Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Почистване, поддръжка и смазване на оръжието

Recommended Posts

Здравейте колеги, ще съживя темата с малко тъп въпрос за някои от вас. Моята надцевка я купих в края на миналата година и направих само два излета в един уикенд през декември за които съм изстрелял не повече от 7-8 патрона, след това пушката е подсушена добре и държана на сухо. По една или друга прична успях да я почистя чак до вчера. Въпросът ми е може ли за тези 8 месеца да има поражения по оръжието понже не е чистено?

Първо си разглобявам пушката на масата. После я почиствам с парцал грубо - ако е останала вода или влага да се изтрие.

След това почиствам главата и полуложата с парцалче напоено с Балистол или смазка на Берета. Там където са свръзките или каналчетата минава с клечка за зъби и после с клечки за уши. Тези ми части са никелирани и не ги смазвам, защото потъмняват.

Цевите ги чистя като първо ги напръскам обилно с Балистол, изчаквам 2-3 минути, слагам на земята един парцал, слагам цевите върху него и търкам по 10-15 пъти. След това минавам с бял парцал. Това се повтаря толкова пъти колкото е нужно за да излезе парцала бял накрая.

Развивам шоковете и ги почиствам с парцал и смазка докато не станат като нови. След това графитна смазка за резбата и ги навивам наново.

Много трудно си чистя ежекторите - голяма играчка е ,но с клечки за зъби, парцалчета и упоритост ги изчиствам от наслагванията.

После прекарвам едно тампонче със смазка Gunex през цевите и съм готов.

Отвънка също ги почиствам с Gunex и в касата на топличко :)

Един път в година я давам на оръжейник да ми почисти УСМ - то.

Интересното е, че такива грижи полагам за Беретата и изглежда като нова.

За дървесината не полагам почти никакви грижи, тъй като е с лак и само я изтърквам с парцалче със смазка.

Имам едно МП 153 дето не знае на колко години е, чистя го веднъж в сезона и никога не ръждясвало, а цевта му е огледало.......

Edited by IlPD

Пробвай с Робла на Балистол, но не дръж много намазана. Спазвай указанията! То е повече за карабини и за размедняване. Ако не си ползвал с обикновен Балистол. Него може да го държиш повече време, че е и за смазване. Не знам колко е засрана цевта, но и с амоняк става. Но на терасата, че жена ти ще спи с гръб към теб, ако осмрадиш къщата. Ползвам Балистола, обикновенния. Като свърши лова и се прибера я напръскам и докато това, онова, 10 мин. и я протрия. Всичко пада. Леджия на Браунинг е по-добра. Сина, кара с нея. Даже има малки спрейчета Балистол. Можеш още на полето да я ръснеш и кат си идеш е готова с неколко протривания.

ПП Да нямаш оловен налеп? Там си требе спирална телена четка. При работа с нея винаги със смазка. На сухо ще надереш. Ако немаш четка с тел за съдове, но от най-ситната дет е кат вълна.

Айде, и много да си изцапате пушкалата утре. И да мерите, че после понделнишки да има снимки на пълни висулки.

Пробвай с Робла на Балистол, но не дръж много намазана. Спазвай указанията! То е повече за карабини и за размедняване. Ако не си ползвал с обикновен Балистол. Него може да го държиш повече време, че е и за смазване. Не знам колко е засрана цевта, но и с амоняк става. Но на терасата, че жена ти ще спи с гръб към теб, ако осмрадиш къщата. Ползвам Балистола, обикновенния. Като свърши лова и се прибера я напръскам и докато това, онова, 10 мин. и я протрия. Всичко пада. Леджия на Браунинг е по-добра. Сина, кара с нея. Даже има малки спрейчета Балистол. Можеш още на полето да я ръснеш и кат си идеш е готова с неколко протривания.

ПП Да нямаш оловен налеп? Там си требе спирална телена четка. При работа с нея винаги със смазка. На сухо ще надереш. Ако немаш четка с тел за съдове, но от най-ситната дет е кат вълна.

Айде, и много да си изцапате пушкалата утре. И да мерите, че после понделнишки да има снимки на пълни висулки.

Ползвам само Балистол универсал, пръскаш цевта оставяш 5-10 минути да разтвори мърсотията, след това с протривателя 3-4 пъти откъм патронниците, след това отвиваш протривателя от шомпола и намотаваш парцалче, за предпочитане памучно, и пак в цевта става огледало, става и за смазване на много тънък слой.

Сега ще ви кажа как аз си чистя 2те пушки, какви са - пише под името ми. Първо разглабям оръжието, цевите свалям. Първо прекарвам отвътре със спиралата, пада всичко твърдо. После пръскам с Балистол отвътре, чакам десетина минути и с шомпула плътно с памучен парцал и цевите светят. Забърсвам всичко отвън, цевите ги омаслявам отвътре с масло пак с парцалче, само че по - тъничко. Зглабям и отвън мажа с парцалче или тампонче леко с ГОИ 54. Колкото да са обмазани металните части, почти, не се забелязва. И това е, колко е правилно, не знам, но резултатът ми харесва.

Здравейте колеги, ще съживя темата с малко тъп въпрос за някои от вас. Моята надцевка я купих в края на миналата година и направих само два излета в един уикенд през декември за които съм изстрелял не повече от 7-8 патрона, след това пушката е подсушена добре и държана на сухо. По една или друга прична успях да я почистя чак до вчера. Въпросът ми е може ли за тези 8 месеца да има поражения по оръжието понже не е чистено?

За можене, може, но е малко вероятно да се стигне чак до "поражения". Сигурно е обаче, че си отворил широко вратата за навлизане на всички неприятни последици свързани с прибиране и съхраняване на недобре почистено и не смазано оръжие.Те след време, със сигурност ще доведат до поражения, ако "по една или друга причина", това ти стане навик!

Навик няма да ми стане, интересуваше ме дали е възможно да са се увредили цевите отвътре например. Лично аз се надявам, че не се е натрупал достатъчно нагар за да се е стигнало дотам.

Не е проблема в натрупването на нагар.Става въпрос за химическа реакция, за която определяща е контактната повърхност взаимодействаща с продуктите получени от горенето на барута и капсата и времето за което цевите са изложени на това въздействие.Така, че дали са изстреляни 5 или 50 патрона не е съществено.

Ясно. Последно да очаквам ли, че има трайни поледици за това време? Иначе вече е почистена с почистваща смазка Remington Action Cleaner и смазана със смазка Beretta и видимо цевите светят.

...Ясно.Последно да очаквам ли, че има трайни поледици за това време? ...

Щом така задаваш въпроса значи не съм да успял да обясня нещата, а може и ти да не си ме разбрал. Понеже държиш на категоричен отговор избери си един от двата: 1.Не, няма да има трайни последици, ако не ти стане навик; 2.Да, ще има, но в неопределено бъдеще, под влияние и на други фактори;

Edited by emil5koff

Здравейте колеги, отварям темата в която се надявам всеки да сподели своите методи и пособия за почистване и смазване на оръжието си според типа му разбира се. използвани материали марки шомполи и др. Нека тази тема и написаното в нея стане нещо като малък наръчник ако може така да се каже.

Колега,корозирането и в последствие язите в цевите са нещо неизбежно при всяко оръжие,дори при най добра поддръжка,а липсата на такава рязко ускорява процеса,Както колегата ти е писал основния виновник за това са вредните влияния на бездимния барут,оловния налеп и най-вече капсулите.

За да не се повтарям и аз и другите колеги виж тази темичка http://www.nalov.com...showtopic=34241

В нея сме разисквали доста подробно тези вредни влияния и начините за борба с тях.

Поздрави!

Edited by nqkoiotnqkade

Спокойно Василе, отпусни си душата, нищичко й няма на пушката ти. След залеза на капсулите 'Жевело' и 'Бердан' корозията никога вече няма да е същата :). Със всяка пушка, напускаща завода, в който е произведена, се стрелят контролни изстрели. Може ли някой да познае дали някой си дава труда да ги чисти след това? ;) В това си състояние, само напръскани отвътре със спрей, понякога стоят с години по рафтовете и никой не се е оплакал че са му продали корозирала пушка, тъй че - споко.

P.S. Не казвам, че така трябва да бъде, но просто е факт...

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Като изключим първите две страници темата се получи супер и все пак ако още някой открие положителни или отрицателни практики нека продължи да ги спделя, блгодаря и поздрави!!!

За цевите е ясно, да светнат, но кажете малко повече как чистите главата и от какво?

Колега , това почистване на главата /имам ИЖ-27м/ го извършвам след закриване на сезона - който го закрива разбира се ........та по темата.

Свалям приклада на пушката , кипвам няколко литра вода /разбирай вряла и пази пръстите/ , вързвам УСМ-то с една тел около 30 см. и започвам да поливам по - малко навсякъде по УСМ , докато свърши водата.Гледай да не види жената в коя мивка го правиш това!!!!Обърни внимание на пружините и иглите!!!! Ако не си го правил преди не можеш да си представиш каква мръсотия може да излезе от там......

Изсъхва на момента тъй , като е нагрят доста УСМ и смазваш с тънка смазка и в обратния ред.

За УСМ това правя в годината веднъж.

За цевите колегите са дали достатъчно мнения - виж кой ще проработи най - добре за теб.

Наслука!!!!

Edited by ivan..dimitrov