Добре дошли във форума На Лов

Регистрирайте се сега за получите достъп до всички функции. След регистрация, вие ще можете да публикувате нови теми или да отговаряте на вече съществуващите. Ще можете да настроите вашия профил, да си качите профилна снимка, да получавате репутация и да използвате лични съобщения с останалите потребители. Това съобщение ще изчезне след като влезете в профила си.

lov

Гладкоцевни крушуми и матрици

150 мнения в тази тема

Колега, претегли ли проектилите преди снаредяването за да се увериш, че са с абсолютно еднакво тегло, важно е колкото и теглото на използвания барут. На някои от попаденията аз лично забелязвам и известен овал на отвора, което говори за нестабилен полет и частично завъртане на някои проектилите, от там могат да дойдат и разсейките в стрелбата. През какво шоково стеснение проведе стрелбата. Най добре е да се използват няколко шокови втулки за сравнение на резултатите. Иначе освен групата на попаденията за ловни цели следва да се провери и пробивността на куршума. Желателно е при подобни тестове е да се използва и уред за измерване скоростта на отделните проектили за да се придобие една по-пълна картина. Успех и не трябва да се отчайваш, а да се забавляваш с хобито си.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, претегли ли проектилите преди снаредяването за да се увериш, че са с абсолютно еднакво тегло, важно е колкото и теглото на използвания барут. На някои от попаденията аз лично забелязвам и известен овал на отвора, което говори за нестабилен полет и частично завъртане на някои проектилите, от там могат да дойдат и разсейките в стрелбата. През какво шоково стеснение проведе стрелбата. Най добре е да се използват няколко шокови втулки за сравнение на резултатите. Иначе освен групата на попаденията за ловни цели следва да се провери и пробивността на куршума. Желателно е при подобни тестове е да се използва и уред за измерване скоростта на отделните проектили за да се придобие една по-пълна картина. Успех и не трябва да се отчайваш, а да се забавляваш с хобито си.

да ,има овал защото бренекето се разбалансира и на повече от 30 метра лети накриво :( .грамажа съм го барнал много добре.24гр+ - 0,1.а като ми каза шокови втулки :yahoo: хахахахахаха.ползвам един стар тек на хитлер от абитурентския бал :D :D :D .16 кал,полушок или подобрен цилиндър е-и аз не знам...даже и точния му модел не мога да ти кажа :D .тогава не са ги били измислили шоковите втулки :D :D :D оооооооооо,не колега.нямам нито пари за стрелбища,нито уреди за измерване на скоростта,но за сметка на това имам мерак да експериментирам...а то тренинга се придобива иманно със много пукане,а има ли тренинг стария ми тек по нищо не отстъпва на една съвременна скъпа духалка :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо ще те поправя че това не са бренекета а крушуми. Бренеке е вид крушум и малко се дразня като колегите бъркат терминологията.

За това което ме питаш ако не бъркам ми говориш за двойната турбина Маер. Да матрицата прави пълно копие на оригиналния крушум за 16 К. Там в кутийката където са има още един само че една съчма 12/00 се е загнездила в отвора случйано. Тази матричка е правена от колега и малко трябва да се дооправи че има малка грешка в изработкат и трудно се вадят. Относно това крушумче съществуват много заблуди относно ефекта на вътрешните ребра и тяхната ефективност за стабилизация. При над звукови скорости а те са именно такива при нормалното снарядяваве през отвора вообще не преминава въздух поради стоящата вълна която се образува пред челото на крушума. То и същото се получвава и пред всички така че ребрата имат центрираща функция и вършат работа само в цевта. Поради голямата пластичност на оловото позволява дори стрелба и през пълен щок. Като тези оребрения поемат тази деформация без да се нарушава основната форма на проектила.

Относно деформацията най страшна е тази при първоначалното ускорение. При много меки крушуми те се смачкват по дължина за сметка на диаметъра си. Начините за отстраняване са запълване на опашната кухина с много по лек материал който да преразпредели натоварването равномерно. Използват се от дървесни стърготини та се стигне до пластмасови вложки както в случая съм правил аз. И изцяло направени за целта контейнери. Това отдавна се прави но са съжаление е малко известно. То и много от нещата на тема снарядяване не се знае от младите ловци поради глупостите до скоро породени от законодателството. Тъй че военните и те не са открили нещо ново. При турбината Маер обаче това не е приложимо заради конструкцията и. Дори при нея има специфично снарядяване с цел да се намали тази деформация. Като се ползват намалени заряди така че началната им скорост да е до звукова. И за това е писано много от давна от корифеите по балистика на глдкоцевните оръжия ама кой да чете. Даже съм попадал на едни минимагнуми с такива турбинки нашенско производство. И после едни глупости и суперлативи относно балистични показатели.

Относно еднаквото тегло. За него няма причина да се притесняваш при правилно изпълнена матрица. Те винаги ще се получават еднакви освен ако не се ползват различни сплави с различно относително тегло. А относно материала това си е вече тънкоста. Да се подбере оптималното съотношение на различните добавки в сплавта така че да се получим желания ефект.Крушума да не е нито много твърд или много мек но пък да се деформира достатъчно добле при попадение в тялото на животното. Щото ако е много твърд ще прави само прободна рана и ще излезе от другата страна като няма да отдаде енргията си напълно. И другия краен вариант е да се деформира още в началото без да нанесе поражения на вътрешни органи.

И не се притеснявай от това че некои привърженици на нарезното ще подскочат. За всеки лов според терена и условията си има определено че даже и препоръчително оръжие. На близки дистанции относно стопиращия ефект и убойната енергия силите са изравнени. Даже при сравнение някои с калибри нарезно и модели боеприпаси плюса е за гладкоцевното.

Мисля, че за тази турбина става на въпрос.post-2044-0-93704300-1302943541_thumb.jpg

Ето с този модел се бях заиграл да копирам. post-2044-0-12248600-1302943660_thumb.jpgpost-2044-0-59477800-1302943679_thumb.jpg

И какво се получава при мек материал на крушума и достатъчна твърдост на съчмите.post-2044-0-62411600-1302944250_thumb.jpg

Тука се вижда че дори и вложката не е спасила положението. Крушума се е калибровал до диаметъра на цевния канал. стреляно е през пълен цилиндър. Да се замислят онези какво се случва когато се стреля през шокови стеснения. Да не говорим и със завишени заряди.post-2044-0-94555900-1302943746_thumb.jpg

И малка част от различни контейнери и вложки направени за целта.post-2044-0-71247600-1302943800_thumb.jpg

post-2044-0-63562300-1302943861_thumb.gif

А това е правено за да може да се стреля през парадоксова цев.post-2044-0-92927500-1302943899_thumb.jpg

Видът на това самостоятелното (Стрела) е използван отдавна при минохвъргачките и мога да твърдя,че перките стабилизират полета на мината в продължение на няколко километра.

post-13533-0-97187600-1305873006_thumb.jpg

Редактирано от chocho

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това самостоятелното смея да твърдя,че се използва успешно при минохвъргачките и стабилизира полета на мината в продължение на няколко километра.Прикачено изображение: monthly_04_2011/post-2044-0-71247600-1302943800.jpg

Прикачено изображение: monthly_04_2011/post-2044-0-63562300-1302943861.gif Моля модераторите да изтрият този пост,както и другите след него.

Редактирано от chocho

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това самостоятелното смея да твърдя,че се използва успешно при минохвъргачките и стабилизира полета на мината в продължение на няколко километра.Прикачено изображение: monthly_04_2011/post-2044-0-71247600-1302943800.jpg

Редактирано от chocho

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само че принципа на изстрелване е съвсем друг. Нямаш бутало което да натиска дъното. Уплътняването в цевта става в предната част и още много други подробности. В крайна сметка няма опасност да се деформира стабилизатора. Дори да е така има капковидна форма и след п продължителен полет пак ще се насочи с по тежката си част.

А ето и малко от обещаните снимки на различни заигравки по матрици от мен и колеги запалени на тази тема.

post-2044-0-58117700-1306102727_thumb.jpg двойна турбина маер

post-2044-0-86024100-1306102775_thumb.jpg диаболо

post-2044-0-45838000-1306103025_thumb.jpg калибрено и подкалибрено топче и също така оребрено

post-2044-0-23568300-1306103354_thumb.jpg и тука още малко разновидности

post-2044-0-77737500-1306103424_thumb.jpg и последната с която се занимавам в момента обещана за един колега от форума.

post-2044-0-89379000-1306104108_thumb.jpg Нещо такова трябва да се получи.Тoва е лято със студено олово и незагрят калъп само за да се види на къде сме със грамажа защото е за 16 К и не съм сигурен в сметките ама съм го докарал в почти в норми 28,18g. И малко работа че няма канали за въздуха и е готова.

Има и още за показване ама трябва някой да ги изрови. Пък и фотограф трябва да диря. :huh:

Редактирано от lov
nqkoiotnqkade мецан харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само че принципа на изстрелване е съвсем друг. Нямаш бутало което да натиска дъното. Уплътняването в цевта става в предната част и още много други подробности. В крайна сметка няма опасност да се деформира стабилизатора. Дори да е така има капковидна форма и след п продължителен полет пак ще се насочи с по тежката си част.

А ето и малко от обещаните снимки на различни заигравки по матрици от мен и колеги запалени на тази тема.

post-2044-0-58117700-1306102727_thumb.jpg двойна турбина маер

post-2044-0-86024100-1306102775_thumb.jpg диаболо

post-2044-0-45838000-1306103025_thumb.jpg калибрено и подкалибрено топче и също така оребрено

post-2044-0-23568300-1306103354_thumb.jpg и тука още малко разновидности

post-2044-0-77737500-1306103424_thumb.jpg и последната с която се занимавам в момента обещана за един колега от форума.

post-2044-0-89379000-1306104108_thumb.jpg Нещо такова трябва да се получи.Тoва е лято със студено олово и незагрят калъп само за да се види на къде сме със грамажа защото е за 16 К и не съм сигурен в сметките ама съм го докарал в почти в норми 28,18g. И малко работа че няма канали за въздуха и е готова.

Има и още за показване ама трябва някой да ги изрови. Пък и фотограф трябва да диря. :huh:

Златни ти ръце колега :good:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

калибрено и подкалибрено топче и също така оребрено

Колега ако дам заявка за 10 що не и 20 оребрени от двата вида .... дали ще ме "огрее" или да си продължавам с "тежестите" от срекмето ?! :D

Ако ме огрее .... евала , ше почерпя

Ако е не .... няма значение

Евала баце , майсторска работа :good:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само единият е оребрен. Ще те огрее но имам страшно много други неща за довършване и се зарекох докато не ги приключа да не се захващам с леене. Даже имам нова матрица за тестване поне да видя на къде съм с грамажа. Ама ще чака поне още 1-2 седмици

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колега lov,матрицата работи перфектно.Отливам и хвашам с дебел парцал с ръце,разпъвам и направо късам опашката на отливката и другото само пада,а куршума се избутва наръка с щифта без чукане и без блъскане...после иска леко с пилата да няма ръбчета,но може и без това да мине.произведох 17 бр за един час,снарядвах ги и по натам,като има чалъм ще пробвам.докарал си ги 25,5-26гр.със силикона вътре-перфектно.точно толкова тежи и оригинал бренеке за 16кал.Майсторска работа-евала :good: .имам и снимки на готовите куршуми,но ще ги кача,като ми оправят лаптопа,че нещо се сдуха.поздрави

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се че си доволен.

Не си играй с пилата по лесно се обрязват с макетно ножче. А най добре с направено от механична ножовка. Като им свикнеш няма да имат разлика в грамажа повече от 3-4 стотни.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Lov:Предстои изработване на балистично махало за по ефективно пробване.Незнам кога ще е,че съм зарит с работа.После или утре ще пробвам да кача снимки на проектилите,а за точност,скорост и енергия ще говорим,когато махалото е готово.Ако някой от колегите,живущи наблизо(бал.махало смятам да изградя някъде из гората до гр.Каблешково) иска да се включи в експериментите да пише тук или на лични.поздрави.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Lov:Предстои изработване на балистично махало за по ефективно пробване.Незнам кога ще е,че съм зарит с работа.После или утре ще пробвам да кача снимки на проектилите,а за точност,скорост и енергия ще говорим,когато махалото е готово.Ако някой от колегите,живущи наблизо(бал.махало смятам да изградя някъде из гората до гр.Каблешково) иска да се включи в експериментите да пише тук или на лични.поздрави.

Как се прави това махало, дай малко инфо ако ти е удобно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не е сложно изобщо..иска дънер с определено тегло,въженца,пирони,рулетка и свободно време най- вече и по движението на махалото след стрелба се определя скоростта,а оттам не е трудно да се сметне и енергията.На мен лично ми трябва за сревнение на различните боеприпаси,които съм изготвил,като ме интересува кой точно проектил ще прави най добра група при най-добра скорост,а точните цифри не са ми нужни-все пак ще ползвам куршумите за лов и стрелба за кеф,а не за да пиша дисертация :D .Сега точно и на мен ми обясняват подробностите и затова ми е рано за инфото,но ако си от наблизо може да си експериментираме заедно :D .(опс,чекай да редактирам,че сега видях,че си от пловдив).като го направя и тествам ще те уведомя лично.поздрави

Редактирано от nqkoiotnqkade

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са,дано само съм успял да кача снимките да не се изложа,че след преинсталация на лаптопа този уиндолс ми е мъгла пълна.Изготвил съм с 2 различни партиди сокол и с ралични тапи-полусуха 20мм от кече,малки сухи тапи от кече,с капачки м/у тях,със и без обтуратор над барута,както и такива с площадка от изсушено кафе 18мм в/у обтуратор,примесено на горещо с малки дози парафин до получаване на полусуха прахообразна субстанция с цел същото да амортизита и подобри обтурацията и да се надявам да намали деформациите при тръгване на куршума.Може да ви е смешно,но аз съм зад принципа проба-грешка..то едно е да пишеш тук,друго е да си го пробваш,а групата в мишените и хода на махалото ще покажат кое е най-добрия вариянт.п.с.куршума е с тегло 26гр,кал 16,барут 1,9гр.(максималната посочена на кутията).ако не съм доволен предстоят гимнастики и с барута в допустимите+5%максимум.По натам може и да пробвам проектила и като подкалибрен за 12 кал.,но само ако се се представи добре с групата.

post-40964-0-38632900-1308065271_thumb.jpg

post-40964-0-70299700-1308065280_thumb.jpg

Редактирано от nqkoiotnqkade

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега отворих темата. Вдигни малко температурата на оловото. И леяка от матрицата го махай в последния момент преди да я затвориш от ново. Така се задържа по топла за следващото лене. И топи повечко олово на веднъж. Събирай леяците и не ги добавяй веднага защото така пада бързо температурата на стопилката. Като събереш повечко топи ги заедно а не един по един.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

lov:знам,знам-хванах му цаката-загрята матрица,силно загрято олово на газовия котлон до почервеняване на съдът в който топя и става чудно,но понеже са за пробване ще си използвам всичките проектили,даже и по-несполучливите,а че от незагрятото олово тук там има леко накъцване на ребрата не е проблем никакъв...нали ще идат в някой дънер все пак :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До тук добре си се справил,сега остава да покажеш как ги стреля ижовката. :good:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До тук добре си се справил,сега остава да покажеш как ги стреля ижовката. :good:

О,колега..ти се появи.Ще стреля,къде ще ходи,ама малко съм зле с времето,разпокъсано ми е та ще почака,а и махалото е още в проект :D ..поздрави

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бисер с какви парцали пипаш калъпа .На следващото виждане ще ти подаря едни хубави докерски ръкавици да не се срамиш пред колегите.Отлей няколко подкалибрени за 12к да ги пробвам и аз....барабар...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бисер с какви парцали пипаш калъпа .На следващото виждане ще ти подаря едни хубави докерски ръкавици да не се срамиш пред колегите.Отлей няколко подкалибрени за 12к да ги пробвам и аз....барабар...

Като се видим ще ти дам отляти,че и напълнени със силикон на топло..засега не ги ползвам подкалибрени щото още не е дошла 54ката,но до дни ще е при мен..после приклад едно друго..до сезона нядявам се да стане иначе пак ще си откривам с тека :lol: ,щото моссберга го ожених.Парцал от стара тениска дето материята не лепне..и ще си чекам ръкавиците :good: разполагам само с меко олово,но и то ще върши работа.Кой ще си играе да троши акумулатори за по твърдо..вземам от вторични и газ :D Ти си тертиплия и наесен може да си спретнем едно балистично махало да си пробваме патроните по него :rolleyes: ,ама ще го направим изцяло дървено за да не си го търсим на вторичните в Каблешково после. :rofl:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О,колега..ти се появи.Ще стреля,къде ще ходи,ама малко съм зле с времето,разпокъсано ми е та ще почака,а и махалото е още в проект :D ..поздрави

Аз се появих,ама махалото и дървено да го направиш ще ти вземат вързанката.А колкото до подкалибрените спокойно се зареждат 16к в 12 само трябва от стара хартиена гилза 16к да изрежеш пръстенче колкото бреникето и го цепиш на 2 и проблемът е решен. :D

Редактирано от chocho

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

chocho : :D ще я вземат,ама няма да им върши работа на вторични :D:D :D Тия куршуми не са като предишните преди,нали...то майстора е друг :D,ма така е..търсене ровене,питане..иска ли човек става работата

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

chocho : :D ще я вземат,ама няма да им върши работа на вторични :D:D :D Тия куршуми не са като предишните преди,нали...то майстора е друг :D,ма така е..търсене ровене,питане..иска ли човек става работата

Важното е желанието да се свърши някаква работа.Имаш ли желание нищо няма да те спре нали?Сега ще чакаме мишената. :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване