Jump to content

Дамаск от Дядо Благо

Recommended Posts

Колеги, имам удоволствието да отворя тема в раздела за ножлета където Дядо Благо да показва своите творения! Надявам се форума да придобие нови познания на тема дамаск и композити! Е те тия шарении ме впечатлиха та за туй! :baraban:

ПС Излязох в отпуска!!!! :D Кой бил Дядото,па дай телефон!!!!! Па шини правил ли? :lol:

post-17748-0-69688100-1319651734_thumb.jpg

post-17748-0-51676400-1319651744_thumb.jpg

post-17748-0-12723900-1319651761_thumb.jpg

post-17748-0-90415700-1319651780_thumb.jpg

post-17748-0-93019400-1319651817_thumb.jpg

post-17748-0-44178200-1319651830_thumb.jpg

post-17748-0-72625800-1319651847_thumb.jpg

post-17748-0-61286400-1319651873_thumb.jpg

post-17748-0-60414300-1319712995_thumb.jpg

Edited by Nanski
  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

здрваеите авджии! аз бях забравил,че имам регистрация тука,добре,че нански ма ръчка с некви линкове постоянно.гледам форума е с нова премяна.ся,да ви разкрия една таина - не всички ножове са ловни, а

Колеги, имам удоволствието да отворя тема в раздела за ножлета където Дядо Благо да показва своите творения! Надявам се форума да придобие нови познания на тема дамаск и композити! Е те тия шарении м

Преди доста време сме коментирали работата му а и самия Петър Генов вземаше дейно участие във форума. А да е дядо...не е /не бих му поверил някоя засукана булка да пази/ Отдавна имам негов нож . Пр

Posted Images

Преди доста време сме коментирали работата му а и самия Петър Генов вземаше дейно участие във форума.

А да е дядо...не е /не бих му поверил някоя засукана булка да пази/ :D

Отдавна имам негов нож . Правен къстъм за мен с инициали и т.н.

post-2008-0-06026300-1319689567_thumb.jpg

post-2008-0-83540400-1319692464_thumb.jpg

Пост на дядо Благо

''Всъщност дамаска се дели на два основни вида:сваръчен и тиглов(булат,wuutz).дамаска от 2 или повече вида стомана в един пакет е нова измислица.при ецване на такъв се получава контрастна шарка от редуващи се черни,бели,сиви и всякакъв нюанс линии.някога не е имало такъв.бил е от пакет от почти еднородна стомана.въпреки това сваръчните шевове се виждат добре и си е шарен.цялата щуротия се е правила понеже произведената стомане е била толкова нееднородна и некачественна,че от едно праче изковано на острие не би покрило изискваните качества за нож,сабя,меч...в близкия изток се е ползвала средновъглеродна стомана,като в процеса на изработване на дамаск се е навъглеродявала.в япония нещата са различни.там се използват специфични пещи,като големи корита,в които производството на стомана продължава няколко дни.накрая се получава един безформен блок ,който е с нееднороден състав.приства стомана с въглеродно съдържание от1,6до 1,9%С(почти чугун),такава с въглеродно съдържание от 0.9 до 1,2%С и на някой места почти чисто желязо.целия този блок се разбива на малки късове,които се сортират по въглеродно съдържание(някога това е ставало на око - по цвета на парчето).парчетата с въглеродно съдържание от 1,6 до 1,9%С и парчета с въглеродно съдържание под 0.5%С са отивали за производство на оръжия.така наречената тамахагане е парчетата с въглеродно съдържание от 1,6 до 1,9%С .съответно тези прачета с коване се разплескват като палачинки,чупят се на квадратчета и се нареждат в/у нещо като желязна лопатка.това е заготовката за меч.има наредени около 10-20 слоя от квадратни парчета тамахагане( с вариращо въглеродно съдържание) в/у "лопатка" от ниско или средновъглеродна стомана.целата на всички предстоящи прегъвания на тази заготовка е да се оформи еднороден с еднородно разпределенеие на въглерод блок,които ще се използва за външната част на острието.вътршната се е правила по същия начин от парчета от средно и нисковъглеродна стомана.имало е десетки школи,които са имали свой начини на производство на остриета и съответно остриетата са им били дву,четери,пет или шест компонентни.полученото острие също е шарено:

http://knives.algofl...topic.php?t=425

като се вгледате в някои от остриетата се вижда и съответната шарка.понеже са полирани,трябва много добра снимка за да се видят шарките.

парчеата с с въглеродно съдържание от 0.9 до 1,2%С са отивали за производство на кухненски ножове,дърводелски инструменти и т.н.там слоевете са по-малко.

при производството на японския"дамаск"(те си имат свои национални термини и термина "дамаск" им е непознат) стоманата се обезвъглеродява. от 1.6-1.9%С на края се получава катана с 0.5 - 0.8%С.

общо взето това са разликите м/у ориенталския и японския дамаск.

в случая с ножа на суворов,стоманата съответства на тази с въглеродно съдаржание от 0.9 до 1,2%С .о това е съвременна стомана получена в електродъгови пещи,която има химическия състав на старата,но е много по-качествена.хитачи с прокатни станове изготвят дамаск с 15 слоя,който енякаква шина с някаква дебелина,от която вече майсторите от въпросната фирма изковават остриетат за ножове.

и сега има производство на стомана по старата технология в коритоподобните пещи,но цената за килограм такава стомана е около 250долара.използват я изключително за производство на катани и някои изтъкнати майстори на ножове за суши си позволяват да закупят от нея.''

Edited by Nanski

Ето го и моят нож, направен от дядото, много съм доволен, удобна дръжка, хубава кания, ножът като влиза в нея щрака, качествено острие.

022772503-big.jpg?r=0

022772500-big.jpg?r=0

По-късно ще кача и други негови ножове ;)

• 1 month later...

Добре ве колеги, тоз открил тема, оня нятиснал,младежа дядо си спомнил че има регистрация и до там.Не виждам смисъл от цялата работа ма нейсе.Весели празници

Добре ве колеги, тоз открил тема, оня нятиснал,младежа дядо си спомнил че има регистрация и до там.Не виждам смисъл от цялата работа ма нейсе.Весели празници

Всеки пише и показва, когато му е кеф и иска! :cap:

Така е, но не намирам смисъл колега .Зачекна темата,забърса 5-6 мнения и от там нататък тишина.Напиши направо цените и линка на майстора и туй то.

Така е, но не намирам смисъл колега .Зачекна темата,забърса 5-6 мнения и от там нататък тишина.Напиши направо цените и линка на майстора и туй то.

Човек имам чувството, че ме бъркаш с някой! Кви цени и оферти...........не те рабирам верно! Темата, не е с търговски характер в никой случай, както си мислиш ти специално! Ако е била с такъв да е литнала на къде 25 страници! :cap:

Може и да бъркам.Нямаше никакво развитие по темата от както Дядото (ако е дядо де)си спомни че има регистрация.Весели празници

Може и да бъркам.Нямаше никакво развитие по темата от както Дядото (ако е дядо де)си спомни че има регистрация.Весели празници

Вече ти драснах колега! Тема си има стареца, а кога ш пише си е негова воля! Когато и да е все ще е полезно вярвай ми...................

• 1 month later...

ново остриенце за нански - да не си го губи и да не му го крадът :D

picture1617.jpg

Uploaded with ImageShack.us

от другата страна прилича на китайско :D ма тва е положението

picture1618.jpg

направих няколко думички,та поне една да се пръкне цялостно,ма заприлича на матрицата :D нема начин,трябва да е работно еи е с вложка.

познаите кой ще прави дръжката.

Ехааааа...тоя Нански трябва да се скъса от черпене за тая красота :good:

дядо Благо, извинявам се че не е много в темата, но би ли казал коя стомана е

по износоустойчива("държи ряз") ШХ15 или Х12МФ?

Това че лагерната ръждясва не е от значение.

Пиши по често тук....имаш готино чувство за хумор!

Поздрави!

Edited by jovani62

ново остриенце за нански - да не си го губи и да не му го крадът :D

picture1617.jpg

от другата страна прилича на китайско :D ма тва е положението

picture1618.jpg

направих няколко думички,та поне една да се пръкне цялостно,ма заприлича на матрицата :D нема начин,трябва да е работно еи е с вложка.

познаите кой ще прави дръжката.

Брей Деде тцтцтцт явно ще ми ареса да го ева! :baraban:

ПС '' Ами тъй е тя, който отваря теми, прай ги важни и е корумпиран до уши'' таквиз- остриета му изчукват......... ;):D

Ванката Борисоов, кЪ нема да черпя стареца бре, чиляка си съсипал чукЪ от буане................. :yahoo::bira:

Е тоя "дядка" вярно е голям майстор, Найдене като се видим март месец на сбирката (живот и здраве ), да знаеш , че ще те ръчкам да ми "ходатайстваш" за едно остриенце и на мен, а пък ако можеш сети се кой ще му прави дръжката ? :icon_thumright:

• 3 weeks later...
И аз да се похваля с моята колекцийка от Дедови железца: noj.jpgnoj2.jpgnoj3.jpg

Може ли по-големи снимки на ножовете, като гледам не са хич лоши!!! :)

• 1 month later...

post-44691-0-82157400-1334864017_thumb.jpg

Може ли по-големи снимки на ножовете, като гледам не са хич лоши!!! :)

Евала...Каквото и да кажа за майсторите на ножа-Дядо Благо и Антон Маринов от Търново,ще е малко...За това скромно от сърце ,ще им пожелая да са живи и здрави ,да изпълняват нашите прищевки и капризи.

Поздрави и наслука!

• 3 months later...