Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2019
Даниел Йорданов

Муниция Sellier&Bellot в калибър 7 X 64 с куршум SPCE,11,2 гр.

Recommended Posts

Случка от предпоследния ловен излет ме провокира да потърся мнения...При изстрел от дистанция 17 метра по стоящо прасе застанало перпендикулярно ,попадението беше зад лявата плешка....прасето падна на място/иначе би било голям гаф/,но при дрането и корменето се оказа че куршума не е излязъл от другата страна на тялото/няма изходна рана/...на входа е срещнал ребро и се е отклонил на около 70 градиса наторе където го намерих заседнал полуразрушен в гръбнака...патроните са нови/купени преди месец/,но според мен при този калибър с какъвто и патрон да беше стреляно трябваше приплода/48 кг/ да бъде издънен от двете страни....ако някой желае моля нека коментира и зададе въпроси....ще отговоря с удоволствие...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случка от предпоследния ловен излет ме провокира да потърся мнения...При изстрел от дистанция 17 метра по стоящо прасе застанало перпендикулярно ,попадението беше зад лявата плешка....прасето падна на място/иначе би било голям гаф/,но при дрането и корменето се оказа че куршума не е излязъл от другата страна на тялото/няма изходна рана/...на входа е срещнал ребро и се е отклонил на около 70 градиса наторе където го намерих заседнал полуразрушен в гръбнака...патроните са нови/купени преди месец/,но според мен при този калибър с какъвто и патрон да беше стреляно трябваше приплода/48 кг/ да бъде издънен от двете страни....ако някой желае моля нека коментира и зададе въпроси....ще отговоря с удоволствие...

Чудна работа, при мен не се случвало такива прасета да задържат куршум всичките са идънени от двете страни. Оставли са в големи прасета и то силно разрушени но в малки не. :drinks:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

наистина е чудно....дали пък патроните не са слаби?! че от това разстояние с ловен партон със сачми 6-8/0 ще го прокара от двете страни....а тук влязъл куршума зад плешката и се отплеснал нагоре та спрял в гръбнака.....ще е интересно да прочетем още мнения....

Редактирано от Даниел Йорданов

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Патрона не е слаб.. Просто фрагментира много лесно...Стрелял съм с такива в 7х65р.

Много странен куршум.. прошива дървено трупче(не съм сигурен какво точно остава от него след като прошие де)... Пък се фрагментира силно от 1 алуминиева кутиика ,но и нея си я прошива...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,прасето на чисто място ли беше или пред него е възможно да е имало клонка или друго препядствие,което да е дестабилизирало куршума?Иначе и аз в неделя бях неприятно изненадан от това как сравнително не дебели крони раздробиха или отклониха 11гр.куршум в 308win.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Осъзнавайки, че излизам от темата, да дам и аз моите 2 ст. по въпроса:

Не съм ползвал патрони за карабина на S&B, но имам преки наблюдения върху продукцията им за късо нарезно и гладкоцевно оръжие. Ако трябва да определя представянето им с една дума, то тя би била „трагично”. Патроните са слабо заредени и проектилите им летят със скорост много под стандартите и очакванията. Говоря не за неща, отчетени „на око”, а за скорости, измерени с хронограф. Ако някой се интересува от подробности – ще пиша.

В този ред на мисли обаче, при положение, че пистолетните им патрони и тези за гладкоцевно летят бавно – не виждам защо и карабинските им да не са такива, което обяснява и феномена, наблюдаван от колегата Даниел Йорданов.

DISCLAIMER: Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице, организация, държавен или общински орган или техни звена и подразделения. С написаното целя единствено да участвам в информационно - справочната дискусия, която се води в този форум и казаното от мен в никакъв случай да не се счита за съвет или препоръка към някого.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И още ,възможно ли ти е да качиш снимка на въпросния куршум?Ще бъде полезно да се види.А иначе и аз в раницата си нося 15-16патрона 9,7gr. SiB SPCE като резерва,но не съм стрелял по животно с тях.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползвам същият боеприпас, само че в 7х65R... 11.2гр. SPCE - S&B...

Това е основният боеприпас, с който съм прострелял чешкото експресче - то ги харесва...

До сега имам 5 приплода и едно младо глиганче (3 годишно) с тази пушка и този боеприпас...

При всички животни имаше входна и изходна рана - не съм намирал проектил в тях...

Попаденията : 4 приплода в гръдният кош, един приплод в задният бут малко под таза, глиганчето във врата...

Приплода с неудачното попадение го хванаха кучетата на около 150м от мястото на стрелбата... Всички други свинчовци - на място...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А може би отделни партиди да са некачествени както в моя случай?!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз стрелях 2 приплода тази година от около 20 метра с S&B SP .308 win. Първото пробито от двете страни с голяма изходна рана почти колкото юмрук (стреляно в гръдния кош), а другото куршума попада над опашката и излиза през шията (изглеждаше като заклано). Аз съм супер доволен от тези патрони. В събота стрелях по панички на 180 метра и ги целих без проблем като пада беше нулев. Целя паничката в средата и там я удря. Странно - би трябвало да има 7-8 см пад на тази дистанция поне по каталог така пише.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А може би отделни партиди да са некачествени както в моя случай?!

Ако може да покажеш снимка на проектила, за да видим какво му се е случило :drinks:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз стрелях 2 приплода тази година от около 20 метра с S&B SP .308 win. Първото пробито от двете страни с голяма изходна рана почти колкото юмрук (стреляно в гръдния кош), а другото куршума попада над опашката и излиза през шията (изглеждаше като заклано). Аз съм супер доволен от тези патрони. В събота стрелях по панички на 180 метра и ги целих без проблем като пада беше нулев. Целя паничката в средата и там я удря. Странно - би трябвало да има 7-8 см пад на тази дистанция поне по каталог така пише.

А каква оптика ползваш колега, ако можеш да споделиш

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А каква оптика ползваш колега, ако можеш да споделиш

Оптиката ми е Nikon Monarch 2.5-10x50 с подсветка.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Ikonomika,за 11,7гр.SP с объл връх ли става дума?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Ikonomika,за 11,7гр.SP с объл връх ли става дума?

Да

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,първо аз говоря не за 308 Win, а за 7 Х 64....и второ не за куршум SP, а за SPCE....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако може да покажеш снимка на проектила, за да видим какво му се е случило :drinks:

куршума остана в транжорната на ловния дом,но ще го снимам и ще пусна фотото.....около 1/2 от връхната му част е разрушена а задната половина си е цяла както е вормално да бъде...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гръбнака на приплода в какво състояние беше (там където е заседнал проектила)?

Според мен е чист късмет, че няма изходна рана... Така както описваш случая проектила е изминал в тялото на прасето поне 80см и е заседнал в гръбнака (доста твърд кокал)... Струва ми се, че боеприпаса си е наред - убива, връхната му част експандира, задната му част се запазва... Ползвай го спокойно и за напред...

Наистина боеприпасите на S&B са с малко по-ниска енергия (и по-ниско качество на производство), от тези на RWS и Норма, но са по-ефтини и убиват достатъчно ефикасно (стига да уцелиш свинчо на правилното място)...

7х64 и 7х65R са идеални свински и еленски калибри...

Като цяло съм доволен от боеприпасите на S&B (7x65R SPCE 11.2, 30-06 SP 11.7, 9х19FMJ, .22lr HP standart)...

Единственното ми разочарование е S&B .243Win 6.5gr SP - много кофти група, капсулите бяха пробити и почерняли след изстрел...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера убих един чакал с куршум на S&B 7х57R SPCE 11.2 g, очаквах, че изходната рана ще е доста голяма но се оказа че тя е почти колкото входната.

Попадението беше зад плешката!!!

Редактирано от nedy

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове