Jump to content

От къде мога да си намеря военна лопатка

Recommended Posts

На скоро си взех военна лопата.

(+) Здрава е - не е от пиронно желязо. Ако се наточи, ще може и дърва да сече.

(-) Тежи ужасно много!!! Дръжката, хем е къса за ефективно копане (ако не си под обстрел), хем е дълга за носене на колана. За разлика от китайските ментета, няма кирка.

За колата става, ама за носене ще търся от руските титанови.

На скоро си взех военна лопата.

(+) Здрава е - не е от пиронно желязо. Ако се наточи, ще може и дърва да сече.

(-) Тежи ужасно много!!! Дръжката, хем е къса за ефективно копане (ако не си под обстрел), хем е дълга за носене на колана. За разлика от китайските ментета, няма кирка.

За колата става, ама за носене ще търся от руските титанови.

От къде я докопа :D ?

Виж тук::

http://armyshop.dir....=349090&dflid=3

Има и други неща,не съм си взимал от там

но ако някой колега е пазарил може да сподели.

Виж тук::

http://armyshop.dir....=349090&dflid=3

Има и други неща,не съм си взимал от там

но ако някой колега е пазарил може да сподели.

Споделям:

От посочения магазин съм пазарил, но не през нета, а "in live" (аз лично си взех немска лопатка с кирка). Малко е по-тежка, но аз по-скоро я возя, а не я нося.

Определено считам, че в магазините Армишоп има стоки, които си струват парите, но има и такива, които могат да се намерят на други места на по-добри цени ... има и откровенни боклуци (според мен), но всичко е въпрос на лична преценка.

Обмислям въпроса за китайските "ментета":

!

Аз пък въобще няма да се замисля. Знаеш ли къде има такива?

Аз пък въобще няма да се замисля. Знаеш ли къде има такива?

Само в рекламните клипчета :eusa_naughty: ...Замислете се, ако само половината от това е вярно, колко трябва да струва въпросното пособие(даже и made in China)!?

Само в рекламните клипчета :eusa_naughty: ...Замислете се, ако само половината от това е вярно, колко трябва да струва въпросното пособие(даже и made in China)!?

Естветвено, че си го мислих, но нищо не пречи да се провери. На мен всъщност ми трябва само здравината и това, че може да се прави на "мотичка", за изкарване на пръстта от дупката. Това за телта, картофите и т.н. да си го ползват китайците

Ако не бях пуснал видеото само и единствено за майтап, бих казал, че в края имаше телефон за поръчки. :) Иначе в youtube имаше няколко не-рекламни филма с тази (или почти тази) лопата, които не ми се видяха достатъчно мотивиращи за да продължа да проучвам.

Сгъваеми лопати с мотика по магазините - бол. Само че се огъват с ръце, а шарнирът не държи.

Някой виждал ли е тази:

http://www.amazon.co...pd_sim_sbs_ol_1

Колко ли тежи, от каква ламарина (марка/дебелина) е правена и как е захваната за дръжката?

Edited by Alien

• 2 weeks later...

Миналата зима успях да закъсам с джипа във един навят сняг. Вината си е моя защото гледах настрани за следи и не забелязах колко е дълбок снега пред мен. Джипа легна на дъното и няма излизане. След като ми се наложи да разривам сняг с ръце реших че е крайно време да сложа една лопата в джипа. И аз потърсих като колегите някаква военна лопатка. Тези армейските бяха по 20 лева, имаше и някакви ментета при братята цигани. Попитах мои познати военни дали не им се намира излишна лопатка. В крайна сметка един от тях се отзова и ми подари една лопатка за което му благодаря. Лопатката престоя доста време в мазето, но днес реших да я почистя и да я сложа в джипа. Лопатката беше омазана цялата с нещо черно предполагам вакса за обувки. След доста търкане и чистене за мое голямо учудване оказа се че е произведена 1915 година, дървената дръжка е оригиналната и на нея също има надпис 1915. Произведена е в Murzzuschleag Bleckmann. Та мисълта ми е че хората са направили нещо което е преминало през няколко войни, изкопало кой знае колко окопа а може и да е сцепило някоя глава за тези тези 96 години и е в прекрасно състояние. Ако обаче си купиш някаква лопата нова тя се криви или и се чупи дръжката още на първото копаене.

Ето няколко снимки.

post-16611-0-81551800-1321370922_thumb.jpg

post-16611-0-13074500-1321370939_thumb.jpg

post-16611-0-24325500-1321370952_thumb.jpg

post-16611-0-22860100-1321370966_thumb.jpg

post-16611-0-94998900-1321370981_thumb.jpg

post-16611-0-85424600-1321370993_thumb.jpg

В "Практис" има промоция на сгъваеми два вида, малка и голяма до около 12лв и нещо мяй бяха.

@Георги Георгиев: Изглежда много добре! Особено ми хареса "подплатата" отзад. Така спокойно може да се ползва като лост, без страх, че ще се изкриви. Ламарината и' 2мм ли е?

@Георги Георгиев: Изглежда много добре! Особено ми хареса "подплатата" отзад. Така спокойно може да се ползва като лост, без страх, че ще се изкриви. Ламарината и' 2мм ли е?

Не съм я мерил но на око е около 2 мм. Вчера ми стана интересно и се поразрових в интернет и се оказа че тази фирма е от 1862 г. Намерих лопатката да се продава в един сайт за 55 евро. Там има описание че това е поръчка за българската армия. На лопатката има знак Царство България. Оказа се че резките на дръжката били на 1 см. и служели за измерване.

А иначе и на мен много ми хареса как е изработена.

post-16611-0-98914100-1321466198_thumb.jpg

post-16611-0-14976600-1321466233_thumb.jpg

• 1 month later...
  • 9 months later...

От къде мога да си намеря военна лопатка ? :rolleyes:

Не е военна но е изключително компактна - дръжката и е на две части с резба

http://www.sportsdirect.com/lichfield-collapsible-spade-789128

Не е военна но е изключително компактна - дръжката и е на две части с резба

http://www.sportsdir...le-spade-789128

А здрава ли е и колко е голяма, пробвал ли си я?

• 1 month later...

А здрава ли е и колко е голяма, пробвал ли си я?

Другата седмица май ще я поръчам. Някой все пак виждал ли я е, колко е голяма, че е без пари и много ме съмнява да става за нещо?

• 4 years later...
On 11/15/2011 at 5:31 PM, Георги Георгиев said:

Миналата зима успях да закъсам с джипа във един навят сняг. Вината си е моя защото гледах настрани за следи и не забелязах колко е дълбок снега пред мен. Джипа легна на дъното и няма излизане. След като ми се наложи да разривам сняг с ръце реших че е крайно време да сложа една лопата в джипа. И аз потърсих като колегите някаква военна лопатка. Тези армейските бяха по 20 лева, имаше и някакви ментета при братята цигани. Попитах мои познати военни дали не им се намира излишна лопатка. В крайна сметка един от тях се отзова и ми подари една лопатка за което му благодаря. Лопатката престоя доста време в мазето, но днес реших да я почистя и да я сложа в джипа. Лопатката беше омазана цялата с нещо черно предполагам вакса за обувки. След доста търкане и чистене за мое голямо учудване оказа се че е произведена 1915 година, дървената дръжка е оригиналната и на нея също има надпис 1915. Произведена е в Murzzuschleag Bleckmann. Та мисълта ми е че хората са направили нещо което е преминало през няколко войни, изкопало кой знае колко окопа а може и да е сцепило някоя глава за тези тези 96 години и е в прекрасно състояние. Ако обаче си купиш някаква лопата нова тя се криви или и се чупи дръжката още на първото копаене.

Ето няколко снимки.

14112011507.jpg

14112011508.jpg

14112011509.jpg

14112011510.jpg

14112011511.jpg

14112011512.jpg

Имам точно същата, с двете преплетени букви Ц и Б /от Царство България/ и истинските нитове. По-съвременните са с точкова заварка. Винаги стои в джипа и е едно от истинските неща, каквито вече няма. Кефя й се безкрайно много и точно същите мисли за изкопаните окопи и сцепените тикви са ми минавали през главата :) Със здраве да я ползваш.

Поздрави и наслука!

В олх и базар бг има обяви със стоки от военни складове . Има лопатки кирки калъвки за тях но цените точно на лопатките са що годе едни и същи от 20 до 30лв

На 1/11/2017 at 14:54, old_hunter написа:

Имам точно същата, с двете преплетени букви Ц и Б /от Царство България/ и истинските нитове. По-съвременните са с точкова заварка. Винаги стои в джипа и е едно от истинските неща, каквито вече няма. Кефя й се безкрайно много и точно същите мисли за изкопаните окопи и сцепените тикви са ми минавали през главата :) Със здраве да я ползваш.

Поздрави и наслука!

И мойта е същата, и тя стои в джипа! А за резкити си мислех вариант за убит противник :) 

Edited by angel_ov