Jump to content

Мечка в гонката

zkk
 Share

Recommended Posts

• Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Миналата събота в първата гонка при нас се вдигна мечка с мече. Така се случва, че явно мечето изостана от мама и тя като преминава от другата страна на долът в който бяха наредени пусиите, застава в едни гъсти борчета и започва да реве (явно викала малкото) около 10-15 мин. След това е спряла - явно се е събрала с мечето. Аз лично бях на по-далечна пусия и не съм чул ситуацията, но колегите разказаха, че пусиите покракоито е претичала меца са се държали бая комично! Интересно беяе, че в района от който я дигнахме нчмаше никакъв дивеч?! Между другото съм забелязал, а и колеги ловци казват, че дигне ли се мечка в гонката да не се чака друг дивеч от там. Интересно ми е дали имате такива наблюдения и в други райони на страната?!

Не бих казал, че е правило: където има мечка да няма нищо друго.

Вероятно зависи от района, както и от вида дивеч, който го обитава.

Мисля, че в райони с голяма концентрация на едър дивеч, прасета, елени и сърни, се намира начин за съвместно съжителство.

Например в нашия район, средно на сезон се отстрелват 50-80 прасета и в същото време постоянно обитават поне 6-7 мечки.

Първия лов от този сезон, от гонката излезе, както мечка, така и 4 кошути и едно теле, а в последствие и прасета.

В непосредствена близост до ловната ни хижа, в район от 15 хектара, постоянно обитават 2 стада и мечка, които съм ги виждал при нощните ми варди за хищници.

Миналата година в един запустял ябълков масив, от едната му страна, мечката се катереше по дърветата да яде ябълки, а от другата 3 елена си пасяха тревите и храсталаците на разстояние не повече от 150 м. един от друг.

Може би при нас се е наложило такова мнение, понеже запаса от прасета по принцип е доста зле. Елени въобще пък няма.

Поздравления за инфото Светлъо,когато за първи път ходих на лов из балкана и то като гонач в район с мецани, голямото ми притеснение беше не от стръмните баири ,а от евентоална среща с този величествен Ловец .За сега не съм имал честа на интимна среща с мечка и дано да нямам ,но това инфо е доста полезно за повечето колеги. Преди първия ми лов в балкана търсих нещо от сорта но така и ненамерих,ще се радвам и не само аз ако можеш да споделиш още неща по темата ,шапка ти свалям за опита който си натрупал и за честа да го споделиш с аудиторията.

Браво, бат Светльо, за споделения опит, който личи си е трупан с години.. :hi:

Бат ти Светльо туй от миналата година се кани да го напише у форума.

Разгеле, най-накрая му е дошла музата...!!! :clap:

Поздравления Светославе, много полезно четиво...!!! :hi:

Тези величествени животни знаят своето място в йерархията и това на човека и по правило никога няма да атакуват без причина. При раняване или ако се почустват притиснати и в безизходица или разделени от своите малки ако водят такива (както беше описал колегата малко по-горе) само тогава могата да атакуват и е абсолютно вярно че дори да се изправи и зарамжи срещу човек това още не означава че те напада, а по-скоро е опит да сплаши за да се оттегли противника. Този приом мечките много често използват за разрешаване на спорове помежду си без дори да се стигне до контакт. Досега съм се срещал свободно на два пъти с тези красиви животни и най-важното е да се запази самообладание, паниката е много лош "съветник" в тези случаи.

Миналата неделя ми излезна мечка на 25-30м. от мен на пусията въобще не ме осети до момента в които не направих крачка в страни за да ме види, застоя се и побегна.

здравейте и при нас на откриването вдигнаха мечка,от един сечинак, и удари едно куче но се размина с слабо, и в близост в сечинака вдигнаха и прасета

При нас този сезон има много сериозно присъствие на мечки.Определено заради това имаме много слаб отстрел на прасета.За двата уикенда сме вдигнали 6 мечки.

При нас този сезон има много сериозно присъствие на мечки.Определено заради това имаме много слаб отстрел на прасета.За двата уикенда сме вдигнали 6 мечки.

По права линия сте на около 7 км. от Априлци !

По гъстота на дивеч би следвало да сте като нас.

Ние досега сме на 8 бр. ... можеше и повече, ама още влизаме в час ... ;)

Здравей Калине! :) Във вашия район имате свръх популация на мечки респективно и доста опит с тия животни! Та в тоя ред на мисли не може да няма с какво да допълниш Бат Светльо! Направи го ще е интересно на всички! ;)

:bira:

Интересно ми е как реагират повечето кучета на мечешкото присъствие,лаят ли гонят ли или подвиват опашка,и веднага се сещам за филма на Райчо лов на мечка на гонка в Румънско ,как един мелез хапеше ранената меца .

А този 51ви номер е от откриването в един огромен масив от папрат плодни дръвчета смрики и секви бодили ,но не беше в пусията за радост на препатилите :bb:

post-20557-0-13260100-1318524996_thumb.jpg

Един единствен пък съм виждал мечка като гонач - миналата година на откриването. След като тръгнах от поста си и изкачих първото било се оказа, че пусията яко е обрасла. Всичко зелено не се види на 3 метра освен ако не клекнеш. Пусията е доста широка и викачите нямат възможност да се чуват и виждат та се разчита главно на кучетата. Вече знаехме, че има мечка, изпражнения имаше доста, та за това малко по-внимателно я карахме и с много аларма. Предстоеше ми да мина през единия склон, на на пътя ми едни малки борчета и елхи по 3-4 метра с шипки, а на мен не ми се щеше да се вра в тях та за това взех една пиратка и я изпратих в центъра на тая горичка. След като гръмна чух движение в ляво от мен, и веднага клекнах за да виждам под листата и в един коридор видях как на около 20 метра от мен мечката се изнася в посоката от която дойдох. След нея движеше мече, което се спря и ме загледа. Мечката обаче нещо изръмжа, то писна и я последва. Несъзнателно бях насочил пушката към нея, като се надявах да не се налага да се ползва. Поседях още 5 минути докато спрях да я чувам. Метнах още една пиратка пред себе си и продължих. В следващото дере се вдигна сюрията, но до пушките стигна само един въшкар. Като цяло се изкефих на срещата, а още по се изкефих, че и двамата си тръгнахме живи и здрави :)

Интересно ми е как реагират повечето кучета на мечешкото присъствие,лаят ли гонят ли или подвиват опашка,и веднага се сещам за филма на Райчо лов на мечка на гонка в Румънско ,как един мелез хапеше ранената меца .

Поне при нас, аз не съм виждал куче след минаваща или излизаща от гъсталака мечка.

Също така, когато съм гонил след нея, около мен не е имало кучета.

Нямам спомен от колегите да са споделяли за подобни наблюдения, освен преди няколко години за едно младо куче, което в началото гонеше всичко, казаха че лаело по мечата диря.

В същото време, това е много относително, защото специално през октомври и до средата на ноември, чуваме лай, но не виждаме реално какво гони кучето, освен в редки случаи, заради гъстата растителност.

Вероятно има обучени кучета за този вид лов в ловните стопанства.

Специално при нас, за Русалка не съм много сигурен, може би при Иван Недков в Лъгът има.

ПП. Аз също бих помолил колегата Раптор, ловуващ в непосредствена близост до нас, да сподели негови виждания или мнения на колеги, относно намаляване вероятността от неприятни и трудно предсказуеми срещи ! Както каза Нански, тяхната дружина има голям опит !

Edited by zkk

Здравей Калине! :) Във вашия район имате свръх популация на мечки респективно и доста опит с тия животни! Та в тоя ред на мисли не може да няма с какво да допълниш Бат Светльо! Направи го ще е интересно на всички! ;)

:bira:

Той бат Калин принципно има доста опит с мечките не само в България, ама се прави на скромен и не иска да разказва за румънските мечки , с които има също опит :p Калински чакаме да ни осветлиш :hihi:

Извън майтапа наистина ще е полезно.

С "кротките" мечки - добре ,въпреки ,че и с тях не всякога се знае кво мое се очаква. :D Случай много скорошен. Минавахме през рядко посещавана част от Рила. По едно време усещам лек полъх на пресна мърша и реших, че някое животно е дало фира итръгнах да видя. Леко, леко и оп клонаци пръст и стърчат копита . Ка ги видех и 20-30м до дружките ги прелетех кат куршум. Плътно каре и бавно "кръгом напред".Чуваше се пропукване от сам, от там ,ръмжене но нищо се не види и на около 100на метра кат се отдалечихме затихна всичко.Така минахме може би 500-600м за около 1/2час готови за твърд отпор.До кат излезнахме на посещаеми места отдъанааме.

Викам , брей много я уплашиеме тая меца, къв рев му удари и га гледам от стискане на шишането дулото станало кат пясъчен часовник :lol:

Системата беше "серен дебюскен" /мисля ,че така звучеше на унгарски ако съм сбъркал кой го знае туй език да ма поправи/ в превод насран но горд. :D

Майтапа си е майтап, но шега няма добитък е и ако може кротко се разминава но и от бой се не бои дзверо.Никде не знаеш що му е в акъла.

Кучета гонят мечки у нас. Преди 3г върнах на дружинката при мен едно гонче ударено през гърдите от мечката а и съм бил свидетел на подивели кучета как я гонят , па и наште погонват чат пат. :D

Преди го писах някъде по форума за големината на мечката се съди по отпечатъка на предната лапа. Напречно "дланта" над 16см ли е значи е добър дзвер, 22-24 /ка при мен е голямата/ си е вече за ... пред камината с чаша червено. :drinks:

Понеже Гари каза за мършата, големината и силата на това животно, а така или иначе, темата се отнася за мечките, ще споделя още нещо.

Може би някои колеги не знаят, но мечките си ядат мърша, което съм наблюдавал многократно при нощните варди за хищници. Това обаче не ги прави стръвници.

В последните години, вероятно заради объркването на климата, по - малкото сняг, а може би и поради други причини, част от мечките не заспиват зимен сън.

Що се касае за силата и мощта на животното: с лекота прехвърля над себе си, захапан за врата умрял кон, заедно с кола за който беше завързан !

Edited by zkk