Jump to content

Кученца от първо кучило

Recommended Posts

Да везема и аз да драсна два-три реда по този казус, като личното ми мнение не е миродавно нито задължително. Та едно пале, ако прогони рано не означава, че ще стане най-доброто куче в кучилото. Я хипотично да си представим, че със своята неопитност и голем мерак се позиционира на някой нерез или майка, които го поомачкват и му разказват играта. Какво става от тук на сетне с неговото развитие??????? Еми отговорите са като подуши свинска миризма ти се качва на гърба или ти скъсва ботушите :rofl: . Така, че всичко е много субективно и никой не може да твърди със сигурност, че рано прогонили палета са най добрите кучета в кучило, имам случай на куче да прогони на 1г. и 2 мес., но в момента е един от водещите откриватели - свинари, в групата ни ;) !!!!!!

Edited by Ivan Iojev

По-горе писах като мод , сега ще си изкажа и аз мнението !

И за мен рано прогонилото куче не е гаранция !

Да гаранция е за вродени качества , за инстинкт, за наследственност!

За да "проработи" едно куче обаче му трябва развитие на по-горе посочените качества ! - ще се опитам да поясня :

Едно рано прогонило куче още не е натрупало опит,самочувствие, не е изградило навици.

Това е и рисковият момент, тука е и нашата задача, с "изграждането и аранжирането" на тези навици.

По принцип тук се говори за гончета, едно младо, превъзбудено от миризмата на дивеч кученце може да се увлече и да се отдели в преследване по-надалеч.

Какво става после , ако се окаже че не се ориентира да се върне, едни кученца се връщат по обратната следа, други започват да се лутат наслуки, трети се панират и започват да вият.............

Ако кученцето има добра ориентация, или инстинкт, ако е гонило кратко добре, а ако не ???

Ако не е, идва лошото, почне ли да вие отивате и го прибирате (ако го чуете )(а може и навик да му стане)

Останало само кученцето е уязвимо, учзвимо от : Овчарски , скитащи кучета, непознати хора (туристи)

кучетата са доверчиви, неизградени и тръгват с първия срешнат.....

Ако пък тръгне на едро там колегата Ivan Iojev добре го е описал:hi:

Едно ранно травмиране , после трудно се преодолява.

Като травма се счита и изгубването, кучето се панира от самотата и после вместо да "търси" гледа да ви държи "под око"

Това разбира се зависи от бееезброй фактори и условия, така че няма строго определена рецепта и гаранция !

Истината обаче обобщавам така: Кучето трябва да се чувства в гората "като у дома си" на "своя територия" само така ще се чувства спокойно и ще се развива пълноценно ! (Както важи и за ловците по принцип ;))

За да "проработи" едно куче обаче му трябва развитие на по-горе посочените качества ! - ще се опитам да поясня :

Едно рано прогонило куче още не е натрупало опит,самочувствие, не е изградило навици.

Това е и рисковият момент, тука е и нашата задача, с "изграждането и аранжирането" на тези навици.

По принцип тук се говори за гончета, едно младо, превъзбудено от миризмата на дивеч кученце може да се увлече и да се отдели в преследване по-надалеч.

Какво става после , ако се окаже че не се ориентира да се върне, едни кученца се връщат по обратната следа, други започват да се лутат наслуки, трети се панират и започват да вият.............

Ако кученцето има добра ориентация, или инстинкт, ако е гонило кратко добре, а ако не ???

Ако не е, идва лошото, почне ли да вие отивате и го прибирате (ако го чуете )(а може и навик да му стане)

Останало само кученцето е уязвимо, учзвимо от : Овчарски , скитащи кучета, непознати хора (туристи)

Като травма се счита и изгубването, кучето се панира от самотата и после вместо да "търси" гледа да ви държи "под око"

Това разбира се зависи от бееезброй фактори и условия, така че няма строго определена рецепта и гаранция !

Истината обаче обобщавам така: Кучето трябва да се чувства в гората "като у дома си" на "своя територия" само така ще се чувства спокойно и ще се развива пълноценно ! (Както важи и за ловците по принцип ;))

Аз не бих чакал едно куче да върви 1 или 2 сезона след мен в гората,другите кучета да гонят,а то да не проявява интерес,и да го чакам след това да стане професор.То и при хората си е тъй,който е мързелив от малък,не го чакай да е много работен като порастне.

Колега дай да си изхвърлим първите деца,не вярвай на никого-много пъти сме го пробвали това няма нищо общо.

Прав си че не трябва даси изхвърлят първите деца,но като запален кинолог загонвал ли си 6 месечна кучка,защото знаеш че първото разгонване е около 5,6 мес. зависи как се развива.Мисля че от там идва проблемите за слуховете за първото кучило.Но след като кучката е загонена на 1,8 2 год. проблема е никакъв. :drinks:

Става въпрас за последното изречение нали зада се чувства на своя територия и, "като у дома" "си трябва още от 3месечно да е на разходки в гората . :good:

Прав си че не трябва даси изхвърлят първите деца,но като запален кинолог загонвал ли си 6 месечна кучка,защото знаеш че първото разгонване е около 5,6 мес. зависи как се развива.Мисля че от там идва проблемите за слуховете за първото кучило.Но след като кучката е загонена на 1,8 2 год. проблема е никакъв. :drinks:

Да и това го има,но кучка която сее разгонила след като е направила 1г според мен вече е готова да бъде майка,която ще си даде гените,имахме един случай и то скоро;значи брата докара от сръбско един балканец женско на 5-6год,която въобще нее била пусната била е гледана в клетка и незнаеше какво е дивеч,заплодихме я изкара 5малки и сега са някъде на година и няколко месеца,същите палета плогониха женските на 7 месец,а мъжките още не са прогонили . :drinks:

[quote name='roko.1975' timestamp='1305274714' post='395912 кучка която сее разгонила след като е направила 1г според мен вече е готова да бъде майка,която ще си даде гените

Вземи да се пообразоваш малко,прочети някоя книжка,плюс стандартите на породите ,които те интересуват и ще разбереш,че на 1г.кучето все още не е полово зряло.

Мод-че, не се сърди, ама в поста ти не вижда почти никаква връзка с това което написах аз.

"Да се намесва във Форума роднини като - Майка ти , Баща ти ......... не е уместно ! затова направих забележка като МОД !"

С това пък ме уби, къде го видя? :huh:

Ей каде го видях ---- "Като ми стигнеш нивото на лова тогава ще ми говориш така, щото не съм майка ти, нито баща ти, или децата на пясъчника, ясно?"

Виж сега , Модчето 127кг. почисти темата от спам !

Между другото с това " Модче" иронизираш ли ме защото това също е твоя реплика:

"Просто ме издразни, някой който е тръгнал натам, накъде аз преди 15г. да се мъчи да ме иронизира и да ми казва кое е пулни глупости и кое не."

И внимавай със заканите !

Мод-че, не се сърди, ама в поста ти не вижда почти никаква връзка с това което написах аз.

"Да се намесва във Форума роднини като - Майка ти , Баща ти ......... не е уместно ! затова направих забележка като МОД !"

С това пък ме уби, къде го видя? :huh:

Ей каде го видях ---- "Като ми стигнеш нивото на лова тогава ще ми говориш така, щото не съм майка ти, нито баща ти, или децата на пясъчника, ясно?"

Виж сега , Модчето 127кг. почисти темата от спам !

Между другото с това " Модче" иронизираш ли ме защото това също е твоя реплика:

"Просто ме издразни, някой който е тръгнал натам, накъде аз преди 15г. да се мъчи да ме иронизира и да ми казва кое е пулни глупости и кое не."

И внимавай със заканите !

Като каза майка ти и баща ти си помислих друго... (моя грешка, ама щом за другите неща не пишеш значи аз съм бил прав) Не те иронизирам, писах горе, че беше на шега и ако не го разбираш моля да ме извиниш. За заканите пък откъде го измисли, че ми изтри и мненията и не мога да се сетя кое си го приел така?

Можеше поне частта с дуела да ми оставиш, защото ме засегна на интелект колегата и да се види аджеба, може и да сте прави.