Jump to content

13/0 или Бренеке за лов на дива свиня ?

Recommended Posts

Колеги понеже аз съм млад ловец и винаги ходя гонач имам 1 въпрос към по старите и опитни ловци какви патрони да слагам в надцевката повреме на гонга на дива свиня ? Благодаря предварително !

• Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Всяка година все едно и също,тез съчми и брУнекетЪ акъла са ви взели. Лично мое мнение е,че единственото предимството на съчмите е това,че компенсират по-слабата стрелаба.Като се съберем после,за да

Дизел или бензин? Въпроса на Хамлет По отношение на пораженията от различните боеприпаси, имаше филм на тази тема и който го е гледал си е направил изводите. От 30 ярда стреляха в балистичния гел с

Тука пише някои неща, от които всеки може сам да си направи изводи за себе си htt

Тая тема е дискутирана поне 200 пъти вече... Използвайте търсачката...

По темата - слагам 2 куршума.Никакви едри сачми.

различно..според зависи от терена,тоет ако е гъст терена не винаги става за куршум,а и не всеки куршум работи добре в храсталаците(блондото е подходящ за стрелба през храсталаците).Практически с куршум по трудно се улучва,но за сметка на това работи по-далече и за разлика от съчмите вероятността да само да раниш животното е по малка.Аз бих заложил на съчми и куршум при гъст терен и само куршуми при всички други случаи.

Привсички случаи слагам два куршума застраховамсе от рикошет на сачма и нараняване или убиване на близко куче преследващо прасето.А пък и пораженията от куршума са много по сериозни .

Само бренеке. Нали се стреля само по ясно видима цел.

Тя тази тема е малко като "за яйцето и кокошката" , но нали за това е форума всеки да си каже каквото мисли. :)

http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=3054&st=450&p=326356&hl=%C1%F0%E5%ED%E5%EA%E5&fromsearch=1entry326356

Тази тема отговор няма :)

На който каквито са му разбиранията. Аз лично залагам на бренеке, и сачми в шока.

Аз мисля да заложа както колегаите lubito и meli бренеке и нули в шока все пак даваите още мнения за други колебаещи се колеги !

Тая тема е дискутирана поне 200 пъти вече... Използвайте търсачката...

По темата - слагам 2 куршума.Никакви едри сачми.

Калибрен и подкалибрен куршум.Крайно време е съчмите да бъдат официално забранени!

Аз мисля да заложа както колегаите lubito и meli бренеке и нули в шока все пак даваите още мнения за други колебаещи се колеги !

Остави тия дремки и не се занимавай с глупости!

Калибрен и подкалибрен куршум.Крайно време е съчмите да бъдат официално забранени!

Защо си мисля, че в закона пише едър дивеч се ловува единствено и само с куршум???? Освен ако разбира се си нямаме вяра и искаме да храним гарваните! :(

Колеги това ,че нулите не могат да свлят голям глиган нее вярно виждал сам с очите си как колега от дружинката уби 250-300 кг с турски патрони 13/0 и още един случай с 150кг глиган с 12/0 го свали дядо ми .Може би да е по-добре бренеке зада не се наранят кучетата ,но пък със нули е по голям диаметъра на разппъскване и е по-вероятно да се улучи животното .Има много + и - сега се сещам за 4-5 .

Колеги това ,че нулите не могат да свлят голям глиган нее вярно виждал сам с очите си как колега от дружинката уби 250-300 кг с турски патрони 13/0 и още един случай с 150кг глиган с 12/0 го свали дядо ми .Може би да е по-добре бренеке зада не се наранят кучетата ,но пък със нули е по голям диаметъра на разппъскване и е по-вероятно да се улучи животното .Има много + и - сега се сещам за 4-5 .

Заложи си раницата на 50 метра и и пусни едни 13 нули.. Ако имаш повече от 2 съчми в раницата ,ще ти подаря нова... :D

Edited by JPB

А колега нека да се включа в облога и аз. Да гръмна по твойта ама съчмите да са над 50% от заряда и ти да ми купиш нова ако спечеля. :yahoo:

Ама това само са облога иначе привърженик съм на крушума.

Edited by lov

на времето поне имаше (може и сега да има, не съм търсил) едни патрони с 2 и 3 съчми големи кат гюлета. вършеха работа.

Пак ги има , рядко, ама се намират.

Заложи си раницата на 50 метра и и пусни едни 13 нули.. Ако имаш повече от 2 съчми в раницата ,ще ти подаря нова... :D

И аз може ли да се включа в облога ?

Дори ще стрелям с купен патрон, а не с правен !

Дори раница не искам - ще стрелям по хартия \ картон , а ти ще че черпиш минерална вода :dance2:

Edited by andi

Колега, никой не е казал, че няма паднали прасета със съчми! :D Искахме да те посъветваме понеже питаш и си пуснал тема, която я има поне още 5 пъти у форума. Пуцай с каквото намериш за добре, само после не се чуди що рядко се получават нещата...... ;) И да те питам нещо, до сега правил ли си си труда, да разбереш каква е дулната енергия на дремките 13/0 на 0?

Формулката е маса по скорост на квадрат делено на две! Я сметни сега енергията на снопа съчми и ако искаш да си още по отчаян от получената стойност делни я на броя на съчмите! :D

Теглото на една съчма е между 3 и 3,5 грама, а за скорост не слагай повече от 400м в сек.! ;)

Ай да видим какво ще получиш. :)

:drinks:

Колеги понеже аз съм млад ловец и винаги ходя гонач имам 1 въпрос към по старите и опитни ловци какви патрони да слагам в надцевката повреме на гонга на дива свиня ? Благодаря предварително !

До 20 метра ефекта от съчмите е по-добър.На по голямо разстояние стреляй само с бренеке.Колегите пишат за някакви 50 метра,разстояние на което според мен е безмисленно да се стреля със сачми.Когато има вероятност за близка стрелба винаги слагам по едни съчми в първата цев,а бренекето в шоковата.При по-малък шок групираността е по-добра.От 20 метра влизат поне 6 и направо го парализират независимо от големината му.

Всеки си избира с какво да стреля,но тъй като колегата е гонач,би трябвало да слага само бренекета...В такъв случай се избягва неприятните случай за кучетата:rolleyes:

...някой спомена нещо за закона...ама нали няма да сме си присъщи ако вземем да го изпълняваме...не спира да ме учудва това , че дори и 21 -ви век си оставаме така привързани към "природосъобразния" начин на добиване на месо , на този подтик аргументите за "феър плей" в лова са като жалък стон...стрелбата с куршум на лов за едър дивеч предполага самоусъвършенстване и системна работа по поддържане и развиване на уменията на всеки ... ползването на дремки с аргумента , че шанса да уцелиш е по голям е просто жалък акт на комплесарщина...

• 2 weeks later...

Всеки си избира с какво да стреля,но тъй като колегата е гонач,би трябвало да слага само бренекета...В такъв случай се избягва неприятните случай за кучетата:rolleyes:

правилно..кучето в гората е с равни права с ловеца и ако е обучено и работи добре загубата му е немислима.В белоградчишкия край имат един лаф.Пукаме по всичко с изключение човек и куче :D

Колкото до популярния израз"Стрелям само с Бренеке,уцеля ли го остава на място,ако не си заминава"-е нагледали сме се на простреляни с Бренекета в търбуха или знам ли къде кървящи прасета,които умирисват гората след някой ден.Според мен имаш ли време да се замериш добре куршума е незаменим(задължително прострелян преди това за съответната пушка),когато си на тясна просека и дистанцията е не по-голяма от 20-25м.качествен патрон със сачми ще се представи идеално.Да не забравяме,че по време на гонка много често излизат и хищници.Та според теренчето.Наслука.

Колкото до популярния израз"Стрелям само с Бренеке,уцеля ли го остава на място,ако не си заминава"-е нагледали сме се на простреляни с Бренекета в търбуха или знам ли къде кървящи прасета,които умирисват гората след някой ден.Според мен имаш ли време да се замериш добре куршума е незаменим(задължително прострелян преди това за съответната пушка),когато си на тясна просека и дистанцията е не по-голяма от 20-25м.качествен патрон със сачми ще се представи идеално.Да не забравяме,че по време на гонка много често излизат и хищници.Та според теренчето.Наслука.

Колега да разбирам ли , че ако нямаш време да се прицелиш добре ще стреляш със сачми на просеката .За мен е несериозно .