Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Честито! От скоро бележки за индивидуален лов на хищник само при наличие на чакало и стървилище!

Recommended Posts

Честито!!! От скоро бележки за индивидуален лов на хищник ще се издават само при наличие на чакало и стървилище!!! Това беше сведено до знанието на аудиторията представляваща ловните сдружения,както и структурите подчинени на ИАГ/ДГС,ДЛС/ на работното съвещание по въпросите на таксация 2011, проведено в гр.Хисаря на 20.01.2011г....Имате думата за коментари,мнения и възражения/последните вероятно ще бъдат безсмислени/...Лично аз приветствам това ,защото до момента под този предтекст огромен брой ловци узаконяват присъствието си на терена ловувайки не на хищници ,а на копитен дивеч, което си е груба проява на бракониерство....

Edited by Даниел Йорданов
  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Абе що ви не .....форума тъп.....Я си гракайте тука ......и си мислете че всичко знаете и можете......Добавяйте си точки към репутацията и отнемайте на когото искате такива....От тоя момент нататък не

Честито!!! От скоро бележки за индивидуален лов на хищник ще се издават само при наличие на чакало и стървилище!!! Това беше сведено до знанието на аудиторията представляваща ловните сдружения,както и

Дали имаш бележка или не,дали си направил стървилище и чакало,според мен няма абсолютно никакво отношение с бракониерството!Всичко опира до две думи и те са "самосъзнание" и "контрол"!Според мен липса

Posted Images

Честито!!! От скоро бележки за индивидуален лов на хищник ще се издават само при наличие на чакало и стървилище!!! Това беше сведено до знанието на аудиторията представляваща ловните сдружения,както и структурите подчинени на ИАГ/ДГС,ДЛС/ на работното съвещание по въпросите на таксация 2011, проведено в гр.Хисаря на 20.01.2011г....Имате думата за коментари,мнения и възражения/последните вероятно ще бъдат безсмислени/...Лично аз приветствам това ,защото до момента под този предтекст огромен брой ловци узаконяват присъствието си на терена ловувайки не на хищници ,а на копитен дивеч, което си е груба проява на бракониерство....

Личното ми мнение е че наистина трябва да има стървилище за да вземеш бележка. За чакало малко е спорен въпроса. Но има едно голямо НО доколко ще е ефективен контрола, да не стане пак на приятелски начала бележки да си вземат пак старите хора, а тези които искат наистина да ловуват на хищник да не могат да си вземат бележка.

Личното ми мнение е че наистина трябва да има стървилище за да вземеш бележка. За чакало малко е спорен въпроса. Но има едно голямо НО доколко ще е ефективен контрола, да не стане пак на приятелски начала бележки да си вземат пак старите хора, а тези които искат наистина да ловуват на хищник да не могат да си вземат бележка.

Предлагам освен изискаването за стървилище да има такова и за резултатност.

Минимум 10-15 парчета за месец..

А субективизъм винаги ще има. "Тоз не ми е симпатичен, ще му правя въртели и няма да му дам.."

От кога до кога е зволен лова на хищник?

Отдавна трябваше да се направи нещо по въпроса! За стървилище съм ЗА, но за чакало - НЕ на всяка цена, щото на голо поле с драки....! Що се отнася за резултатността съм ЗА, може и да не са 10-15 бр., но да се определи някаква посилна за всеки ловец бройка! Ако се спазва, и не се постъпва безотговорно по отношение на тези изисквания, ще се ограничат бракониеркото присъствие на ловци с бел. за хищници в горите!

Дали имаш бележка или не,дали си направил стървилище и чакало,според мен няма абсолютно никакво отношение с бракониерството!Всичко опира до две думи и те са "самосъзнание" и "контрол"!Според мен липсата на първото е строго индивидуално и зависи от самия човек и там методите за въздействие според мен са ограничени.По друг начин стоят нещата с второто.От пет години почти ежемесечно изключая пролетните и летните месеци вземам бележки за любимия ми лов на хищници и да ти кажа Йорданов досега са ме проверявали един единствен път.Е кажи ми ти как ще се ограничи бракониерството при положение ,че никой не го контролира,работи се само по сигнали,а така няма как да стане!Това е моето скромно мнение по въпроса!Опитват се всячески да ни тормозят-пример-преди като впишеш чакал в разрешителното носиш предните лапи,ушите и част от опашката(за което се плащаше премия),сега мога да впиша в разрешителното 10 чакала и никой не го е еня.Сега измислиха друго-ако впишеш лисица трябва да я съхраниш и занесеш за изследване.Давах една такава с висящи три метра черва от нея,грозна и миризлива гледка за изтънчените души в ловното,пак недоволни...Е как да вписвам лисица в разрешителното,като трябва да я возя три дни в колата,докато някой я приеме!Или за целта да си купя хладилен камион 4х4?Аман от тъпотии,нека ни оставят да ловуваме спокойно,пък те нека си контролират!Ама да го правят истински,не като сега-коли нямали,гориво нямали... :pardon:

Идеята е стьрвилища и чакало.Не се стряскайте,че те трябва да са като в Ловните сропанства.

Място за сядане,прикриване и причакване на дивеча на земята,на подветрения край на дере сьщо е чакало.

Колкото до контрола .....

Поредната тъпотия на някой болен мозък :angry: Защо този някой болен мозък решава,че може да определя методите на лов,след като това е регламентирано в закона за лова. :unsure: А тези които ловуват с кучета за подземен лов?Те трябва да хвърлят по една кофа развалени карантии в дупката и тогава да пускат кучетата :o И какво пречи на този който е решил да стреля по копитния дивеч с бележка за хищници да го прави от чакалото?Или по пътя на отиване или на връщане?Той копитния дивеч кат му замирише на мърша и ще бяга на далече :nea: Или до всяко чакало ще има охранирел.Вместо да насърчават ловците да намаляват хищниците и да има повече очи в ловните полета които да сигнализират на ловната стража,те гледат да опразнят полетата щот' тъй има по малко работа.Щом е в полето значи е бракониер!Абе шантава работа :wacko:

Предлагам освен изискаването за стървилище да има такова и за резултатност.

Минимум 10-15 парчета за месец..

А субективизъм винаги ще има. "Тоз не ми е симпатичен, ще му правя въртели и няма да му дам.."

аз бих предложил поне 2-3 отстреляни хищника да има съответния ловец за предходния месец за да получи нова бележка....при липса на отстрел да не му се дават нови разрешителни до края на текущия сезон....контрола трябва да е строг ...да се поощряват тези които наистина искат и МОГАТ да ловуват хищници ....към заобикалящите закона да бъдем безкомпромисни....

Отдавна трябваше да се направи нещо по въпроса! За стървилище съм ЗА, но за чакало - НЕ на всяка цена, щото на голо поле с драки....! Що се отнася за резултатността съм ЗА, може и да не са 10-15 бр., но да се определи някаква посилна за всеки ловец бройка! Ако се спазва, и не се постъпва безотговорно по отношение на тези изисквания, ще се ограничат бракониеркото присъствие на ловци с бел. за хищници в горите!

в определени случаи за чакало може да се приеме и една пейка направена на подходяща дистанция от мястото където е поставена мършата....не е задължително да се строи зидано чакало....може и стълба със седалка в някое дърво....зависи от възможностите на ловеца....

и при нас от следващият месец искат чакало и старвилище даго види комисия и тогава ти дават бележка ако за месеца не представиш опашка и ушите за следващият месец нети дават бележка

Ами ако предпочитам да практикувам лов чрез примамване с ръчна звукова примамка....... :blink: ..... и се окаже , че е доста по- резултатен от ловът на стървилище в района в който ловувам ( безлесна равнина , обширни обработваеми земеделски площи с някое друго обрасло каналче сред тях , изоставена напоителна подземна инсталация с изпочупени хидранти, бъкаща от настанили се в нея хищници) :nea:

И ми е интересно колко хищници се отстрелват на стървилище през пролетния и летния сезон.

Мое лично мнение е че през пролетта и лятото нямаш работа в ловното поле с ловна пушка пък било то и с магнетофон в раницата.....Пролетта и лятото са периоди за размножаване на дивеча....дори хищника има нужда от малко спокойствие....Голяма дивотия е разкопаването на дупки и трепането на слепи лисичета,чакалчета и вълчета....както и на майки -кърмачки,па били те и хищници....

Мое лично мнение е че през пролетта и лятото нямаш работа в ловното поле с ловна пушка пък било то и с магнетофон в раницата.....Пролетта и лятото са периоди за размножаване на дивеча....дори хищника има нужда от малко спокойствие....Голяма дивотия е разкопаването на дупки и трепането на слепи лисичета,чакалчета и вълчета....както и на майки -кърмачки,па били те и хищници....

прав си колега взема бележка за 1лв и цял месец с пушката в гората и всичко коз :ksshunter1fe: ,а когато ще има проверки те първи научаватно това е България защото няма кой да спазва законита и после няма дивеч не ги оставят да дишат.

От няколко години ловувам честичко на хищници.От хищниците,които съм отстрелял на варда едва два чакала съм пратил в отвъдното именно на стървилище.На мърша успешно може да се ловува при наличие на сняг и пълнолуние,а ги няма всеки ден.При липсата им видимостта е ограничена и ловът е безмислен в тъмното.За варда предпочитам нарезно ловно оръжие.Да приемем,че съм си направил стървилище на около 80-100метра от чакалото,защото по наблизо има вероятност да ме усети хищника.Дали ще видя хищниците в тъмното като отидат да се хранят?Аз не,но тия които са измислили поредната глупост сигурно ще ги видят.Маже би виждат в тъмното като животни. Аз предпочитам вардата 1-2 часа преди да настъпи тъмнината.Защо трябва да се качвам на чакало???Относно бракониерските прояви мога да кажа,че всеки ловец трябвада се самоконтролира.Ако реша да бракониерствам не ми трябва никакво разрешително за лов,ами ми трябват пушка и патрони за нея!

Ако фазана стане 2лв., а не 8:40лв., съм съгласен . Според теб чакала в червена книга ли влезе в ония райони, където го стрелят почти целогодишно. Пък и ако вземат да почнат да ги плащат, ша имат очи да налагат ограничителни мерки, щото никой от умницитите не знае колко пари давам за гориво, патрони, оборудване и так дале..... и що, за да запазим нещо друго, което също е дивеч съгласно едно приложение на ЗЛОД . За последните седем осем години има

доста хишници и скитащи кучета и нито един заяк .... и не защото го няма, а защото е под запрещение, което обаче не спира ония, които не ходят на хишник оти не се яде . :angry:

Гледай си лова в стопанството и си пази здравето!!!

Няма ли да закривате лова че да си починеш.

Още от първия ти пост си личи че слагаш всички под един знаменател,а и не ти е за първи път

За теб всички са бракониери с изключение на теб и тузарите дето ти плащат да ги развеждаш насам натам в стопанството.

Ако искаме да няма бракониери,а ние или поне аз го искам оползотворете по предназначение таксата за опазване на дивеча която всеки редови ловец си плаща.

За бракониерите:Мърша винаги е имало и ще има поради бездействието на хората които трябва да съблюдават за охраната на дивеча за което и получават заплати пак от нашите пари.

Истинсите ценители на тоя лов не би ги спряла тая нова измислица,те и сега си имат чакала и стървилища,не чакат някой да им каже как да ловуват!!!

Това са моите пет пари по темата.

Лично за мен това е поредната стъпка поради безсилие... остава да се определи и квадратурата на чакалото.. Толкова ли няма по-различно мислещи на тези съвещания :blink:

И какво значи коментарите ни ще бъдат безмислени.. тогава защо ги искаш.. интересна концепция. Докато решения се вземат не на база опит и допитване, ще ги вземате такива, каквито сте ги взели на това съвещание :pardon: И нито ще увеличите популацията на полезния дивеч, нито ще спрете бракониерите :blink:

Крумов /или както ти е името/,ти за здравето ми не се кахъри......А и работата ми в стопанството си върви добре.....

Крумов /или както ти е името/,ти за здравето ми не се кахъри......А и работата ми в стопанството си върви добре.....

Абе нали и аз това казах!!!!Другото прочете ли го?

Интереско, кат ви се появят вълци в стопанството сигурно ги оставате да се понаплодят и през този период ги подхранвете с някой " изваден " подборно копитен представител, пък и никои не е по голям от закона ..........

ово - ДВ, бр. 91 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2009 г.)

Срокове за ловуване на дивеч

1. Благороден елен и

елен-лопатар

- мъжки и приплоди - от 1 септември

до 31 януари

- женски - от 1 октомври

до 31 декември

2. Сърна

- мъжки - селекционно от 1 май

и трофейно до 30 октомври

- женски и приплоди - от 1 септември

до 30 октомври

3. Дива свиня:

3.1. Подборен лов целогодишно

- мъжки, приплоди,

едно- и двегодишни

прасета

- женски прасета

3.2. Групов лов на дива от 1 октомври до

свиня втората неделя на месец януари

3.3. Групов лов в ловни

дворове към бази за

интензивно стопанис- от 1 октомври до

ване на дивеча - мъжки последния ден

и приплоди на февруари

4. Муфлон

- мъжки, трофейно

зрели - целогодишно

- мъжки и женски - от 1 септември

до 31 януари

5. Зубър

- мъжки - целогодишно

до 31 декември

6. Тибетски як

- мъжки - целогодишно

до 30 октомври

7. Алпийски козирог

- мъжки - от 1 септември

до 31 май

- женски - от 1 септември

до 31 декември

8. Вълк и чакал - целогодишно

8.1. Групов лов на чакал от 1 януари до

извън горския фонд последния ден

на февруари

9. Див заек - от 1 октомври

до 31 декември

10. Катерица - от 1 ноември

до 31 декември

11. Ондатра и нутрия - от 1 ноември до

последния ден

на февруари

12. Лисица - целогодишно

13. Енотовидно куче - целогодишно

14. Бялка и черен пор - целогодишно

15. Язовец - от 1 август до

последния ден

на февруари

16. Глухар - мъжки - от 15 април

до 15 май

17. Дива пуйка - от 1 октомври до

последния ден

на февруари

18. Фазани и токачки - от 1 октомври

до 31 януари

18.1. Фермерно произведени от 1 октомври

до 28 февруари

19. Яребици и кеклици - от 1 октомври

до 30 ноември

19.1. Фермерно произведени от 1 октомври

до 31 януари

20. Пъдпъдък и гургулица - от втората събота на август

до 30 ноември

21. Гугутка - от втората събота на август

до 31 декември

22. Гривяк - от втората събота на август до втората неделя на февруари

23. Голяма белочела - от 1 октомври

гъска до 31 януари

24. Диви патици - - от 1 октомври

обект на лов до 31 януари

24.1. Полудива патица - от 1 октомври

до 31 януари

24.2. Зеленоглава патица - от 1 октомври

до 31 януари

24.3. Лятно бърне - от 1 октомври

до 31 януари

24.4. Зимно бърне - от 1 октомври

до 31 януари

24.5. Фиш - от 1 октомври

до 31 януари

24.6. Лопатарка - от 1 октомври

до 31 януари

24.7. Черна качулата - от 1 октомври

потапница до 31 януари

24.8. Шилоопашата патица - от 1 октомври

до 31 януари

25. Черна лиска - от 1 октомври

до 31 януари

26. Горски бекас и обик- - от втората събота

новена бекасина на август до последния

ден на февруари

27. Скорец, сврака, сива

врана, посевна врана

Предполагам, чел си това приложение колега ?