Jump to content

Прахово боядисване на цеви

Recommended Posts

Колеги много хора ми препоръчаха прахово боядисване на цевите вместо оксидация.Много се съмнявам в това нещо затова напишете мнения за и против прховото боядисване.

При праховото боядисване детайлите се изпичат в камера при t200градуса и ако пушката е с 2цеви ще се разпоят.Така ми казаха като питах,и макар че ставаше въпрос за руски тек иж18 се отказах.Ти си решаваш.Успех

При праховото боядисване детайлите се изпичат в камера при t200градуса и ако пушката е с 2цеви ще се разпоят.Така ми казаха като питах,и макар че ставаше въпрос за руски тек иж18 се отказах.Ти си решаваш.Успех

благодаря колега и аз от това се опасявам а пушката е иж 12

Цевите могат да се боядисват, но не съм виждал прахово боядисани... От пушките боядисани са например някои от автоматите "Стожер", армейските автомати в кал. 5,45. Моят служебен също беше лакиран, а не оксидиран, докато АК в кал 7,62 не съм виждал лакиран (бяха само оксидирани)...

Вероятно въпросните лакове са тези които се използват и за боядисване на ергаловите глави, защото те пък не търпят оксидация.

В руско изпълнение въпросните лакове се износват бързо и лесно се надират. Нямам наблюдение върху лаковете на други производители.

Лакирането обаче има 2 големи плюса- евтино е и създава сериозен предпазен филм върху стоманата, което е сериозна крачка към оръжие без ръжда.

Оксидацията не създава сама по себе си такъв филм. Нейната идея е по-друга...

Здравей, праховото боядисване е добро, но за целта са необходими две условия. Първото е, че преди праховото боядисване цевите трябва да се подложат на предварителна обработка за създаване на подложен слой покритие повишаващо адхезията. Второто условие е за да не се разпоят цевите да се използват бои, които полимеризират до 170 градуса вече има такива.

Цевите могат да се боядисват, но не съм виждал прахово боядисани... От пушките боядисани са например някои от автоматите "Стожер", армейските автомати в кал. 5,45. Моят служебен също беше лакиран, а не оксидиран, докато АК в кал 7,62 не съм виждал лакиран (бяха само оксидирани)...

Вероятно въпросните лакове са тези които се използват и за боядисване на ергаловите глави, защото те пък не търпят оксидация.

В руско изпълнение въпросните лакове се износват бързо и лесно се надират. Нямам наблюдение върху лаковете на други производители.

Лакирането обаче има 2 големи плюса- евтино е и създава сериозен предпазен филм върху стоманата, което е сериозна крачка към оръжие без ръжда.

Оксидацията не създава сама по себе си такъв филм. Нейната идея е по-друга...

Първо боята по Калаша е също термобоя, която се изпича на определени градуси и е трудно приложимо при домашни условия ....Второ казваш че оксидацията не прави филм ,за какво тогава мислиш че се прави ......оксидацията е повърхностно образуване на съедениения върху метала, въздействани от химикали. Това се прави именно с цел предпазване от ръжда, а не за красота ......Ако оксидацията е направена както трябва и според всички технологични правила ще предпазва оръжието дълги години. Казвам това от позицията на човек, който се занимава с оксидация и мисля, че разбирам от тези неща..... :good:

Ще ви напиша температурите на различните видове приной с които се спояват цевите и различните приспособления по тях,а специалистите по прахово боядисване да кажат колко е опасно това действие.

Спояване на цевите се прави със сребърен припой с температура на топене(ТТ) 620-650грС, бронзов припой ТТ до 800грС, а перната планка се споява с мек припой с ТТ 250грС. Това е по данни от руската литература, а както знаем руснаците не са измислили кой знае колко технологии по производството на ловно оръжие, а повече са "вземали " от странство, така че вероятно такова е положението и с пушки от други производители.

Оксидацията сама по себе си не предпазва от ръжда. От ръжда предпазва маслото, смазката или каквото там ползваш... Оксидацията е за фейс и за да... задържа смазката. Казано просто- само с оксидация не е възможно да се предпазиш от ръжда, въпреки, че тя повишава резистентността към влагата. Ако не вярваш- обезмасли си хубаво пушката и пробвай в кофата.

Затова би трябвало колегите да не разчитат много- много на нея, а да мажат стоманените детайли поне от време на време. В крайна сметка оксидацията не е циментация.

При лаковете този момент на спор не съществува- техният филм сериозно предпазва.

По- горе обаче обясних от опит проблемите които лично аз съм имал с лак нанесен върху стомана и с лак нанесен върху алуминиева сплав. За пример- ползващите МП 153 доста бързо "обелват" цевната кутия, колкото и да я пазят. АК след 1992 година в кал 5,45 са лакирани- издират се бързо, остъргват се сравнително лесно. Сещам се и друго- подариха ми Сайга 12 ползвана около 5 години, дори и за толкова малко време състоянието на покритието й е плачевно.

Бих искал да съм честен- моето мнение е формирано от наблюдение само върху руско оръжие. Може би фашистките фирми по- разбират от материята и техните покрития са по- добри. Ако изобщо ползват такива лакове в произвежданото от тях ловно оръжие. Във общовойсковото оръжие- категорично лакират.

Всичко гореказано обаче е далеч от разбирането ми за прахово боядисване, въпреки термообработката на лака след нанасяне.

Но явно и знанията оттук нататък не ми достигат- нека за това дали тези лакове се нанасят прахово, как става, и т.н. да се произнесат оръжейниците. Може би Шамана ще си каже думата.

Здравей, праховото боядисване е добро, но за целта са необходими две условия. Първото е, че преди праховото боядисване цевите трябва да се подложат на предварителна обработка за създаване на подложен слой покритие повишаващо адхезията. Второто условие е за да не се разпоят цевите да се използват бои, които полимеризират до 170 градуса вече има такива.

Нека да помислим и от друг ъгъл. Пушката хипотетично е прахово боядисана. Очуква се тук там по време на лов, лека полека се остъргва по ръбовете и какво правим? Прахово не можем да си я боядисаме в къщи, а със спрея тук- там не ми се иска(няколко пласта боя на места и като я погледнеш- като крастава). Имам колега от съседна дружинка, който боядисва Тоз-а с чер мат. Плачевна картина.

Значи остава само един вариант- оксидация и производните(подобните) й.

Разбира се, това е само мое мнение. Пак казвам- има по- знаещи, нека да кажат те...

Цитат от пост на колегата с ник LOV, като допълнение:

"При оксидацията се цели е да се постигне микро порьозна и черна повърхнина която да е устойчива също на корория. Но за сметка вече на окисленоето на повърхносния слой на основния материал. И докато при хромирания детай можем да мине и без смазка то при оксидираните повърхнини тя е задължителна.

В доста от оръжията се ползва и за външно защитно покритие но поради това че блестящите повърхнини не са желани се ползва в ограничени детайли. Всъщност има и технология на нанасяне на черен хром който е почти идеалното покритие за оръжие. Но за съжаление поради трудностите с обработката се ползва доста ограничено и повечето случай го правят само на късото.

Но независимо че хрома е толкова твърд и устойчив и там трябва да се нанася пак масълце. Причината е че колкото и да е здрав при истрел цевите се раздуват макар и с много малко и в хромовото покритие могат да се появят също микропукнаини. И ако започне корозия в дълбочина под слоя хром става нещо много лошо."

Edited by Georginenov

Боядисахме прахово в цех на Арсенал с. Шипка - цеви на ИЖ 27 , наИЖ43 и на Берета надцевка , след като колеги показаха и на Туловка с открити куроци - външния вид като нови са отлични , но след време по ръбчетата покритието опада . Ръжда няма не се налага смазване - катно всяко нещо докато е ново ...

Колега Georginenov пак казвам че не си прав в твърдението си, че оксидацията е само заради финиш ........Това е покритие единствено и с цел предпазване от ръжда. И не случайно в много заводи произвеждащи машини имат цехове за промишлена оксидация на малки детайли ...а това, че в твоята дружинка си боядисват пушките със спрей ,това си е решение на собственика ...някой може и да ги варосат с баданарката, ама едва ли ще им помогне против ръждата .....Калашника е боядисан със специална боя, която се изпича в термокамера и се споява с основния метал, това е при новите модели ,старите модели с които аз съм бил в казармата си бяха оксидирани.

Ето ти един цитат какво точно е оксидацията - "....Всички метали взаимодействат с атмосферния кислород и по повърхността им се образуват оксидни покрития с различна дебелина, физико-химични и химични свойства. Обаче не всякога получените оксидни покрития са с необходимата дебелина и свойства, за да осигурят пасивиране на метала и предпазването му от корозия в експлоатационни условия. Затова се налага неговото оксидиране посредством обработката му в разтвори, съдържащи окислители, или с ел. ток => оксидирането е окислителен процес, при който по повърхността на металите и сплавите чрез термична, химична или електрохимична обработка се получават оксидни покрития. Оксидирането (пасивирането) е химичен или електрохимичен процес, при който металът минава в йонно състояние и върху неговата повърхност се образуват оксидни, сулфидни, хроматни, и др., най-често със сложен състав покрития от метални съединения.

Ставаше въпрос за колега не от нашата дружинка.

По въпроса за оксидацията- съгласен съм с теб, което е видно отчасти от последните ми постове, но да направим уточнението което загатнах по- горе... Оксидация без намасляване не пази...

Мисля си и друго- боядисаната пушка няма реална нужда да се намаслява отвън. Ние обаче в казармата мажехме яко по задължение. Може би и това е ключа към нетрайните варианти на боя, за които говорих. Боята може и да е добра, може и да е положена както трябва, но постоянното смазване отвън с армейска смазка да й е...а м....а.

Ако оксидацията е направена по всички правила, се получава много здрав и траен повърхностен окисен слой, който предпазва от ръждата и без да е необходимо намасляване. Достатъчно е само след лов във влажно време оръжието да изсъхне......но намасляване е необходимо ако има малки драскотини, които са нормални при употреба на оръжието...именно те нарушават този слой и това от самосебе си води до частична корозия на тези места. :drinks:

Знаете ли,че скоро излезе новата серия на филма. :blink: Говорим за гйостерица на 50 години.Колега дай-боже да си купиш новичка скоро :)

Янко на село си напръска цевта на турския тек с черен авто-лак миналата зима.Ръжда няма!

В случая явно се касае за някакво недоразумение по отношение на прахово боядисаните цеви :). Това е абсурдно. Най-вероятно става въпрос за т.нар. фосфатен лак, който се използва при някои нарезни цеви. Той се отличава с висока адхезия, износо- и удароустойчивост при правилно предварително обработване на повърхността и правилно изпичане.

Поздрави и наслука!

В случая явно се касае за някакво недоразумение по отношение на прахово боядисаните цеви :). Това е абсурдно. Най-вероятно става въпрос за т.нар. фосфатен лак, който се използва при някои нарезни цеви. Той се отличава с висока адхезия, износо- и удароустойчивост при правилно предварително обработване на повърхността и правилно изпичане.

Поздрави и наслука!

Колега , може би си прав , че се касае за недоразумение , защото аз това за праховото боядисване го знам от коментари на колеги и не съм сигурен дали правилно са използвали термина