Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Предстои ми да си купя ловна пушка..млад ловджия съм ,за първа година ще ходя със собствено оръжие и много хора ми препоръчват автомати ...говоря за ефтини пушки ... като за начало а след време ще видим... но тези автомати така и не ми допадат някак си .До сега съм си стрелял с надцевка Иж 27 ЕМ но имах възможноста да изляза няколко излета сас успоредка 16-кал и останах доста доволен.. по голяма далекобойност като че ли.. де да знам усещам си я по добре ,та не искам да купувам преди да се посъветвам с някои по вещ в бранша:... кой са + и кой - на 16 калибър ?

Предстои ми да си купя ловна пушка..млад ловджия съм ,за първа година ще ходя със собствено оръжие и много хора ми препоръчват автомати ...говоря за ефтини пушки ... като за начало а след време ще видим... но тези автомати така и не ми допадат някак си .До сега съм си стрелял с надцевка Иж 27 ЕМ но имах възможноста да изляза няколко излета сас успоредка 16-кал и останах доста доволен.. по голяма далекобойност като че ли.. де да знам усещам си я по добре ,та не искам да купувам преди да се посъветвам с някои по вещ в бранша:... кой са + и кой - на 16 калибър ?

доста дъвчехме тук например за и против 20ти кал.,а нещата са сходни.Имат си предимства и недостатъци всички калибри,а аз като собственик на 12,16 и 20ти кал.ти гарантирам,че свикнеш ли с пушката лош калибър няма :D

Най-големия минус е ограничения избор на патрони и по-високата им цена

Това беше една от причините да си купя една надцевка 12 кал ... Но все пак зависи по какво и колко ще стреляш, защото аз лично преди няколко дни прекарах 200 патрона през 12ката по панички :)

Колега патроните на 16 кал са по-бързи ,но за сметка на това е по-малка стопиращата сила и има по-малко съчми особено се чувста липсата на съчмите при едрите номера (13/0 ,12/0 и т.н) Пъшката 16 кал. е по-лека от 12 кал. Според мен ти трябва 12 кал. и да ти е мирно и спокойно !Успрех ! Наслука !

Както каза колегата най-големия минус е липсата на избор при патроните и по-високата цена. Аз в момента също съм с 16-ка и мога да кажа че като за първа официално моя пушка е добре. Като пострелям още един сезон мисля вече да мина на нещо друго, но за млад ловец не е никак лоша пушка да се потренира малко в реални условия. Моята е наследствена така че не съм давал пари за нея, но си е лично твой избор каква пушка ще си закупиш. Наслука през новия сезон

За птичия лов е перфектна, макар че доста колеги казват че автоматите били доста по подходящи, но аз си харесвам 16-та и дори да взема друга пушка не бих я продал никога.

Имам приятел който има автомат ,беше го купил с цел да има повече поредни изстрели , но в момента казва че зарежда само по 2 патрона защото дори и да улучи всички вдигнати от кучетата птици рядко кучето му ги носи всичките и да не се похабява дивеча излишно.

Колега първо си купих надцевка 12 калибър, но миналата година ми изпадна и си закупих на доста приемлива цена ИЖ 16 кал., много ми допадна, удобна при прикладване, по - лека от другата, много съм доволен. Поне ловувам в район където преобладава пернатия дивеч по леката пушка има значение след като я носиш по няколко часа из трънаците - мое мнение не ангажирам никой.Колкото до патроните в София все още се намират и то на цена не много по - висока от тези 12 кал.

Edited by georg55

Когато станах ловец, бях влюбен в ТОЗ-16кал. с петлета, но ме разубедиха и си взех 12кал. Миналата година, се здобих с такава и рабрах че каквото ти казва сърцето е по-доре от хорските изводи! Патрони има и цената не по различна от 12кал., Вчера си взех 7,9,5 по цена 48ст!

Абе и аз бях с такива впечатления , но като ходя по-навътре в страната по работа или на почивки, винаги си купувам 16 ти калибър патрони, просто защото във Варна ги няма. И сега се оказа,че имам повече патрони за 16 -ти , отколкото за 12-ти калибър, макар ,че имам 1 пушка 16-ка и 3, 12-ки. Наблюденията ми са ,че в по-малките градове има достатъчно патрони в 16 калибър. Закупих си и от подкалибрените Монолити 16 -ти калибър , така ,че всичко е ОК. А за прикладност и тегло е ясно, моята е 2.5 кг, и си поръчах приклад по мярка.;)

Така ,че ако ти ляга 16-ка взимай смело, още повече , че се намират евтини , читави пушки от по-старите ловци дето вече не излизат на лов. Мерак да има само!

Много странно е къде изчезна мнението ми в тази тема?! А и не само моето... Няма никакви "политически" причини то да бъде изтрито... В такъв случай остава причините да са само технически. Но дори и така да е - това е нещо меко казано неприятно. Бих се радвал на модераторска или администраторска намеса по този въпрос.

Поздрави и наслука!

• 1 month later...

Много странно е къде изчезна мнението ми в тази тема?! А и не само моето... Няма никакви "политически" причини то да бъде изтрито... В такъв случай остава причините да са само технически. Но дори и така да е - това е нещо меко казано неприятно. Бих се радвал на модераторска или администраторска намеса по този въпрос.

Поздрави и наслука!

Бих се радвал - ама само БИХ... :(

Поздрави и наслука!

• 1 year later...

Бих се радвал - ама само БИХ... :(

Поздрави и наслука!

Некой път пишеш и после не излиза...да го е..а .Опитай пак!

Сигурен съм,че мнението ти ще е полезно;)

И без политика;)..Тук да не е предизборна платформа :D

"Когато станах ловец, бях влюбен в ТОЗ-16кал. с петлета, но ме разубедиха и си взех 12кал. Миналата година, се здобих с такава и рабрах че каквото ти казва сърцето е по-доре от хорските изводи! Патрони има и цената не по различна от 12кал."Мен ме радва много повече 16 ката, бързи патрони, далечен бой, за прелетен предпочитам нея отколкото някоя от двете ми 12ки, а по тема автомат ... без да броим едър лов, много рядко стрелям повече от 1-2 патрона ... а за тези с "ми малко са съчмите" ми колеги вземете си 10и или 8и калибър там са повече :)

• 2 weeks later...

Колега, имам ИЖ 16 кал, от баща ми е ... и не само от сантимент, от трите си пушки нея харесвам най-много, да не говорим, че тя си е 1:1 Меркел ... а и със забраната за сачми при лов на едър дивеч, при ползването на куршуми, предимствата на 12 кал като че ли изчезнаха ... и не забравяй, пушката е като жената, много е важно да си я харесваш :)

Наслука !!!

Колегата е абсолютно прав"пушката е като жената, много е важно да си я харесваш и да ти върши работа " .

Аз също имам ИЖ-58/16к и на пернато ходя само с нея,но по нищо не отстъпва на 12к и за едър лов.

• 3 months later...

писал съм и в други теми-баща ми има иж58 16калибър-с тази пушка ловувах аз преди да стана ловец и малко след това-много удобна,лека,прикладиста и с много хубав бой.единствено малко по кът са патроните но в бургас където живея има колкото искаш.и сега въпреки че имам мой пушки понякога взимам на баща си пушката като сме на лов за да гръмна с нея накой патро.скоро си взех и аз 16калибр само че с открити петлета

Здравейте,колеги!Млади ловецо,ако ти припадне хубав 16-так не се чуди ,ами го отнасяй-на мен вече 13-та година това ми е основния калибър,не,че нямам и 12-ка,но надцевката в 16-ти калибър е пушката на моя живот.Не знам кой от двата калибъра е по-далекобоен,но ми се струва ,че везните клонят към по-малкия-има рязък и концентриран изстрел,а у дома си имам препариран фазан,който съм убил от около 80 метра.Никой от другите ловци не посмя да вдигне пушката си срещу този бдителен екземпляр,защото им се видя далеч.На мен обаче ми дойде отръки-хихи!Тази зима ударих заек с 8/0 от 104 крачки-не можах да го повярвам.На друг лов преди години отстрелях заек с 4/0 от 80 метра приблизително-имам свидетели!Знам,че сега зевзеците ще ме емнат,а това ти го разказвам,не да ти давам съвети да стреляш на тези дистанции,не,напротив с течение на времето ще се убедиш,че не трябва да се стреля със съчми по-далече от 40-45 метра,но преди обичах да си правя експерименти.Всичко това ти го казвам за да ти кажа,че ако си решил да си вземеш и 16-ти калибър няма да сбъркаш.За дребен дивеч и особено пернатия е незаменим.Аз обичам сам да си правя патрони и за миналия сезон си спретнах едни прекрасни 25 грамови патрончета -голям бой ги тупах тези пъйдъци.С бренеке 16-ти кал. е също много точен и далекобоен.НА-СЛУ-КА от мен и късмет! :mail1: