Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Колега не мога да ти помогна:pardon: Можеш ли да ми кажеш нещи повеше з тази карабина Застава? По добра ли е от Мазалата? И цената и каква е?

Здравей колега!Заставата е по-добра от Мазалата по ред причини.Аз имам Застава 30 06.Страхотна е!Просто няма по-добра,нова за тези пари.Аз моята я купих за 870лв.Толкова струваха лятото и в София и вьв Варна.Миналата седмиця ударих един глиган,около 200 кг.Не е за вярване,как го прострях-като прани гащи.Не мрьдна само с един изстрел!Разтоянието си го биваше-около180 м.Мазалата е по-мощен,но той просто не е за лов,както и Калашника!Да не говорим,че,като грьмнеш се чува през 3 села!Заставата е пьлно копие на Маузер,а това трябва да ти говри нещо.Проблема на Заставата е само,че не е автомат.Малко губиш от оптиката целта при презареждането.Наслука!

• Replies 229
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Колега, тогава с 1 лев, можеше да се купи повече, отколкото с 1 лев сега. Лева беше по-скъп, щото пушката си е същата! Има инфлация, 900 лв. тогава = 1300 лв. сега. За същата стока - нова. За едн

Абе хора, к'во ви става ? Колегата си е определил цена, щото пушката си е негова, и не настоява никой нежелаещ да я вземе ... ако някой я иска, ок, ако не - не я иска, отива на пазара и си купува същ

Колега не мога да ти помогна Можеш ли да ми кажеш нещи повеше з тази карабина Застава? По добра ли е от Мазалата? И цената и каква е?

Posted Images

Заставата е пьлно копие на Маузер,а това трябва да ти говри нещо.

Привет колеги,притежатели на Застава М70.Имам питане към Вас в контекст на суперлативите ,които чета във форума за тази пушка-/аз също съм притежател на Застава/ с моето оръжие имам един проблем,който искам да споделя и да чуя мнения,сравнения и съвети.

При използване на куршуми с мек връх, но с по-широко чело, затвора "забива"куршума в ръба на патронника, като го деформира до такава степен ,че се получава заклиняване на патрона и невъзможност да се презареди.Специално говоря за куршумите на Норма-Аляска-с тях просто не мога да съм сигурен по време на лов.Използвайки куршуми с по заострен връх и ли"чело" ,затвора работи като по масло-правя 5 изстрела по силуетна мишена за 7 секунди.

Срещате ли подобен проблем при вашите Застави?

Заставата е пьлно копие на Маузер,а това трябва да ти говри нещо.

Привет колеги,притежатели на Застава М70.Имам питане към Вас в контекст на суперлативите ,които чета във форума за тази пушка-/аз също съм притежател на Застава/ с моето оръжие имам един проблем,който искам да споделя и да чуя мнения,сравнения и съвети.

При използване на куршуми с мек връх, но с по-широко чело, затвора "забива"куршума в ръба на патронника, като го деформира до такава степен ,че се получава заклиняване на патрона и невъзможност да се презареди.Специално говоря за куршумите на Норма-Аляска-с тях просто не мога да съм сигурен по време на лов.Използвайки куршуми с по заострен връх и ли"чело" ,затвора работи като по масло-правя 5 изстрела по силуетна мишена за 7 секунди.

Срещате ли подобен проблем при вашите Застави?

Здрасти, от три години ползвам Застава М 70, такъв проблем нямам. Стрелям предимно с чешки патрони със всякакъв връх а за по сериозен лов слагам Dinamit Nobel. Като ги подреждам ги подравнявам като ги притискам в задния край на магазина. При презареждането с по рязко движение и няма проблеми. Има нещо друго, моята Застава е английско производство, може и това да оказва значение :D В този ред на мисли, някой може ли да ми препоръча какъв бърз монтаж да си взема за оптика? Все още съм на механични мерни прибори:D

-----------------

Здравей BigHunter,

1. Мазалатът 7,62х54R няма как да е по-мощен от твоята 30-06 (= 7,62х63). По-"гласовит" заради дулния компенсатор - да, с по-мек откат (пак заради компенсатора) - да, но не и по-мощен.

2. Ако правиш сравнение между Мазалат и Застава, защо "проблемът" на Заставата да е, че не е автоматична?! Мазалатът също е болтова карабина.

Затова всеки си избира според вкуса и/или възможностите - болтова, "чупеща се" или автоматична карабина.

3. Защо Мазалата (пък че и Калашника) да не са за лов?! Мислиш че Мазалата няма да повали 200 кила нерез ли? - Важното е къде си го уцелил и с какъв куршум.

Иначе че Заставата е по-добра от Мазалата, по-добра е. Маузеров (=надежден) затвор; нова цев (при Мазалата си е риск дали ще случиш на цев); няма опасност от отключване по време на движение при търкане в дрехите; дървенията, колкото и да е "дървена" пак е по-добра от на Мазалата; повечето пушки на нашия пазар са с шнелеров механизъм; избор на калибър (=по-голям избор на патрони), и др.

За цена 870 лв. не знам дали все още е най-добрият вариант цена/качество!? Но при 550-650 лв. със сигурност беше!

Моля те не приемай горното за заяждане и честито за слуката!

--------------------------

Младене,

Аз досега в мойта (също 308 Вин) съм "тъпкал" само ППУ SP, не съм имал троя проблем, но в интерес на истината съм наблюдавал наранявания по оловния връх на куршума. Доколкото си спомням конструкцията, проблемът лесно може да се отстрани чрез разширяване на фуниевидната част, която подвежда патрона към патронника - но може и да бъркам.

---------------------------

Жоро,

Фирма Ваия-91 предлага швенк монтаж за Застава. Мой познат е с такъв монтаж, но не съм го виждал и не мога да споделя впечатления. Но пък фирмата е известна с качеството на продукцията си. Но и цената на монтажа е колкото на пушката! После и оптиката, и ....... ама ти си знаеш най-добре!

По какво съдиш, че твоята е английско производство - доколкото знам няма такова, освен английска и сръбска стомана, но и двете обработени в Крагуевац? По паспорта или по надписите по оръжието?

------------------------

Поздрави и наслука!

Ангел

Edited by AngelD
По какво съдиш, че твоята е английско производство - доколкото знам няма такова, освен английска и сръбска стомана, но и двете обработени в Крагуевац? По паспорта или по надписите по оръжието?

------------------------

Поздрави и наслука!

Ангел

Такова нещо като "английска стомана" или Застава произведена в Англия няма.

Английската щампа е щампа на английски вносител. Пушките са изнесени първо в Англия.амповат се и след това се изнасят в САЩ, откъдето са дошли в България. САЩ не можеше да внесе преди години пушки директно от Югославия и затова правеха този трик.

Ако вашите търговци бяха малко по-умни, щяха да внасят пушките направо от сърбите. :D

Английската щампа е щампа на английски вносител. Пушките са изнесени първо в Англия.амповат се и след това се изнасят в САЩ, откъдето са дошли в България. САЩ не можеше да внесе преди години пушки директно от Югославия и затова правеха този трик.

Ако вашите търговци бяха малко по-умни, щяха да внасят пушките направо от сърбите. :D

Има резон в казаното от теб, колега. Сигурно аз греша. Да мисля така ме наведоха следните неща:

1. При закупуването ми от Кинтекс, имаше само две в кал. 30-06, избрах едната заради по тъмния цвят на приклада, едва тогава продавача ми каза че тази пушка е правена в Англия.

2. Надписите по нея са следните: INTERARMS Manchester England, икъде не пише друго:D

Но това къде е правена няма никакво значение за мен, защото оръжието си функционира отлично и няма пропуск, а това е най важното:)

Борка,

Моята пушка е купена 2006, но е произведена 1994. Когато я купувах продавачът ми обясняваше, че в този период сърбите са работели с английска стомана - без значение какво е щамповано на оръжието (част от пушките внесени в БГ носят такива щампи, друга част - не. Като говорим за пушките внесени от Кинтекс). Не споря - може и да е рекламен трик, но не виждам защо му е било да го прави, тъй като аз още с влизането в магазина му казах, че купувам пушката, знаех че купувам сръбско оръжие и въобще не ме е интересувало каква е стоманата. Разбира се има начин да се разбере - ще пиша на завода в Крагуевац (дано отговорят честно).

Звучиш много убеден в това което пишеш за "пътя" на оръжието (може би го знаеш от "извора"), но честно казано, мен малко ме съмнява, по следните причини:

1. Пушка да обиколи повече от половината свят и да се продаде в БГ на цена 600 лв !!? - "дявол на магаре".

2. Пушката си върви с паспорт и гаранционна карта, подпечатани и подписани от Застава и никъде не се споменават английски и американски фирми, и няма друг паспорт. Ако в САЩ са правели този трик, би следвало такъв един паспорт да е унищожен и заменен с фалшификат.

3. Наред с надписите "Manchester England", "Interarms", "Alexandria Virginia", "MEKX" (ако не се лъжа), една емблема като две четирилъчеви звезди една върху друга с разминаващи се лъчи (естествено :D ) оградени с кръг, стои и емблемата на Застава - защо, ако се правят трикове!?

4. Въпросните щампи са оксидирани! Едва ли сърбите са изнасяли оръжието без оксидация, за да могат англичаните, след това и американците да си сложат щампите и чак тогава те (американците) да си я оксидират.

Ако все пак е било така, значи оксидацията на моята е правена в САЩ!? Това хубаво ли е, или лошо?

За съжаление не си спомням кога САЩ въведе ембарго на Югославия, но май беше около '94-та. Та как си го обяснявам аз: Крагуевац са произвели определено количество пушки предназначени за износ (може и през Англия) за САЩ и са им "насвяткали" въпросните щампи. Дошло е ембаркото и не могат да ги изнесът. Появява се Кинтекс, прави сделка с Застава и тези пушки (или част от тях) се появаяват на БГ пазара, но директно от Сърбия.

Възможно ли е?!?

Поздрави и наслука!

Ангел

Edited by AngelD

привет Ангеле,

Моята Застава все още е на "разработка" нямам произведени повече от 50-60 изстрела с нея,като повечето от патроните с които стрелям са ППУ и Селиер&Белот- обяснимо заради по-ниската цена.

Когато ексепериментирах с патрони на Норма -куршум Аляска 11,7гр ,забелязах за проблема написан по-горе.Ако патрона е разположен в дясната позиция преди подаването му от магазина ,с презареждането няма проблем, но ако е ляво позициониран се заклинява-това е само заради широкото чело на куршума-Аляска.Прибегнах до трик- зареждах един патрон през затвора в дясна позиция, и въвеждах един патрон в цевта ръчно,като го добутвах със затвора .Така произвеждах два сигурни изстрела с тези куршуми.

Иначе за лов ползвам само Динамит нобел SP-11,7 и ППУ SP-11,7гр.-БЕЗ ПРОБЛЕМИ В ЗАРЕЖДАНЕТО И С ДОБЪР УСПЕХ ПРИ СТРЕЛБАТА.

НАСЛУКА НА ВСИЧКИ !

2. Пушката си върви с паспорт и гаранционна карта, подпечатани и подписани от Застава и никъде не се споменават английски и американски фирми, и няма друг паспорт. Ако в САЩ са правели този трик, би следвало такъв един паспорт да е унищожен и заменен с фалшификат.

Оригиналните документи се изпращат от Застава директно до американския вносител Interarms. От тях съм купувал десетки оръжия (продавал съм оръжия около 10 години).

3. Наред с надписите "Manchester England", "Interarms", "Alexandria Virginia", "MEKX" (ако не се лъжа), една емблема като две четирилъчеви звезди една върху друга с разминаващи се лъчи (естествено ;) ) оградени с кръг, стои и емблемата на Застава - защо, ако се правят трикове!?

Interarms е в Александрия, Виржиния (САЩ). Имат клон в Англия. Аз съм говорил с тях едно време.

4. Въпросните щампи са оксидирани! Едва ли сърбите са изнасяли оръжието без оксидация, за да могат англичаните, след това и американците да си сложат щампите и чак тогава те (американците) да си я оксидират.

Ако все пак е било така, значи оксидацията на моята е правена в САЩ!? Това хубаво ли е, или лошо?

Щамповането се прави върху оксидацията.

За съжаление не си спомням кога САЩ въведе ембарго на Югославия, но май беше около '94-та. Та как си го обяснявам аз: Крагуевац са произвели определено количество пушки предназначени за износ (може и през Англия) за САЩ и са им "насвяткали" въпросните щампи. Дошло е ембаркото и не могат да ги изнесът. Появява се Кинтекс, прави сделка с Застава и тези пушки (или част от тях) се появаяват на БГ пазара, но директно от Сърбия.

Възможно ли е?!?

Щампите се слагат от вносителя. В САЩ със закон е забранено да се продават оръжия без щампа на вносителя. Та щампите по цевите дето виждате са щампи на вносители - не на производители. Щампата на ппоизводителя задължително е на цевната кутия. Цевта може да я сменяваш сто пъти. Затова щампа на цевта е калибър и вносител.

Edited by Stancho
  • 1 month later...
Колега не мога да ти помогна:) Можеш ли да ми кажеш нещи повеше з тази карабина Застава? По добра ли е от Мазалата? И цената и каква е?

заставата си е 100% маузер особено калибър 30-06.Невероятна! Мазалат-пушка за аларма.

Здравейте ,отново имам въпрос към притежателите на карабини Застави-Имате ли представа дали магат да се намерят сменяеми фиброоптични мушки за това оръжие? Аз правя едни модификации, като изпилих половината дължина на мушката и там залепям фиброоптично влакно с диаметър 1,5мм и дължина 6мм.Прицелването след това става изключително бързо и ефикасно-проблема идва от това ,че при лова който практикувам все се намира по някое клонче да се навре под защитната ламарина на мушката и да отчупи фиброоптичното влакно.Виждам по рекламите че се монтират такива светещи мушки на ЧЗ,Броунинг и др.

• 2 months later...

Някой скоро да е виждал "Застави"? На каква цена?

Някой скоро да е виждал "Застави"? На каква цена?

Вчера видях такава в ловния магазин гр.Дряново.Цена 980лв.

Здравейте колеги със "Застави". През м.Март т.г. бях във ВИП и имаше "Застави" от кал.223 до 30-06. Имам питане: Пробвах всички "Застави" за това, как ми лягат и на всички имаше несъосие между мех.мерник и мушката(мех.мерник беше изместен надясно). Може ли това да се регулира и да се получи съосие.

Има ли някаква разлика между пушките с полуложа до края на цевта(май се казваха Щутцен) и другите с открити цеви. Има този проблем както с куршуми Аляска и при кал.223Rem., защото след толкова умуване и писане и четене във форума, май до Нова година ще си купува "Застава" 223Rem.

Здравейте колеги със "Застави". През м.Март т.г. бях във ВИП и имаше "Застави" от кал.223 до 30-06. Имам питане: Пробвах всички "Застави" за това, как ми лягат и на всички имаше несъосие между мех.мерник и мушката(мех.мерник беше изместен надясно). Може ли това да се регулира и да се получи съосие.

На моята не съм забелязал такова нещо. Какво разбираш под несъосие м/у мерника и мушката? Съосие спрямо цевта или спрямо погледа ти като прикладваш?

Когато прикладвам, мерника е изнесен надясно и неговия прорез не застава на линия с мушката
дали има или няма съосие м/у мерник мушка и цев можи да се разбере само с колиматор или реална прострелка!
Когато прикладвам, мерника е изнесен надясно и неговия прорез не застава на линия с мушката

Това е от приклада, а не от мерника. При Заставата има лека кривина на приклада настрани надясно с цел по бързо прикладване (незнам защо, но тази кривина е различна при различните карабини на Застава). Явно за твоето телосложение тази кривина не е достатъчна. Все пак това не е пушка battue и ако приклада има голяма странична кривина, при стрелба ще бие наляво и нагоре. Затова аз моята си я избрах с по-прав приклад, въпреки, че гледах една която ми пасваше идеално, но страничната извивка на приклада беше много голяма.

Въпрос на предпочитания. Ако обаче сравните прикладите на Застава с други карабини, ще забележите, че при тях тази странична извитост е по-малка и мерника пак идва в дясно.

Поздрави и успех в търсенето!

Още ведньж-благодаря за информацията.Според един специалист единствено калибара 8x57 може да ми е проблем.

Така и не разбрах какво имаше предвид-скьпи патрони,дефицитни или просто друг недостатьк.

Пушката ще я използвам за прасета и чакали и при тази цена единствено скьпи патрони или тяхната липса може да ме притесни.

Поздрави!

Честито за новата прдобивка!!!!!!!!!! Боеприпаса е много добър, патрони има колкото искаш, а това дали са скъпи или не прецени сам. Ти си си купил карабина, а не картечница Zastava. Перфектна стрелба, групиране на изстрелите, повече какво ти е необходимо. Желая успехи!!!!!!!!!!!

• 2 weeks later...

И аз бях се навил да си купувам такава.Но като прочетох вашите постове останах с впечатлението че цената на тези карабини зависи от котировките на суровия петрол.До преди година пишете 550-600 лв,после 780,870,сега 980,а вчера питах във ВИП 989. Както е тръгнало скоро ще стигнат БАР.Имате ли обяснение за това повишаване на цените на оръжието и то не само на Заставата? :)

И аз бях се навил да си купувам такава.Но като прочетох вашите постове останах с впечатлението че цената на тези карабини зависи от котировките на суровия петрол.До преди година пишете 550-600 лв,после 780,870,сега 980,а вчера питах във ВИП 989. Както е тръгнало скоро ще стигнат БАР.Имате ли обяснение за това повишаване на цените на оръжието и то не само на Заставата? :)

Внос преди около 10-на години (материалите са били по евтини от сега и съответно - себестойността на оръжията); сделка в US долар (чийто курс в последствие пада), флуктуации в лева, търговеца си "търси" парите в долари и ги обръща по днешния курс към лева; някаква "специална" сделка на Кинтекс = цена 550-650 лв.

Нов модел на Застава; по-скъпи материали (по-висока себестойност); "по-пипната"; оръжието се "харчи" = 870-980 и нагоре лв.

780 лв - такава цена съм виждал само на старите модели и то след като се появиха новите. Обяснимо - след като новия модел е 870+, защо търговецът да не изкара някой лев отгоре за стария, след като се търси (и май вече няма никъде) - пазарна икономика.