Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

патрони с концентриран бой

Recommended Posts

В друга тема обсъдихме снарядването на дисперсантни патрони,но опита ми през годините показа,че малко ако сгреши човек(навески,лоша обтурация или некачествени материали-лош барут или неравни по размер и форма съчми,елипсовидни калпави пластмасови обтуратори...и др.)и получава без да иска разсейващ патрон :D ,но сравнително трудно е да се постигне концентриран бой с равномерен съчмен сноп.През годините съм правил няй различни вариянти,някой от които са давали добър резултат и бегло ще се спра на каквото се сетя,а другото ще дописвам в процес на дискусия.Молбата ми е който се е занимавал с това да сподели своя опит (успехи и неуспехи)в тази област,както и при наличие на подходяща литература да копира и качи в темата.

За постигане на групирана стрелба има някой особености,като:гилзата трябва да отговаря по дължина на патронната камера(по къса гилза ще допусне "обливане с газове"блъскане на съчмите в прехода и тяхното разбъркване и деформиране;добър обтуратор,точни навески и осигуряване на правилно изгаряне на барута в начална ми фаза(оставянето на дебела надбарутна капачка,плътно и стегнато вкарана над барута ще осигури правилно изгаряне).Концентратора е известен на всички и няма да го обсъждам.Правил съм успешни опити с насипване на талк в междусъчменото пространство,като талка влиза в общата маса на снаряда.Талка предотвратява деформацията на съчмите,което е гаранция,че те нама да се разсеят вследствие на въздушното съпротивление.Успешно съм правил патрони с гр.бой като леко завиша с 3-4,дори повече грама съчмения снарад.Известно е че завишаването на саряда намаля скоростта,но скорост по ниска с 10-15 м/с не е от никъкво значение,при положение,че повече съчми удрят дивеча и така му се отдава повече енергия(енергията се разпределя междо всички съчми в патрона).Правил съм опити с фишечета от хартия(нещо като концентратор)или поставяне на пръстен от гилза по малък калибър,но не съм забелязал кой знае какъв резултат.Относно едрите съчми нещата стоят по сложно и простото тройно правило там няма как да важи защото намалянето на барута при знарядване на 13/0 например не е желателно защото все пак 13/0 ги стреляме по едър дивеч.Там съм правил съгласъване на съчмите според размера на шока на пушката,като идеята е съчмите да не се смачкат ,минавайки през шока,като ако се наложи завишаване на дозата барут(ако съчмите са домашни и са тежки)то завишавам дозата с 5% максимум.Добър резултат съм постигал,като подредя в гилзата вече съгласъваните съчми една върху друга,а не шахматно,както в заводските патрони.Подреждането една върху друга на съчмите става лесно,като от тънък картон се изработи кръстачка и се наредят директно в кръстачката плътно(за съчми 4 в ред),но за 13/0 в 12 кал. не може да се ползва кръстачка защото идват 3 по ред и може да се наредят парчета от клечки за шишчета(по дебелички за да стегнат съчмите),и след завиване заливам отгоре с парафин за да се предотврати мърдането на съчмите.така приготвен парон групира силно съчмите,но някъкси върху мишената не се разпределят правилно и съм имал слчай,да се подредят 5 съчми в ред и до тях хаотично другите.Навремето от липса на опит съм заливал междусъчменото пространство с нагрят парафин,но тогава отката е много тежък и в последствие четох,че такъв патрон може дори да е опасен и да направи бела.За п.с.ще посоча,че преди съм ползвал и ДБ,поради липса на друг(такъв ми дадоха дъртите на село)и сДБ съчмите биеха много групирано,независимо от номерата съчми,които ползвам.За ДБ е необходимо да се ползват метални гилзи,който имат специално гнездо,в което се поставят специални за ДБ капсули(центобой)представляващи нещо като леганче отдолу с алуминиево фолио(ако някой му е любопитно имам такива и мога да кача снимка),но съм чувал,че употребата на съвременни капсули за ДБ е опасно и не съм пробвал да правя с ДБ и съвременен капсул(жевело,уйнчестър).Това се сещам в момента..ако някой е правил нещо,което работи нека добави и ме поправи

Edited by nqkoiotnqkade
:) .............тук намерих още един стар патрон отпреди 20тина години..............вземат се 3 обтуратора от концентратор/става и от пластмасова тапа/,амортизатора може да се използва в разпръскващ патрон............нареждат се по 3 съчми 11/0-12/0-тежат от 28,5 до 30 грама...........заливат се с парафин ,като може отделно както е показано /допълнително 1,5 гр/,може и в гилзата ,като нивото на парафина е до върха на съчмите/допълнително 3-3,5 гр/............барут за 29 до 33 гр..............изпробвани са с добър резултат на 40-60 метри......... :)

post-221-0-97897000-1312641953_thumb.jpg

post-221-0-42120300-1312641967_thumb.jpg

post-221-0-06496200-1312641981_thumb.jpg

post-221-0-27176700-1312641996_thumb.jpg

За ДБ е необходимо да се ползват метални гилзи,който имат специално гнездо,в което се поставят специални за ДБ капсули(центобой)представляващи нещо като леганче отдолу с алуминиево фолио(ако някой му е любопитно имам такива и мога да кача снимка),но съм чувал,че употребата на съвременни капсули за ДБ е опасно и не съм пробвал да правя с ДБ и съвременен капсул(жевело,уйнчестър).Това се сещам в момента..ако някой е правил нещо,което работи нека добави и ме поправи

..............за димния барут стават всички гилзи...........няма опасност да използваш капсул жевело или винчестер,само не дигай теглото на барута повече от 5 гр. за 32 гр. заряд................ :) ...........центробоя става много добре за бездимни барути и то без номера с черен барут в гнездото на капсула.............. металните гилзи са с по-голям вътрешен диаметър и не можеш да използваш стандартните капачки,тапи и концентратори.........трябва да си ги направиш.............пък и качеството на изстрела е по-лошо от хартиена или пластмасова гилза............. :)

:) .............тук намерих още един стар патрон отпреди 20тина години..............вземат се 3 обтуратора от концентратор/става и от пластмасова тапа/,амортизатора може да се използва в разпръскващ патрон............нареждат се по 3 съчми 11/0-12/0-тежат от 28,5 до 30 грама...........заливат се с парафин ,като може отделно както е показано /допълнително 1,5 гр/,може и в гилзата ,като нивото на парафина е до върха на съчмите/допълнително 3-3,5 гр/............барут за 29 до 33 гр..............изпробвани са с добър резултат на 40-60 метри......... :)

:good: ето нещо ново..нито съм чувал за това,нито съм и предполагал.Ще се пробва задължително.опс.щях да забравя да питам-когато поставяш втория и третия ред съчми заедно с пластмасовите юбки как трябва да са подредени(тоест,какво да е разпокожението?Една върху друга ли требва да са съчмите,както бях писал по горе или шахматно.Предполагам,че цялата идея тук е съчмите да са точно една върху друга или може би запълнено веднъж с парафин междусъчмено пространство това няма значение?Питам защото тази подробност ми убягва на снимката.

Edited by nqkoiotnqkade

а някой пробвал ли е да слага допълнителна тежест на контейнера"концентратора"за по дълго носене на съчмите за по добра групираност

...........при непълно заливане с парафин съчмите се слагат по възможност една над друга..............при другия начин няма значение..........но изстрела и отката са по резки........... :)

:good:разбрах..ще пробвам с различни навески,като постепенно увеличавам,докато ми хареса

а някой пробвал ли е да слага допълнителна тежест на контейнера"концентратора"за по дълго носене на съчмите за по добра групираност

:D контейнера нищо не носи колега... :D

Поздравления...много добър отговор! Данни, снимки и опит...както го пише в дебелите книги :good:

:good:разбрах..ще пробвам с различни навески,като постепенно увеличавам,докато ми хареса

Бисерчо ако черпиш ще се назоря да ти преведа онази статия.Та там се описват всичките ти въпроси включително с пробни стрелби и резултатите от тях.Само че с пателан-чо ще направите грешка при заливането на сачмите с парафин.Налягането на барутните газове се увеличава неимоверно.Белята ви е в кърпа вързана.Да чакам ли оферта? :D :D

Ей аз как не се сетих предния път да го изнудя за превода.

:drinks: Сега със сигурност ще изкараш някое пиене. :yahoo:

А сега сериозно доста отдавна правих предложение да се превеждат определени материали от който може ама така и не намерих потдръжници на идеята. Има няколко преведени материалчета и не е лошо да се съхранят някъде защото при един гаф като този от ония дни язък за труда.

Относно групиранста на едрите съчми първото нещо от което се почва е съгласуването им с цевния канал и шоковото стеснение. Ако не е спазено това първо условие ей богу нищо не може да стане ако ще и с бетон да ги заливате. От там на татък почва подреждане вложки, подложки и пълнители контейнери. Оптимизиране на барутния заряд и т.н.

И това нещо го повтарям за кой ли път вече и никой не ще да вдене. Няма да ги пиша формулите и да качвам таблиците повече който има зор ще ги намери.

И не се ли направи някаква систематика на такива теми както и ограничения за писане в тях все ще се пуска едни и същи и само ще скачаме от една на друга. И на края нищо.

За пример ще дам темата със постването на мишени с групи. Там всичко е точно конкретно и ясно.

Ако някой иска да се нагърбва и да почва да прави нещо по въпроса ще пиша и ще превеждам.

Но да се прави като хората както например е почнал сега patelan .

Edited by lov

Бисерчо ако черпиш ще се назоря да ти преведа онази статия.Та там се описват всичките ти въпроси включително с пробни стрелби и резултатите от тях.Само че с пателан-чо ще направите грешка при заливането на сачмите с парафин.Налягането на барутните газове се увеличава неимоверно.Белята ви е в кърпа вързана.Да чакам ли оферта? :D :D

ааааааа,не..никъкви бели.Чел съм доста за този парафин и съм особено внимателан с него,въпреки,че навремето съм го правил всеки път щото още не разбирах и мислех,че е хубаво(винаги заливах с нагрят парафин съчмите докато се запълно междусъчменото пространство и се чудех защо много рита пушката :D ).Когато се залива с паравин това рязко качва налягането и е необходимо да се намали барута с 0,2,дори 0,3гр.,но и когато се правят пробни патрони се почва от по малко,пробва се и постепено се увеличава барута,като се следят резултатите за да се нацели най доброро съотношение заряд-снаряд,но тук говорим не за наливане,а за спояване на съчмите с парафин за да стоят кротко и да не се разместят.В най горния пост съм посочил,че редя съчмите в кръстачка за да са една върху друга или ги подпирам с клечки и най отгоре просто прикапвам парафин за да не се разместят.При метода на пателан идеята е сходна,като се ползват капачките за да могат съчмите да са една върху друга,а не шахматно,както е обичайно да се подреждат при конвенционалните патрони.Така подредени съчмите,като в патрона на снимката са напълно защитени от деформаций,което е обещаващо за добра групираност.сходно ще се получи,ако се използват 13/0,но между редовете да има капачки за да може да се осъществи нареждането една върху друга,като просто се спояват с парафин просто за да не мърдат.Ами ако имаш на сърце направи един превод,когато имаш време...поздрави

Edited by nqkoiotnqkade

Ей аз как не се сетих предния път да го изнудя за превода.

:drinks: Сега със сигурност ще изкараш някое пиене. :yahoo:

А сега сериозно доста отдавна правих предложение да се превеждат определени материали от който може ама така и не намерих потдръжници на идеята. Има няколко преведени материалчета и не е лошо да се съхранят някъде защото при един гаф като този от ония дни язък за труда.

Относно групиранста на едрите съчми първото нещо от което се почва е съгласуването им с цевния канал и шоковото стеснение. Ако не е спазено това първо условие ей богу нищо не може да стане ако ще и с бетон да ги заливате. От там на татък почва подреждане вложки, подложки и пълнители контейнери. Оптимизиране на барутния заряд и т.н.

И това нещо го повтарям за кой ли път вече и никой не ще да вдене. Няма да ги пиша формулите и да качвам таблиците повече който има зор ще ги намери.

И не се ли направи някаква систематика на такива теми както и ограничения за писане в тях все ще се пуска едни и същи и само ще скачаме от една на друга. И на края нищо.

За пример ще дам темата със постването на мишени с групи. Там всичко е точно конкретно и ясно.

Ако някой иска да се нагърбва и да почва да прави нещо по въпроса ще пиша и ще превеждам.

Но да се прави като хората както например е почнал сега patelan .

Формулите за съгласуване си седат на един лист и дотам с тях.аз съм практик и просто навирам една тапа в дулото на 1см и редя съчмите за да видя дали са свободни,плътни,колко плътни и дали едната се 'чувства избутана"...абе на принципа съм око да види ръка да пипне :D и вече си преценям визуално съчмите стават ли не стават ли,ако са много хлабави ще ги туря в лента за фотоапаратче или хартиено фишече,а ако някоя съчма е избутана просто не стават за тоя шок и толкова..предложението за превод от руски и публикуване в закачена тема е много добро,защото така инфото е на едно място,а и руските сайтове са особено богати на инфо и там може да се образоваме доста и да понаучим много пинизи,дето не сме и предполагали.Предлагам модератор за закачи тема,подобна на тази за групите с куршуми в същия раздел и да я разчиства от спам отвреме навреме :D ,а който каквото има налично ,като литература да го качва и когато и който може да превежда за да четат всички,както и да се утвърдят правила за,както в темата за групите.

..............за димния барут стават всички гилзи...........няма опасност да използваш капсул жевело или винчестер,само не дигай теглото на барута повече от 5 гр. за 32 гр. заряд................ :) ...........центробоя става много добре за бездимни барути и то без номера с черен барут в гнездото на капсула.............. металните гилзи са с по-голям вътрешен диаметър и не можеш да използваш стандартните капачки,тапи и концентратори.........трябва да си ги направиш.............пък и качеството на изстрела е по-лошо от хартиена или пластмасова гилза............. :)

металните гилзи са по широки и за 20ти ползвам тапа са 16ти ,а за 16ти тапа за 12ти и заспиава :D ,че и напъма голям и гърмят по силно.Опитвал съм да снарядвам с бездимен барут и центобой,но ми се гледа,че гърмят по-слабо отколкото с жевело или уинчестър(това не е проблем-може да се форсират с малко ДБ и ще станат),но и след като се развеждах едно време с първата жена са ми се попиляли някъде металните гилзи и сега имам само няколко та няма файда,че имам много капсули центробой :( .Те тези центробой искат да има една наковалня отдолу в гнездото,а само металните гилзи я имат.От металните гилзи капсите се избиват от гилзата с вода и дървена тапа иначе нямат излизане от гнездото :D ..абе може да ви е странно но си е точно така..даже се киснат и в оцет гилзите за да се махне нагара и клеясалото :D ,но иначе са си тръпка :D

............лов много точно е отбелязал основните елементи на групирания патрон...........не знам доколко е в темата ,но ще уточня моя опит с концентраторите...........на снимката са някои от използваните/тези,които имам под ръка/.........като на дисперсанта горе в ляво използвам само кръстачката,която слагам в цял контейнер за подреждане на съчмите...........от всичките най добре групират съчмите целите концентратори без амортизатор на долния ред,като в ляво са български ,а в дясно е руски отпреди 25-6 години............ :) ..........ако някой може да допълни ............ :hi:

post-221-0-08594800-1312707868_thumb.jpg

............лов много точно е отбелязал основните елементи на групирания патрон...........не знам доколко е в темата ,но ще уточня моя опит с концентраторите...........на снимката са някои от използваните/тези,които имам под ръка/.........като на дисперсанта горе в ляво използвам само кръстачката,която слагам в цял контейнер за подреждане на съчмите...........от всичките най добре групират съчмите целите концентратори без амортизатор на долния ред,като в ляво са български ,а в дясно е руски отпреди 25-6 години............ :) ..........ако някой може да допълни ............ :hi:

Ако обобщим дотук казаното излиза,че за да има групиране на стрелбата то основното е съчмите да се подредят правилно една върху друга,да бъдат съгласувани с шока на конкретното оръжие и да има бъде осъгурена добра амортизация и всичко това с цел минимални деформаций и по възможност липсата на такива.Колкото до закачената тема то сега ще напиша едно предложение към модераторите да направят една или да разчистят от спам темата"балистика на гладкоцевния изстрел"и да я прикачат.поздрави и наслука на всички :good:

брат,поизчакай с превода докато ни направят закачена тема и направо ще публикуваш там,че да не се налага да се мести после в закачената...надявам се модераторите да не ни "отсвирят"и да ни уважат молбата за такава тема :D и я чакаме да се появи :)

Трудно е да се открие нещо нова за гладкоцевен боеприпас , което да не са пробвали преди нас , е не са имали талк , но са имали картофено брашно , нищесте .. Добър резултат за концентриране на снопа се получава при запълване на междусъчменото пространство с белия материал от патрони 12к(Ремингтон, Уинчестър ...)които са стари от носене през годините , но стават за материал - съчми , гилза и този бял материал -резултатите за 16к. 8/0,10/0 са прилични до около 35м. , от два патрона се запълмат три ..

Има доста нови неща като материали. Кога са слагали картофено нишесте е имало и талк ама нишестето без пари, а и като поеме влага и позапече става друго. Сега има силикони които са в пъти по добри. Има и сламки за пиене които могат да се ползват за подреждане на съчмите в колконки. И ма и различни видове каширани с полиетилен картони които стават и за контейнери с подредба на заряда.post-2044-0-13391700-1312718662_thumb.jpg post-2044-0-77355900-1312718802_thumb.jpgpost-2044-0-53009100-1312718822_thumb.jpg

За мързеливите има и готови контейнерчета ама те и не се хващат да пълнят патрони. Има различни строителни изолационни материали които имат чудесни амортизиращи качества ако се ползват за тапи. Нарязал съм едни от фибран и ще стъкна едни крушумчета с тях за експеримента. Тъкмо ще си пробвам новата матричка и ще видя каква е разликата при различно снарядяване на един и същи снаряд сразлични обтуриращи елемент и амотизатори. Но отчета за резултата ще е в другата тема.

А и полиамидна гранула се намирва стига да знаеш къде да търсиш. Но на нея не съм привърженик защото е все едно да си утежняваш снаряда ама от това имаш само група но не и енергия щото се отнема от тази гранула и остава неизползваема практически.

Снимките които качвам не са мой но са показателни как от нищо става нещо.. Същия вариант за подредбата съм го правил и става като за целта ползвах точно сламки за безаклохолно. Ако не забравя може да стъкна един такъв патрон за онагледяване.post-2044-0-96722200-1312718784_thumb.jpg

Има доста нови неща като материали. Кога са слагали картофено нишесте е имало и талк ама нишестето без пари, а и като поеме влага и позапече става друго. Сега има силикони които са в пъти по добри. Има и сламки за пиене които могат да се ползват за подреждане на съчмите в колконки. И ма и различни видове каширани с полиетилен картони които стават и за контейнери с подредба на заряда.post-2044-0-13391700-1312718662_thumb.jpg post-2044-0-77355900-1312718802_thumb.jpgpost-2044-0-53009100-1312718822_thumb.jpg

За мързеливите има и готови контейнерчета ама те и не се хващат да пълнят патрони. Има различни строителни изолационни материали които имат чудесни амортизиращи качества ако се ползват за тапи. Нарязал съм едни от фибран и ще стъкна едни крушумчета с тях за експеримента. Тъкмо ще си пробвам новата матричка и ще видя каква е разликата при различно снарядяване на един и същи снаряд сразлични обтуриращи елемент и амотизатори. Но отчета за резултата ще е в другата тема.

А и полиамидна гранула се намирва стига да знаеш къде да търсиш. Но на нея не съм привърженик защото е все едно да си утежняваш снаряда ама от това имаш само група но не и енергия щото се отнема от тази гранула и остава неизползваема практически.

Снимките които качвам не са мой но са показателни как от нищо става нещо.. Същия вариант за подредбата съм го правил и става като за целта ползвах точно сламки за безаклохолно. Ако не забравя може да стъкна един такъв патрон за онагледяване.post-2044-0-96722200-1312718784_thumb.jpg

:good: ако има чалъм покажи как се прави кръстачка за подредба на съчмите от сламка за безалкохолно,подобна на тези на снимките или най лесния начин за нагъване на кръстачки,като тези на снимките.

брат,поизчакай с превода докато ни направят закачена тема и направо ще публикуваш там,че да не се налага да се мести после в закачената...надявам се модераторите да не ни "отсвирят"и да ни уважат молбата за такава тема :D и я чакаме да се появи :)

Добре,защото другата седмица мислех да отскоча до морето,но в северната му част иначе с колям кеф бих те поизнудил да почерпиш. :yahoo:

Добре,защото другата седмица мислех да отскоча до морето,но в северната му част иначе с колям кеф бих те поизнудил да почерпиш. :yahoo:

Не ми се свиди брат черпнята,ама и добре си се ориентирал.Южната част не е нищо особено,само цените са високи..Слънчев бряг и Несебър не са това,което бяха някога и все едно си се наврял да почиваш в София :D .Аз живея в един нов квартал между равда и несебър,където преди 10 год. ходех на лов и тук имаше само лозя :D,а сега е наджипкано хотел до хотел до безобразие..само Равда успяха да запазят що годе добър облик и добри плажове и в момента се радват на добър туризъм и много гости.Незнам как е по Созопол(имаха хубав стар град)..навремето ходехме на море все там,но във времето на прехода и там ще е заприличало на строителна площадка.Да извиняват колегите за спама.Поздрави

Последната снимка точно за това я издирих и качих. Там между съчмите за да стоят в колонки една върху друга е сложена някаква пластмаса. Възможно е и да е контейнер но крайния резултата е подобен и така изглежда на затворен патрон със сламки. Принципа е същия като на времето са ползвали даже дървени клечки само че сламката е къде по лека и не оказва влияние на съчмите след напускането на цевта.

Последната снимка точно за това я издирих и качих. Там между съчмите за да стоят в колонки една върху друга е сложена някаква пластмаса. Възможно е и да е контейнер но крайния резултата е подобен и така изглежда на затворен патрон със сламки. Принципа е същия като на времето са ползвали даже дървени клечки само че сламката е къде по лека и не оказва влияние на съчмите след напускането на цевта.

Да,ясно..вместо както аз правя(подреждам съчмите във фишечета от хартия и ги стягам с клечки :D просто ги нареждам в разцепена сламка за пиене :D .. :eusa_wall: -то малко акъл ,ама да дойде навреме,нали :D ..Довечера ще кача една снимка на такъв патрон та да се посмеете(довечера,че на тоя комп нямам блутут)..Малко са грозни мойте щото ползвам стари гилзи и не съм ги правил за целта с добър вид да ги показвам тук във форума,но иначе групират много добре,въпреки че са грозни до безобразие :lol: .