Jump to content

какво мислите за калибър 338 lapua,за лов на диво прасе.

Recommended Posts

Нищо повече от 308W не необходимо за дивеча в България !!!

Има далеч по - приятни неща да си харчите парите, вместо да ги забивате в патрони и метал в земята .... !!!

много съм се замислил да си купя оръжие в този калибър,но леко се разколебавам с 9.3х62

добре че не си се замислял да си купиш танк и да пуцаш по свинете с 120мм. му оръдие. :D :D :D на фона му---338 лапуа е слаба ракия. :D:good: 50 BMG---също.338LapuaMagnumVs308Win.jpg

Edited by мецан

Е не съм писал за това да ми се подигравате ама нищо.Просто искам ако някой разбира от калибри да ми обясни предимствата и недостатъците на калибри като 338 и 9.3х.... сравнени с 300 win,308,30-06 които са по масови.Успех и наслука на всички.

Уважаеми колега,

изобщо не съм мислил или искал да се подигравам !

Във форума отдавна се води дискусия за подходящия калибър за лов в България.

Общо взето са се оформили:

1. Група на "разумната достатъчност", т.е калибри, които са напълно достатъчни за поваляне на най-едрите екземпляри в българската фауна и това е: всичко с дулна енергия около 3000 J, естествено, ако успееш да уцелиш убойната зона .... !!!

2. Втората група включваща според мен, част от търговците на оръжие, както и част от хората с малка и недостатъчна стрелкова подготовка, които смятат, че с мощния калибър, дивеча ще падне и при попадение в копитото !

Разбира се, всяка група си има своето основание за твърденията си !

Е не съм писал за това да ми се подигравате ама нищо.Просто искам ако някой разбира от калибри да ми обясни предимствата и недостатъците на калибри като 338 и 9.3х.... сравнени с 300 win,308,30-06 които са по масови.Успех и наслука на всички.

338 Лапуа Magnum е един от снайперовите калибри колега, с енергия в повече от необходимото за ловни цели и мръсен откат! Ако се допитваш в момента, избирайки между него и 9вятката няма две мнения 9,3X62 си е класика за свинските гонки!

ПС Ако познаваше лично колегата Щерев демек zkk, не би написал че ти се подиграва, не е в негов стил! :cap:

Оръжия в този калибър се използват масово за военни или милиционерски снайпери. Сред предпочитаните е и от занимаващите се с бенчрест или друга спортна стрелба на средни и далечни разстояния.

За лов става, в частност и за диво прасе, НО и аз като горния колега смятам, че е прекален. Едва ли ще имаш възможност да проведеш реална стрелба по диво прасе на толкова голяма дистанция, че наистина да се възползваш от всички приемущества на калибъра. По-скоро ще усетиш само негативите на калибъра - висока цена, трудно откриваем патрон, голям откат, тежка пушка, скъпа оптика и кой ли знае още какво...

Но все пак, ако ти е на сърце и преглътнеш останалите неудобства, .338 Lapua Magnum отвсякъде става за диво прасе.

Леко уточнение: точно с такъв калибър не съм стрелял.

П.П. А с 9,3х62 изобщо няма да сбъркаш.

много съм се замислил да си купя оръжие в този калибър,но леко се разколебавам с 9.3х62

Здравей колега,

Смятам, че ако се придържаш към първата група описана от колегата ZKK няма да сбъркаш :good:.

Приеми като съвет думите ми :bira: . Смятам, че за условията при които ловуваме в България класическите калибри 30-06, 7,62х54, 308 ... са достатъчни за лов на едър дивеч.

Здраве и Наслука!

колега,извинявай. не знаех,че си докачлив толкова. за мен става дума в поста ти със сигурност. не се подигравам с теб. беше просто приятелска закачка. за извинение имаш 1 точка от мен. не че точките са от значение. просто жест ...........все едно сме изпушили лулата на мира заедно........а + и - ,колегите са ти ги разяснили.... :bira:

Edited by мецан

338 Лапуа Magnum е един от снайперовите калибри колега, с енергия в повече от необходимото за ловни цели и мръсен откат! Ако се допитваш в момента, избирайки между него и 9вятката няма две мнения 9,3X62 си е класика за свинските гонки!

ПС Ако познаваше лично колегата Щерев демек zkk, не би написал че ти се подиграва, не е в негов стил! :cap:

за мен ставаше дума. в моя стил също не е. обяснил съм му на колегата.

Оръжия в този калибър се използват масово за военни или милиционерски снайпери. Сред предпочитаните е и от занимаващите се с бенчрест или друга спортна стрелба на средни и далечни разстояния.

За лов става, в частност и за диво прасе, НО и аз като горния колега смятам, че е прекален. Едва ли ще имаш възможност да проведеш реална стрелба по диво прасе на толкова голяма дистанция, че наистина да се възползваш от всички приемущества на калибъра. По-скоро ще усетиш само негативите на калибъра - висока цена, трудно откриваем патрон, голям откат, тежка пушка, скъпа оптика и кой ли знае още какво...

Но все пак, ако ти е на сърце и преглътнеш останалите неудобства, .338 Lapua Magnum отвсякъде става за диво прасе.

Леко уточнение: точно с такъв калибър не съм стрелял.

П.П. А с 9,3х62 изобщо няма да сбъркаш.

аз съм. затова беше закачката за танка. :bira:освен в армията и милицията, го използват и за диви кози, някъде. не съм имал честа да ходя на такъв лов. дано имам, все някога..................

Edited by мецан

Като си тръгнал да взимаш 338 или 9.3 ,значи парите не са ти проблем ,но все пак си помисли дали си струва да си гърмиш парите на вятъра.

най-евтините патрони 338 ,които съм виждал бяха 8-10лв за бр. А по-подходящите (308,30-06 и 7.62х54) могат да се намерят от 1 до 5лв бр. с много добри качества.

9.3х62 може да се намери от 2.50- 15лв ,като за 3-4лв има идеални патрони.

Сам си решаваш ,но 338 не е за тоя лов.

благодария за съветите,не сам дока4лив и знам че въпроса ми е малко..........но искам да сам на ясно със всички предимства и надостатъци на тези джа калибара.и аз моля за извинение към колегите на които казах че ми се подиграват

и искам да Ви питам 338 не е ли по скоро тежък патрон-стопер отколкото снаиперистки.и 9.3х62 ли е с по стопиращ ефект

колега кефа цена няма,щом имаш пари бол купувай,но трябва да си във форма пушките са тежки и отката си го бива,но пък позволява стрелба на големи дистанции,дано има къде да пострелваш, наслука

Самия калибър 338 LM не е предназначен да се ползва на дистанция по-малка от 300-400м, По-надолу би обезобразил всяко животно по нашите полета(е прасето не знам ,но).

Стопиращия ефект не се влияе само от Джаулите който доставя ,но и от диаметъра на куршума и неговата форма.

С две думи 338 ,не става за лов на свине.

Самия калибър 338 LM не е предназначен да се ползва на дистанция по-малка от 300-400м, По-надолу би обезобразил всяко животно по нашите полета(е прасето не знам ,но).

Стопиращия ефект не се влияе само от Джаулите който доставя ,но и от диаметъра на куршума и неговата форма.

ХАХО,само да те питам-ти от къде знаеш?Колко прасета доби с 338?Колко изстрела имаш с този калибър?Колко пъти пипа пушка или патрон 338 lapua?

Появявай се по често да го ева, вечер обичам да се смея! 19 гр.и кусур с 837м/s и 6800J няма как да стават разбира се! :lol:

Въпросът е друг обаче, дали си струва като може и по другояче......................... :umnik2:

Появявай се по често да го ева, вечер обичам да се смея! 19 гр.и кусур с 837м/s и 6800J няма как да стават разбира се! :lol:

Въпросът е друг обаче, дали си струва като може и по другояче......................... :umnik2:

АА,не.Nanski,ХАХОто си е мой :sword: . Не се пресягай,това в лова си е неуважение :girl_cray2:

Що бре, аз съм с 338LM!?? :lol::bira:

Да,но аз първи си го облайах :baraban:

пак заядливци/закачливци и завистници.

на питащия въпроса ще задам и аз един въпрос ако се спреш на 338 Lapua, то на каква пушка би се спрял?( избора им май е ограничен от към 2-3 модела и то в снайперски варианти( тежки и неудобни за носене при лов))

моят отговор: Да може да се ползва за лов на диво прасе, но от чакало и/или други статични положения(но какъв е смисъла). Според мен не става за лов на диво прасе чрез гонка. ЗКК изрази мнение"....част от хората с малка и недостатъчна стрелкова подготовка, които смятат, че с мощния калибър, дивеча ще падне и при попадение в копитото!" при моя частен случей няма и немога да се съглася с него но това е дълга тема "достойно ест" за спам.

Edited by Mr. Swarovski

Blaser R93

пак заядливци/закачливци и завистници.

на питащия въпроса ще задам и аз един въпрос ако се спреш на 338 Lapua, то на каква пушка би се спрял?( избора им май е ограничен от към 2-3 модела и то в снайперски варианти( тежки и неудобни за носене при лов))

моят отговор: Да може да се ползва за лов на диво прасе, но от чакало и/или други статични положения(но какъв е смисъла). Според мен не става за лов на диво прасе чрез гонка. ЗКК изрази мнение"....част от хората с малка и недостатъчна стрелкова подготовка, които смятат, че с мощния калибър, дивеча ще падне и при попадение в копитото!" при моя частен случей няма и немога да се съглася с него но това е дълга тема "достойно ест" за спам.

Blaser R93

Вижте,аз от 5 години съм ловец и много рядко съм изпускал лов на диво прасе,имам убити 5 прасета през този период и едно изпуснато.Искам да си купя нарезно оръжие и просто искам да съм наясно със всички особености на този вид стрелба и затова писах за 338,защото по принцип добър ловец не е само стрелец,а са компоненти от много неща:като уважение към дивеча и колегите,към гората,към оръжието,познаване на района,дисциплина и др.....но май се отплеснах просто си търся тежък калибър-стопер,а след това ще търся и самото оръжие,и затова писах за 338,защото ловувам в изключително гъст район.

Blaser R93

Blaser R93

Вижте,аз от 5 години съм ловец и много рядко съм изпускал лов на диво прасе,имам убити 5 прасета през този период и едно изпуснато.Искам да си купя нарезно оръжие и просто искам да съм наясно със всички особености на този вид стрелба и затова писах за 338,защото по принцип добър ловец не е само стрелец,а са компоненти от много неща:като уважение към дивеча и колегите,към гората,към оръжието,познаване на района,дисциплина и др.....но май се отплеснах просто си търся тежък калибър-стопер,а след това ще търся и самото оръжие,и затова писах за 338,защото ловувам в изключително гъст район.

Щом си в изключително гъст район решението ти е ясно.. 9.3х62. :)Вземаш по-цилиндрични куршуми с объл оловен връх и си ТИ!. :)

Примерен патрон - Норма Аляска или Сако Хамърхед.

Edited by JPB

В "изключително гъст"район нарезното оръжие има ограничено приложение.Говоря най вече за безопасност на стрелбата,защото при употреба на карабина трябва винаги да знаеш къде ще отиде куршума,а в шубрака и гъстото няма как да знаеш!