Добре дошли във форума На Лов

Регистрирайте се сега за получите достъп до всички функции. След регистрация, вие ще можете да публикувате нови теми или да отговаряте на вече съществуващите. Ще можете да настроите вашия профил, да си качите профилна снимка, да получавате репутация и да използвате лични съобщения с останалите потребители. Това съобщение ще изчезне след като влезете в профила си.

k-7

Съвет за стомана за изработка на нож.

Здравейте колеги, От известно време ми се върти в главата да купя стомана за нож и да я дам на един познат който изработва ножове да ми направи нож за дране, но след като изчетох доста неща май, че съвсем се обърках. Дайте съвет каква стомана да купя и от къде, ако може. Имам 2 ножа на Мора (2000 и К1), и разни други, но за дране нямам, а искам стоманата за ножа да си я избера аз. Благодаря предварително.

gorglak ivkoni7887 Fire357 харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам какво не му хареса на dimitar_karpov в поста на колегата които е задал въпрос.Ако някой може нека му даде съвет.То много лесно е да се натиска червеното поле.А сега по темата:Нямам познания в областта,но аз сам съм си ковал ножове доста успешно от лагерна черупка или ресор на Москвич.Ресорната стомана потъмнява,но може и да дере,реже и сече кокали без да се подбие и като за без пари е добре(мога да кача снимка на подобна самоделка,но едва ли търсиш нещо такова).Има какви ли не подходящи стомани,дори имаше тема тук и се продаваха готови заготовки за ножове.Ако поразровиш ще я намериш.

ivkoni7887 хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://knivesworld.net/index.php?page=shop.browse&category_id=63&option=com_virtuemart&Itemid=25〈=bg&vmcchk=1&Itemid=25

4x13 е по-евтина но прилична стомана може да се закали до 55 единици, по-хубави са праховите стомани но са по-хубави, Дамаската стомана е още по-добра, но зависи колко пласта е така че....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен щом искаш стомана за работен нож насочи се към неръждаемата легирана стомана, защото не иска никаква поддръжка освен загочване след сато се затъпи острието. Дамаската стомана е красива на вид, но има едно неудобство, че ръждясва и изисква подръжка иначе като якостни качества не е по- добра от съвременните легирани стомани. :bira:

Редактирано от Neno

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, От известно време ми се върти в главата да купя стомана за нож и да я дам на един познат който изработва ножове да ми направи нож за дране, но след като изчетох доста неща май, че съвсем се обърках. Дайте съвет каква стомана да купя и от къде, ако може. Имам 2 ножа на Мора (2000 и К1), и разни други, но за дране нямам, а искам стоманата за ножа да си я избера аз. Благодаря предварително.

Има достатъчно сайтове, от които би могъл да си поръчаш качествена шина! RWL34, D2, H12MF, AUS8 ще ти върши работа! Това с кованата лагерна черупка при добро закаляване също би те впечатлило като работни качества! Ако не държиш твоя човек да ти го изработи има достатъчно кадърни ножари у форума, които разполагат и изработват ножове от тия стомани!

Наско Хвойнев k-7 харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най добре почети малко в специализираните форуми за ножове там има достатъчно информация както за стоманите така и от къде сда си намериш. Прочетох горните мнения и не са съвсем точни, праховата стомана има доста положителни качества, но и недостатъци, дамаск има и неръждаем, но освен от естетическа глдна точка не превъзхожда с нещо друго останалите стомани с подобен химичен състав и технология на изработване.

k-7 todor_gps Jemil харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и хубава стомана като не я направиш как трябва все едно нищо, попитаи го твоя човек с какво работи, това 4х13 не го поглеждаи - не става

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите. Тези дни ще се видя с моя познат и ще видя той какво ще ме посъветва. Ако знаете майстори ножари в или около Варна дайте някакви контакти.

nikolainikov хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и хубава стомана като не я направиш как трябва все едно нищо, попитаи го твоя човек с какво работи, това 4х13 не го поглеждаи - не става

И френската 4x13 ли не става? Кирил Коликов ножар от Пловдив работи само със такава стомана и е направил хиляди ножове. Аз също имам от него нож, малко ми се струва, че е мека стоманата но много лесно се точи.
bgdark хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми за да разбереш разликата просто трябва да използваш нож от посочените стомани и ще разбереш разликата /и ако си купиш нещо от 4х13 обади ми се/

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли развитие по темата ?

Избра ли стомана ? майстор около Варна (че и аз съм от Варна) ? направиха ли ти нож ? доволен ли си ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4х13 е старото наименувание по бдс отговаряше на еж4 руски стандарт ак5 японски сега марката е z40x13 стоманата е легирана с високо съдържание на въглерод наличието на който при термообработка повишава твърдостта дава 55 роквела твърдост селд отпускане слиза на 53 което е нормално за нож може да се свали и по ниско цената варира между10-20 лева на килограм зависи от кого купувате

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не е късно, ето ти добър майстор в Балчик:

http://tinkoknives.com/index.php?option=com_hikashop&view=category&layout=listing&Itemid=4

За дране трябва нож с извито острие, стомана от D2 нагоре по износоустойчивост, рапидна стомана от типа Р6М5 ще свърши работа, а от Тинко може да поискаш да ти направи нож от N690Co, която е нещо подобно. Геометрията на ножа за дране е доста важна, както и формата на дръжката. Кука на гърба на острието помага при първоначалните разрези на кожата, не че не може без нея, де. Ъгълът на рязане не трябва да е много малък, за да не се тъпи острието лесно. Манията " аз имам нож с твърдост 64 Роквела" е нонсенс, твърдост 58, макс, 60 единици е по-добра.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3X13 и 4X13 са хирургични ,неръждаеми стомани от които се изработват медицински инструменти и са перфектни.Разбира се ако не са им променили имената с годините.Хваща ги магнит и могат да се обработват на синусна маса на шлаиф за определен ъгъл.Закаляват се на въздух и твърдостта надхвърля 60 единици.Тежко и горко на ковача обаче който ще ги кове!Успех !!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с 60 единици е утопия за 4х13 :hihi: и е мека като кашкавал при коването.Ако е D2-там е друга бирата.

А скалпелите ги правят с друга цел, сега адо си решил да правиш операции е друг въпроса.За 3 х13 незнам изобщо дали може да се закалява :lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А тази как е - 8CR13MoV ?

Чух, че била аналогична на AUS 8.

Редактирано от ДБД

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с 60 единици е утопия за 4х13 :hihi: и е мека като кашкавал при коването.Ако е D2-там е друга бирата.

А скалпелите ги правят с друга цел, сега адо си решил да правиш операции е друг въпроса.За 3 х13 незнам изобщо дали може да се закалява :lol:

Не колега ,изобщо не е утопия.Не знам при какви условия си пробал да изпитваш стоманата и кой ти я е правил.Преди доста време работих в завод за инструментална екипировка.Там всеки пети си беше направил острие от тези стомани и закалките се правеха в съседния цех където работех .Там имаше и апарат за измерване на твърдостта-Рохвел ако се не лъжа.А учителят ми по ковачество изтегляше стоманите от фи.Винаги псуваше колегите които му ги носеха-пак негови ученици.Думите му си ги спомням и до днес-Ако малко превишиш с температурата на нагряване, стоманата изгаря,ако си малко под определеното пневматичния чук не може да я изкове.Имаше и определена температура на закалката ако не се лъжа 900 градуса.Така че не е утопия!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не говорим глупости да видим ТОто на 40х13.

http://metallicheckiy-portal.ru/marki_metallov/stn/40X13

И от личен опит казвм че се кове много леко и приятно.

5-ракиев хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не говорим глупости да видим ТОто на 40х13.

http://metallicheckiy-portal.ru/marki_metallov/stn/40X13

И от личен опит казвм че се кове много леко и приятно.

..и моя опит казва същото - и твърдост докарва до 58 Хърца/разбира се, с културна ТО/

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване