Jump to content

Как щяха да ме отстрелят

Recommended Posts

Тема, за това как ни се е разминало "носенето в одеало", по думите на един именит съфорумец "да го форума каза"...!!! ;)

Моето "одеяло" профуча на метър от главата ми преди две години, под формата на едно бренеке Ротвайл - слава богу...!!!

Но никога не е късно, да станеш за...."одеялото"..?!?! :(

Разкажете вашата версия тук - моята ще чуете по-късно!!!

Влагам известна доза хумор в поста си, просто за да не стане прекалено "черен"

и да може да се чете. А, иначе,..?!?!?

Иначе, ние си знаеме....

ПП Колеги, моля ви, разкажете го тук ...!!!

Ако, само се замисли някой и ако можем да спасим поне един човешки живот, ще си е заслужавало...?!?!

Благодаря ви предварително!!!

Edited by Тони Груев

Здравей Бат Тони .ТЯ стана каквато стана ама да почвам по случея ..случка. Та преди около 10на 11 лета и аз придобих право на лов пушка раница и куче на първо четене и както се казва поне да ги озъконя не че ги нямах сечивата и преди това.Купих си първия джип созуки саморай чуствах се като първокласник и сеедно бацами ми е купил първото колело в живота.Бяхме на лов за глигани денят приключваше и последна гонка минасе каквото се мина и викачите излезоха в долните постове .Аз бях краен и че съм с М П С да прибирам посиите по пътя .Качвам първия ловец посия с имена хикс и потегляме надолу да събирам останали колеги е колко останали поне още двама колко може да побере един саморай .Не бяхме и испътували първите 80...100 метра и дулото на многозарядната пушка от дясната ми срана на главата проехтя истрел ушите ми заглъхнаха бях с затворена оста с поглед виждам как гилзата се истъркаля на стелката а затвора на пушката слет прзареждане счупи долното постовко тип жапка на саморая .И двете му раце на колегата държаха цевта куче в джипа нямаше да кажем че с някой от пръстите е закачил спусака.Обръцам се назат и гледам дупка в бризента .Лова приключи изнесохме фактите пред председателя случая след поне две седмици И СЛЕД ТОВА ми дойдоха проблемите когато адреналина си отмина и си викам ако бях качил колега отзат ако на колегата пушката дулото беше в моята глава АКО СЛЕД НАС В БЛИЗКО РАСТОЯНИЕ СЕ ДВИЖЕШЕ ДРУГ ДЖИП С ЛОВЦИ АКО АКО АКО.................. Моята вина е че скрих до някъде колегата да не го лишът а не трябваше .Джипа щетата на бризента направихме изрязохме 4Х4 И ТОВА ПОТО демек х го залепих на дупката на бризента има и оце......ама като се видим на раздумка.

Здравей Тони аз няма да ти пиша Бати Тони защото смятам че сме почети набори .От 21г съм ловец и то много запален . Но ще напиша за това

което ми се е случвало по време на лов .Ще напиша първо защо се отказах от свинския лов . Когато станах ловец 2-3г ходих на лов на прасе но се

изплаших като видях стари ловци поставени на посия как след това излизат на места където трябва да е чисто . И се замислих какво би станало ако

излезе прасе .Затова приключих с тоя лов . Но сега продължавам да ловувам на пернато и ще ви напиша какво ми се е случвало в продължение на

3-4г .Ходих постоянно на пъдпъдък в една дружина до Варна в с.Климентово и така ставаше че поне по веднъж на година бях стрелян от един и

същи човек .Последния път когато се случи това бях се спрял да говоря със синът му и зет му и това се случи и тогава .До тогава си мислих че аз

съм му пречката но явно не е така . И колкото пъти се е случвало това и съм го иронизирал пред всички колеги той се смее и си я кара така .Тука

във форума има колеги от Варна които ги знаят тези случаи за които пиша . И искам да поясня че винаги поне от 10г по време на лов лятото съм

с оранжева шапка ,жълта фънелка и зелена светло утразителна жилетка изобщо съм като светофар . А зимата слагам оранжева жилетка и шапка.

И извода за мен направих като спрях да ходя в тая дружина когато тоя човек е на лов .Но независимост къде ходиш ако не се спазват правилата за

лов белята е много близко .

П.П. В темата за нещастния случай с колегата ( лека му пръст ) Данчо - Драгалевски написа пет неща които трябва всеки да спазва . И ако всеки от

нас го направи със сигурност ще има по малко теми с такъв неприятен вкус .

За съжаление мисля, че всеки има какво да напише в тази тема.

На групов лов на чакал в дере мен ме оставят горе на високото, а колегата долу в дерето. Минава чакал между нас по права линия, той го отстрелва, а аз чувам как сачмите минават над главата ми.

Малко извън темата.Преди доста години с един приятел си направихме експерименти.Искахме да разберем какво е усещането когато стрелят по тебе.Единия заставаше зад един голям камък а другия стреляше по камъка.Със 7.62х54Р , армейски патрони.От около стотина метра.Но не съветвам никой да го прави.Толкова ни е бил акъла тогава ... не че сега е повече. :) Иначе нищо особено като усещане , но просто чуваш удара на куршума в камъка преди звука от изстрела.Добре че не го правихме и зад дебело дърво както бяхме намислили отначало.Щото преди да застане първия зад дървото пробвахме без човек и куршума заора земята след него... :bira:

Малко извън темата.Преди доста години с един приятел си направихме експерименти.Искахме да разберем какво е усещането когато стрелят по тебе.Единия заставаше зад един голям камък а другия стреляше по камъка.Със 7.62х54Р , армейски патрони.От около стотина метра.Но не съветвам никой да го прави.Толкова ни е бил акъла тогава ... не че сега е повече. :) Иначе нищо особено като усещане , но просто чуваш удара на куршума в камъка преди звука от изстрела.Добре че не го правихме и зад дебело дърво както бяхме намислили отначало.Щото преди да застане първия зад дървото пробвахме без човек и куршума заора земята след него... :bira:

Колега ти си бил голям търсач на силни усещения.

Tони,

през последните години за съжаление зачестяват случаите на простреляни,и за съжаление и с трагичен край,

Наблюдават се едини много сериозни и тревожни факти:

-първи сезон ловец..,и след това професори в лова...

-непознаване на ловищата в различните сезони и релеф

-непознаване на дивеча с неговите характерни качества,особено в случаите на инстиктите им за самосъхранение

-оръжие и калибри и боравенето с тях /особено за по-младите които не са били в казарма или военни лагери в училищата

-все по-честото навлизане с МПС в гората

и разбирасе прославутото по нашенски:

-бил групов и к'во,,,

Не се ли ликвидират докрай подбни *** манталитети,ще си гърмят на поразия и за съжаление със съответните последици.

За себе си не мога да кажа че съм бил на косъм от смърта на лов. По страшно е било при катастрофа с автомобил. Един път на лов за пъдпъдък ни поръсиха със сачми с още един колега. Стрелеца не беше млад ловец но беше с малко опит като ловец. Втори път беше по лошо. Пак на лов за пъдпъдъци. Стрелеца този път беше с дългогодишен и голям опит. По време на лов с периферното си зрение видях как се обръща в моята посока и стреля. Успях да се наведа и само една съчма ме удари в бузата. Трети път- свински лов последна гонка, този път съм гонач и минаваме една акациева горичка силно обрасла. На 20 метра не се вижда напред.

На края на гората има черен път и там са пусиите. Опитваме се да се движим малко странично, за да не изляза точно срещу пусията пред мен. Вървя напред и се старая да вдигам шум като подвиквам и тропам. Наближавам края на горичката и съм сигурен че точно пред мен няма никой. И изведнъж на 25-30 метра от края на храсталака точно пред мен се чува изстрел към мен. Излизам колкото се може по бързо и какво да видя. Тези от пусиите си седят на местата без да стрелят. А точно срущу мен стои някакъв който не е на лов с нас а минавал от там с кола, видял нещо и стрелял. Общо взето всичките ми случки са по време на лов когато има повече хора и имам доста притеснения когато не съм сам. Винаги гледам на къде сочи моето дуло или това на колегите. Всеки има такива случки. Един колега си носи няколко дребни сачми във врата от предната година. Пълно е с хора които не знаят или не искат да се научат къде да застанат по време на лов. Миналата година януари на лов за патица.С колега заставаме покрай Камчията за вечерния прелет. Малко преди да почне да се стъмва пристига един който със самочуствие на голям ловец и фактор в лова. При всеки разговор научаваш отново че е ловец от 35 години и че е в управителния съвет на дружеството. Та този същия си спира колата точно срещу колегата от другата страна на реката а там реката е 8-9 метра широка. Вади си нашия 2 въдици с 2 парашута, мята ги във водата, после си взема пушката и застава срещу колегата. След доста псувни се измести встрани но не си премести колата. Моето мнение е че проблемите са с по старите колеги които се имат за голямата работа в лова.

За мен никой трофей или животно не струва повече от човешкия живот. Всеки да се пази сам и да пази другите. Най-добре като видиш че има някой опасен да не ходиш на лов с него. По добре да пропуснеш един лов отколкото някой да гърми по теб. На лов отивам за да си направя кефа а не да си тровя нервите или живота.

Здравейте колеги,

Ловец съм от 6 год.и имам следните случки.Двама човека от моята дружинка,оставени на пусия като мен,може би общо 6-7 пъти са ми излизали пред мен по време на гонката от гъсталака.Карал съм се с тях по тези въпроси,но ефект никакъв.Може би имам късмет или по здрави нерви,но никога не бутам предпазителя докато не видя животното.Може би ми помага и това,че знам цената на това да имаш оръжие и отговорностите,които имаш(имам и пистолет от около 10г.) с който съм се съобразявал много- какво правя и къде ходя.При нас и по млади ловци,които не са виждали животно и не знаят тръпката от това-моля се да не излезнат пред тях тези двамата.А иначе съм гъделичкан веднъж от единайски на един пъдпъдъчи лов и два-три пъти свистене от по едрички.

Желая на всички здраве и наслука.

Идентичен случай в наше село: Лов на дива свиня. Пусиите бяха наредени през 200-250 метра по горски път, минаващ по хребет. От двете страни на пътя гора с гъст подраст, тук таме шипка и глог. Между мен и съседните пусии имаше откъслечна видимост и се виждахме само на моменти. Когато надалеко започнаха да се чуват кучетата, изведнъж изтрещя изстрел и на десетина метра над и в страни от мен сноп 13/0 отнесе шумата от клоните на близки дървета. Дублето трябва да е минало по-надалече. Колегата - ловец на 30-ина, 35 години, беше стрелял по сърна, прекосяваща пътя по права линия между нас. Явно е била съвсем видима, но в такива случаи гледаш животното и забравяш, че от другата му страна има човек. Тогава на момента ми стана неприятно и просто се удивих как е възможно да се нарушава по толкова безотговорен начин правилото - да не се стреля успоредно на пусиите. :rulez:

ЛОВ

Колко пъти.............. един ли сто ли

ни стреляха със съчмите тежки.

Ти си моето любимо хоби,

ти си моята любима грешка

Аз ще разкажа, не как мен са ме "посипвали" меко казано, а ще разкажа как аз се изправих пред изпитание и предизвикателство.

Откриване на ловния сезон на дива свиня преди няколко години, всичко върви както си му е реда.

Първа гонка свършва всичко е нормално, нищо отстреляно, подготовка и разставяне за втора гонка.

Отговорника ни разставя и аз трябва да застана на моята пусия която е на около 200м. от пътечката по която вървим до едно малко поточе и калище отстрани.

Та отивам тихичко на там, и чувам шляпане и шум от към калището, веднага пулса се покачи и ушите ми станаха като на немска овчарка и тихичко запристъпвах напред.

Листата по дърветата зелени, папрат висока, с една дума лоша видимост,въобще не мога да видя какво вдига шум.

Отворих предпазителя, приготвих пушката за прикладване, 30-06, и зачаках на около 40-50м.

Пет минути стоях в тази позиция, което ме накара леко да се приближавам към калището.

Вече пушката е почти прикладвана, пръста е на спусъка, мерне ли се косматия звяр за части от секундата изстрела е произведен.

99,9 имах усещането и убеждението че е прасе, и бях готов за стрелба, но в следващия момент от калището се подаде едно голо, плешиво теме и се изправи един кльощав човек по бански.

Както казва един приятел, снагата ми се разигра, колената ми омекнаха и си седнах на задника, даже и сега като го пиша се разтрепервам.

Явно съм бил и пребледнял, защото въпросният морж ме попита дали съм добре, а в отговор получи една дълга благословия

Оказа се, че въпросния господин бил от едно братство и така си правели къпални по планините и това място им се видяло удобно и подходящо.

На мен ми се е.. мамата, но ми беше изпитание и урок за цял живот, че ако не виждаш целта не се стреля при никакви обстоятелства.

Не стреляйте колеги, ако не сте убедени по какво стреляте.

Данчо що не му тегли един е..н и после едни шутове

Колега, що шутове ..... !

Личната ни отговорност, за това че сме с оръжие, няма нищо общо с възможните предизвикателства .... било маскировка, било разхождащ се човек или каквото и да е било друго..... !

Просто и ясно правило ...... не стреляш по нищо, което не можеш да видиш ясно и да определиш добре, при това без значение с какво си: пушка, лък, прашка и т.н !!!

Edited by zkk

И аз имам леко подобна случка но по време на патешки лов,-та седя си аз в шавара наредил съм си мюретата и по едно време чувам гласове,а се смрачаваше гледам двама се подават от едно възвишение с една пушка.Веднага ми мина през акъла,че може би ще помислят мюретата за живи и в същия момент оня с пушката тръгва с насочена към шавара пушка(а аз съм вътре)не мога да сваря да свиря и изправя, а тоя продължава да ме мери въпреки,че единият ме видя и му каза че има човек.

Чак като се показах целият отвън свали пушката и избягаха,та за малко да отнеса сачмите,какъв номер са били не знам но се радвам че не разбрах.

Така че навсякъде трябва да се внимава,не само в гората и в полето.Не е задължително на всяка цена да сложиш нещо в торбата,утре може да ти дойде по-добре и на по-добра дистанция.

Колега, що шутове ..... !

Личната ни отговорност, за това че сме с оръжие, няма нищо общо с възможните предизвикателства .... било маскировка, било разхождащ се човек или каквото и да е било друго..... !

Просто и ясно правило ...... не стреляш по нищо, което не можеш да видиш ясно и да определиш добре !!!

Колега напълно съм съгласен с теб.Просто исках да прозвучи като шега

Да ти кажа Насе, нито ми беше до е..н нито до нищо, само запалих една цигара и си представих каква беля можеше да стане.

да си кажа и аз как бях от двте страни на нещата:

1-преди има няма 2 god,на лов за прасе,поставихме пусиите.гоним едно дере с борове близко до река,кучетата залаяха ,гоначите постреляхаи всичко това точно срещу мен.чувам кучетата да се приближават и аха.......да излезне нещо и сам се приготвил :ВИДЯ ,ВДИГАМ ,СРЕЛЯМ..!!! и опааа ,в един момент виждам от към боровете,да излиза една червена шапка,на човекът до мен.представете си изненадата ми и виковете след това,а той даже и не чул ,че кучетата гонят!!!!

2-сашият този ,прибирме се след гонка,всеки нарамил пушка и вървим към следващото място.аз и едно момче напред,а зад нас сашият.В един момент се чува изстрел досами нас,обърнахме се и какво да видим ,пушката на земята,със свален предпазител ли е била незнам ,но гърми .Добре,че бе зад нас ,иначе и досега да си носим сачмите или недай си боже по-лошо да е станало .

Все още ми смеят,че съм гледал много филми за това,че при движение нося автомата с полу отворен затвор и обърнат на страни патрон.Но така се чувствам спокоен,а колегите около мен виждат лесно,че оръжието е обезопасено.Та случката беше както си вървя и изведнъж усещам как ремъка на рамото ми олеква.Незнам как и защо но се отвори в горния край и пушката полетя към земята.Зная,че е обезопасена,но при удара в земята и изщракването на автомата живота ми се скъси със сто години.Колегата вървящ зад мен беше също толкова пребледнял при вида на падащото дуло към него.А иначе увлечен в стрелбата по чакал един от колегите на 4-я изстрел бяхме в една линия с животното и ми пусна едни 13 нули.Бях успял да скоча в драките още на 3-я изстрел и се разминахме и двамата.Момчето е много висока оръжейна култура и най-предпазливия от всички ни,но......понякога се случва и най-добрите.Оръжието е голяма отговорност и не бива да го забравяме нито за миг.

МНого хубава тема.И аз имам какво да пиша ама нека колегата да се успокой че всичко стана на скоро.

При мен имаше случай :един стар ловец стои до мен и си сглобяваме пушките ,в следващи момент се чува изстрел!Човека срещу нас после ни обяснява - Начи тои слага патрони в цевите и как я хвана пушката не знам ,но с два пръста на спусъците и при затварянето двете цеви гърмят ,за щастие цевите бяха насочени в обратна посока на мен!(за това не трябва да си махате автоматичния предпазител)

А пък за хора,които се разкарват из пусиите като таксита не ми се говори, хубаво че съм се научил да не вдигам пушката преди да вида какво е?

ЗАПОМНЕТЕ ,че на пусия не се мърда на повече от 5м ,и че трябва да имате сигурен начин за комуникация , правило за прекратяване на стрелбата след определен сигнал .защото като тръгнем да се прибираме не върви някой да види прасе и да почне да стреля без да знае кой къде е в тоя момент.

При нас за последните три години имаше три случая, два от които достатъчно сериозни, но за щастие без жертви в крайна сметка. ВИНАГИ провинилите се колеги бяха стари ловци с дългогодишен опит. Именно тези хора си позволяват най-немърливото отношение на тема безопасност.

Някъде бях чел, че боравещия с оръжие (и каращите мотори или дори всякакви МПС, ако искате) минават през три фази:

1. В началото са внимателни, предпазливи, съобразителни и всякакси се стараят всичко да е без проблеми.

2. Успокоени, че през първата фаза не са имали проблеми, започват да си вярват и да я ''карат направо през просото".

3. Ако оцелеят или не убият някого през втората си фаза, пак се връщат там някъде около първата. Внимават дори и повече, защото вече са лапали големия х_й.

Пожелавам на всеки да не е на мястото нито на потърпевшия , нито на провинилия се.

Edited by пламенчо

.....А пък за хора,които се разкарват из пусиите като таксита не ми се говори, хубаво че съм се научил да не вдигам пушката преди да вида какво е?....

Редбуле, а на теб излизал ли ти е оня, изперкалия на пусия...?!?!

Има в района един човечец не е добре нещо, облича се с женски дрехи, капели, коприни, шалчета и броди из гората, като призрак.

Първият път когато ми излезе се бях втрещил, след това свикнах(общо са три), но се чудя как все още не са го отстреляли...?!?!

Като говориме за случки миналата година сюрия се вдигна в ляво под мен, едно прасе се отдели мина ми неудобно(за извинение де), стрелях му два пъти и нищо не направих.

Останалата група прасета мина диагонално над мен и удари на други пусии. Стрелба отвсякъде, на мен адреналина ми на 10 след като изпуснах прасето и всички сетива са ми на 10...

Над мен от едни скали изхвръкна един приплод, поведох го с карабината и видях че е ранен, тупна в едно дърво на 10-на метра от мен и почна да рита в агония. Реших да не го стрелям и вдигнах пушката нагоре към мястото от което излезе прасето.. Точката закрепена на изхода, 30 секунди преди това от там излетя ранено прасе, камъни падат, прасета квичат, стреля се... свален предпазител.. чакам още прасета

Има няма и 30 секунди от както прасето излетя от венеца, от там излетя и колегата който го е стрелял.. гони го за да си го доубие..

Та в този момент ми се скъси живота сигурно с 5 години... Помогна ми казармата, където един майор постоянно ни набиваше главите, че до последно показалеца трябва да е положен на кутията, а не на спусъка... Та освен това сигурно и голяма доза късмет съм имал, както и колегата който си гонеше прасето...

Та тази случка ми е като обица на ухото... може и 10 прасета да минат и ако шумка нещо отзад, чакам да видя дали е прасе... защото може и да не е !

Айде и аз да споделя ... случка от преди две седмици ...

С нова карабина съм .. тамън монтирал оптика, мерак за стрелба, че и оттатък ...

На първия лов прасетата дойдоха без кучета на 8-10м. от мен в гъстото - не ги виждах и не стрелях , те хапнаха и си заминаха по живо - по здраво ..

На втората седмица - прасе ми дойде "в гръб", без кучета , усети миризмата ми и беж ... видях го на 20м. за по-малко от секунда, докато вдигна карабината и се скри зад подраста ...знаех, че е парасе, предполагах за траекторията на движение, но не стрелях ...

Трета седмица ... возя още 4 човека и ги разставям лично по позициите (един път, между гъста и рядка гора). Показвам на всеки лично къде да застане и се връщам на първата позиция, най-близо до колата, че ако се наложи да се бяга, да не губя време.

Застанал съм на 20м. "навътре" от пътя в рядката гора и седя подпрян на един дебел ствол и се ослушвам на 16 ... по едно време (час след започване на гонката) чувам стъпки в шумата ... Първата ми реакция е да вдигна пушка в посоката на шума и да спусна предпазителя... И... в оптиката гледам чичката от съседната позиция (сигурно е с над 15г. "ловен стаж") - без нищо оранжево, без да се обади, без да се изкашли - решил да дойде да види къде точно заставам аз и да разбере "вдигнато ли е нещо" (щото съм с радиостанция) ...

Обяснявам му каква беля може да стане, а той - "Е нали ме виждаш ..." :freak:

Аз го виждам и не бързам, ама имаме колега, дето с комбинирана пъшка изстреля 14 бойни патрона миналата година докато минат пет прасета през пусията му ... :M16:

На такъв тип хора, дето се мислят за безсмъртни и вездесъщи в лова, ходи им обяснявай за безопасност, отговорност и дисциплина - те все знаят повече от всеки друг, а че не са виждали прасе с години, това не им пречи на самочувствието на велики ловджии...

Edited by Diters