Jump to content

Автоматична хранилка за прасета

boito
 Share

Recommended Posts

Колеги,ако някой има някъква идея за направата на автоматична хранилка за подхранване на прасета( в смисъл автоматично да пуска царевица в определен период от време) нека сподели

Колеги,ако някой има някъква идея за направата на автоматична хранилка за подхранване на прасета( в смисъл автоматично да пуска царевица в определен период от време) нека сподели

Красимире, полу-автоматична:

Бидон (пластмасов или метален)се разпробива околовръст с дупки малко по-големи от царевичното зърно (8-10mm). Пълни се с ронена царевица, затваря се капака и се оставя в гората. Прасетата го подбутват и от дупките пада толкова зърно, колкото им трябва. Така царевицата се запазва от птици - не могат да го бутат и да ръсят фуража.

Не съм го изпробвал лично, но дано да ти бъде от полза! :drinks:

В Кабелата продават това което търсиш, естествено с китайски произход. Има си таймер и работи с акумулатор. Не си спомням колко пари струваше, обаче при доставката от нашите пощи бяха отваряли пакета. Вдигнах панаир, че целоста на пратката ми беше нарушена, но когато разгледах пакета за липси, ми стана ясно защо - черен метален контейнер с часовник. Ако не е картинката с еленче на кутия сигурно щяха да ме приберат като потенциален атентатор :yahoo:

В Кабелата продават това което търсиш, естествено с китайски произход. Има си таймер и работи с акумулатор. Не си спомням колко пари струваше, обаче при доставката от нашите пощи бяха отваряли пакета. Вдигнах панаир, че целоста на пратката ми беше нарушена, но когато разгледах пакета за липси, ми стана ясно защо - черен метален контейнер с часовник. Ако не е картинката с еленче на кутия сигурно щяха да ме приберат като потенциален атентатор :yahoo:

Гледах ги колега,точно за това питам. Дали доставят до БГ такива продукти. Ти купил ли си си такъв уред,само разпръсквача ли си си поръчал и трябва ли и още нещо за да се монтира върху контейнера,защото гледам че се предлага и комплект с контейнер и само разпръсквача.

На скоро ходих в ловно стопанство, където всичките им хранилки са такива. С водача ми си разговаряхме по тази тема и ми разкри, че това е било идея на някъкъв птицефермер, а по-късно на някой му хрумва да го направи и за наши хранилки. Цената между тази на птицефермера и тази за лов( маркирана със знак на елен или нещо свъзрано с лова) е била двойна.

До колкото разбрах от водача може да се поръча комплект(устройство, контейнер + тринога) както и само устройството като е възможно монтирането му на всякакви бидони и подобни като се монтират поне на 1,50м над земята.

Според мен е оправдано да купуваш такова нещо ,ако ще го сложиш на място с ограничен достъп.Аз например бях направил стървилище -квадрат 1.5Х1.5м от дъски дебели 3см и широки 10см. отгоре с капак метална рамка с мрежа .Още на втората седмица ми изчезна капакът ,а когато отидох да го сменя се оказа ,че и дъските са изкъртени и прибрани.Колкото до хранилка -една бутилка 20 литра с капаче залепено от единия край с левкопласт,а от другия с ластик ,който затваря капачето.От мястото дето се хваща ластика пускам една нишка към корените на дървото ,кова я с пирон и хвърлям 2-3 шепи царевица.Бутилката пълня с около една тенекия ронена царевица .Идеята е като се закачи нишката от бутилката пада царевица ,като се премести животното ластикът я затваря.Не е сложно да се направи ,ако искаш опитай .

Гледах ги колега,точно за това питам. Дали доставят до БГ такива продукти. Ти купил ли си си такъв уред,само разпръсквача ли си си поръчал и трябва ли и още нещо за да се монтира върху контейнера,защото гледам че се предлага и комплект с контейнер и само разпръсквача.

Аз си поръчах само разпръсквача, защото прецених че всичко друго мога и сам да си го направя. :good:

Аз си поръчах само разпръсквача, защото прецених че всичко друго мога и сам да си го направя. :good:

Аз също ще поръчам само разпръсквача,именно затова и питах дали доставят до БГ. А останалото ще си го правя сам

Аз също ще поръчам само разпръсквача,именно затова и питах дали доставят до БГ. А останалото ще си го правя сам

От Тези съм поръчал до сега за дружината 12 броя! Перфектни са и не създават проблеми! Единствено мечките много ги парчадисват, за това се принудихме да ги правим висящи варели на въже с ролка! Иначе спасение няма, в месеца все една дава фира, та покрай нея и варела става като кутия от бира! :D

:bira:

От Тези съм поръчал до сега за дружината 12 броя! Перфектни са и не създават проблеми! Единствено мечките много ги парчадисват, за това се принудихме да ги правим висящи варели на въже с ролка! Иначе спасение няма, в месеца все една дава фира, та покрай нея и варела става като кутия от бира! :D

Защо не направете бартер Варел Мечка да видим кое пьрво ще свьрши варелите или мечките:yahoo::drinks:

! Иначе спасение няма, в месеца все една дава фира, та покрай нея и бира! :D

По една на месец :good: .... браво бе ! :) "Меча лапа" с бира .... незнам :nea:

Точно този модел гледах и аз,значи няма проблем с монтажа и действането след това. защото ще трябва и аз някък да го приспособявам. Ако имаш снимка на твоето изобретение ми прати

Точно този модел гледах и аз,значи няма проблем с монтажа и действането след това. защото ще трябва и аз някък да го приспособявам. Ако имаш снимка на твоето изобретение ми прати

Монтирани са всичките на 200 литрови метални бидони от лакове за дърво! При първа възможност, когато отида да зареждам ще ти снимам да погледнеш. При настройка да пръска по 20 секунди един път на ден царевицата стига за около 25 дни.

:drinks:

По една на месец :good: .... браво бе ! :) "Меча лапа" с бира .... незнам :nea:

Ма и ти Бай Георги си голяма разкрива, :yahoo: виж горе кво съм написал, а ти кво си делнал в твоя цитат и излиза мнооо вкусно бе! :lol:

Днес ми се обадиха коняри, че единствената хранилка която не е на въже е разбита нощес! :angry: Та отидох да погледна и се оказа,че тази мечка е по културна от другите, :pardon: разбила е варела отгоре без да вземе с нея самия механизъм под варела, както правят другите ''кучитя''!

Ta колега boito, обещах ти да ти щракна да погледнеш! Можеш да видиш и на какво прилича капака на варела! :yahoo:

:drinks:

post-17748-0-57124200-1302201585_thumb.jpg

post-17748-0-63884100-1302201597_thumb.jpg

Виновника трябва да си получи заслуженото! :ksshunter1fe: Да не стане само като вълците! :haha3:

Много поздрави на кака ти! :D И стига си спамил на човека темата! ;)

Благодаря ти колега,при нас няма мечки така че няма да има проблем с уредите :D . Щом направя първия модул ще кача снимки

• 2 weeks later...

Красимире, полу-автоматична:

Бидон (пластмасов или метален)се разпробива околовръст с дупки малко по-големи от царевичното зърно (8-10mm). Пълни се с ронена царевица, затваря се капака и се оставя в гората. Прасетата го подбутват и от дупките пада толкова зърно, колкото им трябва. Така царевицата се запазва от птици - не могат да го бутат и да ръсят фуража.

Не съм го изпробвал лично, но дано да ти бъде от полза! :drinks:

Човекът ти го е написал. По нашият край все така си ги храним прасетата с едно допълнение връзваш бидона с един синджир с въртяща се халка за да не го грабне прасчо до някой дере да ходиш да го търсиш после. Покрай хранилката сипваш малко масълце и бъди сигурен, че ще дойдат прасетата(ако има такива). Само, че има доброжелатели в нашето село и някой е отворил капака, взел си е царевичката и хвана ли го ще го опаля да му майката жива и здрава!!! Според мен няма нужда да се набиваш пари за разни "прехвалени ягоди" простите неща са винаги по ефективни ;)Наслука и успех в начинанието!!!

Edited by Krasen_dk

Колега,защо не погледнеш тук?

http://www.spyboar.com

Благодаря колега,но тук цените им са точно двойни,просто те ги поръчват от щатите и ти ги препродават двойно.

Човекът ти го е написал. По нашият край все така си ги храним прасетата с едно допълнение връзваш бидона с един синджир с въртяща се халка за да не го грабне прасчо до някой дере да ходиш да го търсиш после. Покрай хранилката сипваш малко масълце и бъди сигурен, че ще дойдат прасетата(ако има такива). Само, че има доброжелатели в нашето село и някой е отворил капака, взел си е царевичката и хвана ли го ще го опаля да му майката жива и здрава!!! Според мен няма нужда да се набиваш пари за разни "прехвалени ягоди" простите неща са винаги по ефективни ;)Наслука и успех в начинанието!!!

Пробвахме го този вариант колега с пласмасово шише от 10л вързано за дърво,но прасетата спряха да идват да ядат. незнам защо,щом го махнахме пак почнаха

http://www.nalov.com/forum/uploads/monthly_04_2011/post-28797-0-21169600-130363482 Тази хранилка ни е втората, която поставихме миналата година, и мого- добре работи. Дебелина на стени 18мм. 35см. диаметър на тръбата и отвора за царевицата 13мм.

post-28797-0-21169600-1303634820_thumb.jpg

Edited by Niko_38