Jump to content

Патрони на приклада

Recommended Posts

Имам въпрос относно крепежите за патрони за приклада: Заслужава ли си? Ако да - какво правя неправилно и има ли някаква специална техника за ползването им?

Почти няма оръжеен магазин, в който да не могат да се намерят подобни аксесоари. На доста снимки съм виждал ловци (не само в страната) да ги ползват. В какви случаи се ползва подобен патрондаш? Лично на мен никак не ми е удобен. Освен че силно се променя силно баланса на пушката (5-8 патрона не тежат малко), ми отнема приблизително 1.5-2 секунди повече да заредя патрон от там, в сравнение с патрондаш на предмишницата или на цевната кутия. Дори без да броя разсейването (на задприкладното устройство) и загубата на мерна линия. Сред познатите ми, тези които ползват подобен патрондаш, се оказа че го ползват предимно за гъзария, та разпитването на по-опитни колеги не помогна. Аз ли правя нещо не правилно или има някаква специална техника за зареждане на патрони от приклада?

Да не пропускаме най-важното. ИЗВЪНРЕДНО ГРОЗНО Е

Имам въпрос относно крепежите за патрони за приклада: Заслужава ли си? Ако да - какво правя неправилно и има ли някаква специална техника за ползването им?

Почти няма оръжеен магазин, в който да не могат да се намерят подобни аксесоари. На доста снимки съм виждал ловци (не само в страната) да ги ползват. В какви случаи се ползва подобен патрондаш? Лично на мен никак не ми е удобен. Освен че силно се променя силно баланса на пушката (5-8 патрона не тежат малко), ми отнема приблизително 1.5-2 секунди повече да заредя патрон от там, в сравнение с патрондаш на предмишницата или на цевната кутия. Дори без да броя разсейването (на задприкладното устройство) и загубата на мерна линия. Сред познатите ми, тези които ползват подобен патрондаш, се оказа че го ползват предимно за гъзария, та разпитването на по-опитни колеги не помогна. Аз ли правя нещо не правилно или има някаква специална техника за зареждане на патрони от приклада?

Крепежите за патрони на приклада т.н. калъф за приклада или затилъци служат за предпазване на приклада от механични повреди.

Освен това служат за удобно прикладване,и предпазване на лицето от травма при отката.

подходящт за стрелци с лява или с дясна ръка.

Всеки сам преценява дали да ползва подобен аксесоар или не.

Edited by fen

Крепежите за патрони на приклада т.н. калъф за приклада или затилъци служат за предпазване на приклада от механични повреди.

Освен това служат за удобно прикладване,и предпазване на лицето от травма при отката.

подходящт за стрелци с лява или с дясна ръка.

Всеки сам преценява дали да ползва подобен аксесоар или не.

Имат смисъл при използване при оръжие за охрана. В повечето случаи тип 'помпа'.

5-6 патрона в магазина и още 5 на приклада. Така мунициите си 'ходят' с оръжието,

а тоз който ще го ползва вероятно няма да има време да си облече ловния елек.. ;)8)

аз лично си взех такъв щото ми е много грозен приклада и много стар и напукан и за това, не е удобно кой знае колко за презареждане

ама за прасе си е добре

слагаш 2-та патрона в цевта другите на приклада и си стоиш на пусията и това е, и не забравяй да имаш два патрона 13/0 по ръка в джоба и това е

аз лично съм си оставил в него едно бренеке, два патрона 10/0 и един 6/0

и така си седи

Edited by George
Правописни грешки

На карабината в такава джаджа си държа допълнителните патрони. Не виждам никаква връзка с гъзарията, ти каква видя ?

Аргументите с подобряването на прикладването, предпазването на дървото и външния вид на оръжието са ясни. Повече ми е интересно за патроните там.

Колкото и да пробвах, не можах да зареждам с това чудо бързо (каквато би трябвало да му е идеята). В най-добрия случай 1 патрон за 2-2.5с. Това на полуавтомат. За сравнение - от пластмасов крепеж на цевната кутия или текстилен на предмишницата успявам (понякога) да вкрарам 2 патрона за под 1.5 секунди (ще става и по-бързо). При това без да развалям прикладването и (поне на сухо) запазвам мерната картина. Някак ми се струва неоправдано. Освен ако не се ползва само за да се спести друг патрондаш...

@Химера: Не ми приписвай твърдения. :) След разпитването на познати, ползващи подобен аксесоар, се оказа, че го ползват защото много тактически им изглеждало. Ако има друга функция (специално за гладкоцевната), ще се радвам да прочета. Напр.защо именно там и с какво другите варианти - джоб, колан, наръкавник, резервен пълнител и т.н. са ти по-неудобни.

Edited by Alien

Аргументите с подобряването или предпазването на прикладването и външния вид на оръжието са ясни. Повече ми е интересно за патроните там.

Колкото и да пробвах, не можах да зареждам с това чудо бързо (каквато би трябвало да му е идеята). В най-добрия случай 1 патрон за 2-2.5с. Това на полуавтомат. За сравнение - от пластмасов крепеж на цевната кутия или текстилен на предмишницата успявам (понякога) да вкрарам 2 патрона за под 1.5 секунди (ще става и по-бързо). При това без да развалям прикладването и (поне на сухо) запазвам мерната картина. Някак ми се струва неоправдано. Освен ако не се ползва само за да се спести друг патрондаш...

@Химера: Не ми приписвай твърдения. :) След разпитването на познати, ползващи подобен аксесоар, се оказа, че го ползват защото много тактически им изглеждало. Ако има друга функция (специално за гладкоцевната), ще се радвам да прочета. Напр.защо именно там и с какво другите варианти - джоб, колан, наръкавник, резервен пълнител и т.н. са ти по-неудобни.

За гладкоцевната не ползвам такова нещо, ползвам исторически доказалия се патрондаш, както и на елека, докато времето е още хубаво.

За карабинерски патрони, не съм намерил по бързо решение, както и по удобно. Виж ако темата е за гладкоцевно оръжие - ОК

Ами според мен е удачно, за да се предпазва приклада, както и да го ползваш за набузник (както вече го споменаха клелги) Но отделно е и много удобно ако оръжието ти е тип "тек" още повече ако е нарезно.

За гладкоцевното не е проблем, ако патроните ти са в джоба, но за нарезното е друго. Там и най малкото нараняване на (примерно оловния) връх, ще доведе до неточност на оръжието.

Ползвах такова чудо на гладкоцевната...Постоянно губех патрони,когато гонех и не само,но върхът на сладоледа беше след като го свалих имаше белег по приклада!Направил съм си изводите за мене-за гладкото два в цевта и ощепълен патрондаж на кръста,на пъдпъдък плюс един кашон в багажника:AR15firing:,на едро-по-скромно,а за нарезното пет в пълнителя и още десет в паласка на колана...колко му трябва на човек!:unknw:

ползвам само на тека.лек е и ужасно рита...понякога изтръпва лицето,не ми се жули приклада.слагам само 1 парон там,ако евентуално се отдаде възможност за повторение.с повече патрони натежава приклада.на помпата не ползвам-тя си носи достатъчно патрони в магазина.

Аргументите с подобряването на прикладването, предпазването на дървото и външния вид на оръжието са ясни. Повече ми е интересно за патроните там.

Не съм ползвал, но имах намерение, но след като го пробвах в магазина се оказа ,че дебалансира оръжието и го прави доста тежко. Според мен ще е сполучливо за тек както пишат колегите и най вече за гонач. Варианти много може на пусия да си сложиш два патрона между пръстите ако чуеш ,че идват многотоооо прасета и ще заредиш още по-бързо, докато за гонач това не е от такова значение.

Имах комбинирана пушка ИЖ-94.На нея ползвах такова нещо само за да мога да пъхна под него подложка с която да си "вдигна" гребена на приклада,за да гледам по-удобно през бързомера.

Наистина предпазва до известна степен приклада и при чупеща пушка е доста удобно да зареждаш от там.

Аз ли съм "мърда" или всеки иска да зарежда по бързо .

Тия дена един колега ми развиваше теории , че като имаш полуавтоматична карабина и край , всичко що ти е минало е отсреляно , щото можеш да стреляш много бързо и имаш много патрони .

Аз лично разчитам на първия на 100% и на втория патрон на 50% , от там нататък мисля че ако не е ято водоплаващ или сюрия прасета , няма много голям смисъл от 3 пък камоли и от 7 патрон.

"Презареждам за 2,5 секунди" , абе на война ли отиваме като сме на лов , пък било то и на едър ? Колеги едно нещо съм разбрал , колкото си по спокоен , толкова е по добре и за прицелване и за прикладване . Като искате да заредите бързо , оставете си 2 патрона на "чалъм" , на близкия камък , в голям и широк джоб на елек , яке или на каквато и да е дреха .

Аз лично сложен ли съм на пост имам 2 патрона между пръстите на лявата ръка .

В колко от случаите ще ви излезне животно , ще стой 12 секунди , че да не можете с 5 патрона да го уцелите .

Един дядо казваше така , ако не можеш да ги целиш , ходи с тек . Там знаеш , че имаш една възможност да стреляш , щото 2-рият изтрел е безсмислен и ще се научиш много хубаво да се целиш.

Паласка ли било , затилък ли било , всичко е хубаво пази приклада и евентуално който му харесва може и си е купил , обаче аз съм на друго мнение .

Примерно съм дал някакви пари да ми направят нов хубаво дървен приклад и какво ся ще си го пазя за нов да не се одраска , ми то все едно да си купя Ферари и да си стои в гаража , че да не го оцапам .

Като се надраска приклада търкане , жулене докато не ми хареса и пак драскане , докато пак не се наложи да го почистя .

Пазете си прикладите , както казва един мой познат не използвайте пушките за "геги" не сме овчари , като се захаби всеки може да го почисти с ленено масло или като не може няма да му излезе 10 000 лева да му го почисти някой познат или оръжейник .

Грозно е с тия "чорапи" по прикладите , гледаш хубав приклад , готини извивки на ореха и изведнъж хоп някой камуфлажен "жартиер" и язък за хубавия приклад .

А за бързината мился , че е по-лесно да си бръкнеш в широкия джоб от колкото да дърпаш нервно от приклада.

Ползвам такъв на приклада на помпата. Опита ми показа, че когато сложа 5 патрона - променя баланса на оръжието (все пак са си почти 200гр.). Също така се оказа, че повече ми пречи, отколкото помага. В момента го ползвам - като изпразня помпата след пусията си слагам патроните там. На новата пусия от него си ги зареждам обратно. Иначе пази приклада, и ми е малко по-удобно на бузата при прикладване. :drinks:

Мерси Jose. А за зареждане как е? При помпата май не е много удобно патроните да са отпред? За смяната на пусиите не се бях замислял...

@ilko: Доста дълъг пост приятел. Но без нещо по темата (за смисъла на патроните на приклада). Ако просто искаш да изразиш мисли за живота, що не си пуснеш отделна тема?

За последното ти изречение - и аз мисля така. Което не ми пречи да се поинтересувам от мнението на тези, които си държат патроните там.

Edited by Alien

Има смисъл като ефтина корекция на височината ("гребен", "буза"), ако съществуващата дървения се нуждае от такава и не ти се дават пари за приклад "по мярка"...

Edited by vkv_bg

Да ти призная честно – и аз отначало си купих такъв чорап – патрондаш защото много гъзарски ми изглеждаше. По филмите доста пушки мъкнеха така, та и аз барабар Петко с мъжете исках да бъда...

Първото нещо, което ми направи впечатление беше, че поставени там – патроните ми пречеха на повдигането на пушката за прикладване – търкаха ми се в предмишницата и ме бавеха, а понякога ми се закачаха в ръкава и падаха. Но тъй като гъзарията изисква жертви – промених си начина на вдигане на пушката – повдигах си излишно лакътя нагоре и тоя проблем го реших.

Да, ама дойде друг – бидейки изделие от плат – въпросният чорап не беше стабилен и при вадене на патрони от там се клатеше, дърпаше и свличаше нанякъде, тъй щото трябваше да забравя за инстинктивно вадене, защото доста трябваше да се внимава в картинката при тая операция.

Накрая просто спрях да слагам патрони там и да разчитам на това чудо за патрондаш.

Впоследствие и покрай динамичната стрелба установих, че много по-лесно и удобно се вади от патрондаш или стрипъри на кръста и се преориентирах натам.

Иначе съм съгласен с колегата Beowulf, че за ситуации, в които пушката не се носи постоянно, а в даден момент се „грабва” от потребителя, това е добра идея. Единствено с уговорката обаче, че носачът е твърдо прикрепен за приклада и при вадене на патрони от него не мърда наникъде.

Мерси Jose. А за зареждане как е? При помпата май не е много удобно патроните да са отпред? За смяната на пусиите не се бях замислял[email protected]: Доста дълъг пост приятел. Но без нещо по темата (за смисъла на патроните на приклада). Ако просто искаш да изразиш мисли за живота, що не си пуснеш отделна тема?За последното ти изречение - и аз мисля така. Което не ми пречи да се поинтересувам от мнението на тези, които си държат патроните там.

Колега погледни от кога съм регистриран и колко поста имам !

Ако исках да изразя мисли от жовота сега щях да имам 3-йно повече коментари , и щеше да ме има във всички теми . Там където съм преценил ,че мога да бъда полезен , както видя , но не разбра отговарям на дълго и на широко. Ако беше чел внимателно щеше да разбереш.

Тези платнени затилъци са правени с цел по бързо презареждане , отностно тях вместо само да кажа - ами не , не са хубави , закачат по рехи , не стоят естествено , аз лично не ги харесвам . Написах много повече , за може този който ме разбере за какво иде реч да си направи сметка . Имай на предвид , че младите ловци са на принципа колкото повече патрони толкова по добре и колкото по бързо заредиш и айдееее всичко пада , никой не мисли да че иска и целене . От тук обаче пак опираме до аксесоара който ти цитира в постовете . Сега разбра ли защо писах , писах , писах..... :blink:

Е, аз съм регистриран няколко месеца след тебе (преди само четях) и имам само около половината на твоите мнения. :) А откровенията за прицелването и ловната етика, макар и правилни, не са за тука.

Тъй като спомена: "Тези платнени затилъци са правени с цел по бързо презареждане...", да питам: Как точно се зарежда бързо от тях? Линк в youtube не бих отказал.

Тва май си е тактическо-отбранително приспособление навлезнало и при ловното оръжие...с каква цел не знам.Продажба на "екстра" аксесоари мога да предположа.

Както някой написа,вероятно оригиналното приложение е при спешна нужда патроните да бъдат закрепени за и взети заедно с пушката,без да се губи време в търсене или отваряне на кутий.Виждал съм фабрично закрепени пласмасови джаджи на някой модели "селф дефенз" и "тактикъл" модели помпи.

Лично аз имах такава "екстра" на една карабина болт.Найлонова разтегателна материя.Не съм го слагал аз,просто купих пушката така.Още на първият лов по пътя към чакалото изгубих няколко патрона и го махнах това приспособление.От тогава патроните са в джобовете или ако се сетя си взимам едно сгъваемо патрондашче,като портфейл,което нося пак в джоба.

За гладкоцевно ловно оръжие,това приспособление ми се струва малко неудачно...

Поздрави!

Преди години ми подариха такъв ластичен "чорап". Не го ползвах дълго време но реших на един едър лов вместо да слагам патрони по джобовете сложих "чорапа". Според мен не е много удобно закача се по дрехите, дисбалансира пушката, единствено удобно е че патроните са ти подръка и няма какво да ти тежи в джобовете.Мое мнение.

Мн.ги обсъждахме тук "легендарни"ИЖ54.Сетих се,че те малко натежават откъм цевите и един такъв патрондаш на приклада би им придал така желания баланс,че ще са още по тежки,то мисля,че в ръцете на някои здрав Българин това не би било проблем.Това е само идея :rolleyes:

Дообрее де колега , след като не става въпрос за бързо презареждане , защо още в пърият си пост , цитираш времена .

И понеже там срещнах цитирани времена , това ме наведе на мисълта да напиша такива мемоари ( и защото съм и много приказлив де ) . Далеч съм от мисълта да ти оспамявам темата. Не искам да се изтъквам като "свински м•де" , просто сметнах , че ще бъда полезен с това което знам от личен опит . Аз поне си обяснявам направата на платненият затилък или паласка за приклада , не знам как точно е правилно да се кеже , с така цел - за по-бързо презареждане .

Моля да ме извиниш , ако по някакъв начин съм навредил на темата , не е бил с цел да я о•кам , исках просто да бъда полезен :)

Поздрави и Наслука .

п.п Не намерих клипче :unsure: Гугалот каза ТЦ :p