ловуват на гонка най-често така ....;стрелците са на просеки и пътища кадето ще пресекат животните,стреля се светкавично,че разтояноето е 3-5м.

Повечето неуспяват.

Бил <_< съм на кино-тренажор с реални оръжия и ситоации все такива на път ,просека или рекичка....от 10 ловци успяват 3-ма с добри попадения.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трудно някой ще даде точна рецепта - универсална, как да стреляш по "свинчо"... Всеки случай, когато видим диво прасе в гората е уникален сам по себе си...

Най-общо условията за стрелба могат да се разделят на два типа :

1. Когато свинчо се движи бързо от относително гъсто към относително рядко място в гората (просека, път, дере, сечище, полянка) и е на разстояние под 40-50м от теб.

Тогава време за мислене няма - ако не гръмнеш бързо, най-вероятно няма и да гръмнеш или ще стреляш сватбарски след като свинчо се е скрил пак в гъстото. В този случай време за водене - няма. С вдигането на пушката се насочваш в предният край на прасето и стискаш - движението е едно... Поне при мен този начин на стрелба до сега е бил най-резултатен (не че не се е случвало да изпускам или да ударя свинчо на не съвсем правилното място). В този случай за прецизна стрелба не можем да говорим... Правил съм експерименти на стрелбище - обикновенно всички попадения влизат в лист А4 на 50м.

2. Когато свинчо стои на едно място (много често се спира за секунда-две пред път, дере или друго препядствие) или се движи бавно и спокойно. Разстоянието обикновенно е между 50 и 100м. Тогава трябва да се стреля относително бавно и спокойно. Хубаво да се прицелиш на точното място и плавно да стиснеш спусъка. Добре е ако имаш къде и време да се подпреш на дърво или да стреляш седнал с подпрени лакти на коленете. В този случай попаденията гарантирано следва да влизат в кръг от 10см на 50м.

Случая който описваш е комбинация от горните два, с допълнителен стрес елемент от търсенето на просека за стрелба. Трудно се стреля така и обикновенно изстрела е "на късмет".... Ако водиш преди да стреляш вероятността да не уцелиш просеката и куршума да срещне препядствие е голяма (вероятно точно това се е случило - съсредоточил си се върху червената точка и целта и си забравил за препядствията)... Ако стреляш бързо можеш да не уцелиш прасето...

Все пак аз съм привърженик на бързата стрелба и мисля, че точно в този случай, стреляйки бързо без водене имаш по-голям шанс...

Не е невъзможно предварително да се насочиш в просеката и да стреляш в момента в който прасето се появи там, но тогава си под допълнително напрежение, като опънеш спусъка пушката "кълве" и има шанс свинчо да не се появи точно на мястото където си се насочил... Аз не бих стрелял така...

Единственното изключение е, ако си се подпрял и успееш да подтиснеш желанието да "опънеш" спусъка, а натискаш плавно и спокойно (изстрела да те изненада)....

:good: Съгласен на 100%! От попадение в дърво не можеш да се застраховаш ако стреляш навреме ще можеш да повториш.Освн това при дълго повеждане неусетно идва момента когато пушката сочи позицията на колегата до теб! Така, че стреляй затова си отишъл но си определяш сектор и дотам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колеги аз прилагам комбинация от двата метода и качили има резултат. Поради това че гората при нас е много гъста и имаш малко възможности за изтрел аз правя следното след като видя силуета на животното първо го повеждам (за да хвана линията на животното) после изпреварвам и поставям мушката на първото одобно, място щом си подаде главата и БУМ (70% падат :rolleyes: ) но е много важно да запазиш самообладание! докато при дребния лов винаги водя

Наслука в събота :good:

Редактирано от the_hunter_20

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е истината

Ако се научиш да стреляш така процента на успеваемост би се повишил чувствително,без значение дали си в гъстото с "гладко"или на чисто с "нарезно" оръжие.В Германия,ловуват на гонка най-често така ....;стрелците са на просеки и пътища кадето ще пресекат животните,стреля се светкавично,че разтояноето е 3-5м.

Повечето неуспяват.

Бил <_< съм на кино-тренажор с реални оръжия и ситоации все такива на път ,просека или рекичка....от 10 ловци успяват 3-ма с добри попадения.

Юли смея да кажа,че трябват тренировки или както казват германците Упажнението прави майстора такъв

Понеже не ловувам тук на гонка,когато тръгна за БГ винаги преди това 2 месеца ходя поне веднъж на стрелбишето и стрелям по движещо се прасе от ляво и от дясно.

После ходя и на кино да стрелям,където може да си избереш терен,годишен сезон,гора,поле. А когато стрелям в действителност както дойде по инстинкт

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Юли смея да кажа,че трябват тренировки или както казват германците Упажнението прави майстора такъв

Понеже не ловувам тук на гонка,когато тръгна за БГ винаги преди това 2 месеца ходя поне веднъж на стрелбишето и стрелям по движещо се прасе от ляво и от дясно.

После ходя и на кино да стрелям,където може да си избереш терен,годишен сезон,гора,поле. А когато стрелям в действителност както дойде по инстинкт

Kaто наемател на "ревир" не организираш ли групов лов (Drugjagd,traibjagd)??

Или непокриваш изискавния да предложиш всичко на поканените.....знам ,че има такива.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kaто наемател на "ревир" не организираш ли групов лов (Drugjagd,traibjagd)??

Или непокриваш изискавния да предложиш всичко на поканените.....знам ,че има такива.

Както съм казал няколко пъти до сега,такова начинание излиза доста скъпо на собственника и е много трудно и сложно за организиране. Трябва да си сигурен,че остреляния дивеч,ще покрие разходите а и ще имаш къде деа продадеш такова количество дивеч. Аз нямам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Движеща се цел - винаги водя и стрелям водейки !!!.

Предварението: полека лека идва с практиката, има математика .... но няма време :wacko: затова го карам на части от животното.

Така навремето ме учи един стар ловец /лека му пръст/!

Редактирано от zkk

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги. Ето малко информация за предваренията при стрелба по подвижни цели.

Стрелба с нарезно оръжие.doc

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да .... добрата стара статия и таблица са практични, но вече се стреля и с доста по-бързи калибри: .223, .243 и т.н което налага корекции надолу с 15-30% при определяне на предварението.

Така отървах една лисица, тичаща на около 100-на метра преди седмица, щот и дадох предварението, с което бях свикнал при стрелбата с СЛР - 720 м/с, но с Уетърбито .223 - 1000 м/с мина пред носа и :(

Трябва си яка стрелба, сухи тренировки, практика, а и често да не се сменят калибри и грамажи на патроните !

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да .... добрата стара статия и таблица са практични, но вече се стреля и с доста по-бързи калибри: .223, .243 и т.н което налага корекции надолу с 15-30% при определяне на предварението.

Така отървах една лисица, тичаща на около 100-на метра преди седмица, щот и дадох предварението, с което бях свикнал при стрелбата с СЛР - 720 м/с, но с Уетърбито .223 - 1000 м/с мина пред носа и :(

Трябва си яка стрелба, сухи тренировки, практика, а и често да не се сменят калибри и грамажи на патроните !

Прав си колега, но за масовите .308 и .30-06, може спокойно да се разчита на "добрата стара таблица".

Предваренията показани в нея трудно могат да се приложат на практика по бягащо животно, защото няма много време за мислене, смятане и целене.

Аз използвам .30-06 в комбинация с бързомер и от практиката си с този калибър съм се убедил, че таблицата е полезна.

И аз като теб ползвам части от животното за определяне на нужното предварение и имам положителен резултат в повечето случай.

Най-пресния случай е от миналата седмица. Бягащ "на пълна мощност" приплод (около 40кг.) от около 120м. уцелих в плешката с предварение приблизително колкото собствената му дължина(т.е.~метър).

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен !!!!

И поздравления за "глигана" .... този калибър е един от най-трудните за уцелване :good:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важното е практиката! Пушката да ти е кат окото.Къде е то там да удари и тя.Стрелям в 90% на "засичане" и си триниргам и с пищоля и с пушката нещо кат стрелба "на звук" за подържане форма в тая посока. Не че не се изпуща /иначе требеше да има приказка с мен вместо Вилхем Тел.:) Ситуации различни ,дистанции различни, хора различни но важното е да си избереш начин на стрелба и да го автоматизираш. Другия вариант ще ти донесе над 50% грешка т.е ако засичаш не води и обратното. Както и да стреляте все е правилно въпрос на навик и подготовка.

А и друго 50-60 патрона кат тренировка долу горе е нещо ама ако го правиш месечно и пак не е гаранция :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен !!!!

И поздравления за "глигана" .... този калибър е един от най-трудните за уцелване :good:

Благодаря :drinks: .

Лошото, е че тази година все такива ми излизат-"спортни".

Обикновенно към края на сезона се разписвам с някой трофеен ама ще видим тази година как ще е :rolleyes: . Надеждата умира последна...

Наслука през празниците :AR15firing:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Истината е че иска се много стрелба и много тренировки целогодишно и пак се изпуща, само дето процента на успеваемост расте ;)

За мен най-трудна пусия си остава тесен горски път без никаква видимост заобиколен от гъсти храсти, където най-често се ориентираш по звука и имаш нищожно време за корекция и стрелба по преминаващото прасе. На такава пусия убих първото си прасе с немалка доза късмет :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове