Jump to content

Колеги отиде си ! На предпазител или Не!?

Share

Recommended Posts

Не бре, то беше общо казано, не е за тебе! Просто съм цитирал под твоя пост! :cap:

ааааааа, убаво. аз па, как се сецнах............ :D :D :D ама бех укарал неколко ракиичета.........от тая жълтата и отлежалата. толко отлежала,че чак се беше развалила.......... :bira:

Edited by мецан

• Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

На пусия се седи с изключен предпазител..

Щото на един лов, на колегата до мен му идва прасето на среща, без да бърза, той вдига пушката, изключва предпазителя, съответно прасето го чува и идва при мен, аз да го оправям.. :buba:

Викам му "друг път, като заставаш до мен пак стой на предпазител" :girl_cray2::beach:

Е колега видиш ли че ако колегата до теб беше свалил предпаязителя предварително ти надали щеше да се похвалиш със слука .:D:D:D:D:D

Не винаги можеш да накараш ловец да си признае пропуска,аз си признавам с чисто сърце че отърва прасе на пет метра от мен без да се оправдавам с предпазители и т.н.просто когато човек гледа животното а не мушката се получават и такива пропуски.Наслука колеги и по малко постове в тази тема.

• 4 weeks later...

Ако всичко което съм видял през ,,оптиката" съм прибрал и врапчета нямаше да има. Рядко ми се случва да натискам спусък, но натиснали го трябва да знаете, че е паднало. Да обаче най-ме е яд , понякога когато отида да му одрежа топките е изчезнало безследно. Дяволска работа. Като му отлита душата взема със себе си и тялото.

В една подобна ситуация бях 99% сигурен в задприкладното устройство и в бренекето и никак в поведението след изстрела, но ония зевзеци ме взеха за мезе и ме държаха 1час на разпит и накрая с красноречиви жестове ми показаха и посоката и пола на животното. Теглих им на акъла си една цветуща българска, върнах лентата и видях как козината на гръдния кош мръдва при удара и без да се колебая тръгнах по дирите. След стотина метра капки кръв, след около 3000м и самото животно. И всичко това при положение, че нямаше на мястото където е стреляно животното кръв и в разрез на теории и практики описани от професорите в моята дружинка. Пластмасовия стабилизатор на бренекето беше запушил входната рана на калкана от лявата страна на глигана. Бренекето беше разкъсало върха на сърцето и се спряло в костта на предна дясна плешка.

В заключение искам да Ви кажа, че много от пропуските ни не са пропуски, а просто не сме си научили урока до края. След описания по-горе случай спрях да вярвам на професорите и започнах да чувам всички останали.

Предпазителя се маха точно преди да натиснеш спусъка, махаш и натискаш. И да те чуе животното, в същия момент ще чуе и изстрела. 9 години вече съм ловец, лов не пропускам (от пъдпъдъци през август, до хищници през март) и не ми се е случвало да го забравя преди изстрел (или поне не се сещам, но ако се беше случило, сигурно щях да помня дълго). Просто е въпрос на свикване и е като при колата, преди да смениш скоростта натискаш съединителя. Как ще стоите с отключени пушки в гората, ами ако случайно се закачи някой спусък за дреха, част от тялото, клонче и какво ли още не? Нали за това е предпазителят, да предотвратява такива случайни изстрели, които са изключително опасни.

Иначе и аз имам подобен случай като на колегата gorskiduh. На едно откриване ми излиза прасе, гърмя го 2 пъти и съм сигурен, че поне първия го ударих, но то продължава (беше доста голям нерез). Спира на 20-ина метра след мен и се обръща. От устата му течеше кръв. Още 2 изстрела, които според мен вече бяха пропуск или странични удари (обяснявам си ги с гледане на прасето, а не на пушката) и прасето дим да го няма. Бях сигурен, че ще падне и тръгнах след него и кучетата, но то прехвърли баира и пътя и отиде в съседната гора. Събрахме се, понахраниха ме всички за пропуска. Аз си го приех мълчешком, макар и страшно ядосан и сигурен, че е добре ранено, но нали съм виновен. Накарах ги да продължим, но те викат, заминало е и отидохме в друга гора. През седмицата го намерили хора от селото, малко по-натам от където спряхме. Объркаха ни и едни от друга дружинка (не съседна), които се обадиха и питаха защо изтървахме прасето, излязло им на тях и те го изтървали. Но наще не ме слушат, че за толкова време, това прасе няма как да стигне до там и е някое друго.

• 2 weeks later...

Предпазителя се маха точно преди да натиснеш спусъка, махаш и натискаш. И да те чуе животното, в същия момент ще чуе и изстрела. 9 години вече съм ловец, лов не пропускам (от пъдпъдъци през август, до хищници през март) и не ми се е случвало да го забравя преди изстрел (или поне не се сещам, но ако се беше случило, сигурно щях да помня дълго). Просто е въпрос на свикване и е като при колата, преди да смениш скоростта натискаш съединителя. Как ще стоите с отключени пушки в гората, ами ако случайно се закачи някой спусък за дреха, част от тялото, клонче и какво ли още не? Нали за това е предпазителят, да предотвратява такива случайни изстрели, които са изключително опасни.

Иначе и аз имам подобен случай като на колегата gorskiduh. На едно откриване ми излиза прасе, гърмя го 2 пъти и съм сигурен, че поне първия го ударих, но то продължава (беше доста голям нерез). Спира на 20-ина метра след мен и се обръща. От устата му течеше кръв. Още 2 изстрела, които според мен вече бяха пропуск или странични удари (обяснявам си ги с гледане на прасето, а не на пушката) и прасето дим да го няма. Бях сигурен, че ще падне и тръгнах след него и кучетата, но то прехвърли баира и пътя и отиде в съседната гора. Събрахме се, понахраниха ме всички за пропуска. Аз си го приех мълчешком, макар и страшно ядосан и сигурен, че е добре ранено, но нали съм виновен. Накарах ги да продължим, но те викат, заминало е и отидохме в друга гора. През седмицата го намерили хора от селото, малко по-натам от където спряхме. Объркаха ни и едни от друга дружинка (не съседна), които се обадиха и питаха защо изтървахме прасето, излязло им на тях и те го изтървали. Но наще не ме слушат, че за толкова време, това прасе няма как да стигне до там и е някое друго.

Най-сигурно е да извадиш и патроните, а може и пушката да е разглобена! А иначе да знаеш, че прасето се е спряло да види дали включваш предпазителя и като е видяло че всичко е наред е продължило спокойно своя път към смъртта!

Най-сигурно е да извадиш и патроните, а може и пушката да е разглобена! А иначе да знаеш, че прасето се е спряло да види дали включваш предпазителя и като е видяло че всичко е наред е продължило спокойно своя път към смъртта!

Абе баламурник, щи дам едни патрони и разглобявания. Тая ирония мож да си я навреш в :acaw: Ако ще ми опонираш го прави, ако нямаш какво да отговориш, изчезвай там където могат да те търпят

Добре е ,че си разбрал иронията момче, това не е малко. Тя би трабвало да те подсети, че пишеш глупости, макар и от нивото на начинаещия ловец. Ти нищо не можеш да ми дадеш, нито да определяш къде да пиша. На твоите години е по-добре повече да слушаш,за да се научиш на нещо полезно и съответно по-малко да даваш препоръки. И тъй като става дума за лов на прасе на гонка ще ти кажа, че първото и основно правило за успеха, това е да си вдигнал пушката, готова за стрелба, още преди да си видял животното, тъй като в масата от случаите, нещата се развиват при видимост на разстояние от няколко, до 20-30 м. При тези разстояния, металическият звук на предпазителя , мигновенно бива чут от прасето и предизвиква незабавна реакция със смяна на посоката и скоростта, което обикновено води до последствията описани в твоя пост. Иначе казано, първият изстрел трябва да удари прасето/ на точното място /,преди то до те е усетило-това е тайната.Не знам какво правиш стоейки на пусия, че да те е страх от закачване в храсти, дрехи и пр, но те съветвам преди заставането на пусията да почистиш шумата и клечките под краката си и всички клончета, които пречат на видимостта или се допират до дрехите ти. След това, проверяваш оръжието, посоката на вятъра и окомерно оценяваш възможните посоки за поява на дивеча и възможностите ,които имаш за стрелба, в т.ч. спрямо съседните пусии. Когато започне гонката трябва да свалиш предпазителя на оръжието и да поставиш пръста си на предпазната скоба на спусъка. Така можеш да стоиш спокойно, докато чуеш шума от приближаващото животно. С времето ,човек се научава да разпознава животните, по шума който издават . Добре е да маркираш с повеждане и проследяване всяко животно ,което ти излезе на пусията. Така се научаваш да го правиш максимално тихо и незабележимо.Когато видиш животното и прецениш , че може да стреляш, преместваш пръста си върху спусъка и съобразявайки се със посоката и скоростта му на движение, както и с всички останали фактори ,гарантиращи безопасността на изстрела - стреляш.Това е и още нещо запомни от мен, ловец който не разбира от майтап не става, ама въобще не става!

Виж сега, първо не знам как тръгваш да определяш и квалифицираш някого, когото не познаваш. За това и избухнах така. Как определяш ловец с почти 10г. стаж (+още не казвам колко преди да стана ловец) като начинаещ? При това за всичкия този период съм пропускал по лов, 2 на година (тръгвам август за пъдпъдъци и приключвам март за хищници). Ами събери ловните излети за всичките тези месеци и години и ги съпостави с някой който излиза през седмица и то само на свински лов, и е от 30г ловец. Не се ли получава една доста прилична разлика и то в моя полза? Тея твойте дълги и широки философии си ги запази за себе си, защото това ми е единственото изтървано (ако въобще се брои за изтървано) прасе, така че явно не "пиша глупости"! Не знам ти как стоиш на пусия, но аз не стоя. Това за разчистването са ми го казали като бях на 14, така че благодаря за информацията, ама малко късничко вече... От закачване не ме е страх, но точно така стават белите. Прасето мигновено чувало и дрън, дрън. Писал съм и по-горе, отключва се точно преди да стреляш. В момента, който чува отключването, чува и изстрела. Ако си толкова бавен и има време да реагира между двете си е твой проблем. Или ако мислиш кое след кое трябва да направиш. Аз практикувам това и досега нямам реагирало животно на отключването (а както писах ловувам на доста видове животни). Описаното в предния пост АБСОЛЮТНО не реагира на отключването. Най-малкото преди да тръгнеш да определяш кое е "глупости" и кое не отвори и прочети някоя книжка как се стои в гората (с отключена или заключена пушка). А пък това, че вдигаш пушката още преди да е дошло животното, ме развесели. Представям си те как висиш с вдигнато пушкало и когато ти излезе животното вече си омалял... Аз на майтап нося, но не нося някой който нито ме познава, нито знае, да ме квалифицира и иронизира. Всеки си има право на мнение, но никой няма право да напада другия, особено ако въобще не го и познава. Айде остани си със здраве и наслука.

Виж сега, първо не знам как тръгваш да определяш и квалифицираш някого, когото не познаваш. За това и избухнах така. Как определяш ловец с почти 10г. стаж (+още не казвам колко преди да стана ловец) като начинаещ? При това за всичкия този период съм пропускал по лов, 2 на година (тръгвам август за пъдпъдъци и приключвам март за хищници). Ами събери ловните излети за всичките тези месеци и години и ги съпостави с някой който излиза през седмица и то само на свински лов, и е от 30г ловец. Не се ли получава една доста прилична разлика и то в моя полза? Тея твойте дълги и широки философии си ги запази за себе си, защото това ми е единственото изтървано (ако въобще се брои за изтървано) прасе, така че явно не "пиша глупости"! Не знам ти как стоиш на пусия, но аз не стоя. Това за разчистването са ми го казали като бях на 14, така че благодаря за информацията, ама малко късничко вече... От закачване не ме е страх, но точно така стават белите. Прасето мигновено чувало и дрън, дрън. Писал съм и по-горе, отключва се точно преди да стреляш. В момента, който чува отключването, чува и изстрела. Ако си толкова бавен и има време да реагира между двете си е твой проблем. Или ако мислиш кое след кое трябва да направиш. Аз практикувам това и досега нямам реагирало животно на отключването (а както писах ловувам на доста видове животни). Описаното в предния пост АБСОЛЮТНО не реагира на отключването. Най-малкото преди да тръгнеш да определяш кое е "глупости" и кое не отвори и прочети някоя книжка как се стои в гората (с отключена или заключена пушка). А пък това, че вдигаш пушката още преди да е дошло животното, ме развесели. Представям си те как висиш с вдигнато пушкало и когато ти излезе животното вече си омалял... Аз на майтап нося, но не нося някой който нито ме познава, нито знае, да ме квалифицира и иронизира. Всеки си има право на мнение, но никой няма право да напада другия, особено ако въобще не го и познава. Айде остани си със здраве и наслука.

Пак подскачаш като петле. От поста ти разбирам ,че не стоиш на пусия и това обяснява нещата. Притеснителното е , че си ловувал няма и десет години и смяташ, че знаеш всичко за лова! На това ще ти кажа , че трябва да ловуваш по същия начин поне още двадесет години и тогава да седнем да говорим на едно ниво. Казах ти каквото трябва, ти нищо не разбра ,защото явно знаеш всичко и толкова. Дори и да си гонач, това не е правилния начин за стрелба, с едновременното натискане на предпазител и спусък . Що се отнася до резултатите от лова, бъди сигурен, че въпросното прасе за което пишеш по тази тема, е безусловно изтървано от теб,и даже по-лошо, ако е същото, което са намерили по-късно , то просто е съсипано. Бъди жив и здрав,че много се отклонихме от темата.

Много не ми се пъха в спора м/у колегите за един относително процедурен въпрос и то по-скоро свързан с безопасността !

Ама да си кажа .... !

"Стои ли се до последно с предпазител и се сваля непосредствено преди изстрел, или се сваля още със заставането на позицията" .... :eusa_think:

Лично аз ... след заставането на позицията, изчистването на листа, шумки, клони и т.н които биха ме разконспирирали шумово, стоя със отворен предпазител, така че ако преценя ситуация за изстрел, ... да не губя, както части от секундата за свалянето му, така и да не се разконценрирам ... !!!

Предпазителя на Броунинга, не издава никакъв шум, но условията на гъста растителност, не виждам причина да губя ценно време, ако вече съм взел решение ... !!

Когато гоня, обикновено карабината е на рамо с включен предпазител, появи ли ситуация за връщане на прасе, лай на място в гъсталак, то карабината е в ръце със изключен предпазител !

Много не ми се пъха в спора м/у колегите за един относително процедурен въпрос и то по-скоро свързан с безопасността !

Ама да си кажа .... !

"Стои ли се до последно с предпазител и се сваля непосредствено преди изстрел, или се сваля още със заставането на позицията" .... :eusa_think:

Лично аз ... след заставането на позицията, изчистването на листа, шумки, клони и т.н които биха ме разконспирирали шумово, стоя със отворен предпазител, така че ако преценя ситуация за изстрел, ... да не губя, както части от секундата за свалянето му, така и да не се разконценрирам ... !!!

Предпазителя на Броунинга, не издава никакъв шум, но условията на гъста растителност, не виждам причина да губя ценно време, ако вече съм взел решение ... !!

Когато гоня, обикновено карабината е на рамо с включен предпазител, появи ли ситуация за връщане на прасе, лай на място в гъсталак, то карабината е в ръце със изключен предпазител !

Като сте рекли да спамим, да спамим, но макар и дискутиран другаде, въпросът си е важен и си заслужава. Пък е свързан с "отиването" на животното, донякъде. На мнение съм, че оръжието трябва да седи на предпазител, когато чакаш на пусия. Дали ще го свалиш при шум в папрата, или когато те прегази нерът, е въпрос на лична преценка. На пъдпъдъчи лов с духалката винаги ходя със свален предпазител, но с карабината го свалям, когато очаквам да видя целта и почти 90% съм подготвен да стрелям. Пък и свалянето на предпазителя ми включва подсветката, така че няма как да го забравя. Нямам претенции за голям ловджийски опит, но все пак имам изградени навици, които ми гарантират сигурност. И друго - колеги, не се дразнете и носете на майтап (Петьо) щото ловджия макар и непропускал 10 години лов, но не носещ на майтап, язък!

Като сте рекли да спамим, да спамим, но макар и дискутиран другаде, въпросът си е важен и си заслужава. Пък е свързан с "отиването" на животното, донякъде. На мнение съм, че оръжието трябва да седи на предпазител, когато чакаш на пусия. Дали ще го свалиш при шум в папрата, или когато те прегази нерът, е въпрос на лична преценка. На пъдпъдъчи лов с духалката винаги ходя със свален предпазител, но с карабината го свалям, когато очаквам да видя целта и почти 90% съм подготвен да стрелям. Пък и свалянето на предпазителя ми включва подсветката, така че няма как да го забравя. Нямам претенции за голям ловджийски опит, но все пак имам изградени навици, които ми гарантират сигурност. И друго - колеги, не се дразнете и носете на майтап (Петьо) щото ловджия макар и непропускал 10 години лов, но не носещ на майтап, язък!

Е ... м/у 90 и 99 % може да е голямата слука .... :cap:

Без проблем за безопасността .... !

Но ... всеки решава за себе си ... !!!

ПП. Тук има и някакви технологични новости: предпазител - подсветка ...... !!!

Edited by zkk

На човека загинал по време на лов :Мир на праха му!Но това трябва да бъде обеца на ухото на живите,че се стреля по ясно видима цел като се внимава да няма някой насреща.Изтървал съм животно затова,че съм щракнал с оръжието,затова внимавам.Впрочем това кой-колко време ходи на лов не е критерий колко добър специалист е.Наслука на всички и нека да внимаваме,по-добре без мръвка отколкото с жертви. :rolleyes:<_<

Пак подскачаш като петле. От поста ти разбирам ,че не стоиш на пусия и това обяснява нещата. Притеснителното е , че си ловувал няма и десет години и смяташ, че знаеш всичко за лова! На това ще ти кажа , че трябва да ловуваш по същия начин поне още двадесет години и тогава да седнем да говорим на едно ниво. Казах ти каквото трябва, ти нищо не разбра ,защото явно знаеш всичко и толкова. Дори и да си гонач, това не е правилния начин за стрелба, с едновременното натискане на предпазител и спусък . Що се отнася до резултатите от лова, бъди сигурен, че въпросното прасе за което пишеш по тази тема, е безусловно изтървано от теб,и даже по-лошо, ако е същото, което са намерили по-късно , то просто е съсипано. Бъди жив и здрав,че много се отклонихме от темата.

Къде пък видя да съм писал, "че знам всичко за лова". Просто ти оборвам твърденията, които изложи без грам да ме познаваш. На пусия съм стоял достатъчно. Като се ходи за хищници също е един вид стоене на пусия, както и някои други видове лов, но явно ти ходиш само на свински и само за него говориш. Това, че си ми "казал каквото трябва и нищо не съм разбрал", защо пък трябва да споделям мнението ти? Не споделяш мойто, ок, но аз не ти натрапвам мойто и да те обиждам. Въпросното прасе го брой както искаш, истината е, че ако бяха ме послушали и да продължим още малко, щяхме да го намерим, но и аз си го броя за изтървано, което пък няма никаква връзка с предпазителя! Споделих колко ходя на лов, ти не сподели, няма значение, но това говори нещо. За мен е изключително неправилно да се стои с отключена пушка, където и да е, щото както си стоиш, добре, но ще изключиш някой път и ще тръгнеш така, или в еуфорията от животно, което минава съвсем наблизо, но неудобно, тръгнеш малко в страни, или, или и става много, много лошо. Щото белята става за секунди и от миг невнимание. За справка:

http://www.nalov.com...showtopic=36483 и http://www.nalov.com...showtopic=36495 Кой както иска да го разбира. Аз досега с отключването точно преди изстрел не съм имал АБСОЛЮТНО НИКАКЪВ проблем. Всеки сам си решава и си носи кръста.

Не мисля, че спамим, щото тук спора е пропуск, срещу безопасност, но модераторите си решават.

Жоро, нося на майтап, но не нося на обиди.

ПП. chocho, абсолютно не е критерий, но аз не го изтъквам, а просто му казвам защо не може да ме нарича "начинаещ", нищо друго.

Edited by Peter1985bg

Белята .. винаги става за секунди ... и проблема не е в предпазителя .... !

Всяко техническо средство, ограничаващо нашата реакция, е не толкова предпазващо, колкото осигуряващо ни съответното извинение, за всяка възможна ситуация !

Белята .. винаги става за секунди ... и проблема не е в предпазителя .... !

Всяко техническо средство, ограничаващо нашата реакция, е не толкова предпазващо, колкото осигуряващо ни съответното извинение, за всяка възможна ситуация !

Позволи ми да не се съглася. Все пак предпазителят е там, за да предпазва от нежелан изстрел, както говори и името му. Проблема не е в предпазителя винаги, но понякога би предотвратил белята. В темата за разминатите бели има няколко случая. Поздрави

Позволи ми да не се съглася. Все пак предпазителят е там, за да предпазва от нежелан изстрел, както говори и името му. Проблема не е в предпазителя винаги, но понякога би предотвратил белята. В темата за разминатите бели има няколко случая. Поздрави

Извинявай колега, май наистина вече е сериозен спам: но какво значи самото понятие "нежелан изстрел" ... ?!

Ако нещо ме предпазва от самия мене за дадено действие .... очевидно, не съм добре подготвен за него ... !

Нещо се раз-философствувах, което няма връзка с темата, така че спирам ..... :pardon:

Edited by zkk

Извинявай колега, май наистина вече е сериозен спам: но какво значи самото понятие "нежелан изстрел" ... ?!

Ако нещо ме предпазва от самия мене за дадено действие .... очевидно, не съм добре подготвен за него ... !

Нещо се раз-философствувах, което няма връзка с темата, така че спирам ..... :pardon:

Отговарям ти и спирам и аз. Нежелан изстрел произведен не само от теб, а и от всичко около теб. Може да е дреха, храст, клонче, куче да те дръпне, да изтървеш пушката, да я чукнеш в някое дърво и така спусъка да се опре някъде, муха да катастрофира в спусъка и още и още. Както и да е, повтаряме всеки неговото си, нека спрем. Поздрави и наслука

От трите ми пушки, само този на СЛР-а е свален когато е с патрон в цевта . Това естествено става само когато съм се паркирал на варда, щото за друго не го ползвам. На Бърното и МР-то, предпазителите се свалят непосредствено преди самия изстрел, просто така свикнах .

Edited by ДБД

От трите ми пушки, само този на СЛР-а е свален когато е с патрон в цевта . Това естествено става само когато съм се паркирал на върда, щото за друго не го ползвам. На Бърното и МР-то, предпазителите се свалят непосредствено преди самия изстрел, просто така свикнах .

На слр-а що е свален? - щото чатка като подкован кон :mail1:

А пък всяко странично действие преди изстрел, малко или много -бави. И разконцентрира..

На колко пъти колеги са опитвали да си "огънат" спусъците от стискане :buba: и после и баба му и леля му и...

Като си застанал твърдо на пусията и почти не дишаш и само очите ти мърдат,

предпазителя няма от какво да те предпазва...

Според зависи.. Като съм с полуавтомата, предпазителя го свалям като се настаня на пусията(понеже ми е малко терсене с показалеца да го свалям преди изстрел), а като съм с ИЖ-ето непосредствено преди изстрел(просто палеца винаги си е на предпазителя, а показалеца на спусъка).

На слр-а що е свален? - щото чатка като подкован кон :mail1:

А пък всяко странично действие преди изстрел, малко или много -бави. И разконцентрира..

На колко пъти колеги са опитвали да си "огънат" спусъците от стискане :buba: и после и баба му и леля му и...

Като си застанал твърдо на пусията и почти не дишаш и само очите ти мърдат,

предпазителя няма от какво да те предпазва...

СЛР-а си седи на коленете ми когато съм на варда . За другите ми пушкала, въпрос на свикване - така си ловувам от доста години . Когато прикладта " тръгне " към рамото ми, палеца бута предпазителя на Бърното, или позакалеца, натиска бутона на МР-то. Това не ме резсейва или бави, но дали ще улуча е друга работа .

Постовете са доста полезни в последно време, но изобщо не са по темата.

Предлагам някой МОД да вземе да направи една друга тема "На предпазител, или не" и да ги премести.

Там ще си кажа и аз, но не ми се спами е готината тема за гелето...!!!

Edited by Тони Груев

Постовете са доста полезни в последно време, но изобщо не са по темата.

Предлагам някой МОД да вземе да направи една друга тема "На предпазител, или не" и да ги премести.

Там ще си кажа и аз, но не ми се спами е готината тема за гелето...!!!

Съгласен съм с теб, но в крайна сметка за да кажем - " Отиде си " , причините са доста, а една оттях, мисля е и предпазителя .

Ако все пак се сметне, коментарите в това направление се преместят в нова тема, нека се направи .

Edited by ДБД