Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Какво предварение давате при стрелба с карабина

Анкета(Тук става въпрос за лов на прасе ,защото друг дивеч много не остана)  

274 members have voted

1. 1. Какво предварение давате при стрелба с карабина до 30м

• никакво
    • една идея в ляво(дясно)
    • около 10см
    • друго
  2. 2. Какво предварение давате при стрелба с карабина на около 50м

• никакво
    • около 10см
    • една педя
    • целя се в носа
    • друго
  3. 3. Какво предварение давате при стрелба с карабина на около 100м

• около 10см
    • една педя
    • целя се в носа
    • избягвам подобни упражнения
    • друго

Recommended Posts

Дааа, тя май темата тръгнала да става интересна :). Гледам /и не само тук, в тази тема/ че съществува тенденция на нарезното оръжие да се придават някакви свръхестествени свойства на нещо като джадайски меч, лазерно оръжие, бластер и пр :D. А ако се обърнем към безпристрастния език на числата виждаме, че нещата съвсем не са толкова "извънземни". Взех повод от това, че беше споменат един от "моите" калибри - 243Win, хубав и бърз калибър. Представих си, че стоя на края на гъсталака и кучетата изтикват оттам един хубав нерез, който се е "набрал" със всичките 40 км/ч на които е способен през равната нива, на 100м от мястото, на което съм застанал. Без да вземаме под внимание времето на реакция на пръста на стрелеца и времето на сработване на спусковия механизъм, времето на полет на куршума до целта е 0.12сек. За това време нерезът изминава точно 1.33м ! Както се казва - коментарът е излишен. За тези, които вярват на числата, а не на митове и легенди си направих труда да спретна набързо една справочна таблица за необходимите предварения, в случай че се ползва патрона на HORNADY 95grs SST с начална скорост 900м/с:

post-430-0-59723400-1327480423_thumb.jpg

Поздрави и наслука!

Ехааааа, сега в раницата и радар трябва да шибна, че хептен го закъсахме с предверенията.

• Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

http://www.youtube.com/watch?v=ezAEW2z4oBg&feature=related Попаднах на едно видое ,което дава малко светлина върху въпроса ,който притежава споменатите калибри може да сподели дали са правилно по

Дааа, тя май темата тръгнала да става интересна . Гледам /и не само тук, в тази тема/ че съществува тенденция на нарезното оръжие да се придават някакви свръхестествени свойства на нещо като джадайски

Според мен сбъркана е самата тема. Заглавието би било правилно "какво предварение давате при стрелба с карабина на полигон". Хубави примери и клипчета, но всичко "по учебник". Навремето като завърших

Posted Images

Замислих се за по-горната табличка, но ми се струва, че един хубав нерез е поне 150-200кг., а на рзстояние от 100м. с 243 win.-95gr.?...,"сигурно" ще падне, ако е ударен в окото и стои на място, но дали това е калибъра...-май таблицата за скоростта на нереза няма да помогне много, а дали въобще трябва да се стреля на 100м. по бързо бягаща 150-200кг. цел с този калибър?. На 100м. от някяква опастност/кучета например/ нерезът едва ли ще бяга с пълна сила, овсен ако вече му е стреляно. Но колегата е прав, че трябва да се познават нарезните оръжия-особенно боеприпасите и препоръчителната енергия за отстрела на диво прасе. Вярно, че докато нереза бяга през нивата ще има време да си извади таблицата от джоба и да се прочете, но... . Практическият опит ще е по-полезен, както и културата на стрелбата.

Колегата по горе не наблягаше на калибъра,243win,а на простия факт,че при стрелба на бързо движеща се цел с нарезно оръжие предварение ТРЯБВА да се дава.А колко да е то вече зависи от скорост,разстояние,калибър и т.н. и т.п.

Дааа, тя май темата тръгнала да става интересна :). Гледам /и не само тук, в тази тема/ че съществува тенденция на нарезното оръжие да се придават някакви свръхестествени свойства на нещо като джадайски меч, лазерно оръжие, бластер и пр :D. А ако се обърнем към безпристрастния език на числата виждаме, че нещата съвсем не са толкова "извънземни". Взех повод от това, че беше споменат един от "моите" калибри - 243Win, хубав и бърз калибър. Представих си, че стоя на края на гъсталака и кучетата изтикват оттам един хубав нерез, който се е "набрал" със всичките 40 км/ч на които е способен през равната нива, на 100м от мястото, на което съм застанал. Без да вземаме под внимание времето на реакция на пръста на стрелеца и времето на сработване на спусковия механизъм, времето на полет на куршума до целта е 0.12сек. За това време нерезът изминава точно 1.33м ! Както се казва - коментарът е излишен. За тези, които вярват на числата, а не на митове и легенди си направих труда да спретна набързо една справочна таблица за необходимите предварения, в случай че се ползва патрона на HORNADY 95grs SST с начална скорост 900м/с:

post-430-0-59723400-1327480423_thumb.jpg

Поздрави и наслука!

P.S. Апропо, ако взема та направя една такава табличка за два-три пъти по-бавното "бренеке", много пропуски може да намерят логичното си обяснение :).

хубава таблица колега а сега направи още такива за 30-06,300W,300WM,308W...................и.т. за да може и колегите притежаващи такова да могат и те да си гръмнат некое и друго прасенце,че глад мори добитъка кризата е голема и повсеместна по точно безместна :sufra::ksshunter1fe::bira:

Колега Милен, абсолютно сте прав за предварението, както и за факта, че в лова всяка ситуация е сама за себе си-осбенно при стлелба с куршум.

Edited by LyudmilLov

Дааа, тя май темата тръгнала да става интересна :). Гледам че съществува тенденция на нарезното оръжие да се придават свръхестествени свойства на нещо като джадайски меч, лазерно оръжие, бластер и пр :D. . Взех повод от това, че беше споменат един от "моите" калибри - 243Win, хубав и бърз калибър. Представих си, че стоя на края на гъсталака и кучетата изтикват оттам един хубав нерез, За това време нерезът изминава точно 1.33м ! . За тези, които вярват на числата, а не на митове и легенди си направих труда да спретна набързо една справочна таблица за необходимите предварения, в случай че се ползва патрона на HORNADY 95grs SST с начална скорост 900м/с:

Поздрави и наслука!

P.S. Апропо, ако взема та направя една такава табличка за два-три пъти по-бавното "бренеке", много пропуски може да намерят логичното си обяснение :).

Hi *oldster* :hi: ! Верно ,къде си тръгнал с тоз гърчав 243ти , дуфни по тоя нерез с 300 Линчестер Магмун ,да видиш как ще падне като сноп :yahoo:

Поздрави! :drinks:

Ако не се лъжа, тези таблици отчитат предварението при статично положение на цевта спрямо движещата се цел.

При водене на целта и изстрел в процеса на движение, стойностите по таблицата са с около 15-30% по - малки !

Ако не се лъжа, тези таблици отчитат предварението при статично положение на цевта спрямо движещата се цел.

При водене на целта и изстрел в процеса на движение, стойностите по таблицата са с около 15-30% по - малки !

Така... предварително направих уговорката, че от сметките изключвам времето за реакция на пръста на стрелеца, т.е. времето изминаващо от вземането на решение за произвеждане на изстрел до реалното съкращаване на необходимите за това мускулни групи. Сиреч така изчислените в таблицата предварения компенсират единствено времето на полета на куршума до целта, т.е. тези предварения са минимално възможните. Ако беше включено въпросното време, те щяха да са доста по-големи. Движението на цевта компенсира единствено времето за реакция на стрелеца, докато внесената от това движение допълнителна съставяща във вектора на скоростта на куршума е пренебрежимо малка. За разгледания по-горе пример тази съставяща е около 1.3см. Тези 20-30% за които говориш са напълно реални, при положение че беше отчетено времето на реакция на стрелеца, но съответно и предваренията от които те се приспадат биха били по-големи, така че крайният резултат няма как да бъде по-малък като стойност от цитираните в таблицата. Дано да съм бил достатъчно ясен...

Поздрави и наслука!

Имаше някъде в интернета, много добро обяснение по въпроса за ъгловата скорост и предварението, но явно съм забравил, къде да го намеря !

Позволявам си да цитирам нещо от Потапов по въпроса:

Наиболее распространенная ошибка, когда стрелок, выводя винтовку в крайнюю точку упреждения, переключает внимание на спуск курка и незаметно для себя останавливает оружие. Естественно, получается промах, так как выстрел произведен из оружия, находившегося в неподвижном состоянии. В таком случае необходимо брать упреждение в 2-4 раза больше расчетного.

А като прибавим и това, че хайванчето може, да развие и малко повече от цитираните 11 м/с,

особено по някое нанадолнище ... нещата стават трудно предвидими ...!? :cap:

Имаше някъде в интернета, много добро обяснение по въпроса за ъгловата скорост и предварението, но явно съм забравил, къде да го намеря !

Позволявам си да цитирам нещо от Потапов по въпроса:

Наиболее распространенная ошибка, когда стрелок, выводя винтовку в крайнюю точку упреждения, переключает внимание на спуск курка и незаметно для себя останавливает оружие. Естественно, получается промах, так как выстрел произведен из оружия, находившегося в неподвижном состоянии. В таком случае необходимо брать упреждение в 2-4 раза больше расчетного.

Ами да, "колегата" Потапов е прав, точно това се получава :). Предваренията, пресметнати в таблицата са изчислени при идеалните условия - при нулево време за реакция на стрелеца /или компенсирано такова чрез следенето на целта/ и при липсващо закъснение в УСМ и отразяват единствено времето на полет на куршума до целта. Поради това те са минималните такива и имат за цел да илюстрират необходимостта от внасяне на предварение при стрелба с нарезно оръжие. Всяко закъснение води до необходимост от внасяне на допълнително предварение.

Колкото до компонентата, добавена към вектора на скоростта на куршума поради движението на цевта при следенето на целта - изчисленията не са сложни и мога да ги възпроизведа веднага, но това едва ли ще е интересно за всички. Просто към вектора на началната скорост, насочен по осканалната линия се добавя векторът на периферната скорост на дулото на оръжието, ориентиран перпендикулярно на първия. Тъй като тази периферна скорост е много малка, както и времето, през което тя действа /времето на полета на кушума до целта/, влиянието й върху попадението е пренебрежимо.

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Не мисля, че влиянието е пренебрежимо малко ..... но сега ме мързи да смятам .... :mail1:

Периферната скорост на оръжието по същество е пропорционална, спрямо тази на прасето на 100 м. - 11 м/с, а ъгловата е еднаква !!! /ако приемем и разлеждаме нещата в една окръжност с център ловеца/

Не мисля, че влиянието е пренебрежимо малко ..... но сега ме мързи да смятам .... :mail1:

Еее, то пък голямото смятане :), мене не ме мързи...

Периферната скорост на оръжието по същество е пропорционална, спрямо тази на прасето на 100 м. - 11 м/с, а ъгловата е еднаква !!! /ако приемем и разлеждаме нещата в една окръжност с център ловеца/

Абсолютно вярно!

Периферната скорост на дулото е пропорционална на скоростта на прасето и обратно пропорционална на разстоянието до него. В нашия случай, ако приемем /за удобство/ че разстоянието от дулото на оръжието до остта на въртене е примерно 1 м., тогава периферната скорост на дулото при следене на прасето на 100 м. ще е 100 пъти по-малка, сиреч 11см/сек. Тази компонента на вектора на скоростта продължава да действа до срещата на куршума с целта т.е. 0.12 сек, и успява да внесе изместване 11*0.12=1.32см. Интересното е, че ако прасето бяга със същите 40км/ч на 200м. от стрелеца периферната скорост на дулото е два пъти по-малка - 5.5м/сек, времето през което тя действа на курщума е 0.25 сек, и внесеното изместване е 5.5*0.25=1.38см, т.е. практически същото. И също така практически - пренебрежимо.

И те така... :)

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Уважаеми колега ОлдХунтер, мисля че имаш известна грешчица в изчисленията !

Тъй наречената компонента "вектор на скоростта" е променлива величина, свързана с ъгловата скорост и изменяща своята стойност с всеки метър отдалечаване от центъра ... до срещата с целта !!!

Така че, не можеш елементарно да я умножаваш ..... !!!

И аз го карам на усет, и нещо не ми се вързва със сметките .... та затуй да ги сверим малко .... :buba:

Уважаеми колега ОлдХунтер, мисля че имаш известна грешчица в изчисленията !

Тъй наречената компонента "вектор на скоростта" е променлива величина, свързана с ъгловата скорост и изменяща своята стойност с всеки метър отдалечаване от центъра ... до срещата с целта !!!

Така че, не можеш елементарно да я умножаваш ..... !!!

За ъглова скорост можем да говорим единствено до момента в който куршумът напусне цевния канал. Оттам нататък остава да му действат силата на инерцията, челното съпротивление на въздуха и гравитацията. Той следва траекторията си - балистичната крива - чиято вертикална проекция в хоризонталната равнина /която ни интересува/ е права линия. Така, че в този частен случай нещата не са толкова сложни, колкото изглеждат. Компонентата на скоростта, перпендикулярна на линията на прицелване е точно периферната скорост на дулото в момента на изстрела.

Бях убеден, че вкарвайки малко математика в обсъждането дискусията е гарантирана:), в което естествено няма нищо лошо. Важното е да има изслушване и разбиране. И ПОДВИЖНИ ЦЕЛИ, разбира се! :D

Поздрави и наслука!

Hi *oldster* :hi: ! Верно ,къде си тръгнал с тоз гърчав 243ти , дуфни по тоя нерез с 300 Линчестер Магмун ,да видиш как ще падне като сноп :yahoo:

Поздрави! :drinks:

Колегата визира този калибър като един от бързите калибри и е сметнал предварението въз основа на скоростта на куршума (900 м/с),а не въз основа на поразяващата сила на калибъра.

То и с 9,3х62 падат като отсечени,ама с неговите 760-800 м/с предварението ще е друго.

Колегата визира този калибър като един от бързите калибри и е сметнал предварението въз основа на скоростта на куршума (900 м/с),а не въз основа на поразяващата сила на калибъра.

То и с 9,3х62 падат като отсечени,ама с неговите 760-800 м/с предварението ще е друго.

:D Да, бе... той се бъзика Ванката.

Но независимо от това - благодаря за разбирането, наистина в случая примерът с .243 беше точно заради скоростта му, а не заради нещо друго.

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

За ъглова скорост можем да говорим единствено до момента в който куршумът напусне цевния канал. Оттам нататък остава да му действат силата на инерцията, челното съпротивление на въздуха и гравитацията. Той следва траекторията си - балистичната крива - чиято вертикална проекция в хоризонталната равнина /която ни интересува/ е права линия. Така, че в този частен случай нещата не са толкова сложни, колкото изглеждат. Компонентата на скоростта, перпендикулярна на линията на прицелване е точно периферната скорост на дулото в момента на изстрела.

Бях убеден, че вкарвайки малко математика в обсъждането дискусията е гарантирана :), в което естествено няма нищо лошо. Важното е да има изслушване и разбиране. И ПОДВИЖНИ ЦЕЛИ, разбира се! :D

Поздрави и наслука!

Уважаеми колега, печервененото е едно невярно твърдение ..... извинявай !

Нещо повече, при наличието на каквато и да е ъглова скорост, траекторията на куршума вече е изменена и в хоризонталния му полет, и не е права линия .... !!

Господа, обърнете внимание, че Олд Хънтър заради чистотата на математическия модел и за да онагледи с точни цифри необходимостта от предварение при стрелба дори и с високоскоростен патрон изключи времето за реакция на стрелеца, както и това за сработване на ударно-спускателния механизъм. Въпреки че изрично подчерта това поне два пъти, ме учудва фактът, че почти никой не го забелязва.

Моля, насочете усилията си в дискусията в тази посока. Вярно, ние тук сме се събрали все забележителни стрелци, но законите на физиката са неумолими. :)

Господа, обърнете внимание, че Олд Хънтър заради чистотата на математическия модел и за да онагледи с точни цифри необходимостта от предварение при стрелба дори и с високоскоростен патрон изключи времето за реакция на стрелеца, както и това за сработване на ударно-спускателния механизъм. Въпреки че изрично подчерта това поне два пъти, ме учудва фактът, че почти никой не го забелязва.

Моля, насочете усилията си в дискусията в тази посока. Вярно, ние тук сме се събрали все забележителни стрелци, но законите на физиката са неумолими. :)

Впрочем вчера щях да пиша по този повод, но според мен посочените 2 времена не влияят когато водиш целта.

Когато обаче чакаш в дупка :) както аз изчаках миналата година, освен всичко около предварението трябва да се вземат и тези 2 :)

Та понеже реших, че това е ясно, отказах се от мнението си :)

Уважаеми колега, печервененото е едно невярно твърдение ..... извинявай !

Нещо повече, при наличието на каквато и да е ъглова скорост, траекторията на куршума вече е изменена и в хоризонталния му полет, и не е права линия .... !!

Уважаеми колега ZKK,

С маркирания в червено текст ти току що разгони фамилията на цялата физика и балистика! :clap: По този начин щом можеш да накараш куршумът да лети по крива хоризонтална проекция си на път да изобретиш управляеми проектили.

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Да не би само аз да съм гледал филма Wаnted? Мисля, че по кината го даваха като "Неуловимите".

Истина или не, но Анжелина Джоли така фалцираше куршумите, че те заобикаляха препятствията по пътя и улучваха целта. :blink:Дори научи младия пич - главния герой, на този номер. Бях много впечатлен. Представяте ли си тази готина мацка на лов? Тя би улучила прасето, дори то вече да се е скрило зад съседния баир. Или дори да го няма, това прасе...

Та, не че искам да оспоря Олд Хънтър или ZKK, но първооткривателството на " кръговата" траектория принадлежи на друг. :D

п.п.Ето за това иде реч! :clap:

http://www.youtube.com/watch?v=9486G1BG5uU&feature=player_embedded#!

Гледайте внимателно след 1 мин. и 20 сек :dance2:

Edited by Shaman