Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Колеги, в новооткритата тема ще пускам кратки познавателни статии, извадки , наредби и т.н., Надявам се да Ви донесат нови познания в отглеждането и възпитанието на домашния Ви любимец, както и да бъдете 'в крак' с изходящите законови наредби по отношение на хобито ни :).

Темата е отворена за коментари и дискусии

Ваш модератор и ветеринарен лекар

Гергана Георгиева МВМ

ИТА ВЕТ

Edited by Гергана Георгиева
  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Колеги, в новооткритата тема ще пускам кратки познавателни статии, извадки , наредби и т.н., Надявам се да Ви донесат нови познания в отглеждането и възпитанието на домашния Ви любимец, както и да бъ

С медицинският термин за "черешово око" се определя пролапса на жлезата на третия клепач. За разлика от хората, кучетата имат трети клепач, който съдържа една слъзна жлеза и се намира в медиалния ъгъ

този пост определено не е за дискусия а за заяждане. За фирмата ли сме се хванали?! Тук авторите са няколко,а преводача - един . Питам се ако постна нещо от друга фирма по-спокойно ли ще спите? Им

Кога трябва да се започне с калция при малките кучета ? Необходимо ли е да се дава калций ако кучето има достъп до слънце и храната, която поема съдържа известно количество калций?

Кога трябва да се започне с калция при малките кучета ? Необходимо ли е да се дава калций ако кучето има достъп до слънце и храната, която поема съдържа известно количество калций?

Калций се препоръчва след консултация и преглед от ветлекар, след подробно снета анамнеза и задължително кръвно изследване.

Последните години приемането на добавки от подрастващи намаля драстично и това се обяснява с качествените готови храни и повишената култура на хранене.

Калций се препоръчва след консултация и преглед от ветлекар, след подробно снета анамнеза и задължително кръвно изследване.

Последните години приемането на добавки от подрастващи намаля драстично и това се обяснява с качествените готови храни и повишената култура на хранене.

Мерси за отговора ... питам защото лекарката при която се наложи да ходя миналата седмица ме засили да копувам калций без изследвания, без преглед, без обяснение ... ама целта беше да го купя явно :D

Edited by Стефан Сотиров

Усещам че ще се заформи интересна дискусия... <_<

Естествено, че текста е с усреднени данни, но определено не смятам, че е комерсиализиран. Харесала съм го като текст от книга и съм го постнала.

За Вас, част от нещата са неверни,ок имате си мнение...

Абсолютно подкрепям автора за кучетата с доказан произход, от стойностен развъдник с история, че са действително с доказан такъв. Те са и свободни над 95% от характерните за съответната порода заболявания / 100% само този над нас дава :)/.

Относно храненето на споменатите от Вас породи, разбира се, разлика има и тя се определя не само от факта, че лайката е примитив, бигъла е гонче и т.н, а и от много други фактори - предназначение, предразполагащи фактори за отключване на породни заболявания.

Ествествено всеки сам прави избора си как и с какво ще си храни кучето, не пропагандирам нищо /за моите кучета избора е направен :)/.

Лека полека ще поствам за различните породи усреднени данни и статистики, които също можем да коментираме.

Относно кучетата или кученцата работещи/трениращи активно в екстремни условия, е как да не са подложени на стрес и как той не се отразява на имунния отговор - разбира се, че ефект има и той е негативен. Затова и тези кучета/кученца се хранят маалко по-питателно, по- енергично, по- витаминизирано...

това за сега...:)

Ако това е книгата се съгласявам веднага. :drinks:

Този автор е много известен диетолог.

Разлика при хранене на породи разбира се няма! Има разлика в индивидите..... от една и съща порода.

Нали няма банички за ромчета със ставни проблеми или кренвирши за застаряващи индианци....или агнешко за японци с висока физ. активност.....май няма няма и да има.

По витаминизирано хранене какво означава конкретно за бигъл и хъски?

този пост определено не е за дискусия а за заяждане.

За фирмата ли сме се хванали?! :)

Тук авторите са няколко,а преводача - един :). Питам се ако постна нещо от друга фирма по-спокойно ли ще спите?

Има разлика, разбира се,потърсете в нета, ако не Ви се чака.Изискванията на отделните породи са различни /споменатите от вас визирам/, тук говорим за усреднени общи данни, не за индувидуален план.

Аз лично от ромчета, япончета и други не разбирам, така че за баничките ще си отговаряте сам!!! :)

Разбира се че залита към заяждане.

Темата е очевАдна реклама на клиниката ви и гранулите Роял Канин.

Какво е общото на теста на Кембъл вашата клиника и Роял Канин.

Не на всеки ще му е разрешено да озаглави тема с името на частната си практика и вътре да се пействат чужди текстове от нета....не виждам връзка никаква.....

Ако темата е ИТАВЕТ публикувайте статии от Вашата практика и вашите специалисти и вашите тестове, не чужди!

Тестовете на Кембъл, Томан и др.нямат нищо общо с Роял Канин както е рекламирано нито с клиниката ви!

Аз да взема да озаглавя тема с име на моя частна фирма и вътре да публикувам формули на Айнщайн за относителността и законите на Нютон!

Правилното хранене на кучетата ако се свързва директно с вашата клиника и конкретна фирма за гранули явна безплатна реклама ли е или полезна тема за кучкарите??? :drinks:

Пък и текстовете са неразбираеми и със спорни твърдения!

Малко хора знаят какво точно е НПВС

Според строгите правила на админите всичко което не е свързано с ИТАВЕТ тук е спам.....теста на Кембъл няма никаква връзка с частен кабинет в София или пък бъркам!

За последен път ще се опитам да те вкарам в релсите на ловния форум.. Ако не искаш да вървиш по тях ще се наложи да се разделим с твоята цветуща личност.

Спам е когато отвориш темата за ветеринарна клиника и пускаш формули на анщайн. Не е спам, когато отвориш тема за вет клиника и пускаш статии за нормално хранене, както и ако отвориш тема за математика и пускаш формули. Лично съм помолил г-жа Георгиева да пусне темата, като собсвеник на форума, мога да вземам такива решения.

Относно комуникацията ти, не се ли усещаш, че след като не я разбират, то значи или трябва да я промениш или да спреш да комуникираш.. Рядко когато един човек влиза в група, не се съобразява с групата, ако го направи то шанса да бъде неприет е много голям. Изключение става само в случаите на различен ранк.

Надявам се да изчетеш и измеждуредовете. Пиша за последен път по темата.

Разбира се че залита към заяждане.

Темата е очевАдна реклама на клиниката ви и гранулите Роял Канин.

Какво е общото на теста на Кембъл вашата клиника и Роял Канин.

Не на всеки ще му е разрешено да озаглави тема с името на частната си практика и вътре да се пействат чужди текстове от нета....не виждам връзка никаква.....

Ако темата е ИТАВЕТ публикувайте статии от Вашата практика и вашите специалисти и вашите тестове, не чужди!

Тестовете на Кембъл, Томан и др.нямат нищо общо с Роял Канин както е рекламирано нито с клиниката ви!

Аз да взема да озаглавя тема с име на моя частна фирма и вътре да публикувам формули на Айнщайн за относителността и законите на Нютон!

Правилното хранене на кучетата ако се свързва директно с вашата клиника и конкретна фирма за гранули явна безплатна реклама ли е или полезна тема за кучкарите??? :drinks:

Пък и текстовете са неразбираеми и със спорни твърдения!

Малко хора знаят какво точно е НПВС

Според строгите правила на админите всичко което не е свързано с ИТАВЕТ тук е спам.....теста на Кембъл няма никаква връзка с частен кабинет в София или пък бъркам!

И какво ако е реклама ?????? На мен лично не ми пречи , няма нищо лошо в това да рекламираш себе си или продукт който харесваш.

В този част на форума постоянно се рекламира по един или друг начин. Всеки колега който е споделил препарат от който е доволен коствено го е рекламирал.

Относно текстовете - разбираеми са , просто колежката трябва да премахме тези части в които се споменава патофизиологията и патоанатомията на конкретното заболяване.

Аз и релси ....няма как!

Чао.

ЧАО! :D

ПС: Извини ме Гери, но не се стърпях да го отпратя завинаги! И да си спазя обещанието към съфорумците да порина кочината!

Ти ще си почистиш темата от ''перушината'', ако въобще е останало нещо от тоя ''мъдрец''! :)

:bira:

Колеги благодаря за подкрепата ! :)

Явно този 'цар' си има своя нарцис в главата и всякя дума над неговата се приема като някакво посегателсвто върху личността му. Не му се дразнете, няма смисъл :)

Към колежката ветлекар, приемам забележката ще преглеждам по-внимателно за излишно претрупване с термонология. :)

Към останалите: работя с много фирми, които са свързани пряко с животните и ми предоставят достатъчно материал,които избирателно ще поствам тук и смятам, че четейки ги ще придобивате малко или много повече познания за домшните си питомци.

Г. Георгиева :rolleyes:

Какво ще споделите за дисплазията - HIP DYSPLASIA /HD/ и ELBOW DYSPLASIA /ED/ и според вас необходимо ли е да се диагностицират кучетата преди заплождане.

Благодаря Ви предварително.

Edited by Zin

Колеги благодаря за подкрепата ! :)

Явно този 'цар' си има своя нарцис в главата и всякя дума над неговата се приема като някакво посегателсвто върху личността му. Не му се дразнете, няма смисъл :)

Към колежката ветлекар, приемам забележката ще преглеждам по-внимателно за излишно претрупване с термонология. :)

Към останалите: работя с много фирми, които са свързани пряко с животните и ми предоставят достатъчно материал,които избирателно ще поствам тук и смятам, че четейки ги ще придобивате малко или много повече познания за домшните си питомци.

Г. Георгиева :rolleyes:

Г-жо Георгиева чета с интерес вашите постове и ви благодаря ,че ни информирате за доста сериозни неща.Труда който правите да пишете така обстойно е много,и се надявам за напред да продължавате в същия дух :good:

Какво ще споделите за дисплазията - HIP DYSPLASIA /HD/ и ELBOW DYSPLASIA /ED/ и според вас необходимо ли е да се диагностицират кучетата преди заплождане.

Благодаря Ви предварително.

Тазобедрената и лакътната дисплазии са неинфекциозни деформиращи ставни заболявания, известни повече от 60 години. Засягат различни видове - кучета, телета, коне, дори и човек.

ТД най-общо се характеризира с различна степен на отпуснатост на ставата, леко до пълно изместване на бедрената глава от ставнаата ямка, с последващи вторични артрозни изменения. ЕД - е термин включващ комплекс от признаци, най-общо това са нестрастване на ставните израстъци и кондилите на раменната кост и остеохондроза.

И двете заболявания са доказано наследствени и могат да протичат с различна тежест.

ТД се среща при над 100 породи кучета, като най-засегнати са немска овчарка, лабрадор, английски сетер, ротвайлер и т.н, обобщено кучета от средните до гигантските породи.

Интересното, е че за развитието на ТД важно участие заемат храненето, минералните добавки и натоварването на младото куче. Ако то има генетична преразположеност / т.е. ако някой родител е с допустима степен на ТД/една високо протеинна и/или калорична диета например, която води до бързо натрупване на маса несъмнено провокира появата и тежестта на заболяването.Не добре балансираната задница, съчетана с неразвити мускули също са предтекст за поява на халтавост в ставата.

Личното ми опит с това заболяване показва, че то трябва да се следи и проблемните кучета задължително трябва да се изключват от разплод. От нас зависи дали това заболяване ще прогресира или не.

Друго, за всяко потенциално затрашено куче е необходимо да се направи индивидуална оценка на диетата и натоварването, за избягване появата на ТД.

Кучета, със степен недопускаща развъждането им се кастрират. При тях трябва да се обърне внимание за оформяне на мускулатурата на задницата, която впоследствите подпомага и придържа ставата.

Ще споделя за една женска английска булдожка, която тичаше, скачаше и покакъв начин не показваше, че би имала проблем в ставите. И знаете ли - при рентгеновата снимка установихме, че тя е с пълна двустранна луксация / и двете бедрени ябълки бяха извадени/. Кучката беше с много добре оформена и замускулена задница и до края на живота си не демонстрира болка или дискомфорт. Друг съвсем 'пресен' пример : състезателен английски сетер, мъжки, оставиха ми го защото започнал леко да се изморяваи да накуцва с единия заден крак след месеци активен състезателен перииод. Изумлението ми беше пълно - това куче нямаше стави, почти всичко там беше страстнало / по-късно ще му пусна и снимката/. Собственика на кучето остана безкрайно учуден и ми заяви, дали знам на колко състезания е ходил и колко кучета бил произвел и 'нищо им нямало'... Вярвайте ми има им.

Аз лично също съм потърпевша от това заболяване и преди 15-тина години си приспах ротвайлера,който буквално се разпадна на 9 месеца..майка му се оказа с дисплазия...

Лакътната дисплазия -и тук има породна предразположеност. Лакътната става е една от най-сложните в организма и точните причини, освен генетичните за появата на комплекса ЕД е неясен. Смята се, че една от тях е несъразмерното нарастване на лакетната и лъчетават кост.

И ТД и ЕД се диагностицират лесно, чрез рентгенова снимка. За целта кучето е задължително упоено.

Профилактичните снимки се правят след навършване на 1 година при средни и едрите породи и 1 1/2 при гигантските.

Тежките форми могат да се открият дори на 4 месечна възраст.

Съществуват различки хирургични медодики за възстановяване на ставите и борба с болката и дискомфорта, но това НЕ оздравява кучето и то НЕ трябва да се развъжда.

Заключение: аз съм против развъждането на кучета носещи степен на ТД и ЕД. За да имаме здрави животни, нямамме право на компромиси!

Профилактичните снимки се правят след навършване на 1 година при средни и едрите породи и 1 1/2 при гигантските.

Тежките форми могат да се открият дори на 4 месечна възраст.

Съществуват различки хирургични медодики за възстановяване на ставите и борба с болката и дискомфорта, но това НЕ оздравява кучето и то НЕ трябва да се развъжда.

Заключение: аз съм против развъждането на кучета носещи степен на ТД и ЕД. За да имаме здрави животни, нямамме право на компромиси!

Много благодаря за отговора, :rolleyes: споделя изцяло Вашето мнение, че кучета с подобен проблем не би следвало да се допускат до разплод и е въпрос на отговорност преди всичко.

Бих искала, ако е удобно, без да звучи като реклама или не противоречи на концепцията на темата да дадете яснота - в България имали серфицирани специалисти за диагностициране на този проблем вече, ако да къде, кой са, за да може желаещите собственици да не пътуват непрекъснато до чужбина или в най-добрия вариант до клиника Новак в Белград, за определяне степента на дисплацията в двете й форми.

И още едни въпрос, моля може ли да дадете определение на степените на дисплация и евентуална профилактика на проблема.

Предварително Ви благодаря.

Смятам, че всеки ветеринарен лекар, специализирал радиология по ТД и ЕД,преподавателите по радиология, както и членовете на различните общества за рентгенова диагностика на ставни заболявания/ GRSK например/, могат да четат и дават оценка за степента на заболяванията на клубни кучета.

Нашето хоби е под шапката на ФЦИ и досега не съм открила някъде да е точно упоменато кой има право да дава оценки. ФЦИ има изисквания за начина на снимане, системата на оценяване, бланката и контрола от страна на ветлекаря срещу фалшификации/ подмяна на кучета/.

За мен у нас най-правоимащите / говоря за развъдни кучета, по принцип всеки колега може да разчете снимка и даде оценка/са колегите от катедра Хирургия и Рентгенология към ВФ в София и Стара Загора, както и колегата Б Георгиев, който е член на GRSK, както и специализантите на които им предтои дипломиране /кат се дипломират ще им спомена имената :)/

По принцип Развъдните комисии по клубовете сами определят къде да се снимат кучетата и кой да чете. И не всички оторизирани клубни лекари са част от изброените от мен по-горе.

Степените по ФЦИ са за ТД:..............За ЕД:

А – Нормално, няма данни за дисплазия.....0

B – Съмнителен, преходен .................BL

С – Лека, умерена степен на дисплазия ....1

D – Средна степен на дисплазия ...........2

Е – Тежка степен на дисплазия ...........3

Профилактика

Споделихме доказаната генетична предразположеност, като и факта, че появата на ТД и ЕД зависят до голяма стене от храненето, тренирането и позата на кучето. Поради това предразположени породи трябва да се "контролират" с :

- подходящо хранене - интензивния разтеж между 3-8 месечна възраст се провокира от високопротеинни дажби плюс енергийни и минерални добавки. Винаги преди да решите да добавите нещо просто се консултирайте.

- тренировки - интензивни разходки, претоварване на младото подрастващо куче са противопоказни

Смятам, че всеки ветеринарен лекар, специализирал радиология по ТД и ЕД,преподавателите по радиология, както и членовете на различните общества за рентгенова диагностика на ставни заболявания/ GRSK например/, могат да четат и дават оценка за степента на заболяванията на клубни кучета.

Нашето хоби е под шапката на ФЦИ и досега не съм открила някъде да е точно упоменато кой има право да дава оценки. ФЦИ има изисквания за начина на снимане, системата на оценяване, бланката и контрола от страна на ветлекаря срещу фалшификации/ подмяна на кучета/.

За мен у нас най-правоимащите / говоря за развъдни кучета, по принцип всеки колега може да разчете снимка и даде оценка/са колегите от катедра Хирургия и Рентгенология към ВФ в София и Стара Загора, както и колегата Б Георгиев, който е член на GRSK, както и специализантите на които им предтои дипломиране /кат се дипломират ще им спомена имената :)/

По принцип Развъдните комисии по клубовете сами определят къде да се снимат кучетата и кой да чете. И не всички оторизирани клубни лекари са част от изброените от мен по-горе.

Степените по ФЦИ са за ТД:..............За ЕД:

А – Нормално, няма данни за дисплазия.....0

B – Съмнителен, преходен .................BL

С – Лека, умерена степен на дисплазия ....1

D – Средна степен на дисплазия ...........2

Е – Тежка степен на дисплазия ...........3

Профилактика

Споделихме доказаната генетична предразположеност, като и факта, че появата на ТД и ЕД зависят до голяма стене от храненето, тренирането и позата на кучето. Поради това предразположени породи трябва да се "контролират" с :

- подходящо хранене - интензивния разтеж между 3-8 месечна възраст се провокира от високопротеинни дажби плюс енергийни и минерални добавки. Винаги преди да решите да добавите нещо просто се консултирайте.

- тренировки - интензивни разходки, претоварване на младото подрастващо куче са противопоказни

Благодаря за отговора. Тъй като вече съм минала нееднократно по този път, имам още един въпрос в Ирландия не успяхме да участваме, въпреки резервациите и таксите - една от причините именно беше, че както снимката, така медицинското становище направени в България не бяха признати. Официалния отговор беше, че снимката може да се направи и разчете само на няколко места и едно от тях беше именно Клиника Новак в Белград.Разбира се не съжалявам за пътуването ми до там и направените консултации. Разговаряйки с много колеги установих и че при тях е същия проблем именно това обстоятелство, провокира питането ми към Вас.

Наистина ще е много добре хората да знаят, че в България навсякъде могат да се разчитат и признават становищата на лекарите по диагностициране на този наистина много сериозен проблем, още повече, че през последните години все по-сериозно се говори за това и няма като мен и много други да се наложи да пътуват по спешност стотици километри и впоследтвие закъснение от няколко дни, да не могат да участват в планирани мероприятия.

От години все повече и повече развъдчици - налагат изискването - задължително да се правят изследвания, преди заплождането.

Имам още едно питане - при работещи кучета и такива, при които в родословието не е проследявана дисплацията ТД и ЕД - мои познати работещи от години с ловни породи ми препоръчват да се дава на кучето - хондроитин сулфат, глюкосамин сулфат и колагенен хидролизат, особено ако е в интензивния период на обучение и тренировки. Вашето мнение какво е?

Благодаря.

Edited by Zin

Нямам представа, защо отговора в Ирландия е бил такъв. Няма и логика, при условие, че и Новак и Георгиев са заършили един и същ курс към GRSK. Най-вероятно, проста така са приели, че Новак ще е един от клубните им лекари.

Най-добре говорете с ветеринарно медицинските факултети както и с развъдната комисия към БРФК, така може би ще се рещат нещата.

Аз написах, кое е правилно според мен.

Относно профилактиката - може в активен сезон да се дават добавки, но по определена схема и дозировка. И за да има ефект приема трябва минимум да е 3 месеца. Единствено по-бързо дейставщи са интраставните инжекции, които аз лично на здраво куче не препоръчвам.

Но, ако дисплазията не се следи - гаранция няма.

Г-жо Георгиева имам един въпрос към вас.Доста изчетох по форума и не разбрах.Въпроса ми е защо кучето ми вие по някой път.Може да ви е смешно,но ви моля ако може да ми отговорите :unsure:

Г-жо Георгиева имам един въпрос към вас.Доста изчетох по форума и не разбрах.Въпроса ми е защо кучето ми вие по някой път.Може да ви е смешно,но ви моля ако може да ми отговорите :unsure:

Да ми зададете въпрос защо кучето Ви вие въобще не е смешно.Ще отговоря, доколкото мога, но нямам претенции за изчерпателност.

Воят е характерен за вълците като основно средство за комуникация.

Оттам предполагам и при кучето е една от многото форми на вокални комуникация. Кучетата вият за привличане на внимание,за осъществяване на контакт с други хора и да обявят присъствието си. Някои кучета вият в отговор на висок звуци, като сирени спешни превозни средства или на музикални инструменти.

Често се наблюдава, когато кучето е самотно, изоставено или завързано, при състояние на възбуда, страх, зов за помощ, болка и др.

Много е важно, да можем да открием причината поради която кучето вие. При всички случаи с изключение на заболяване и/или болка трябва да се потърси помощ от професионален треньор за прекратяване на този унаследен навик от дедите

темата е прекрастна,и много полезна за всички собетвеници на кучета.искам да помоля,да дадете мнение за препарата ФИПРИСТ. препоръчан ми е,като заместител на ФРОНТЛАЙН.благодаря Ви предварително.

Странно, темата замря, а вървеше така добре.

Имам още един въпрос, може би той ще даде повече яснота за въпроса, който ме вълнува - дисплазията. Както в предишния пост аз съм също твърд привърженик да се допускат до разплод само и единствено кучета- без дисплазия, но както виждам хората постъпват доста либерално и може би вашето професионално мнение ще даде повече яснота на последствията от пренебрегване на този проблем.

Според Вас - кучета диагностицирани с дисплация "С" и "Д" - може ли да дадът здраво и качествено потомство и този проблем да не се онаследява в потомците. Предварително много Ви благодаря за отговора.

Странно, темата замря, а вървеше така добре.

Имам още един въпрос, може би той ще даде повече яснота за въпроса, който ме вълнува - дисплазията. Както в предишния пост аз съм също твърд привърженик да се допускат до разплод само и единствено кучета- без дисплазия, но както виждам хората постъпват доста либерално и може би вашето професионално мнение ще даде повече яснота на последствията от пренебрегване на този проблем.

Според Вас - кучета диагностицирани с дисплация "С" и "Д" - може ли да дадът здраво и качествено потомство и този проблем да не се онаследява в потомците. Предварително много Ви благодаря за отговора.

Гери в момента е в чужбина, като се върне ще пише