Jump to content

какво мислите за калибър 338 lapua,за лов на диво прасе.

Recommended Posts

Ами прав си ,освен това на 800-100м може да стреляш достатъчно точно и със 6.5х55 ,който е по-евтин(1.5-10лв за парче)

Айде стига де...

направо си върха :baraban::dance2::bira:

Като идеш в магазина и видиш какви са пушките 338ЛМ сам ще видиш ,че не става работата.

800-1000м нещо пак ми става с интернета и изпраща не пълни съобщения.

В този пост имаше още 4-5реда написано.

Няма какво да спорим за 6.5х55 ,защото съм виждал сравнения на групата на двата калибъра на 1000м и групата им е еднаква(13-15см).

Разбира се това става с много подготовка ,скъпа пушка и много други помощни уреди.Никой не твърди ,че като вземеш и почнеш да стреляш на 1000м(с каквото и да е оръжие) ще го правиш успешно.

Въпроса на човека беше става ли за лов у нас а не на 1000м мишена. Па отплеснахте. Безмислено голем и мощен за наште условия за лов, което обаче не пречи да си го влачиш и ползваш де си искаш.

Туй де сеги обсъждаме "стопиращ ефект" , разни джаули де били достатъчни ако деда ми се дигнеше от гроба щеше да се изсмее и обратно да си легне. Побъркахте ли се и , или що ви стана? Сещам се за един традиционен лов в Русия на мечки от зимна бърлотга, де се намила зимното убежище, "разбужда" се дзверо и го чака "картеч" /по руски де де/ а дали е "достатъчен" или "съобразен" си знаят само ловците. Та па ще натрътя в ДЛС щатните които се ползват от татово време са 30-06 и 270уин ,което определя параметрите на "достатъчни". От там нататък 8цата и 9.3 са предостатъчни и сигурни.

Пак казвам, всеки сам решава кво дуло да носи и си и негов проблем. Разликата е една - малкия калибър предполага по-голяма точност от големия.

И все пак разбичните калибри и различните пушки са за различни случаи. Въпрос е кои как го разбира. Колкото до въпроса " ..... калибър става ли за лов ...." то всеки от 22 нагоре става, просто явно упражнения по клавиатурата са необходими на бая народ. :bira:

• 4 months later...

800-1000м нещо пак ми става с интернета и изпраща не пълни съобщения.

В този пост имаше още 4-5реда написано.

Няма какво да спорим за 6.5х55 ,защото съм виждал сравнения на групата на двата калибъра на 1000м и групата им е еднаква(13-15см).

Разбира се това става с много подготовка ,скъпа пушка и много други помощни уреди.Никой не твърди ,че като вземеш и почнеш да стреляш на 1000м(с каквото и да е оръжие) ще го правиш успешно.

много ми е интересно как 6,5х55 ще направи такава група на 1000м :umnik2:

трябва да отида да пострелям на 1000 метра с 6.5*55 и ще кажа.(малко не вярвам, че ще уцеля) на 200-300-400 е уникално точен.(цев блазер semi-weight, боеприпаса е на норма.)

Този канал в сайта е доста интересен и може да го поразгледате ,ако имате време. Edited by xaxaredbul

ако ловуваш на гонка си вземи 9.3 ако ловуваш на чакане и искаш да имаш попадения на над 500метра няма по добро за мене от 338лапуа магнум

ако ловуваш на гонка си вземи 9.3 ако ловуваш на чакане и искаш да имаш попадения на над 500метра няма по добро за мене от 338лапуа магнум

Не .50 BMG e Класика, какви са тия 338лм, няма достатъчно енергия на това разстояние :tank:

Нещо объркахте нещата с тия калибри. 338 за 100-120м изстрел на животно 100-150кг. Лошо нема всеки си избира самара ма....

338 не съм стрелял ,но влачих преди 2г малкия брат 30-378 с двунога ,сериозна оптика/500-0/ и се чуствах кат картечаря на ротата в "марш на скок" Преди 2-3месеца доде и големия брат па така профи съоражен 338-378 попробахме го и замина да си изкара паретата щот за друго не става. Кютюк за изстрели на по 800-1000м де за мен нема приложение у нас ,освен за фукария или в дисциплината на snipi / колегата от форума с дългата пушка/.Обикновенно туй калибър се използва по Азия от тия де плащат то 12-25 каймета и нагоре за едно жувотно и се пука от 400-500м нагоре. Въпреки ,че и там светнатите ползват 30-378, 300уин 270шорт, и за спецовете 257. Та мерак се гаси с пари а да ли е "съобразен" и "достатъчен" са въпроси де идат след това :D

Сама аз ли съм с "дълга" пушка??????

• 2 years later...

Изчетох всички коментари и ми стана интересно - много отзиви, много съвети... А колко от колегите съветници наистина са стреляли, или са пипали, или имат оръжие в кал, 338? Сигурно или никой, или най-много един. А приказки и съвети 1000.....и един...

Колегата питащ можеше да намери инфо и в гугъл по въпроса.

snipi - не си единствен с дълга цев :) - само ,че аз съм и с един от "бързите калибри" (300wm) които оказва се е ТАБУ за повечето писали в тази тема.

А коментарът "Разликата е една - малкия калибър предполага по-голяма точност от големия." на колегата garry изобщо няма да го коментирам. Много ме кефи.

Нищо повече от 308W не е необходимо за дивеча в България !!!

Има далеч по - приятни неща да си харчите парите, вместо да ги забивате в патрони и метал в земята .... !!!

Абсолютен отговор, изчерпващ както тази, така и много от сходните теми във форума. Струва ми се, че спокойно може да послужи на модераторите за основание, с което да поразчистят ненужното и в много други теми.

Преди повече от 10 години и Иван Недков беше говорил за 308 Win със суперлативи, но с изказа си колегата Светослав Щерев е по-убедителен. С уважение! Поздрави и наслука на всички!

....И за да поставя някакъв край на темата ще споделя че си купих още през 2012г. браунинг лонг трак 9.3х62 в луксозното изпълнение с инкрустации и оребрена цев и впечатленията ми са че..........нямам изстрел още :( :sad: :( но има време а дано и дивеч.Може би се бях престарал с 338 но Вашите мнения и коментари ме ориентираха според мен в правилния калибър.Благодаря на всички за помоща.Пожелавам на всички през новия сезон да отстрелят толкова прасета колкото излети "капо" имам аз......а за тези 3 сезона са над 40.......но не прекалявайте :D