Jump to content

Проблеми при лов диво прасе

Recommended Posts

Колеги ловът на диво прасе в раиона на дружинката ни е с доста стари традиции,но уви традициите трудно се нарушават!В какво се състои проблема,с течение на годините са се променили стопанските мероприятия животновъдство,селско стопанство,дърводобив.А всичко това променя и облика на пусиите при нас обикновенно са къси.Преди 15год.където е било полянка или дере с горе долу добра видимост тоест ако пътя на животните е бил там на тези места са били разтавяни постовете на пусиите.В повечето дружинки реденето става от по стари ловци които познават райна и демек откъде избиват животните.В това няма ништо лошо,но наи вероятно както при нас така и на други места стои на дневен ред проблема,че не се изместват местата на пусиите въпреки повтарящи се пропуски.Отнася го колегата пропуснал,прасето защото не бил се прицелил както трябва в гъстото въпреки,че 50м.назад или в ляво,дясно има по добра възможност за стрелба.НЕ ПРАСЕТАТА ОТ ТУКА ВИНАГИ СА МИНАВАЛИ И ТОВА Е!Въпреки,че с промяната на терена се променя и пътя на животните.

Да .. прав си колега !

Но като станете повече млади ловци и особено ръководители на лов, полека-лека нещата се променят. Този процес, при нас вече започна от няколко години и има ефект .... !!!

Да колега тази система работи ние даже за претседател си избрахме млад ловец по общо приетото схващане за такъв.И наистина нещата вървят на по добра организация по приятен лов без излишни дразги.Тема я пуснах просто да видя дане би да сме били някакав изолиран случаи,въпреки,че имам възможност да ходя на лов на различни места и почти навсякъде си има др.дразги и проблеми които малко или много развалят удоволствието от лова!!

Естествено че с промяна на средата ,тоест гората се променят маршрутите на дивеча освен това и самия дивеч,как дакажа еволюира приспособява се към пресата упражнена от човека по един или друг начин.За това и ние трябва да се нагаждаме към променящата се обстановка иначе ще пляскаме с ръце. :drinks:

Колеги ловът на диво прасе в раиона на дружинката ни е с доста стари традиции,но уви традициите трудно се нарушават!В какво се състои проблема,с течение на годините са се променили стопанските мероприятия животновъдство,селско стопанство,дърводобив.А всичко това променя и облика на пусиите при нас обикновенно са къси.Преди 15год.където е било полянка или дере с горе долу добра видимост тоест ако пътя на животните е бил там на тези места са били разтавяни постовете на пусиите.В повечето дружинки реденето става от по стари ловци които познават райна и демек откъде избиват животните.В това няма ништо лошо,но наи вероятно както при нас така и на други места стои на дневен ред проблема,че не се изместват местата на пусиите въпреки повтарящи се пропуски.Отнася го колегата пропуснал,прасето защото не бил се прицелил както трябва в гъстото въпреки,че 50м.назад или в ляво,дясно има по добра възможност за стрелба.НЕ ПРАСЕТАТА ОТ ТУКА ВИНАГИ СА МИНАВАЛИ И ТОВА Е!Въпреки,че с промяната на терена се променя и пътя на животните.

Разбира се ,че е така и то в повечето дружинки.Не сте изолиран случай.Само ,че вие сте напред с материала щом сте изместили старите ловци и сте си избрали нов председател.При нас старите ловци още са мнозинство и щем не щем трябва да се съобразяваме ,но и това ще се промени след известно време.Но наистина е неприятно да се правят едни и същи грешки обаче някой да ти казва ,че така са го научили да ловува него преди 20години и че така да трябва да се загражда района......... :nea::wacko:

Радвам се че много млади колеги навлизат в "час" при лова на диво прасе.Азсъм ловец от 20 г. и възрастта си я определям като средна /47/,но никога не съм мислил по закостенял начин,в смисъл,че съм учил и старите и новите пътеки на прасетата там където съм ловувал.Първо и най-важно за мен е било щом кучето вдигне животно и то няколко пъти мине по един и същ път там вече се поставя пусия.Няма ама те прасетата не минават от тук,точка наи-верният помощник в лова е казал къде трябва да се варди.Но уважаваите по-стаерите ловци и знаите че и от тях има какво да се научи,защото да вземеш хубава пушка и мощен джип все още незначи че си станал ловец.

Прав си колега уважение към старите трябва да има!Но и от тези с хубавите пушки и коли има доста момчета дето го разбират лова,да не говориме,че много от тях се ангажират и помагат с всичко свързано с лова много повече от доста стари кримки.То това е до човека и възпитанието му.Някой се учи бързо,друг цял живот не може.А иначе и аз ходя в гората от 86г.

Браво колега! Много актуална тема си пуснал!

Съгласен съм с теб, че всичко се променя и ние трябва да се нагаждаме спрямо тези промени! Това важи с пълна сила и при ловците!

Напълно нормално е младите ловци, които се учат от мъдростта на старите, да изместят от ръководството вече застарелите и закостанелите в мисленето ловци и да започват да виждат лова пречупен през призмата на придобития от тях опит и знания! Самите резултати през ловния сезон показват дали тези млади хора мислят правилно или не! Този, който е ръководител лов, трябва да познава добре района, да следи за движението на животните, да може да разпредели правилно пусиите (в зависимост от броя на ловците, участващи в лова) и не на последно място да може да организира гонката, така, че да се постигат резултати! Ако сбърка? Нормално, всеки бърка, но следващия път трябва да поправи грешката си! И тогава виждаш, че може да се разчита на този човек!

Друг вариант е принципа на ротацията - на всеки два сезона нови ръководители на лова! Ще попиташ защо на 2 сезона - за да може да поправи грешките си от първия сезон, ако има такива!

:drinks:

Така е колега,затова винаги и при всякякви обстоятелства си длъжен да провериш от къде е избягало животното.Понякога е тежко заради терена и умората,но...

Да .. прав си колега !

Но като станете повече млади ловци и особено ръководители на лов, полека-лека нещата се променят. Този процес, при нас вече започна от няколко години и има ефект .... !!!

това е админ просто ви може да давате ....................... а ние можем да задръстем форума с репутации прросто вие помислете за това

това е админ просто ви може да давате ....................... а ние можем да задръстем форума с репутации прросто вие помислете за това

:icon_scratch: Я пак! ...............

:icon_scratch: Я пак! ...............

Колега на се сърди н о защо винаги ,истината боли никаква зла умисъл просто ние се борим за една кауза, а това че ми ми намали репутацията с още 1 здраве да е пожелавам на теб и цялоти семеиство само късмет и щастие винаги щом си го пожелаеш, успех.

Колега на се сърди н о защо винаги ,истината боли никаква зла умисъл просто ние се борим за една кауза, а това че ми ми намали репутацията с още 1 здраве да е пожелавам на теб и цялоти семеиство само късмет и щастие винаги щом си го пожелаеш, успех.

Никой не ти е намалил репутацията!

Калеги аз мисля, че във форума влизаме и пишем не за някаква репутация, а да споделим и научим нещо ново за лова.А по-темата, колега не се претиснявай почти във всички дружинки е така старите все искат да се налагат но където е за хубаво ще се слушат, където не е няма.

Чoвек се учи докогато е жив.Младият ловец,след като стане член на една дружинка,той започва да се учи на лов от старите пушки,който го пали много лова,научава именно от тях къде са дивечовити пътеки,къде са пусиите,къде обикновенно лежи дивеча.На младите,ще кажа, учете се и уважавайте старите ловци,защото след време вие,ще сте на тяхното място.:rolleyes:

Чoвек се учи докогато е жив.Младият ловец,след като стане член на една дружинка,той започва да се учи на лов от старите пушки,който го пали много лова,научава именно от тях къде са дивечовити пътеки,къде са пусиите,къде обикновенно лежи дивеча.На младите,ще кажа, учете се и уважавайте старите ловци,защото след време вие,ще сте на тяхното място.:rolleyes:

Колега напълно си прав с отговора и те подкрепям но по нашия краи старите ловци т.е вече пенсионери, започнаха да се отказват от лова , било по финансови или дивечове проблеми не знам.? Така че успех и здраве на набор 67.

Колега ,човек се учи от по-старите ловци ,докъто има какво ново да научи от тях. :pardon:

След като даден ловец няма поглед върху реалността в гората и загуби ориентацията в движението и пътеките на дивеча/щото те се променят/ няма как горепосочения да направи правилна завръзка.Когато правиш една пусия 10 пъти и в 7 случая дивеча бяга без да може някой

да му стреля и то по един и същи начин ,значи някой някъде бърка ,познай кой от първия път. 8)=@

за моя радост в нашата дружинка нещатат не седят така, старите и младите сме се разпрали и отговорниците който са повече млади ловджии се поставята пусиите и всичко е на ред,

друг е въпроса че тази година повечето дивеча излиза на тези колеги който са много слаби стрълци и заминава по живо и по здраво с леки или вобще без никакви нараняваня :pardon:

ама здраве да е :drinks:

за моя радост в нашата дружинка нещатат не седят така, старите и младите сме се разпрали и отговорниците който са повече млади ловджии се поставята пусиите и всичко е на ред,

друг е въпроса че тази година повечето дивеча излиза на тези колеги който са много слаби стрълци и заминава по живо и по здраво с леки или вобще без никакви нараняваня :pardon:

ама здраве да е :drinks:

Да,и при нас сьщо е така...от 5год. променихме доста пусий,но винаги почитайте старите/опитните/ловци...а що се отнася за пропуските,никой колега,ама никой не е застраховат да се осере...опа...или да се изтьрве...

аз забелязвам като цяло че ловците, особенно новите нямат никаква ловна култура и познание, изключително прост и злобен народ нарамиха чифтета и карабини, безконтролното даване на ловни билети и разрешителни за гладкоцевно и нарезно оръжие вкараха в редиците на на най впечатляващото съсловие сред мъжете за мен, ГЛАВОРЕЗИ които искат само да стрелят и носят вкъщи месо за хвалба. Няма я тази ловна организация с която израснах, която запали в мен ловната страст, събирах стотинки от закуска да купя месечното издание на ЛОВ И РИБОЛОВ, но май времето и ситемата са били други И МАЙ НЯМА ДА СЕ ВЪРНАТ, дали ще дойде онова време когато старците на село се чудеха как да изгонят свинете от посевите, зайците от градините, кеклиците от лозето и сърните от люцерната

аз забелязвам като цяло че ловците, особенно новите нямат никаква ловна култура и познание, изключително прост и злобен народ нарамиха чифтета и карабини, безконтролното даване на ловни билети и разрешителни за гладкоцевно и нарезно оръжие вкараха в редиците на на най впечатляващото съсловие сред мъжете за мен, ГЛАВОРЕЗИ които искат само да стрелят и носят вкъщи месо за хвалба. Няма я тази ловна организация с която израснах, която запали в мен ловната страст, събирах стотинки от закуска да купя месечното издание на ЛОВ И РИБОЛОВ, но май времето и ситемата са били други И МАЙ НЯМА ДА СЕ ВЪРНАТ, дали ще дойде онова време когато старците на село се чудеха как да изгонят свинете от посевите, зайците от градините, кеклиците от лозето и сърните от люцерната

Прав си Андро!

Извинявай, че се обръщам на малко име, но и а съм възпитаван от старата генерация ловци! Страста и любовта по лова я получих по наследство, аз съм израснал в полите на Стара планина и още от малък се скитам по горите! Преди, като се запознаеш с някой стар ловец го гледаш с възхищение и уважение, въобще като кажеш ЛОВЕЦ, това е човек на когото можеш да разчиташ и да му вярваш на думата! Като се срещнеш с човек в планината се поздравявате, пък седнете и си поприказвате малко, не се подминавате като крайпътни камъни! Винаги като си тръгваш от хижа в планината оставяш всичко, което няма да ти е нужно в града (храна, огниво и др), пък почистиш и заредиш печката с дърва, заредиш с прясна вода да е готово всичко за следващия, който влезне в хижата (то и хижите не се заключваха тогава)!

А сега какво е? Навсякъде хижите и заслоните ограбени, изпозаключени с решетки, като влезнеш вътре няма нищо, дори столовете и масите изгорени - ПРОСТОТИЯТА тръгна и по гората!

Това време, когато сърните, зайците, фазаните, глухарите, елените и другия дивеч може и да се върне някога, но първо трябва да се промени съзнанието на хората с оръжие, да се пресече бракониерството във всичките му видове (видя ли снимките с убийството на бременни кошути - ужас), да се полагат грижи за разселването и развъждането на дивеча от ВСИЧКИ! А то какво стана - тези, които трябва да пазят се оказват най-големите бракониери; тези, които трябва да възпитават в ловна култура и да дават ловни билети са едни от най-корумпираните; тези, които дават разрешетелни за подборен лов даже и не виждат човека, на когото го издават и т.н. и т.н.

Силно се надявам, че тези, които сме останали със правилните разбирания за лов и ловна култура ще успеем да се преборим за връщането на удоволствието от това наше любимо хоби!

На слука и :drinks:

старите и при нас създават проблеми въпреки че успяхме да им вземем властта.Обикновено прасета гоним в два острова на река Дунав.От край време пусиите се разполагат в долния край на островите.Така било някога и продължават старите да ги редят и сега така ,въпреки че островите нямат нищо общо с преди.Терена е много труден и прасетата минават между гоначите,без да успеем да ги видим.Няколко пъти предлагах да напрвим обратна гонка ама никой не се отказва от вижданията си и прасета няма вече 5 години

Колеги, темата е актуална и реших да споделя своя опит, като дългогодишен председател на ловна дружина. Що се отнася до възрастта, при нас има приемственост и другарски взаимоотношения. Ако е възниквало напрежение, тогава търсим мнението на болшинството нали затова сме дружина.Има какво да се научи и от младите и от старите.Затова имаме и успехи.Построихме ловен заслон.Имаме добри ловни успехи.И тук е мястото да споделя, моето мнение за мястото на пусиите.При нас те са отбелязани с табела, на която има номер.Там са традиционните дивечови пътеки.Много от местата сме наследили от стари ловци ,които не са между живите,но сме запазили приемствеността и има резултат.Както и споделяте,че от сечищата се променя движението на дивеча,да така е, дивата свиня по-рядко и по изключение се предвижва по голи участъци.Промяна на движението по традиционната пътека може да има още по следните причини: Гонка с голям брой кучета,Нарушаване тишината, Посоката на вятъра и още ред причини. При такива обстоятелства може ръководителя на лова и ловците да преценят промяна на някой места за причакване на дивеча.Но нали затова си пожелаваме НАСЛУКА!!!

С риск малко да се отклоня от темата ще споделя нещо.Преди 15 години започнах да ловувам в дружинката в която съм и до сега.Района ни е много голям но въпреки това ловувахме в едни и същи ловища по един и същи начин на едни и същи позиции.Ако за сезон убиехме 4 прасета се считаше за успех.Преди 2-3години състава на групата се подмлади доста и променихме и ловищата и начина на гонене.Предния сезон ударихме 13 прасета а сега 8.Молбата ми е към старите ловци.Уважаваме Ви,слушаме Ви но не бъдете твърдоглави