Jump to content

Recommended Posts

Колеги днес стрелях с тези патрони по мишени останах много доволен от групата Някои от вас дали гие ползвал за лов.

post-32043-0-99192300-1322752681_thumb.jpg

post-32043-0-81543900-1322752702_thumb.jpg

Точно тези, които си пробвал ми се струват малко леки. За едър дивеч според мен ти трябват поне 11.7гр.

Успя ли да очистиш лесно цевта на пушката?

Edited by DAXC

Преди време когато стрелях с ЧЗ 550 .308 Win.Пробвах ППУ 9.7 SP /точно като показаните/.Много добри патрони.С тях съм удрял само един чакал от около 20м.При попадението в предната част на гръдния кош,от чакала излетя парче кожа и месо поне 0,5кг.Раната приличаше на отхапано от акула.Стърчаха 3 пречупени ребра.Предполагам високата скорост и лекия грамаж на куршума са причината за зверското поражение.Един колега от около 2-3години ползва главно същия куршум в 7.62/54р /близък до 308WIN/ и е супер доволен.Няма едро,няма дребно,грамажа е напълно достатъчен за лов в Бг. Неговите наблюдения са също за жестоки поражения.А относно цапането на цевта-поносимо е,оставят малко повечко нагар от Геко-то,но се почиства безпроблемно.Много слука и поне според мен ще останеш доволен от тях.

Днес си взех една кутия ППУ .308 11.7 грама за тест. Ще ги пробвам тая седмица. На мен ми трябват за гонка. До 100 метра се съмнявам да има някакъв проблем с тях.

Добри са патроните... и като цена ,а имат и задоволителна точност за лов на дистанции около стотина метра.

9,7 грамовите съм ги ползвал с 308-ми и 7,62х54 кал. но не съм имал възможност да стрелям едри живонти (над 50-60 кг.) с тях и не мога да кажа как са като убойност.

Наслука!

п.с. На втората снимка- на трупчето май има и друг куршум...нещо от рода на Барнес или друг меден "солид"? :eusa_think:

Edited by jovani62

Благодаря за всички мнения,които изказахте по темата!Стрелях от 60 м. без опора,групата на куршума е 1-2 см.,карабината ми е "BAR 308" и е простреляна с 11,7 грамов куршум.Тези куршуми ги взех само за проба и както се вижда на снимките патроните се държаха много прилично :),даже намерих доста от проектива в трупчето.НАСЛУКА!!!

колеги аз ъсщо притежавам чз-550 фс във 308 досега съм стрелял геко таргет смених ги заради силния разпад на куршума до сега стрелях със уинчестър силвъртип 11.7 доволен съм от резултата но ги нямя на пазара и мисля за следващият ми боеприпас мислех си за селиер и белот сп 11.7 но сега ме вкарвате във размисъл със това ппу

отново уинчестъра абе много ми допадна куршума се отваря на 8 звездообразно и не се разпада сега въпроса е ППУ или СЕЛИЕР И БЕЛОТ 11.7 софтпойнт :big_boss:

post-1615-0-85223800-1322982828_thumb.jpg

post-1615-0-66586300-1322982868_thumb.jpg

заради тези поражения се отказах от геко таргет 11г

Правиш ги мазало аз за едър лов използвам NORMA PLASTINK POINT доволен сам .Слушам добри думи за ГЕКО .

колеги аз ъсщо притежавам чз-550 фс във 308 досега съм стрелял геко таргет смених ги заради силния разпад на куршума до сега стрелях със уинчестър силвъртип 11.7 доволен съм от резултата но ги нямя на пазара и мисля за следващият ми боеприпас мислех си за селиер и белот сп 11.7 но сега ме вкарвате във размисъл със това ппу

Колега, пушката е чешка и е правена, както се казва, за чешки патрони. Аз съм със същата, най-добри групи прави със SB, независимо от вида и грамажа на куршума...!!!

Колега, пушката е чешка и е правена, както се казва, за чешки патрони. Аз съм със същата, най-добри групи прави със SB, независимо от вида и грамажа на куршума...!!!

:D То по тая логика ППУ трябва да се стрелят само със Zastava ;)

:D То по тая логика ППУ трябва да се стрелят само със Zastava ;)

Нямам нищо против ППУ, само добри отзиви съм чувал за тях, но аз не ги ползвам ...!!!

Просто се учудих, че колегата не е пробвал още SB и споделих опит...?!

Пушката ми е простреляна със SB, kато тя си "избра" патроните от няколко марки.

Имам и Norma, но са по-силни, бият по-високо и правят по-лоша група от SB.

A логиката е точно такава, каквато си я написал...!!!

Мислиш ли, че чешки, или сръбски производител прострелва с Norma, примерно?!

Оръжието в този военен калибър, нали когато е разработвано и вероятно има двойна употреба,

едно от условията, които е трябвало да покрие е евтин, "роден" боеприпас с който да стреля отлично...?!

А и нали по този начин, продавайки пушка си гарантираш, че ще продаваш и патроните за нея - стар търговски трик...!!!;)

А колега със какъв куршум на селиер направи въпросната група разтояние и оптика като марка и увеличение :horse: ако все пак не е тайна приложил съм група със геко таргет 11гр на разт 100м със оптика както каза ти чешка пушка със чешка оптика -меопта 3-9 40\30мм която е във първа фокална равнина със ловна скала където на 100м на 9 кратно уве кръста покрива м\у 1.5-2см

а иначе понеже аз съм :ninja: и имам служебен чз75 9-19 стреляхме със българси арсеналки ............кенеф засечки във несвяст а сега сме със ППУ да ти кажа красота без една засечка за 500бр

post-1615-0-86226900-1323111466_thumb.jpg

Edited by MITKO

А колега със какъв куршум на селиер направи въпросната група разтояние и оптика като марка и увеличение :horse: ако все пак не е тайна приложил съм група със геко таргет 11гр на разт 100м със оптика както каза ти чешка пушка със чешка оптика -меопта 3-9 40\30мм която е във първа фокална равнина със ловна скала където на 100м на 9 кратно уве кръста покрива м\у 1.5-2см

а иначе понеже аз съм :ninja: и имам служебен чз75 9-19 стреляхме със българси арсеналки ............кенеф засечки във несвяст а сега сме със ППУ да ти кажа красота без една засечка за 500бр

Групата ти е супер колега, БРАВОС...!!!

Аз имам подобна, но е на 50м., SB/SP, 11.7гр., на мушка-мерник, само че горните две дупки се застъпват...

Иначе съм с бързомер Аймпоинт и на 100м. нямам такава добра група, признавам...!!!

ПП Фърли ма в оркестъра....!!! С'я ша ровя да търся мишената от прострелката и да я снимам...!!! ;)

Edited by Тони Груев
  • 2 months later...

С една от старите си пушки ползвах ППУ 11.7гр.-не пазя мишени за жалост,но се групираха отлично.

За лов не ме спечелиха-при няколко от попаденията забелязах тотално разпадане на коршума на ризница и сърдечник.Да-бяха убили прасето,но бяха фрагментирали до неузнаваемост.Отделно-много нагар оставаше по цевта.

Но мнението ми е субективно-някои колеги и до сега си ловуват успешно с ППУ.

Аз ги тествах и в Блазер-а,но цевта определено не ги хареса.

• 1 year later...

Относно точността на ППУ пък и на всеки друг патрон нещата са относителни.Всяка пушка и в частност цев стреля индивидуално с различните видове куршуми но по важното за мен е как въздейства върху животните.Аз ловувам със Застава М 70 кал.308 и в момента ползвам ППУ 11,7гр.мек затъпен връх.Не се сещам за наименодвание на самия проектил.Мнението ми е ,че е доста твърд ,с добра точност при мен . Не знам каква обаче е причината да прави страшни хeматоми в животните при положение ,че винаги е излизал с изключение на 1 случай където открих куршума с много добра гъба.2 ОТ прасетата с тегло от около 110 120кг. с изстрели в коша едното от 100 другото от50,60м куршумите не успяха да останат в тях с изход не по голям от монета 1 лев.С изстрели в коша почти винаги отнасят 50,60 до 100м.А вътре в коша е все едно е ударено с3 а не 1 куршум.Дори месото наоколо е доста натъртено.Убеден съм ,че при по едри и твърди животни където не би излезнал ще ги събори по ефектно.С по малките до към 50кг прасета нещата с изходните рани са същите но те си падат на място най- вероятно защото носят на по малко енергия.Ползвал съм други патрони САКО,FEDERA.,NORMA И други но това е на твърдия който съм ползвал.Всички други ползвани куршуми не са излизали от животни с тегло над 100кг.Но не са запазвали и теглото си.

Аз също стрелям с ППУ 11,7гр SP. в калибър 308. Много съм доволен от боеприпаса,стрелям с ЧЗ 550 ФС много добра група по мишени, при мен в големи животни крушума остава в тялото и прави много добра гъба, в по малки животни чакал,лисица крушума излиза във всички случаи като изходната рана винаги е различна, ако срещне кост прави големи поражения. За мен боеприпас ППУ 11,7гр.SP. е много добър и немисля даго сменям.

Между другото съм чувал и аз съм попадал на патрони на ппу които дават отклонения в страни съпоставени с повечето други боеприпаси на пазара , но лично този се държи добре и дори го комбинирам с арсеналския ловен вариант.Него го ползвам като второстепенен на 2,3 арс.1 или 2 ппу по скоро за доубиване като ппу са първите поради по добрата точност и гропираност , но на 2 пъти при група животни стана и основен с добри резултати.И така мисля ,че комбинирах 2 евтини боеприпаса които вършат работа.Не е ясно защо се покриват попаденията на тези 2 боеприпаса при положение ,че единия е 11,7 а другия мисля 9,7гр.но е така и аз съм доволен.

Аз също стрелям с ППУ 11,7гр SP. в калибър 308. Много съм доволен от боеприпаса,стрелям с ЧЗ 550 ФС много добра група по мишени, при мен в големи животни крушума остава в тялото и прави много добра гъба, в по малки животни чакал,лисица крушума излиза във всички случаи като изходната рана винаги е различна, ако срещне кост прави големи поражения. За мен боеприпас ППУ 11,7гр.SP. е много добър и немисля даго сменям.

Аз също ползвам същият боеприпас,стрелям с TIKKA t3 hunter 308 win. добра група и като срещне кост в чакал или лисица ги пука като пуканки.За тази цена мисля, че си заслужава.Като недостатак единственно мога да кажа само това,че цапа малко повече.